Bank HSBC ulega reorganizacji
||

Czy koronawirus może zaatakować bank?

0
(0)

Takie czasy, że „biologiczny” koronawirus może zaatakować bank. Oczywiście mowa tutaj nie o infekcji jakiegoś budynku ale o wydatnym wpływie na finanse banku. Nie potrzeba już hakera by bank odczuł działanie wirusa.

Wirusy działające na zwierzęta czy ludzi działają niejako bezinteresownie. W przeciwieństwie do hakerów, którzy zazwyczaj działają albo dla pieniędzy albo dla próżnej sławy.

Tymczasem według ostatnich doniesień

kilkadziesiąt tysięcy pracowników banku HSBC wyląduje na bruku

Do 2022 roku w ramach gruntownej restrukturyzacji swojej działalności HSBC ma zlikwidować 35 000 miejsc pracy. Jest to efekt gwałtownego spadku zysków w minionym, 2019 roku. Spadły one o bagatela jedną trzecią.

Utrata miejsc pracy dotknie wszystkich struktur. Zapewne będzie miała wpływ na bankowość inwestycyjną w Wielkiej Brytanii i dystrybucję detaliczną w Stanach Zjednoczonych.

HSBC tarci i ratuje się zwolnieniami

Zyski HSBC przed opodatkowaniem w 2019 roku spadły o 33% do 13,3 mld dolarów, a bank powiedział, że redukcja miejsc pracy jest częścią planu redukcji kosztów o 4,5 mld dolarów do 2022 roku.

W trakcie prezentacji wyników można było usłyszeć m.in.:

„(…) część naszej działalności nie przynosi zadowalających zysków. W związku z tym przedstawiamy zmieniony plan zwiększenia zysków dla inwestorów, stworzenia możliwości przyszłych inwestycji oraz zbudowania platformy dla zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęliśmy już wdrażanie tego planu, w którego szybką realizację jest zaangażowany mój zespół zarządzający i ja.”

tymczasowy dyrektor generalny Noel Quinn

W wyniku wstrząsu brytyjskie ramię inwestycyjne ulegnie zmniejszeniu, przy jednoczesnym zmniejszeniu sprzedaży, handlu i badań kapitałowych w Europie oraz przeniesieniu produktów strukturyzowanych do Azji.

Czy koronawirus może zaatakować bank

Amerykański biznes zostanie również ponownie pozycjonowany jako międzynarodowy bank korporacyjny skoncentrowany na klientach, z ukierunkowaną ofertą detaliczną. Zmniejszy się sieć oddziałów o około 30%. Szczególną uwagę zajmą inwestycje w cyfrowe i niezabezpieczone kredyty dla klientów o wysokiej wartości.

Zmiana ta pociągnie za sobą konsolidację administracji oraz globalną reorganizację, także w centrali, aby dostosować je do nowej struktury.

Bank spodziewa się ponieść koszty restrukturyzacji w wysokości około 6 mld USD oraz koszty zbycia aktywów w wysokości około 1,2 mld USD w okresie do 2022 r., przy czym większość kosztów restrukturyzacji przypadnie na lata 2020-21.

Czy koronawirus może zaatakować bank?

Na tym jednak może się nie skończyć.

Jakby tego było mało bank z siedzibą w Hong Kongu ostrzega również, że epidemia koronavirusa może wpłynąć na wyniki w 2020 roku.

Oczywiście to nie dziwi gdy każdy może odczuć, że wirus toczący ludzkość wpływa wydatnie na ekonomię naszego życia. Właściciele samochodów na stacjach benzynowych korzystają z obniżonych cen paliwa, PKB Chin leci na twarz. Nie dziwią więc takie ostrzeżenia. Nie wiadomo wprawdzie jak koronawirus wpłynie na wyniki banku HSBC w 2020 roku. Ale, że wpłynie, można być niemalże pewnym.

zdjęcia: hsbc.com

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...