Konto bankowe moze mieć wpływ na zdolność kredytową

Czy konto bankowe może zablokować zdolność kredytową?

0
(0)

Chociaż pytanie o to, czy konto bankowe może zablokować zdolność kredytową, może wydawać się dosyć irracjonalne, dzisiaj zapoznam Was z pewnym szczególnym przypadkiem. I kłodą nie będzie BIK.

Zacznijmy od tego, że niemal każdy już wie, jak działają rejestry historii kredytowej. Mniej więcej. Ponieważ pomimo, że działają już od dekad, nadal wiedza na ten temat jest powierzchowna.

Czysty BIK i odmowa udzielenia kredytu

„Niestety wniosek został odrzucony, ponieważ ma Pan zaległości” – pewna klientka, słysząc taką informację w banku, popadła w konsternację. Przed złożeniem wniosku o kredyt pobrała raport z BIK i sprawdziła rejestry kilku BIG-ów. Wszędzie idealny porządek. Konsultant w banku też nie do końca umiał odpowiedzieć, w czym leży problem.

Klientka zatem postanowiła skorzystać z analizy raportu BIK, wychodząc z założenia, że być może ona nie wszystko rozumie. Wskazówka jaką otrzymała, nieco ją zapewne zaskoczyła, ale jak się okazało, trafiała w sedno jej problemu.

Stare konto bankowe może zablokować zdolność kredytową

W swoim życiu miałem wiele kont bankowych, często je zamykałem, ale rzadziej sprawdzałem, czy zamykałem skutecznie. Czas mija, zaciera wspomnienia, banki przejmują banki czy SKOK-i. W efekcie po jakimś czasie możesz być święcie przekonany, że w jakimś banku nie masz konta, ale z prawdą nie będzie to mieć wiele wspólnego.

Gorzej, gdy takie konto bankowe nie było darmowe i przez lata zbierały się na nim zaległości. Wówczas możesz otrzymać odmowę udzielenia kredytu, a na dodatek mieć problem z ustaleniem przyczyn. Dlaczego? Ponieważ BIK czy BIG-i, gdzie najczęściej szuka się źródeł braku wiarygodności kredytowej, nie zajmują się rachunkami bankowymi.

Z takimi rachunkami bankowymi jest nieco jak z kredytem, w którym nie dopłaciłeś złotówki. Ty może o tym nie pamiętasz, nikt się nie upomina, jednak pewnego pięknego dnia dowiadujesz się, że nie możesz dostać kredytu.

Pomimo dobrej historii kredytowej wciąż coś Cię blokuje. Złych wpisów nie miałeś lub skutecznie je z BIK usunąłeś, a mimo to ktoś uparcie twierdzi, że masz wpisy w rejestrze. Wówczas często winowajcą okazuje się:

1. Twój bank, który nie zapomni o zaległościach

Jeśli składasz wniosek o kredyt do banku, w którym było owo felerne konto, czyste rejestry nie pomogą. Jak łatwo się domyślać, system bankowy wydobędzie z własnych czeluści Twoje winy. W takiej sytuacji zawsze można iść do innego banku. Sprawa się komplikuje, jeśli informacja ta wypłynie na szersze wody, a jak już wspomniałem nie dowiesz się o tym z BIK, ani BIG.

2. rejestr prowadzony przez ZBP, który lubi o sobie przypominać

Jak więc zaległość obciążająca jedno konto bankowe może zablokować zdolność kredytową? A więc wszystko przez rejestr, o którym tak wielu zbyt łatwo zapomina. Zapominają ludzie, bankierzy i ustawodawcy. Jednak lubi on o sobie przypomnieć w najmniej oczekiwanym momencie – mowa o rejestrze ZBP (Związku Banków Polskich) czyli Bankowym Rejestrze. W nim możesz znaleźć taki np. wpis:

Konto bankowe może zablokować zdolność kredytową przez wpisy w BR
il. 1. Wpis w Bankowym Rejestrze dotyczący rachunku bankowego

Zatem jeśli w BIK-u czy BIG-ach nie możesz odnaleźć przyczyn swoich kłopotów z zaciąganiem kredytów. warto sięgnąć po raport z Bankowego Rejestru. Oraz skorzystać z analizy raportu BIK, która pozwoli znaleźć odpowiedzi na takie i inne problemy z historią kredytową. Zaś w przypadku rachunków bankowych wątpliwości rozwiązać jednym pociągnięciem.

Konto bankowe może zablokować zdolność kredytową? Znajdź je w prosty sposób

Skoro zaległości w opłatach mogą blokować Twoją zdolność kredytową, to warto upewnić się, że już teraz gdzieś nie czyha kolejny bank, a w nim konto, o którego istnieniu zapomniałeś. Warto zainwestować i dzięki systemowi OGNIVO wyciągnąć informację o tym, jakie to rachunki się ma otwarte i pozamykać te nieużywane. Służy do tego jeden wniosek, który możesz złożyć w dowolnym banku, opisaliśmy to w artykule o poszukiwaniu rachunków bankowych

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...