4.9
(12)

Rejestry długów, czarne listy dłużników, BIG i BIK – przez wszystkie przypadki odmieniane są te frazy przez wielu, którzy wpadli w długi. Nie ma znaczenia, dlaczego jesteś na liście dłużników. Znaczenie ma to, jakie niesie to za sobą konsekwencje i jak możesz się z rejestru dłużników usunąć.

Czy jestem w BIG?

Nie wiem. Ale możemy dowiedzieć się tego w bardzo prosty sposób. Poniżej ściągawka w jaki sposób sprawdzić, czy jest się w którymś z BIG. Niestety, musisz to robić BIG po BIG-u. Chyba, że wolisz zapłacić za usługę sprawdzenia tego za Ciebie.

Jak sprawdzić się w BIG KRD

Aktualnie raport on-line dostępny jest po założeniu konta i wykupieniu pakietu na stronie https://chronpesel.pl/. Jeśli nie masz ochoty płacić za dodatkowe usługi KRD nie pozostawia Ci wyboru – musisz wysłać list z prośbą o udostępnienie raportu i otrzymasz go wówczas bezpłatnie – również listem.

Jak sprawdzić się w BIG ERIF

Sprawdzenie odbywa się poprzez założenie konta na specjalnej stronie do tego celu stworzonej i dokonaniu weryfikacji swojej tożsamości poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Po weryfikacji konta możliwe będzie pobranie raportu, z którego dowiesz się, jak wygląda Twa sytuacja: czy posiadasz wpisy w ERIF, jeśli tak – kto Cię wpisał i z jakiego tytułu.

Jak sprawdzić się w BIG Infomonitor

Wystarczy wejść na stronę https://system.big.pl/#/register i założyć oraz zweryfikować konto. Następnie w kilka sekund pobrać i zapisać na swoim komputerze raport. Raport z BIG, podobnie jak raport z BIK, raz na 6 miesięcy przysługuje każdemu konsumentowi za darmo.

Jak sprawdzić się w KBIG

Niewielka skala działalności pociąga za sobą w wypadku KBIG-u ograniczoną dostępność do raportów. Raport można uzyskać składając wniosek w siedzibie biura lub drogą listowną. Wniosek można pobrać na stronie http://www.kbig.pl/Dla-osob/Dokumenty.

Jak sprawdzić się w BIG KIDT - - zawieszona działalność

Zamówienie raportu możliwe jest na stronie www.kidt.pl, pobrania druku do zamówienia można dokonać klikając w zakładkę http://www.kidt.pl/pliki/do_pobrania/KIDT_wniosek_konsumenta.pdf. Aktualnie zamówienie raportu możliwe jest tylko korespondencyjnie, sam raport może zostać przesyłany na skrzynkę e-mail.

Jak sprawdzić się w mBIG - Bisnode - zawieszona działalność

mBIG - Bisnode logotyp

W mBIG czyli Międzynarodowym Biurze Informacji Gospodarczej jak w wszystkich „nowych” BIG-ach pobieranie raportu nie jest zautomatyzowane. Wystarczy jednak wniosek i dowód przesłane mailem by dowiedzieć się co mBIG przechowuje w rejestrze. Strona mBIG to: https://m-big.com.

Po zmianie przepisów pozwalających wierzycielom w sposób faktycznie dotkliwy utrudniać życie dłużnikom (szczególnie tym długoterminowym) istotnym jest, aby móc uniknąć na przykład aresztu z powodu mało istotnego długu sprzed lat. A spłacić go tak, aby na tym sporo zyskać. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy chęć spłaty zadłużenia powoduje umorzenie jego większej części przez wierzyciela. To jest możliwe – Ty również możesz skorzystać z takiej formy spłaty.

BIG

A dokładnie 5 różnych BIG-ów. Na początek najważniejsze, gdyż wiem, iż wielu z Państwa zna taki twór jak BIG, który jest tożsamy z czarną listą dłużników. Czyli w świadomości jakiś 80% Polaków jest BIG jako instytucja. Guzik prawda. Żadna instytucja. To prywatne firmy, których jest w Polsce aż 5. Każda z nich ma swoją własną nazwę i obowiązkowy dopisek BIG do tej nazwy.

Czyli stwierdzenie „jestem w BIG” nie oznacza tak naprawdę nic. Możesz być bowiem w jednym z pięciu BIG-ów, a możesz być – jeśli masz pecha – we wszystkich.

Skoro mamy to już wyjaśnione, warto powiedzieć, co tak naprawdę oznacza, że jesteś wpisany do BIG?

Oznacza to, że posiadasz gdzieś dług przekraczający 200 zł wymagalny od minimum 60 dni. W praktyce każdy, kto sprawdzi Cię w danym Biurze Informacji Gospodarczej (BIG) dowie się, że masz długi i gdzie je masz.

Konsekwencje posiadania długów wpisanych do BIG

I nie tylko tych od niedawna są dotkliwe. Wierzyciel może wezwać Cię do wyjawienia przed sądem majątku – w tym również tego, który przepisałeś na osoby trzecie w ostatnich pięciu latach. Zeznanie składasz pod przysięgą, a wobec niechęci do jego złożenia trafiasz do aresztu. Nie możesz również unikać wezwania na wyjawienie majątku, gdyż w przypadku ignorowania sądu ten wyśle za Tobą policję, a następnie wyśle Ciebie…. na miesiąc aresztu.

Zanim machina na dobre rozkręci się i młyn dobrej zmiany mielić zacznie dłużników, pomyśl o spłacie starych długów, aby za przykładowe 2000 zł nie zafundować sobie mnóstwa nieprzyjemności. Szczególnie, gdy możesz spłacić swoje długi z bardzo dużym umorzeniem. Przeczytaj tutaj w jaki sposób spłacić tylko część długów i umorzyć znaczną ich część. A jednocześnie sprawić, iż negatywny wpis zostanie z BIG usunięty.

Jak można usunąć wpis z BIG

Tutaj proszę o skupienie: jeśli gdziekolwiek zobaczysz ofertę pod tytułem „czyszczenie BIG” to masz pewność, iż jest to oszustwo. Nie ma czegoś takiego jak czyszczenie BIG (choć jest – o czym niżej – czyszczenie BIK).

BIG ma taką konstrukcję prawną, iż usunięcie wpisu z dowolnego BIG-u następuje tylko w trzech przypadkach:

  • Twój wierzyciel wycofa wpis na swoją prośbę (na przykład po zawarciu z Tobą ugody),
  • Twój wierzyciel wycofa wpis, gdyż przestałeś być dłużnikiem
  • Udowodnisz, że dług nie istnieje

Trzeciej możliwości nie ma. I choćbyś na głowie stawał, płacił tysiące grube prawnikom, słał listy do papieża i prezydenta – Twój wpis będzie „siedział” w BIG przez lat 10. Chyba, że go spłacisz. Wówczas masz gwarancję, że w przeciągu 14 dni zniknie z rejestru BIG i ślad po nim nie zostanie. W tym przypadku nie musisz nic robić, do nikogo nie pisać ani o nic nie prosić – jeśli spłacisz dług (również oczywiście z umorzeniem) to obowiązkiem wierzyciela jest usunąć Twój wpis w ciągu 14 dni. Jeśli zaniedba swój obowiązek – otrzyma 30 tysięcy złotych kary.

BIK – Biuro Informacji Kredytowej

Mylnie nazywane jest czarną listą dłużników bankowych. BIK to bowiem zbiór informacji o każdym kredycie niezależnie od tego, jak jest spłacany. Nie można utożsamiać go z listą dłużników, choć wielu to robi dlatego, że po spłacie zobowiązania wpis o tym zobowiązaniu w BIK pozostaje. W zależności od własnych ustawień konta i okoliczności może widnieć on w sekcji aktywnej, widocznej dla banków i mieć wpływ na kształtowanie się oceny wiarygodności kredytowej. Może również być widoczny w sekcji statystycznej i nie mieć żadnego wpływu na zdolność kredytową i jej ocenę w oczach BIK. Problem usuwania złych wpisów z sekcji aktywnej spędza sen z oczu wielu Polaków. Gdyż wpisy te blokują im możliwość zaciągania kredytów. To dzięki takim sytuacjom utarło się powiedzenie „jestem w BIK”.

Pobranie i sprawdzenie BIK

Jak sprawdzić się w Biurze Informacji Kredytowej

Sprawdzenie BIK w najprostszej postaci wymaga założenia konta na stronie www.bik.pl, weryfikacji tożsamości i zakupu raportu BIK. Co prawda raz na pół roku można otrzymać darmowy raport z BIK, ale jego wartość jest praktycznie żadna. Dlatego warto od razu zakupić raport BIK w wersji z oceną punktową, szczególnie, że jego cena w pakiecie rocznym to zaledwie 6.58 zł.

Czyszczenie złych wpisów BIK

W Polsce działa około 40 firm zajmujących się pomocą w usuwaniu złych wpisów. Lecz zaledwie kilka robi to profesjonalnie, zatrudniając prawnika i prowadząc sprawy swoich klientów przed organami nadzorującymi banki. Znacząca większość wysyła pisma na zasadzie „uda się, to się nie uda, a jak się nie uda to klient ma pecha”. Czyszczenie BIK powinno odbywać się przez firmę, która udziela gwarancji na swoje usługi. Brak gwarancji jest jasnym przekazem, że taką firmę należy omijać z daleka.

BR – Bankowy Rejestr

Starszy brat BIK-u, przez kredytobiorców nieco lekceważony na rzecz obrastającego w legendy BIK. Tyle tylko, że BIK będący zbiorem wszystkich zapisów kredytowych to „mały pikuś” przy Bankowym Rejestrze, zawierającym tylko te najgorsze, negatywne wpisy.

Jeśli zawalisz kredyt to masz gwarancję, że wpis o tym znajdzie się w Bankowym Rejestrze.

I kolejną, że każdy bank, w którym złożysz wniosek kredytowy, zobaczy ten wpis.

Bankowy Rejestr to po macoszemu traktowany brat BIK-u, ale znacznie od niego groźniejszy. To prawdziwa czarna lista dłużników bankowych.

Jak sprawdzić się w BR?

Jak sprawdzić się w Bankowym Rejestrze

Jest to proste. Aby sprawdzić, czy Twoje dane znajdują się bazie Bankowy Rejestr wejśdź na stronę BR i postępuj zgodnie ze wskazówkami tam opisanymi, aby pobrać raport o sobie.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 12

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...