porady szesc sposobow na | Czy można wskazać kilka prostych kroków, które pozwolą utrzymać wysoką ocenę punktową do kredytu? Myślę, że nie byłoby takich pytań, gdyby tylko odpowiednie instytucje raczyły tłumaczyć to w przystępny sposób.

6 prostych kroków aby utrzymać wysoką ocenę punktową do kredytu

5
(1)

Czy można wskazać kilka prostych kroków, które pozwolą utrzymać wysoką ocenę punktową do kredytu? Myślę, że nie byłoby takich pytań, gdyby tylko odpowiednie instytucje raczyły tłumaczyć to w przystępny sposób.

„Do jasnej anielki” – myślę sobie widząc, w jak prosty sposób i precyzyjnie kredytobiorcy w USA są oficjalnie informowani, co mają robić, by dbać o swoją ocenę punktową do kredytu. W naszym kraju to, czego nie robi państwo polskie (wespół z BIK, bankami, KNF itp.), dzisiaj robi MamDlugi.pl (we współpracy z Windykowan.pl). Oto nasze łopatologiczne 6 sposobów na dobrą punktację BIK.

Jak mogę trzymać wysoką ocenę punktową do kredytu?

Oczywiście nie ma tu żadnej magii, nie istnieje żadna tajna formuła budowania silnej oceny kredytowej. Lecz po latach obserwacji z całą świadomością możemy powiedzieć, że są pewne wskazówki, które zdecydowanie pomogą Ci zrozumieć, jak nie stracić tego co już zbudowałeś.

jak utrzymać wysoką ocenę punktową do kredytu

  1. Płać swoje pożyczki na czas, za każdym razem

    Jednym ze sposobów na upewnienie się, że twoja rata zostanie spłacona w terminie, jest ustawienie stałego zlecenia lub polecenia zapłaty. Ewentualnie ustawienie elektronicznych przypomnień (może to być kalendarz w telefonie, ja polecam ten od Google-a, jeśli masz już telefon z Androidem). Jeśli przegapiłeś płatność, skup się na tym, aby sytuacja się nie powtarzała. BIK wybaczy Ci wpadkę, ale nie systematyczne spóźnialstwo.

  2. Nie spłacaj zobowiązań przed terminem

    Staraj się unikać płacenia po kilka rat razem. Po pierwsze – przy krótkim kredycie może się zdarzyć, że spłacisz go za wcześnie, by wpłynął w ogóle na scoring. Możesz również pominąć jakąś ratę będąc przekonanym, że masz je nadpłacone. O tej pułapce przeczytasz tutaj.

  3. Nie zbliżaj się do swojego limitu kredytowego

    Modele scoringowe zwracają uwagę na to, jak blisko jesteś „górnej granicy”. Postaraj się utrzymywać niskie salda w stosunku do całkowitego limitu kredytowego. Ta uwaga dotyczy szczególnie kart kredytowych oraz debetów. Jeśli przyjdzie Ci do głowy zamknąć niektóre konta kart kredytowych i umieścisz większość lub wszystkie zobowiązania na jednej karcie, może to zaszkodzić twojej ocenie kredytowej. To proste – lepiej mieć kilka limitów wykorzystanych w nieznacznym stopniu niż jeden, wykorzystany do granic możliwości. Pamiętaj! Takie zachowanie to dla punktacji sygnał, że coś w Twoich finansach idzie nie tak jak trzeba. Najlepiej jednak unikać kart kredytowych jako takich, gdyż zdecydowanie obniżają zdolność kredytową.
    Natomiast jedna nie obciążona karta kredytowa przyda Ci się zdecydowanie do budowy oceny punktowej. W każdym razie nie musisz obracać środkami na kartach kredytowych, aby uzyskać dobry wynik. Terminowe spłacanie salda co miesiąc pomaga uzyskać dobre wyniki.

  4. Długa historia kredytowa pomoże Ci w uzyskaniu najlepszych wyników

    Oceny kredytowe są oparte na doświadczeniu zdobytym w miarę upływu czasu. Im więcej wpisów z terminową spłatą kredytów w twojej historii kredytowej, tym więcej informacji w BIK potrzebnych do określenia, czy jesteś dobrym kredytobiorcą. Dlatego aby budować ocenę scoringową i utrzymać wysoką ocenę punktową do kredytu nie ma co liczyć na chwilówki i pożyczki na mniej niż pół roku. Za to mogą one pociągnąć ocenę punktową w dół.

  5. Ubiegaj się o kredyt tylko wtedy, gdy go potrzebujesz

    Algorytmy budujące ocenę punktową do kredytu, traktują Twoją ostatnią aktywność kredytową jako sygnał zapotrzebowania na kredyt. Jeśli ubiegasz się o dużą ilość kredytów w krótkim okresie czasu, popełniasz błąd. Jest to bowiem wysłany do BIK sygnał, że Twoja sytuacja ekonomiczna zmieniła się negatywnie. Dlatego częste pytanie o kredyty, nawet „tylko z ciekawości” może skutecznie uziemić plany kredytowe.

  6. Sprawdzaj systematycznie swoje raporty kredytowe

    Jeśli zauważysz podejrzane błędy, zgłoś je. Jeśli posiadasz stare konta kart kredytowych, których nie używasz, miej na nie oko. Upewnij się, że nie wiszą na nich nie spłacone „końcówki”. Lub też nie zostały Ci naliczone opłaty roczne, o których nie masz świadomości. A które wyjdą na jaw, gdy skutecznie zablokują Ci zdolność kredytową.

Wskazówka: Jeśli nie masz jeszcze historii kredytowej, zastanów się nad otrzymaniem produktu, który pomoże Ci w zbudowaniu historii kredytowej. Niektóre instytucje wydają się być bardziej skłonne udzielić kredytu tym, którzy dopiero zaczynają zaciągać i budować kredyty (przyjrzyj się ofercie Millennium Bank-u). Polecam artykuł o budowaniu scoringu od podstaw, który omawia rzecz z detalami.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...