Co to jest e-sąd? Artykuł dla laika
Wiem, że boisz się wpisać w Google zapytania: co to jest e-sąd, gdyż nie chcesz dostać w odpowiedzi linków do stron pisanych językiem prawniczym i niezrozumiałym. A bardzo chcesz dowiedzieć się, co to jest ten słynny e-sąd w Lublinie, z czym się go je i co warto o nim wiedzieć. Zacznę zatem od tego, że w tym artykule nie znajdziesz nic, co mogłoby być niezrozumiałe. Wyjaśnię Ci to, czym jest e-sąd w sposób niezwykle prosty. I gwarantuję, że zapamiętasz z niego bardzo wiele. A może wszystko?
E-sąd, czyli nowoczesny sąd, taki w 100% internetowy
E-sąd różni się tym od każdego normalnego sądu, że nie zostaniesz wezwany na rozprawę. Pozew, który zostanie złożony przez Twojego wierzyciela, zostanie rozpatrzony bez Twojego udziału. A często wiedzy, że masz jakąś sprawę w sądzie. Rozpatrywaniem pozwów w e-sądzie zajmują się referendarze sądowi.
Co to dla Ciebie oznacza? Tylko tyle, że w e-sądzie nie masz możliwości obrony. Co nie znaczy, że w ogóle nie posiadasz jej. Ponieważ w e-sądzie z założenia wszystko jest uproszczone, a przez to działa błyskawicznie, wygląda to tak:
- Ty nie możesz bronić się i argumentować w trakcie rozpatrywania pozwu. Jesteś na tym etapie kompletnie bezbronny.
- Za to możesz bez żadnego problemu unieważnić nakaz wydany przez e-sąd. Wystarczy złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty przez e-sąd wydanego. I tutaj Twój wierzyciel jest całkowicie bezbronny.
Mamy zatem pewnego rodzaju sprawiedliwość. Od Ciebie zależy, czy skorzystasz z przysługujących Ci praw.
Wierzyciel straszy Cię e-sądem? Nie masz się czego bać
Musisz pamiętać, że nawet, gdyby wierzyciele uzyskali w e-sądzie i dziesięć nakazów zapłaty, to Ty jednym ruchem wszystkie te nakazy unieważnisz. I nie ma tutaj czynnika, który ograniczałby Ci prawo do tego.
Zatem e-sąd, jeśli do tej pory brzmiał dla Ciebie złowieszczo, nie powinien Cię już więcej straszyć. Masz bowiem niezbywalne prawo do unicestwienia każdego nakazu poprzez złożenie sprzeciwu od niego.
Aby uzbroić się w sprzeciw od nakazu zapłaty, skorzystaj z usług adwokata. Da Ci to pewność, że sprzeciw będzie poprawnie sporządzony i wolny od błędów.
W rezultacie da Ci unieważnienie nakazu zapłaty – niezależnie od kwoty, na jaką został wydany. Działa to identycznie zarówno w sprawach o chwilówkę wartą 1000 zł, jak i sprawie długu bankowego przekraczającego 50 tysięcy.
Aby zamówić sprzeciw do e-sądu, sporządzony przez zawodowego adwokata, kliknij w link poniżej:
Czas nagli? Pisz na adres bok@mamdlugi.pl, możesz skrócić czas przygotowania sprzeciwu korzystając od razu z poniższego przycisku.
E-sąd a komornik
Wielu wierzycieli łamie prawo (pytanie, dlaczego UOKiK nie reaguje) tworząc windykacyjne straszaki w takim oto tonie:
Brak spłaty zadłużenia w terminie 3 dni skutkować będzie skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego (e-sąd w Lublinie) a następnie do komornika, który w asyście policji zabierze ci z domu wszystkie wartościowe rzeczy. Tylko spłata może zablokować złożenie pozwu do e-sądu i w konsekwencji uniknięcia licytacji całego majątku.
Dla dłużnika, który prawo zna tylko z przedszkola, gdy uczył się, gdzie jest prawo, a gdzie lewo, przekaz taki jest jednoznaczny: e-sąd otwiera drzwi do egzekucji komorniczej.
Oczywiście jest to działania zamierzone, Windykator chce, abyś tak myślał. A jak to wygląda w rzeczywistości. Filozofii tutaj nie ma. Jest tylko jedna informacja, która zapamiętać musisz: aby wierzyciel mógł wynająć komornika do przeprowadzenia egzekucji, musi dysponować prawomocnym nakazem zapłaty. Wydanym przez sąd. W tym oczywiście również e-sąd.
Ale wiesz już, gdyż pisałem o tym w poprzednim akapicie, że jeśli złożysz sprzeciw od nakazu to ten nakaz przestanie istnieć. Zatem e-sąd nie równa się temu, że będziesz miał komornika.
Wystarczy złożenie sprzeciwu od nakazy zapłaty, aby widmo komornika oddaliło się od Ciebie. E-sąd nie oznacza komornika. Chyba, że nie złożysz sprzeciwu, a tym samym zgodzisz się z wydanym nakazem.
Zatem komornika po wydaniu nakazu zapłaty przez e-sąd obawiać się nie musisz. Sprzeciw od nakazu zapłaty daje Ci gwarancję, że nikt nie ruszy Twojego konta, wynagrodzenia czy majątku.
Według prostej zasady: nie ma nakazu zapłaty – nie może być komornika. A o tym, czy unieważnisz nakaz z e-sądu decydujesz Ty i tylko Ty. Pamiętaj zatem, że złożenie sprzeciwu unieważnia nakaz. Więc po raz pierwszy od dłuższego czasu możesz sobie uświadomić, ze jako dłużnik masz na coś wpływ. I coś od Ciebie zależy.
Co to jest e-sąd w Lublinie i jakie błędy można w nim popełnić?
Wiesz, że e-sąd to elektroniczna wersja sądu wydającego nakazy zapłaty w sposób bez mała hurtowy. Nakazy, które można jednym celnym sprzeciwem unieważniać.
Warto zatem, abyś wiedział, jakie pułapki czyhają na Ciebie w e-sądzie. Dzięki wiedzy, którą dostaniesz ode mnie w sposób prosty do zapamiętania, nie popełnisz ich. A są one kosztowne. I warto o tym pamiętać.
Masz 14 dni na sprzeciw od nakazu zapłaty i co się stanie, gdy się spóźnisz?
Sprzeciw do e-sądu to Twoja wielkiej mocy broń chroniąca Cię przed komornikiem. I wytrącająca wierzycielowi możliwość szybkiego „dojechania Cię” w celu wyegzekwowania długu.
Na złożenie sprzeciwu do e-sądu masz aż i tylko 14 dni. To sporo czasu, ale spóźnić się nie możesz. Istotna informacja: bieg czasu rozpoczyna się od dnia odebrania przez Ciebie nakazu sądowego wydanego przez e-sąd. Który przychodzi drogą pocztową.
A 14 dni, jakie masz na złożenie sprzeciwu, liczy się do momentu wysłania sprzeciwu, czyli mówimy tutaj o dacie stempla pocztowego na Twojej kopercie ze sprzeciwem.
Masz zatem 14 dni na wysłanie, a nie dostarczenie sprzeciwu. Nawet jeśli będzie szedł on do e-sądu w Lublinie tydzień, Ciebie to nie interesuje. Ważne, że wysłałeś go w ciągu czternastu dni od odebrania nakazu.
Co jednak, gdy się spóźnisz? Czy wszystko przepadło, a nakaz zamiast trafić do niszczarki trafi do wierzyciela jako prawomocny i pozwalający na uruchomienie komornika? Niekoniecznie. Istnieją bowiem
sposoby na przywrócenie terminu złożenia sprzeciwu
Jeden z nich daje prawie pewność powodzenia. Dzieje się tak, gdy wyślesz do e-sądu zaświadczenie lekarskie informujące sąd, iż w okresie złożenia sprzeciwu miałeś ograniczoną zdolność funkcjonowania. Oczywiście e-sąd nie bada tego. Z założenia ufając temu, że lekarz wie lepiej, iż po przepisanych przez niego prochach nie mogłeś iść na pocztę, gdyż były w niej smoki, a po drodze czaiła się kampania Wermachtu.
Lub zwyczajnie, na skutek choroby byłeś przykuty do łóżka. Zaświadczenie takie w większości przypadków powoduje, że sprzeciw wysłany po terminie jest przez e-sąd rozpatrywany i jego cel – unieważnienie nakazu zapłaty – zostaje osiągnięte.
Drugim sposobem jest złożenie czynnego żalu i wyjaśnienia, dlaczego nie mogłeś dotrzymać terminu. Tutaj argumentacja jest dowolna. Tak samo, jak dowolna jest jest interpretacja przez e-sąd w Lublinie. Raz zgoda będzie, innym razem niekoniecznie.
Co nie zmienia faktu, że walczyć o swoje zawsze warto.
Nakaz zapłaty z e-sądu przyszedł na stary adres
To zdarza się często. Szczególnie, gdy do e-sądu trafiają sprawy sprzed lat. I teraz wyobraź sobie, że nie masz świadomości, iż Twój nakaz fruwa pomiędzy e-sądem a starym adresem, a Ty o niczym nie wiesz. I dowiesz się dopiero od komornika, że przegapiłeś go. Tutaj również rozwiązania są dwa. Z których jedno jest obowiązkowe do wdrożenia dla dłużnika, który adresy zmieniał.
Gdy masz komornika, bo nakaz z e-sądu w Lublinie trafił pod stary adres. Czy można to odkręcić?
Polskie państwo przewiduje, że w takiej sytuacji nie możesz być pozbawiony prawa do obrony. I daje Ci taką możliwość. Musisz tylko w sposób niepodważalnie wiarygodny udowodnić sądowi, że pod adresem wskazanym przez wierzyciela jako Twój, nie przebywasz. Nie jest to trudne. Wszak przebywając pod aktualnym adresem masz czy to umowę najmu czy akt własności. Rachunki na aktualny adres, bieżącą korespondencję itp.
W toku procesu o szczegółach poinformuje Cię prawnik prowadzący sprawę. Nie sugeruję bowiem podchodzenia do tego samodzielnie. Musisz bowiem jak najszybciej (7 dni) od daty zawiadomienia Cię przez komornika, wysłać dwa pisma. Do komornika i sądu. Zatem musisz wiedzieć co i jak napisać. Aby odniosło to skutek.
Dlatego też, gdyby doszło do takiej sytuacji, nie zwlekaj i skorzystaj z wiedzy adwokata. Szczególnie, że pisma takie zamówisz jednym kliknięciem:
Zanim zamówisz pismo bezpłatnie skonsultuj zlecenie - napisz po prostu na adres prawnicy@mamdlugi.pl
Gdy nie wiesz, na jaki adres może przyjść nakaz z e-sądu
Nie jest to problem. Już nie. Kiedyś był, teraz masz luz. Gdy nie wiesz, jakie adresy mogą być z e-sądzie podawane przez wierzycieli, uprzedź sytuację i po prostu zacznij kontrolować swoje sprawy w e-sądzie.
Czyli po prostu załóż w e-sądzie konto.
Dzięki niemu nie przegapisz żadnego nakazu. Zanim takie nakaz zostanie przez e-sąd wysłany na jakikolwiek adres, Ty będziesz mógł pobrać ten nakaz z pozycji swojego konta. I od razu złożyć sprzeciw.
Dlatego też napisałem wcześniej, że jest to rozwiązanie obligatoryjne. Gdyż jest. Mając konto w e-sądzie nie musisz zastanawiać się, gdzie nakaz zostanie wysłany. Bo zanim zostanie, Ty już będziesz miał gotowy sprzeciw od tego nakazu.
Konto w e-sądzie jest oczywiście bezpłatne. I dostępne dla każdego. Nie musisz nawet martwić się o to, że nie wiesz, jak założyć konto w e-sądzie. Gdyż mamy dla Ciebie niespodziankę.
Jak założyć konto w e-sądzie?
Dla wszystkich, którzy boją się, że założenie konta w e-sądzie ich przerośnie, mamy elementarz. Czyli ilustrowany poradnik o tym, jak założyć krok po kroku takie konto.
Przejdź do poradnika i zobacz, jak zakłada się konto w e-sądzie w kilka minut
E-sąd w Lublinie dane i kontakt
Być może zdziwi Cię, ale e-sąd ma swoją fizyczną siedzibę. Ponieważ często spotykaną nazwą jest e-sąd w Lublinie, to zdziwienia nie będzie, gdy spojrzysz na adres:
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny
Adres:
Boczna Lubomelskiej 13,
20-070 Lublin
Godziny przyjęć interesantów (osobiste wizyty): poniedziałek – piątek: 10:00 – 11:30
Umówienia spotkania pod numerem tel. 081 535 07 16
Infolinia
(25) 6310050
Dodatkowe telefony kontaktowe:
(81) 5350745
(81) 5350746
(81) 5350747
(81) 5350748
(81) 5350749
Czy jest możliwe przywrócenie terminu złożenia sprzeciwu do e-sądu po 8 latach?
Nakaz zapłaty został odebrany przez mojego tatę, nie przebywałem wtedy pod wskazanym adresem. Po latach życia w strachu i niewiedzy próbuję wychodzić z długów…
prawnicy@mamdlugi.pl – pełna wiedza na ten temat, całkowicie za darmo, zapraszamy