Czy komornik może zająć pieniądze z Pracowniczego Planu Kapitałowego?

0
(0)

Odpowiedź na pytanie czy komornik może zająć pieniądze z Pracowniczego Planu Kapitałowego wydawałaby się jasna. „Nie” – można byłoby rzec z przekonaniem graniczącym z pewnością. I jest to prawda przynajmniej do momentu, gdy nie dotyczy to dłużnika alimentacyjnego.

Pieniądze zgromadzone przez pracownika na Pracowniczym Planie Kapitałowym miały być bezpieczne i nie do ruszenia. Jak to w życiu bywa, pojawiło się jednak pewne ale. Wywodzi się ono z faktu, iż pomimo zmiany przepisów związanych z uchylającymi się od alimentów rodzicami, ich zadłużenie względem dzieci nadal rośnie. Rząd oczywiście chce zmusić alimenciarzy aby łożyli na swoje dzieci. Postanowił, że komornik na rzecz alimentów może ściągnąć pieniądze także z PPK. A przecież wiadomo, że zajęcie z tytułu alimentów potrafi być bardzo dotkliwe.

Co to jest Pracowniczy Plan Kapitałowy (PPK)

Pracowniczy Plan Kapitałowy jest to dobrowolny system oszczędzania, który ma wspomóc naszą emeryturę i zwiększyć bezpieczeństwo finansowe. Środki na PPK wpłacają zarówno zainteresowani – pracownicy, pracodawca, a nawet państwo. To ostatnie dorzuca się do przyszłej emerytury raz do roku. Pieniądze zgromadzone w ten sposób są własnością pracownika, który w każdej chwili może je wycofać, podlegają one również dziedziczeniu.

Czy komornik może zająć pieniądze z Pracowniczego Planu Kapitałowego?

Pieniądze zgromadzone przez pracownika w ramach programu „Pracowniczy Plan Kapitałowy” nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. jednak nie są do końca bezpieczne. Rząd chcąc rozszerzyć walkę z osobami, które WYMIGUJĄ się od płacenia alimentów, w ustawie o PPK zamieścił art. 95 który mówi o tym, że:

Środki zgromadzone na rachunku PPK nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Ograniczenia te nie mają zastosowania do egzekucji mającej na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych, w tym należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.”

Jedynym rodzajem roszczenia, jakie może być wyegzekwowane przez komornika z konta PPK, jest roszczenie alimentacyjne.

Czy komornik może zająć pieniądze z pracowniczego planu kapitałowego

PPK i bat na alimenciarzy?

Jeżeli więc komornik nie będzie miał możliwości ściągnięcia alimentów z innych środków rodzica, ściągnie je z PPK. Niezależnie, czy mowa o części wpłacanej przez pracownika, pracodawcę. a nawet wpłacanej przez państwo. A jeśli Twoje zadłużenie wobec dziecka jest dość wysokie, to istnieje nawet bardzo duże prawdopodobieństwo, że na PPK nie zaoszczędzisz praktycznie nic.

Jednak jak mówią „Kij ma dwa końce”. Wielu specjalistów twierdzi, że część pracowników przez ten fakt wycofa się z pracowniczych planów kapitałowych, PPK są przecież dobrowolne. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy to nie dobry sposób na regulowanie alimentów nie tylko z własnej kieszeni. Może się to wiec okazać całkiem dobrą alternatywą na pozbycie się długu z racji alimentów, dla tych którzy zarabiają mniej.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...