Zdolność kredytowa BIG

BIG a zdolność kredytowa w 2017 roku

5
(3)

To już pewne – BIG-i coraz mocniej wpływają na zdolność kredytową, a tym samym oddziałują na życie kredytobiorcy. Po serii zmian z tego roku BIG-i będą miały coraz więcej cech wspólnych z BIK-iem. W listopadzie 2017 wejdą w życie ostatnie w tym roku zmiany w przepisach o BIG-ach, nadając im kilka nowych funkcji. Łatwiej będzie mówić w czym BIG jest podobny, niż czym się różni od BIK.

Na początek nakreślmy sobie jakie finalnie zmiany czekają nas po reformie BIG-ów i czego prawdopodobnie możemy się po niej spodziewać. Większość wątków postaramy się opisać szerzej w kolejnych artykułach.

 

Nowy raport BIG

Nowy raport o firmie – to jeszcze nie jedna wspólna baza zadłużonych, ale możliwość uzyskania informacji z wszystkich 5 Biur Informacji Gospodarczej w jednym miejscu – w dowolnie wybranym rejestrze. Nadejdzie zatem kres szukania zadłużenia w każdym rejestrze osobno. Raport na własny temat będzie jak dotychczas darmowy raz na pół roku, ale już na horyzoncie pojawia się możliwość ciągłego, darmowego dostępu do baz BIG-ów. Postaramy się to omówić już w kolejnym artykule z tego cyklu.


Informacje pozytywne – szybciej zgromadzisz pozytywną informację.

System zbierania informacji również o terminowym regulowaniu zobowiązań. Chociaż wdrażany od dawna, teraz jego istnienie nabiera nowego znaczenia i posłuży do budowania Twojego profilu kredytowego równolegle do BIK.


Informacje negatywne.

Można będzie szybciej trafić na listy rejestru dłużników (cokolwiek to oznacza), a w efekcie ma posłużyć jednemu – wystawieniu jak najaktualniejszej laurki o zdolności kredytowej.


Ocena punktowa, czyli scoring BIG

W tym miejscu dochodzimy do punktu, w kierunku którego podążają zmiany. Dzięki zebraniu w jednym miejscu informacji z wszystkich BIG-ów, zarówno pozytywnych jak i negatywnych będzie można wystawić kredytobiorcy ocenę punktową tak jak w BIK. To ma ułatwić interpretację pozyskanych z BIG informacji. Komu? Kredytodawcom – bankom, SKOK-om, firmom pożyczkowym.


Możliwość zgłoszenia sprzeciwu przed wpisaniem informacji do BIG.

Możesz wstrzymać publikację informacji o swoim długu jeśli powołasz się na nieaktualność, nieprawdziwość, niekompletność, a także przetwarzanie danych niezgodne z ustawą (art. 21a uig). Wprawdzie tylko na 30 dni, ale czasem będzie to aż nadto by w ostatniej chwili wyciągnąć głowę z założonej na szyję pętli kredytowej.


Przedawnienie – możliwość uznania zadłużenia za przedawnione


Nowe możliwości karania wierzycieli?

Za niesłuszny wpis konsekwencje poniesie nie tylko wierzyciel, ale również to Biuro Informacji Gospodarczej, które umieściło dłużnika w swoim rejestrze. Niesłuszny wpis dotyczący firmy będzie uznawany za czyn nieuczciwej konkurencji (art. 17f uoznk).

1. Czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie przez wierzyciela informacji gospodarczej do biura informacji gospodarczej z naruszeniem ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych albo niezażądanie przez wierzyciela aktualizacji albo usunięcia informacji gospodarczej mimo zaistnienia obowiązku jej aktualizacji albo usunięcia zgodnie z tą ustawą.
2. Czynem nieuczciwej konkurencji jest nieusunięcie albo niedokonanie przez biuro informacji gospodarczej aktualizacji informacji gospodarczej w przypadkach, gdy ustawa, o której mowa w ust. 1, nakłada na biuro obowiązek usunięcia albo aktualizacji tej informacji.

Art. 17f Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. 1993 Nr 47 poz. 211 w brzmieniu od 1 czerwca 2017 r.)

Pożyczki bez BIG

Czy osławione pożyczki bez BIG (znane również pożyczkami bez sprawdzania baz) po zmianie odejdą do lamusa? Wydaje się, że działania zmierzają w jednym kierunku. A jest nim coraz lepsza ocena kondycji finansowej i stosunku do obowiązków terminowego zwrotu wszystkich potencjalnych pożyczkobiorców.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...