swiadczenia socjalne komornik | Odpowiedź na pytanie o to, czy komornik może zająć 500+ jest niezwykle prosta: komornik nie ma prawa zająć świadczenia Rodzina 500 plus. To świadczenie, jak zresztą każde dedykowane dziecku, jest całkowicie nietykalne dla jakiegokolwiek komornika w Polsce. Chyba, że popełnisz częsty błąd przy przyjmowaniu 500+. Wówczas możesz je stracić na rzecz komornika. Przeczytaj, jak ustrzec się błędu i nie oddać komornikowi 500+. 
|

Czy komornik może zająć 500+?

0
(0)

Odpowiedź na pytanie o to, czy komornik może zająć 500+ jest niezwykle prosta: komornik nie ma prawa zająć świadczenia Rodzina 500 plus. To świadczenie, jak zresztą każde dedykowane dziecku, jest całkowicie nietykalne dla jakiegokolwiek komornika w Polsce. Chyba, że popełnisz częsty błąd przy przyjmowaniu 500+. Wówczas możesz je stracić na rzecz komornika. Przeczytaj, jak ustrzec się błędu i nie oddać komornikowi 500+. 

Świadczenie 500+ jest całkowicie nietykalne dla komornika, niezależnie od ilości i wielkości zajęć komorniczych.

Czy komornik może zająć 500+? Świadczenia niedostępne dla komornika

Świadczenie 500 plus i rodzinne należą do tej samej kategorii świadczeń, niemożliwych do zajęcia przez egzekutora. Oznacza to, że komornik nie może zająć 500+i rodzinnego w taki sposób, jak zajmuje wynagrodzenie. Czyli wysłać wniosku do organu wypłacającego świadczenie o ich blokadę. To jest niemożliwe i niezależnie od kwoty zadłużenia i ilości komorników świadczenia te będą Ci wypłacone zawsze. Niebezpiecznie może zrobić się dopiero wówczas, gdy pojawią się już na Twoim koncie. I nie jest to konto socjalne.

500 plus i rodzinne są bezpieczne od zajęcia komornika, ale tylko wówczas, gdy nie popełnisz błędu przyjmowania ich na konto inne niż socjalne.

Częsty błąd dłużnika, czyli jak stracić 500+ na rzecz komornika

Świadczenia na dzieci przelewane są na konta rodziców. Jeśli rodzic nie zadba o to, aby trafiały na specjalne konto (socjalne konto rodzinne do przyjmowania świadczeń niemożliwych do zajęcia przez komornika, takich jak 500+ czy rodzinne), mogą zostać zajęte przez komornika jako nadwyżka na koncie rodzica. Do takich sytuacji dochodzi dość często. 

Poniżej znajdziesz opis sytuacji, w której dochodzi do zajęcia świadczenia 500+ przez komornika. Powód: zaniedbanie rodzica przyjmującego 500 plus

Przykład błędu przy przyjmowaniu świadczenia 500 plus

Agata ma dwójkę dzieci i komornika. Komornik zabiera jest z wypłaty kilkaset złotych, czyli tyle ile może nad poziom pensji minimalnej. Agata otrzymuje pensję na konto. Dodatkowo co miesiąc otrzymuje kilkaset złotych na dzieci od ich babcie mieszkającej za granicą i rozłąkę z wnukami rekompensującą pieniędzmi na ich rozpieszczanie. 

Jeśli Agata poda ten numer konta do wypłaty świadczenia 500+, może je stracić na rzecz komornika. Popełni bowiem znaczący błąd. Oto bowiem na jej koncie w skali miesiąca kalendarzowego pojawi się:

  • wynagrodzenie z zakładu pracy – 2070 zł
  • prezent od babci – 500 zł
  • 500+ na dwójkę dzieci – 1000 zł

W sumie na konto Agaty spłynie 3570 zł. Czyli znacznie więcej, niż wynosi kwota wolna od komornika na koncie bankowym. Nadwyżka, czyli 1470 zł padnie łupem komornika. W tym pieniądze pochodzące z 500+.

Choć komornik nie może zająć 500+ jako świadczenia, może je zająć jako nadwyżkę na koncie zajętym w toku egzekucji.

Czy komornik może zająć 500+?

Co powinna zrobić Agata, aby komornik nie zajął jej 500+ na koncie bankowym?

Musi rozdzielić przyjmowanie świadczeń wypłacanych przez państwo na dzieci od innych dochodów. W praktyce powinna mieć dwa konta:

  • prywatne, które zajmie komornik do wysokości kwoty wolnej
  • socjalne, do przyjmowania świadczeń na dzieci, którego komornikowi zająć nie wolno

Wystarczy podzielić wpływy na dwa konta, aby zabezpieczyć 500+ przed komornikiem

Pamiętać trzeba, że na konto socjalne mogą wpływać tylko środki o takich charakterze

Jak i gdzie założyć konto socjalne do przyjmowania 500+ i innych świadczeń socjalnych?

Konto socjalne nie różni się niczym od zwykłego konta, poza tym, że zgłoszone komornikowi jako konto specjalne nie będzie przez niego zajęte. Konto socjalne można założyć w dowolnym banku, jednakże warto wyselekcjonować bank pod kątem łatwości załatwiania formalności (np. założenie konta z domu, bez chodzenia do banku) oraz tego, ile dany bank płaci za założenie konta socjalnego.

Zgłoszenie konta socjalnego do komornika, czyli co zrobić, aby komornik na pewno nie zajął 500 plus

W trosce o spokojny sen tych dłużników, którzy, choć wiedzą, że komornik zająć 500+ nie może, boją się tego i chcą zabezpieczyć dodatkowo, informujemy o tym, że można powiadomić komornika o założeniu konta socjalnego do przyjmowania 500 plus i innych świadczeń na dzieci.

Pismo do komornika znajdziecie Państwo w naszym innym artykule, poświęconym w całości kontom socjalnym i ochronie dzięki nim 500+ przed komornikiem:

Konto socjalne w jakim banku?

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...