konto w zagranicznym banku a komornik

Konto w zagranicznym banku a komornik

4.2
(26)

Na często powtarzające się pytanie o to, czy komornik może zająć konto bankowe za granicą, w zasadzie udzielić trzeba dwóch różnych odpowiedzi. By rozstrzygnąć, która jest właściwa w określonym przypadku, należy odpowiedzieć na dodatkowe pytanie: jaki komornik?

Zanim przejdziemy do wyjaśnień, pamiętaj, ten artykuł ma odpowiedzieć jak najprościej na pytanie postawione w tytule. Jeśli szukasz prawnych wywodów i interpretacji tego zagadnienia – użyj wyszukiwarki Google.

  • Konto w zagranicznym banku a komornik z Polski – czy ma prawo je zająć?
  • Czy można założyć konto za granicą mieszkając w Polsce?
  • Jakie inne sposoby na konto bezpieczne od komornika można zastosować?

Polski komornik a wpływy na zagraniczne konto

Polski komornik z zasady może swoje działania prowadzić na terenie Polski. Zatem jeśli posiadasz konto w instytucji, która posiada konto poza granicami naszego kraju, komornik nie będzie go mógł zająć wprost. Zatem odpowiedź brzmi: nie – Polski komornik nie może zająć konta za granicą.

Zagraniczny komornik zajmuje zagraniczne konto

Jeśli Twoją sprawę prowadzi zagraniczny komornik, to może on zająć takie konto. Żeby łatwiej to zrozumieć dla przykładu: angielski komornik zajmie konto prowadzone w Anglii. W tym wypadku odpowiedź będzie brzmiała twierdząco – taki komornik może zająć zagraniczne konto.

Pozostaje odpowiedzieć na dosyć istotne pytanie czy Polski wierzyciel może oddać sprawę zagranicznemu komornikowi. Prawo przewiduje taką możliwość:

  • wierzyciel musi uzyskać wyrok we właściwym sądzie – w naszym wypadku będzie to sąd w Anglii lub,
  • uzyskać ETE (europejski tytuł egzekucyjny) albo odpowiednie zaświadczenie.

W teorii sprawa wydaje się prosta, w praktyce uzyskać ETE jest dosyć trudno (kto ciekawy może szukać historii na ten temat w internecie), a postępowanie sądowe to z kolei kosztowna sprawa (kosztowna dla wierzyciela)

Jednym słowem Polski komornik nie dobierze się do konta za granicą, a wierzyciel mający takie możliwości ma pod górkę w tego typu sprawach.

Pamiętasz, że komornik może zająć pensję?

O tym czasem łatwo zapomnieć w ferworze walki. Znajdujesz konto za granicą, a komornik i tak dostaje swoje od Twojego pracodawcy. Powstaje niezłe zamieszanie, cztery różne sytuacje. Najprościej zobrazuje Ci to poniższa tabela:

Tabela 1. Co zajmie komornik?
 polskizagraniczny
wypłata w Polscex
wypłata zagranicznax
konto w Polscex
konto za granicąx

Zatem, aby całkowicie uniknąć groźby egzekucji komorniczej w Polsce, musiałbyś pracować w zagranicznej firmie i otrzymywać wypłatę na zagraniczne konto.

Gdzie otworzyć zagraniczne konto?

Jeśli chodzi o konto w banku bezpieczne od komornika, jest to dosyć zagmatwana sprawa. Chociaż są odstępstwa od tej reguły (konto w niemieckim banku zakładane w Polsce) to łatwiej będzie skorzystać z oferty firm, które mają zezwolenie na prowadzenie kont bankowych. Do takich instytucji należą znane już Paysera czy Revolut. Oczywiście to też nie produkty dla każdego, ale pozwalające najczęściej na dłuższą chwilę odsapnąć od obciążeń komorniczych.

Konkludując: największym wrogiem dłużnika jest nie komornik, ale jego własne lenistwo. Zagraniczne konta bezpieczne od komornika są na wyciągnięcie ręki, ale wielu sięgnąć po nie zwyczajnie się nie chce…..

Konto w zagranicznym banku a komornik z Polski – czy są alternatywy?

Chcąc posiadać konto w banku, którego nie zajmie komornik, nie musisz zakładać go za granicą. Wystarczy skorzystać ze sposobu na konto bezpieczne od komornika w polskim banku. Co prawda tylko w jednym, ale za to popularnym i dostępnym online.

Jeśli więc nie interesuje Cię konto w zagranicznym banku, a komornik zajął Ci rachunek – przechytrz go.

Rozwiązanie opisane jako alternatywa dla konta zagranicznego jest sprawdzone od 10 lat. Pamiętaj jednakże o tym, aby zastosować go zgodnie z instrukcją. I zrobić krok po kroku zgodnie z opisem. Droga na skróty skutkować będzie tym, że sposób na komornika nie będzie skuteczny.

 

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 26

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...