Czy komornik może zabrać całą wypłatę?

1
(1)

Gdy masz komornika, chodzenie do pracy przestaje sprawiać satysfakcję, a rodzi lęk o to, czy komornik może zabrać całą wypłatę. Oczywiście łatwo to sprawdzić na przykład w kadrach, ale dla wielu jest to zbyt duże wyzwanie. Szukając więc informacji o zajęciach komorniczych wynagrodzenia w internecie.

Ile może zabrać komornik z wypłaty. Czy całą?

Ten lęk dotyka przede wszystkim osoby mające pierwszy kontakt z komornikiem. To one nie znają realiów, a jedynie powtarzane kłamstwa, między innymi o tym, że komornicy zabierają całość wynagrodzenia.

Ponieważ w każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy, na koniec dowiecie się, że może wystąpić sytuacja, w której komornik zabierze całość wynagrodzenia. Ale od początku.

Zasady egzekucji komorniczej z wynagrodzenia

Podstawowa zasada jest taka, że komornik zabiera z wypłaty 50% wynagrodzenia pracownika. Chyba, że ten zarabia mniej niż dwukrotność pensji minimalnej. Wówczas to, ile zabierze z wynagrodzenia obliczane jest wg prostego wzoru:

Wysokość pensji pracownika netto minus aktualna kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę

Wynik wskaże dokładną kwotę, jaką zabierze komornik z pensji.

Taki sposób obliczenia tego, ile zabierze komornik dotyczy tych, którzy posiadają długi inne niż alimentacyjne.

Dla dłużników alimentacyjnych sposób obliczania zajęcia komorniczego jest jeszcze prostszy:

Wysokość pensji pomnożona przez 0.6

Wynik to kwota zajęcia komorniczego pensji w przypadku zajęcia alimentacyjnego.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie zabierze komornik w zależności od osiągniętego przychodu pracownika, możesz to łatwo odczytać z tabeli zajęć komorniczych.

Jak widać, niezależnie od rodzaju zajęcia, komornik nigdy nie zabiera całej pensji. Chyba, że dojdzie do niezwykle rzadko spotykanego zbiegu okoliczności, który niesłusznie kojarzy się z

zabraniem całości wypłaty przez komornika

Zbieg okoliczności jest wówczas, gdy spłacamy zadłużenie wewnątrz firmy. Na przykład pożyczkę z zakładowego funduszu. Lub kary za zniszczony sprzęt. Generalnie – cokolwiek, co jest odtrącane z pensji przez pracodawcę. Bo te potrącenia są niezależne od zajęcia komorniczego i tego, ile komornik zabierze z pensji.

Pracownik bez pensji – przykład
Pracownik rozbił służbowy samochód po pijanemu. Ubezpieczyciel nie wypłacił ani złotówki, pracownik postawiony pod ścianą zgodził się oddawać połowę pensji przez 30 miesięcy. To znów spowodowało, że zaczęło brakować mu na życie. Zaczął pożyczać w parabankach i szybko wpadł w pętlę długów. Pojawił się komornik, który „usiadł” na połowie należnej mu pensji. I jedynej połowie pozostawionej do dyspozycji pracownika.

Dla osoby postronnej w tym momencie ów przykładowy pracownik ma zajętą całą pensję. Gdyż nie otrzymuje wcale wynagrodzenia. W ten sposób właśnie rodzą się mity. Takie jak ten, że komornik może zabrać całą wypłatę.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...