Bankomaty w Słonecznym Brzegu - wielki test
||

Bankomaty w Słonecznym Brzegu – jak nie przepłacić?

4.8
(35)

Wypłata pieniędzy za granicą zawsze wiąże się z niebezpieczeństwem czyhającym na nieświadomych turystów. Nie inaczej jest w Bułgarii. Tutaj drobny błąd może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych na jednej wypłacie z bankomatu. O tym, jak poruszać się w świecie bułgarskich bankomatów (ATM-ów), na przykładzie Słonecznego Brzegu, przeczytacie w tym poradniku.

Bankomaty w Słonecznym Brzegu, na które trzeba uważać

Są to automaty dwóch sieci, które potrafią sprawić, że już na starcie wakacji stracisz pieniądze. Zupełnie niepotrzebnie. Aby tego uniknąć zapoznaj się z autorskim poradnikiem. Z którego dowiesz się, które bankomaty w Słonecznym Brzegu są bezpieczne dla turysty, a których trzeba bezwzględnie unikać. Na początek te, które wydrenują portfel. Dla porządku warto pamiętać, że:

  • waluta obowiązująca wciąż w Bułgarii to bułgarski lew (po bułgarsku лeв) z międzynarodowym oznaczeniem BGN.  Dlatego to oznaczenie najczęściej znajdziemy na panelach bankomatów.
  • ATM, angielska nazwa bankomatu to skrót od automated teller machine i oznacza po prostu bankomat, chociaż w Internecie często można spotkać błędne tłumaczenie tego skrótu jako nazwy sieci bankomatów,

Euronet – największy wróg turysty. Bezlitosny pożeracz prowizji

Jest ich w Słonecznym Brzegu kilkaset. Te bankomaty czają się właściwie na każdym rogu. Najczęściej w postaci samodzielnych, przenośnych maszyn. Są bowiem po sezonie wywożone. W trakcie sezonu mają za zadanie łupić turystów. A jak to robią? Bardzo prosto – po włożeniu karty i podaniu nr PIN oraz kwoty wypłacanej (w tym przypadku była to kwota 100 lewów), oczom turysty okazuje się na ekranie taki widok:

Euronet - wypłacający 100 levów w tym bankomacie turysta płaci ok. 50 zł prowizji
il.1 Euronet- wypłacający 100 lewów w tym bankomacie turysta płaci ok. 50 zł prowizji

W dniu robieniu testów koszt wypłaty 100 lewów w bankomacie bez prowizji wynosił 243 zł. Różnica ponad 50 zł i takaż właśnie strata dla turysty, który korzysta z Euronetu. Nazwa Euronet w Polsce kojarzy się raczej z darmowymi wypłatami i dla sugerujących się tym Polaków jest to często pułapka.

Stratę tę można zminimalizować, nie akceptując zaproponowanych warunków wypłaty, a klikając przycisk Decline po lewej stroni:

Bankomaty w Słonecznym Brzegu Euronet i prowizja
il. 2 Euronet zawsze pobierze prowizję, ale można uniknąć dodatkowego złego kursu, który proponuje

Wypłata zostanie wówczas rozliczona po kursie banku wydającego kartę. Niemniej jednak prowizja 7,72 lewów zostanie doliczona. Licząc po kursie dnia, w którym odbył się test bankomatów, będzie to prawie 20 zł. Za każdą wypłatę niezależnie od wysokości. Zatem nawet jeśli udasz się do bankomatu wypłacić 10 lewów, czyli niecałe 25 zł, zapłacisz za tę przyjemność niewiele mniej, niż wypłaciłeś.

ATM Euronetu mają kolorystykę znaną z Polski. Ale potrafią sie również kamuflować, przybierając niekiedy inne barwy maskujące:

Nie jest to jedyna sieć, która pobiera prowizję.

KBC (uwaga: bankomaty – ze względu na niedawne przejęcie Raiffeisenbank Bułgaria –  mogą mieć jeszcze oznaczenia poprzedniego właściciela) nie ma litości i prowizję pobiera

Być może zmieni się to, gdy wymienią ATM na swoje. Na razie prowizja jest taka, jaką zaprogramował poprzedni właściciel maszyn.

Na bankomaty te natkniesz się 3 miejscach:

  • przy oddziale banku w hotelu Diamond,
  • przy starym T- Market na rondzie,
  • przy nowym T-Market bliżej centrum.
Bankomaty w Bułgarii prowizja
il.3 KBC bankomat przy T-market

Są to bankomaty z gatunku: „jeśli bardzo nie musisz, nie wypłacaj”. Pobierają bowiem prowizję:

Bankomat KBC prowizja
il.4 W tym banku zapłacisz ok. 14 zł prowizji niezależnie od kwoty wypłaty

Słoneczny Brzeg i bankomaty bez prowizji, ale trzeba wiedzieć, co zrobić, aby jej uniknąć

Dwa banki, z których urządzeń możesz pobrać pieniądze bez prowizji, jednakże wyłącznie wówczas, gdy odpowiednio zareagujesz na komunikaty wyświetlane na ekranie bankomatu. Korzystanie z nich jest całkowicie darmowe, ale trzeba zachować czujność.

Bankomat hotel Kuban

Trafić do niego niezwykle łatwo, gdyż hotel Kuban wyróżnia się spośród hotelu w Słonecznym Brzegu „wzrostem”. Jest zatem punktem, do którego z łatwością dotrze każdy turysta. Bankomat znajduje się na zewnątrz budynku, stojąc przy wejściu do hotelu lokalizujemy go bez problemu:

Bankomaty w Słonecznym Brzegu hotel Kuban
il.5 Bankomat w hotelu Kuban

W oczy rzuca się duży napis ATM. Tutaj uwaga dla tych, którzy korzystali z porad internetowych „ekpertów” i zakodowali sobie, że w Bułgarii trzeba unikać bankomatów z napisem ATM. Przypominam – ATM to skrót od bankomat, a „znawcom” chodziło o unikanie urządzeń prowizjożernego Euronetu, który ma zawsze widoczny napis ATM, cała mądra rada – jak widać – kupy się trzyma. Jak widać na zdjęciu, w hotelu KUBAN też jest ATM. A prowizji brak.

Choć nie oznacza to, że bankomat nie będzie miał chrapki na Twoje pieniądze. Będzie. Zatem po wykonaniu procedury wyboru kwoty i wpisaniu PIN-u, wyświetli nam komunikat po prawej stronie ekranu:

Bankomaty w Bułgarii prowizja
il.6 Konwersja w bankomacie przy hotelu Kuban – jest, ale można ją pominąć

Ze spokojem. To bowiem tylko propozycja bankomatu.

Hotel Kuban Słoneczny Brzeg ma bankomat
il. 7 Bankomat w Kubanie pozwala wybrać opcję wypłaty: z konwersją lub bez niej

Bankomat pozostawia nam wybór. Możemy zapłacić wg jego kursu (konwersja banku) i obciążyć konto kwotą 133,55 zł za wypłatę 50 lewów. Ale możemy, korzystając z opcji znajdującej się wyżej, zapłacić za wypłatę równowartość 50 lewów po kursie własnym wydawcy karty. W tym przypadku 121,50 zł bez konwersji. Różnica wynosi zatem 12 zł przy wypłacie 100 lewów.

Bankomat CCB przy głównym deptaku

Tuż obok hotelu Kuban, przy największym deptaku, znajdziemy kolejny bankomat z opcją wyboru wypłaty z konwersją lub bez. To bankomat CCB, A nawet bankomaty dwa.

Bankomaty w Słonecznym Brzegu ccb bankomat
il.8 Bankomaty CCB znajdziesz tuż przy wejściu na główny deptak obok Kubana

Wypłacając pieniądze z tego bankomatu warto zachować szczególną ostrożność. Raczej nie jest on dla wypłacających w pośpiechu (bo taksówka czeka na zapłatę) lub pod wpływem alkoholu (bo koledzy czekają). Oto bowiem po wbiciu żądanej kwoty na ekranie tego bankomatu pojawi się zdradliwa informacja:

Bankomaty w Bułgarii - centrum
il. 9 Wypłata z konwersją będzie Cię kosztować ok. 15 zł przy 100 lewach wypłacanych z tego bankomatu

Na szczęście można tego uniknąć. Wystarczy kliknąć w przycisk po lewej stronie:

Bankomat w Słonecznym Brzegu - CCB
il. 10 Accept without conversion – Twoja wypłata bez prowizji

i bankomat policzy wypłatę po kursie Twojego banku lub wydawcy karty.

Bankomaty w Słonecznym Brzegu całkowicie bez prowizji

Jeśli zmartwiłeś się tym, że do tej pory prezentowałem bankomaty z prowizją obligatoryjną lub niekorzystną konwersją, mam dobrą wiadomość. W Słonecznym Brzegu bez trudu znajdziesz bankomaty bez prowizji. Gdzie? Podążaj za przewodnikiem po bankomatach, które nie naliczają prowizji.

Unicredit Bulbank

Unicredit ma w Słonecznym Brzegu i okolicy kilka bankomatów.  Sporo, na tle konkurencyjnych banków.. Nowoczesne maszyny z opcją wypłaty zbliżeniowej. Dobra lokalizacja. Niezwykle popularny wśród Polaków bankomat. I bardzo słusznie. W tym bankomacie Twój portfel nie zazna krzywdy.

Gdzie znajdziesz bankomat bez prowizji z logo Unicredit Bulbank?

W dużym budynku banku przy głównej ulicy (niedaleko hotelu Diamond) oraz w Janet Grand Market. Bankomaty bez prowizji Unicredit Bulbank mają charakterystyczne czerwone akcenty i nie sposób ich pomylić z innymi:

bankomat w Janet Market Słoneczny Brzeg
il. 11. UniCredit – bezpieczny bankomat

Bankomaty należą do nowej generacji dotykowych. Nie wiem, czy to jest powodem tego, iż dwie maszyny w Janet Grand Market często bywają zepsute.

Postbank – bankomat bez prowizji w centrum miasta

Nowoczesny, z dużym wyświetlaczem i opcją wypłaty bez użycia karty (np. telefonem). Przykład bankomatu idealnego. Nie wykazuje on żadnych prób wyłudzenia prowizji czy wypłaty po niekorzystnym kursie. Znajdziesz go niestety tylko w jednym miejscu w Słonecznym Brzegu. Jest nim dworzec autobusowy:

Bankomat bez prowizji Słoneczny Brzeg
il. 12 Bankomat na dworcu autobusowym daje Ci komfort wypłaty bez prowizji

Kolejny bankomat znajduje się w Nesebarze (w nowej części miasta przy głównej ulicy)

Postbank Nessebar bankomat bez prowizji
il.13 Nesebar – bankomat bez prowizji

Mój ulubiony bankomat. Głównie ze względu na możliwość bezdotykowych (zbliżeniowych) wypłat. A także duży wyświetlacz, który daje komfort korzystania – w przeciwieństwie do ledwie widocznych w słońcu bankomatów starego typu.

Fibank – bez prowizji w samym centrum Słonecznego Brzegu

Skrzyżowanie dwóch najbardziej zaludnionych deptaków powoduje, że jest to najbardziej zatłoczony fragment Słonecznego Brzegu. Morze ludzi powoduje, że szukający bankomatu bez prowizji może….zwyczajnie nie zauważyć maszyn Fibanku. Dlatego też w szczycie sezonu lepiej szukać Fibanku patrząc w górę niż na boki. Charakterystyczny wygląd siedziby banku nie pozwoli przeoczyć go wśród innych budynków. Gdy już zlokalizujesz bank, możesz wypłacać bez prowizji z dwóch znajdujących się na zewnątrz bankomatów:

Fibank - bankomat bez prowizji w Słonecznym Brzegu
il. 14. Gdy zobaczysz to charakterystyczne logo nad głowami tłumu – jesteś w domu

Same bankomaty Fibanku nie są ani cudami techniki, ani też zabytkami muzealnymi. Pozwalają natomiast wypłacić pieniądze bez prowizji. I to jest ich zadanie.

Bankomat FIbanku widziany z deptaku
il. 15 Bankomat Fibanku widziany z deptaku

Investbank – po drodze do Nessebaru

Przy drodze do Nessebaru znajdziesz bez problemu hotel Festa Panorama:

Bankomat w hotelu Festa Panorama
il.16 Bankomat Investbanku w hotelu Festa Panorama

Idąc chodnikiem nie sposób przeoczyć informacji, że bankomat jest już blisko (zwróć uwagę, że ma również oznaczenie ATM):

Investbank Bułgaria
il. 17 Słup przy drodze z taką reklamą oznacza, że jesteśmy blisko.

Znajduje się on na zewnątrz, po lewej stronie od wejścia do hotelu Festa Panorama. I wygląda tak:

Investbank bankomat bez prowizji w Słonecznym Brzegu
IIl.18 Bankomat Inwestbanku w całej okazałości.

Bankomat jest całkowicie bezprowizyjny. I przez to bezpieczny dla portfela każdego turysty.

Revolut a wypłata z bankomatów w Słonecznym Brzegu

Wśród korzystających z bankomatów w Słonecznym Brzegu możemy wyróżnić dwie grupy:

  • wypłacających za pomocą polskich kart wydawanych przez banki, w których posiadają oni konto,
  • korzystających z kart wielowalutowych (Revolut, Paysera, Dipocket, Zen.com)

O ile posiadacze kart wydanych przez banki nie mają żadnych problemów, o tyle posiadacze Revoluta bez plastiku przeżywają gehennę. Nie są bowiem w stanie wypłacić z żadnego bankomatu metodą zbliżeniową. Bankomaty w Słonecznym Brzegu nie obsługują wirtualnych kart Revoluta.

O czym informuję wszystkich turystów, którzy zamiast fizycznej karty preferują kartę wirtualną w aplikacji. W Słonecznym Brzegu czeka na was niemiła niespodzianka.

Osoby zainteresowane tematyką kart wielowalutowych zapraszam do zapoznania się z artykułem o tym, jak to działa i czemu nie trzeba mieć konta w banku, aby wypłacać za granicą po znacznie lepszym kursie.

Bankomaty w Słonecznym Brzegu – metodologia i opis

Testy bankomatów wykonano – ze względu na jednolitość kursu – w jednym dniu za pomocą karty Dipocket. Wszystkie wyliczenia oparte zostały o kurs dnia portfela Dipocket. Wszystkie widoczne na zdjęciach wypłaty z bankomatów bezprowizyjnych zostały fizycznie zrealizowane. Celem wypłat było sprawdzenie, czy przypadkiem – pomimo braku ostrzeżenia na wyświetlaczu bankomatu – w rozliczeniu nie pojawi się prowizja.

Testy zostały zakończone sukcesem. Żaden z bankomatów w Słonecznym Brzegu, opisanych jako bezprowizyjny, nie pobrał ukrytej prowizji. Zatem z nich można korzystać bez żadnych obaw.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 35

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

2 komentarze

    1. Banki zmieniają politykę, a autor artykułu nie może co chwilę zmieniać artykułu. Ma on rok, a więc coś zmienić się mogło. Jak sam Pan widzi – na lepsze. Zatem jeszcze z 10 lat i może w Bułgarii konto będzie można założyć jak u nas w 15 minut, a nie 2 dni.

Zostaw swój komentarz...