BIK – co to jest właściwie? Zna każdy, mało kto jednak wie, co to jest naprawdę BIK, czym się zajmuje, jaka jest jego rola i znaczenie dla kredytobiorcy. W tym artykule nie znajdziesz definicji i formułek. Opowiem Ci, co to jest BlK, w sposób niesłychanie prosty. I rozprawię z wieloma mitami o BlK, które pokutują od lat w społeczeństwie. Zacznę od najważniejszego dla Ciebie.
Co to znaczy czyszczenie BIK?
Czyszczenie BIK to proces wyselekcjonowania wpisów szkodliwych dla Twej wiarygodności i usunięcia ich z rejestru widocznego dla banków. Następstwem skutecznego czyszczenia BIK jest poprawa wiarygodności kredytowej i w efekcie możliwość korzystania z kredytów – wcześniej zablokowana z powodu posiadania nieusuniętych negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej.
Czyszczenie BIK w przypadku firm profesjonalnych jest bezpieczne dla Ciebie i Twego portfela, gdyż usługa objęta jest pełną gwarancją skuteczności. Zainteresowanych szczegółami na temat czyszczenia negatywnych wpisów zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami operacji usuwania wpisów z gwarancją.
BIK – co to jest naprawdę?
BIK to tak naprawdę superkomputer. O olbrzymiej mocy przerobowej. Komputer, który na zasadzie porównywania w czasie rzeczywistym milionów profili kredytobiorców, dopasuje Twój profil kredytowy do wzorca i na tej podstawie sklasyfikuje Cię jako kredytobiorcę. Dobrego, średniego lub bardzo niepewnego, a wręcz groźnego dla instytucji finansowych.
Jakiej mocy jest to maszyna, możesz wyobrazić sobie analizując liczby. W bazie BIK znajduje się powyżej 118 milionów rachunków kredytowych należących do ponad 22,5 miliona osób.
Z czego czynnych (w trakcie spłaty) jest ponad 26 milionów zobowiązań przeszło 15 milionów kredytobiorców.
I ten komputer nieustannie „przemiela” te dane, aby na podstawie Twoich zachowań kredytowych odnaleźć podobieństwo do innych kredytobiorców i dokonać uszeregowania Twej osoby.
Robi to na podstawie danych, które nieustannie spływają od banków. Czy zapłaciłeś w terminie ratę, czy wyjąłeś z karty kredytowej środki, czy szukasz pieniędzy poprzez pośredników kredytowych, czy interesujesz się chwilówkami. Te drobiazgi nieustannie zmieniają Twój profil w BIK, a co za tym idzie ocenę jako kredytodawcy.
Biuro Informacji Kredytowje nie jest listą dłużników
Czas obalić zatem pierwszy mit z serii BIK – co to jest. Mit ten głosi, że Biuro Informacji Kredytowej to lista dłużników lub też inaczej, miejsce w którym banki wpisują niesolidnych kredytobiorców.
Pokutuje wszakże slogan „wpisali mnie do BIKU” lub „bank grozi wpisaniem do BIKU” utożsamiający rejestr BIK z czarną listą najgorszych kredytobiorców.
Wiesz już zatem, że nie ma czegoś takiego jak „wpisywanie do BIK”.
Idiotyzm tego mitu o „wpisywaniu do BIK” widać dopiero wówczas, gdy uświadomimy sobie, że bank „wpisuje do BIK” z jednakową częstotliwością zarówno kredytobiorcę idealnego, jak i tego, który po wzięciu kredytu nie zapłacił ani złotówki.
W Biurze Informacji Kredytowej po prostu jesteś – czy tego chcesz, czy nie
I musisz to zaakceptować. Nie sposób nie być w BIKU i być jednocześnie czynnym uczestnikiem rynku finansowego. Podam Ci przykład. Choćbyś rękami i nogami bronił się przed tym, aby nikt „nie wpisał Cię do BIK”, to już pierwszy apetyt na zakup ratalny sprawi, iż trafisz do BIKU.
Wizyta w sklepie z telewizorami zakończona chęcią skorzystania z promocji i wzięcia telewizora na raty sprawi, iż pracownik sklepu podsunie Ci do podpisania zgodę na weryfikację w BIKU (sprawdzenie Cię w BIK) w trakcie składania zapytania kredytowego.
Zapytanie kredytowe w BIK to Twój pierwszy wpis. Sprawia, że zaczynasz być profilowany. Czyli – jak się to potocznie zwykło słyszeć u nieuświadomionych osób – trafiłeś do BIK.
Czy czujesz się z tym źle? Czy czujesz, że jesteś w BIKU? Raczej nie. A przecież jesteś wpisany do BIK o czym łatwo przekonasz się pobierając raport z Biura Informacji Kredytowej.
Dlatego też trzeba mieć świadomość, że do Biura Informacji Kredytowej informacje trafiają często i są to informacje o każdym kredytowym ruchu. Zatem zamiast martwić się, że „ciągle wpisują Cię do BIK”, spraw, aby te wpisy służyły budowaniu Twojego wizerunku.
Kto może wpisać do BIKU, czyli mit o firmach windykacyjnych
KRUK wpisał mnie do BIK – można bardzo często przeczytać czy usłyszeć. Od razu po takich słowach wiadomo, że wypowiadający je nie odróżnia BIK od BIG. I oprócz tego nie ma podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Biura Informacji Kredytowej.
Zatem od początku. Kto może wpisać do BIK?
Każdy bank, leasingowe i faktoringowe spółki bankowe, każdy SKOK i te firmy pożyczkowe pozabankowe, które mają z Biurem Informacji Kredytowej umowę. To są wszystkie uprawnione podmioty, które mogą dokonywać wpisów w BIK.
Kto zatem nie może wpisać do BIKU, choć straszy tym dłużników?
Dostępu do Biura Informacji Kredytowej nie posiada żadna firma windykacyjna. Z prostego względu – nie jest bankiem, nie jest SKOK-iem, nie jest firmą pożyczkową. Nie może do BIK wpisać Cię firma, która kupiła Twój dług od banku czy parabanku. Przykłady firm kupujących najczęściej w Polsce przeterminowane kredyty czy pożyczki to: Ultimo, KRUK, HOIST, BEST, Intrum. Żadna z tych firm nie ma możliwości wpisania Cię do Biura Informacji Gospodarczej. Jeśli powiesz zatem, że Ultimo Cię do BIKU wpisało, dajesz wyraz temu, że nie wiesz, co to BIK. I najprawdopodobniej należysz do tej części społeczeństwa, która myli
Różnice między BIK a BIG
Jedna litera, a tyle różnic. Biuro Informacji Kredytowej to zupełnie inna instytucja niż BIG – Biuro Informacji Gospodarczej. Podlegająca innym przepisom i mająca zupełnie inne zadania. Jeśli chcesz poznać różnice pomiędzy BIK a BIG i raz na zawsze zapamiętać istotne różnice, zapraszamy do zapoznania się z materiałem na ten temat. Artykuł dostępny jest w tym miejscu.