komornik

Czy komornik przychodzi do domu dłużnika?

4.3
(6)

Jednym z kluczowych pytań osób zadłużonych jest pytanie o to, czy komornik przychodzi do domu dłużnika? Strach przed wizytą komornika w domu jest uzasadniony. Wstyd przed sąsiadami, własnymi dziećmi i przede wszystkim strach przed zajęciem w trakcie wizyty komornika sprzętów domowych. A także niewiedza, czego po wizycie komornika w domu można się spodziewać.

Warto zatem poznać mechanizmy egzekucji komorniczej, aby móc samodzielnie odpowiedzieć sobie, czy komornik przychodzi do domu dłużnika czy nie.

Egzekucja komornicza – jak się zaczyna?

Gdy wniosek o wszczęcie egzekucji trafia do kancelarii komorniczej, jednym z kilku tysięcy wniosków kierowanych do danego komornika. Oznacz to, że dłużnik może obalić jeden z głównych mitów, które często rodzą się w głowie.

Nie jest bowiem tak, że komornik wszczynający egzekucję przeciwko Tobie od tego momentu myśli o Tobie dniami i nocami. Wręcz przeciwnie – jesteś jednym z numerków w jego kancelarii. Całkowicie anonimowym. I dla komornika identycznym z pozostałymi.

Komornik otrzymujący Twoją sprawę nie robi tak, jak wielu sobie może to wyobrażać. Że rzuca wszystko, w pośpiechu zamyka drzwi i pędzi do Ciebie, gdyż zawładnęła nim żądza jak najszybszego doprowadzenia Cię do finansowej ruiny.

Komornik jest wygodny i nie znajduje przyjemności w osobistym poznawaniu warunków mieszkaniowych swoich “klientów”. Na dobrą sprawę nie starczyłoby mu nawet czasu na osobiste udanie się do domu każdego z obsługiwanych dłużników.

Dlatego też zaprasza Cię do siebie. Pisemnie. I mając egzekucję komorniczą takiego zaproszenia musisz się spodziewać.

Pismo od komornika

Nie przerażaj się jego treścią. Jest ona może i najeżona “straszakami”, ale nie są to słowa wymierzone indywidualnie w Ciebie. Komornik posługuje się jednakowymi wzorami pism w stosunku do każdego dłużnika. Zatem sławetne wyważanie drzwi jest jednym z punktów, które kiedyś ktoś we wzorcu umieścił jako informację o tym, co może stać się w sytuacji, gdybyś nie chciał poddać się egzekucji dobrowolnie.

I nie oznacza, że następnego dnia rano komornik wejdzie Ci z drzwiami do mieszkania w dodatku w asyście uzbrojonych policjantów.

Jeśli otrzymałeś pismo od komornika i nie chcesz mieć wizyty tegoż urzędnika w domu – pojedź sam do jego kancelarii. Lub przynajmniej zadzwoń. Dasz komornikowi to, czego potrzebuje do akt postępowania egzekucyjnego. Nawiązanie kontaktu z dłużnikiem.

Czy komornik przychodzi do domu?

Wracają do meritum zagadnienia należałoby zastanowić się nie czy komornik przychodzi do domu, ale kiedy komornik odwiedza dłużnika. Dzieje się to w sytuacji unikania przez dłużnika kontaktu w sytuacji niemożliwej do przeprowadzenia egzekucji z jego majątku.

Przykładowo: jeśli nie pracujesz, nie posiadasz zarejestrowanego na siebie samochodu i nie reagujesz na wezwania do osobistego stawiennictwa w kancelarii, komornik może (ale nie jest to regułą) przyjść do domu.

I to nie dlatego, że tak kocha swoją pracę lub nie lubi Cię jako dłużnika.

Powód jest zgoła inny. Jest nim wierzyciel. Wierzyciel, który zapłacił komornikowi zaliczkę na poczet egzekucji i oczekuje efektów pracy komornika. Ten nie może umorzyć postępowania mówią wierzycielowi: Kowalskiemu nie mogę zając pensji, bo nie pracuje. Nie ma on również renty ani emerytury. W systemie OGNIVO nie widziałem, aby miał rachunek w banku, który może zająć komornik. Próbowałem sprawdzić, czy ma samochód, ale nie posiada.

Wierzyciel odpowie bowiem: to za co wziąłeś pieniądze? Dlaczego nie próbowałeś znaleźć dłużnika?

Aby uniknąć takiej sytuacji ten odsetek dłużników, których nie można “zwindykować” z poziomu kancelarii komorniczej jest przez komornika (lub jego asesorów) odwiedzany w domu.

Wniosek nasuwa się sam. To, czy komornik przychodzi do domu zależy od samego dłużnika. Ukrywanie się przed komornikiem może bowiem skutkować tym, że któregoś dnia zmuszony procedurami swoich obowiązków po prostu odwiedzi on dłużnika w celu przeprowadzenia egzekucji komorniczej z jego majątku.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...