Aion Bank, jeśli myślisz o koncie
|||||

Aion Bank, a jak portmonetka z pożyczką

4.5
(2)

Aion Bank miał już swoje 5 min. Śmiem twierdzić, że nie było to jednak ono z tych, o których mówimy w kontekście sławy. Chyba, że sława to przekaz reklamowy, kilka publikacji w prasie spragnionej nowości i poruszenie wśród żyjących z polecania użytkowników programów partnerskich.

Link do pożyczki, który znajdziesz w rozdziale o kredycie w Aion Banku właśnie do takich należy. Chociaż dziwi, że Aion nie jest widoczny na popularnych w Polsce platformach do polecania kont. Przy ich modelu biznesowym mieliby wszak czym się dzielić.

Aion Bank wkracza do Polski

Jak na mnie jednak bardziej przemyka kuchennymi drzwiami. Bo takiej pompy jak przy np. Revolucie, gdy do dzisiaj niektórzy mdleją z oburzenia na słowa krytyki, nie ma i nie będzie.

Aion to taki bank, który ma raczej aspiracje ogrzać się w świetle Revoluta. Ogrzać, bo raczej sam w sobie nie ma nic rozgrzewającego. To bank, ale jeśli masz jakieś wyobrażenie na temat tego, jak wygląda bank, który z tradycyjnego rozlał się na nowoczesne środki docierania do klienta, to ten przypadek nijak tego nie przypomina. Tak uważam.

Te aspiracje widać w kilku aspektach. Zarówno skromności oferty, koncentracji na urządzeniach mobilnych i ograniczonym wachlarzu możliwości. Chociaż to ostatnie ma pewną zaletę – raczej nie zgubisz się obsługując konto w tym banku, tak jak nie będziesz miał najmniejszych problemów z uruchomieniem konta.

Dane Aion Bank

Trochę suchych danych:

Kontaktowe: 

AION Bank S.A. Spółka Akcyjna Oddział w Polsce, ul. Dobra 40, 00-344 Warszawa

Kontakt przez czat w aplikacji lub formularz na stronie https://aion.eu/pl-pl/formularz-kontaktowy, e-mail: info@aion.be lub numer kontaktowy: +48225234654 (przy czym nie liczcie na rozmowę, to tylko skrzynka głosowa)

ponadto

Krajowy kod banku: 29100006

BIC: BMPBPLPPXXX

Gwarancja depozytu: TAK, w Belgii

Sam Aion SA / NV został stworzony zgodnie z prawem belgijskim, ma swoją siedzibę w Brukseli (Belgia). Adres to: Avenue de la Toison d’Or – Guldenvlieslaan 26/28, 1050 Bruksela, Belgia, zarejestrowana w rejestrze Crossroads Bank for Enterprises pod numerem 403.199.306

Oferta Aion Banku

Jako że nazwa bank nie jest tu przypadkowa, to znajdziemy tu zarówno produkty kredytowe i depozyty bankowe. Plus pula dodatkowych usług, o których napiszę więcej, bowiem bank ma w tym względzie dosyć specyficzne podejście.

Pożyczka z Aion Bank

To chyba najjaśniejszy punkt w ofercie banku:

 • kwota pożyczki: od 500 do 90 000 PLN,
 • okres kredytowania od 3 do 96 miesięcy,
 • stałe oprocentowanie: 6,70%.
 • 0% prowizji,
 • procedowanie wniosku odbywa się w pełni zdalnie, czyli przed ekranikiem telefonu,
 • pamiętaj, że to bank, więc na pewno będzie weryfikował Twoje dane w BIK.
Co ważniejsze: nie musisz być klientem Aion Banku aby aplikować o pożyczkę gotówkową.

Oferta pożyczki jest klarowna i w mojej opinii atrakcyjna. Oprócz jednego aspektu – progów pożyczek, które objawiają się podczas korzystania z suwaczka.

kwota (w tys.)maksymalny okres kredytowania (miesiące)
do 2060
20 – 5084
50 -9096

Darmowe konto

Aion Bank to jednak przede wszystkim rachunek osobisty. Oferta daje nam możliwość wyboru 3 planów taryfowych. Skupimy się zatem na tym…darmowym. Konto za 0 zł w Aion Bank to:

 • 0 zł za prowadzenie konta i karty debetowej,
 • brak opłat zł za przelewy krajowe i zagraniczne,
 • bezkosztowe za wymiany walut po kursie międzybankowym,
 • 0 zł za nielimitowane konto oszczędnościowe 1% rocznie w PLN lub 0.5% w EUR,
 • bezpłatne dodatkowe konta walutowe.

Zauważ że na liście brak kosztu karty debetowej w wersji plastikowej. Za nią musisz dodatkowo zapłacić. Jeśli jej nie zamówisz, unikniesz prowizji za wypłaty z bankomatu. Ta pojawia się bowiem, gdy wypłacisz z konta więcej niż 900 zł. Całe szczęście za darmo jest wirtualna karta do konta. Dzięki temu mogę samemu „dorobić sobie” plastik. Jak? O tym w rozdziale ja mam w domu Curve, więc nie płacę.

Jeśli zachęcające jest dla Ciebie oprocentowanie oszczędności to pamiętaj, że jej wysokość ustalona jest na czas chwilowej promocji.

Opcje dodatkowo płatne

Są to w najniższym planie opcje typu

 • wyszukiwarka ubezpieczeń komunikacyjnych,
 • wyszukiwarka ofert na media (prąd i gaz).

Kuriozalne. Naprawdę. Darmowych porównywarek ubezpieczeń mamy na pęczki. Także w bankach – np. w mBanku, porównywarka jest darmowa. Dlatego są darmowe, bo bank czy np. cuk. pl lub mubi.pl zarabia na pośrednictwie. To oczywiste dla każdego. Dlaczego w Aion uznano zatem, że klient zapłaci za coś, co jest gdzie indziej darmowe? Dla mnie to strzał w stopę.

Aion Bank ma długą listę dodatkowych opcji
il. Konto oszczędnościowe jako dodatkowy bonus do konta w banku?

Z funkcji dodatkowych ciekawie zapowiada się gwarancja najniższej ceny, czyli:

Aion Zakupy Online

Skupmy się chwilę na tej usłudze, bo jest ona dosyć wyjątkowa. Jak twierdzi bank, jest to usługa, dzięki której unikniesz przepłacania za zakupy online. Najważniejsze, aby pamiętać, że 

 1. Usługa, zgodnie z nazwą, dotyczy tylko zakupów on-line.
 2. Masz 10 dni na złożenie wniosku o skorzystanie z usług Aion Zakupy Online.

I gdyby na tym się kończyło, to jeszcze można byłoby spać spokojnie. Ale nie ma się co podniecać. Gdzie jakaś usługa, to i są z reguły jakieś ograniczenia. Jakich zatem zakupów nie obejmuje? Wymienię kilka:

towary zakupione w celu odsprzedaży, biżuteria, dzieła sztuki, wszelkiego rodzaju przedmioty kolekcjonerskie, towary z recyklingu, towary odnowione (czyżby ktoś miał w nosie działania związane z ochroną środowiska), towary odbudowane lub regenerowane, wszelkie towary zakupione na aukcji, rośliny, zwierzęta, materiały eksploatacyjne, znaczki pocztowe, monety, leki. To nie cała lista, znajdziesz ją w regulaminach dostępnych na stronie banku. 

Ale w mojej opinii pogrzeb wiarygodności tej usługi, zapewniają te oto słowa:

„Informację o aktualnie obowiązujących limitach, w tym: minimalnej i maksymalnej wartość Zakupu Online, oraz minimalnej zmianie ceny umożliwiającej nam rozpoczęcie negocjacji zniżki lub rekompensaty, znajdziesz w Aplikacji.”

oraz trzymajcie się

„Powyższa lista nie jest wyczerpująca i również w odniesieniu do innych towarów Bank zastrzega sobie prawo do odmowy wykonania usługi Aion Zakupy Online bez podania przyczyny.” 

Gdy zabierałem się do opisywania usługi, miałem wiele pytań, regulamin sprawił, że trafiły do kosza, tuż przed zamiarem testowania tej usługi

Nawet nie przeraża fakt, że w przypadku darmowego konta usługa nie będzie dostępna nawet za dodatkową opłatą. Jakoś odeszła mnie chęć testowania tego nawet za darmo. 

Ja mam Curve, więc nie płacę – czyli jak mieć za darmo plastik do podstawowego konta Aion Banku

Przypomnę tylko, że Curve to usługa służąca łączeniu wielu kart w jedną. Dzięki temu unikniesz noszenia wielu kart w portfelu, unikniesz również opłat za wydawanie plastikowych kart w Aion Bank czy Twisto. Curve ma tą bowiem zaletę, że możesz do niej podpiąć również wirtualne karty. A ta w omawianej ofercie jest darmowa.

Zatem

 1. Odpalam aplikację Curve.
 2. Wpisuję dane wirtualnej karty Aion Banku.
 3. Curve elegancko łączy się z kartą banku.
łączymy wirtualną kartę AIon Bnaku z Curve
il. Fizyczna karta dla Aion Banku od Curve

Jak otworzyć konto w Aion Bank

Konto w Aion Banku otwieramy na selfie. Czyli prosto i bez większych komplikacji.

oferta rachunku bankowego
il. tak zaczyna się przygodę z mobilnym bankiem

1 Na stronie aion.eu wpisujemy numer telefonu, dzięki czemu otrzymamy link do aplikacji lub pobieramy ją wprost np. z Google Play

2. Włączamy zabezpieczenia:

 1. Ustalamy kod dostępu.
 2. Włączamy biometrię (tutaj logowanie palcem).
 3. Opcjonalnie ustalamy geolokalizację.

3. Potwierdzamy tożsamość czyli przesyłamy skan dowodu lub paszportu. Skoro to konto otwierane przez selfie, przyszedł również czas uruchomić kamerkę i postępować zgodnie z poleceniami. Czeka Cię obracanie głową i czytanie losowych cyfr. Potem sprawdzamy jedynie, czy dane na zdjęciu z dowodu zostały poprawnie rozpoznane.

4. Podaj adres do wysyłki fizycznej karty – nie obawiaj się, jeśli chcesz tylko kartę wirtualną. Ten etap pobiera tylko adres i nie oznacza zamówienia karty.

Jak zamknąć konto w Aion Bank

To dosyć prosta sprawa i nie różni się od procedur w innych bankach. Możesz wydać dyspozycję np. korzystając z chatu czy wysyłając list z odpowiednim wnioskiem.

Czy konto w Aion Bank jest bezpieczne od komornika

Niestety nie. Pomimo, że bank przywędrował do nas z Belgii, to ma w Polsce oddział. Konta są zarejestrowane zatem w Polsce, w polskim banku. Wskutek czego bank znajduje się na liście Ognivo. A to oznacza, że komornik zajmuje je, nie ruszając się sprzed komputera. Konto bezpieczne od komornika znajdziesz gdzie indziej.

Aion Bank na celowniku komornika
il. Ognivo rozwiewa marzenia szukających konta bez komornika

Co mi się nie podoba w Aion Banku

Uwagi co do konstrukcji oferty już przedstawiłem. Gdybym zaś miał podsumować jednym zdaniem, to co nie podoba mi się w obsłudze banku to powiedziałbym: niedoróbki.

Błąd dla wszystkich – kalkulator pożyczki

Nie uwzględnia w swoim działaniu wszystkich opisanych wcześniej progów. O ile próg 20 tys. jest komunikowany poprawnie, o tyle przy 50 tys. wygląda to tak jak na obrazku poniżej

Pożyczka w Aion Banku
il. kalkulator nie daje rady

Również reprezentatywny przykład pożyczki został stworzony w oderwaniu od oferty. Brak ścisłości albo w jednym, albo w drugim:

 • kalkulator: pożyczki od 3 do 96 mies.,
 • przykład: od 3 do 84 mies.
to na ile ten kredyt
il. nieścisłości na stronie banku

Przy czym stawiam na przykład reprezentatywny, w którym jak widać oparto się na kwocie 13 tys. zł, przy której, przypomnijmy, max. okres kredytowania to 60 mies.

Jako klient mam już więcej zastrzeżeń

Dla przykładu obsługa konta Aion Bank. Używam zarówno kont bankowych, jak i portfeli elektronicznych. Każdemu stawiam inne wymagania i umówmy się, to że w nazwie jest bank nie sprawia, że na coś można przymknąć oko.

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której telefon jest jedynym w pełni sprawnym kanałem do obsługi konta bankowego. Niestety strona desktopowa banku przypomina jedynie w jakimś stopniu (funkcjonalnie) to, co widziałem już w portfelach, a nie w bankach. W przypadku utraty telefonu, tracisz dostęp do konta – dla mnie osobiście, w przypadku banku, nie do przełknięcia.

Chociaż nie wiem, po co  mi wersja desktopowa, skoro w tej wersji dostępu do banku nie zrobię nic sensownego: nie zablokuję kanału dostępu, ba nawet danych wirtualnej karty nie jestem w stanie podejrzeć. Wiem, że względy bezpieczeństwa, ale bank nie powinien mnie traktować jak kogoś nie do końca sprawnego intelektualnie i dać mi wybór, jak dalece chce posunąć własną granicę ochrony konta. A że się da, niechaj świadczy chociażby to, że w mBanku mogę konkretną przeglądarkę, na konkretnym komputerze dodać do zaufanych i logować się bez akceptacji tej czynności w aplikacji bankowej na telefonie.

Nie pokazuj niedoróbek

Doprawdy zadziwia mnie to, jak łatwo w recenzjach Aion Bank przechodzi się do porządku dziennego nad faktem, że bank w swojej polskiej wersji jest jak wersja beta oprogramowania. Kto w ogóle wymyślił reklamowanie, że mam wybrać konto i za nie płacić, skoro jakieś funkcje w praktyce dopiero będą dostępne (albo i nie). Żeby sprzedawać obietnice trzeba być pożądaną marką. Kto w Aion wymyślił, że już mają taki status jak np. Apple, nie wiem. Może zbyt długo patrzył w logo Revoluta? Lub zasugerował się nazwą na A?

Skoro już jestem przy stronie serwisowej Aion Banku, to uderzył mnie również brak stopki. Ot po prostu, w pewnym momencie, zastanawiać się zacząłem, czy aby na pewno jestem na właściwej stronie. Miłośnicy phishingu nie spociliby się zbytnio podrabiając takie cudo. W którymś momencie to uczucie jest tak przemożne, że dla pewności klikam kłódkę w pasku przeglądarki aby sprawdzić certyfikat.

Czekamy na ofertę dla firm

To również jeden z tych elementów, gdy pojawia nam się opcja sugerująca możliwość otwarcia konta dla firmy. Ale jest to kolejna propozycja dostępna „w niedalekiej przyszłości”. Równie irytujące, jak sugerowanie w serwisie mBanku dla spółek, że można złożyć wniosek o kredyt on-line. Aby po kliknięciu w odnośnik przeczytać, że bank zaprasza…do oddziału stacjonarnego.

oferta Aion Bank dla firm w planach
il. kolejne obietnice

Zatem, w obecnym momencie rozwoju Aion Banku, bardzo trudno jest określić to, do kogo będzie adresowana oferta banku. Czy do osób prowadzących działalność, spółek, korporacji? Chociaż to ostatnie trudno sobie wyobrazić, być może jednak mam słabą wyobraźnię. 

Podsumowując

Oferta Aion Banku ma swoje plusy jak chociażby pożyczka, prostota obsługi czy potencjał dodatkowych usług. Niestety nie są to rzeczy, które sprawiają, że oferta wybijałaby się pośród innych ofert, a potencjał jak na ten moment wydaje się być roztrwoniony.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...