Egzekucja komornicza z osoby niepełnosprawnej

3.8
(4)

Egzekucja komornicza z osoby niepełnosprawnej pozornie wydaje się najłatwiejszą z możliwych. Ale osoby niepełnosprawne mają swoje prawa. Zwłaszcza w obliczu egzekucji komorniczej mogą liczyć na oparcie w przepisach prawa. Chociaż nie było tak zawsze.

Dzień dobry! Wraz z mężem wychowujemy niepełnosprawną córkę. Ostatnim czasy popadliśmy w dość spore tarapaty finansowe i grozi nam egzekucja komornicza. Czy komornik może zająć i sprzedać wartościowe rzeczy, które są niezbędne dla rehabilitacji córki? Jak możemy się bronić przed egzekucją? Jesteśmy przygotowani na to, że komornik wejdzie mężowi na pensję (ja zarabiam minimalne wynagrodzenie), ale boimy się, że przyjdzie jakiś komornik, który będzie chciał zająć bardzo drogi sprzęt, który kupiliśmy córce (z tego wynikły nasze problemy z długami). Bardzo prosimy o pomoc!

Odpowiadając na Pani wątpliwości, informujemy, że zaledwie kilka lat temu ustawodawca, po latach „wolnej amerykanki” pochylił się nad losem osób niepełnosprawnych. Wprowadzono wtedy do naszego systemu prawnego konkretne rozwiązania, które będą miały zastosowanie w powyższej sytuacji. Przede wszystkim ustalono, że nie będą podlegać egzekucji przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność dłużnika lub członków jego rodziny (art. 829 pkt 9 k.p.c.).

Przedmioty niezbędne ze względu na niepełnosprawność

W tym miejscu należy wyjaśnić, co kryje się za tym lapidarnym sformułowaniem? Gdyby bowiem zastosować wykładnię literalną, można by dojść do przekonania, że ustawodawca pozostawił tu dla dłużników pełną dowolność. W końcu na upartego każdy przedmiot, który znajduje się na terenie gospodarstwa domowego, może być dla dłużnika istotny i niezbędny.

Zgodnie ze stanowiskiem doktryny i sądów, komornik bezwzględnie musi powstrzymać się od zajęcia m.in. sprzętów ortopedycznych, rehabilitacyjnych czy też umożliwiających poruszanie się osobie niepełnosprawnej (bez względu na ich wartość). Organ egzekucyjny nie dokona więc zajęcia np. wózka inwalidzkiego, łóżka chroniącego przed odleżynami czy też nowoczesnej pompy insulinowej.

Komornik i samochód dla niepełnosprawnego

Co zaś z pojazdami mechanicznymi? Prawdę mówiąc, nie odnalazłem żadnego orzeczenia, w którym sąd pochyliłby się nad wspomnianym problemem. Jednakże zgodnie ze stanowiskiem doktryny, komornicy nie mają prawa zająć samochodu, który jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W sytuacji, gdy jest Pani właścicielem pojazdu mechanicznego, którym córka transportowana jest na rehabilitację, bezwzględnie sugeruję (jeżeli jeszcze tego Pani nie zrobiła), aby jak najszybciej załatwić stosowne dokumenty i przystosować pojazd dla potrzeb córki. Co więcej, gdy pojazd został nabyty dzięki dofinansowaniu z PFRON, bezwzględnie należy trzymać przy sobie otrzymaną z funduszu dokumentację. Jeżeli będzie Pani w posiadaniu wskazanej wyżej papierów, to nie sądzę, aby którykolwiek komornik odważyłby się przystępować do zajęcia.

Zajęcie innych sprzętów

Jeżeli temat samochodu będzie dla komornika zamknięty, to czy powinna się Pani obawiać zajęcia, a następnie sprzedaży sprzętów gospodarstwa domowego? Oczywiście nie, a już na pewno nie wszystkich. Po pierwsze należy pamiętać, że wyłączenia dotyczące osób niepełnosprawnych są dopełnieniem wcześniejszych norm, które są wymienione w całym art. 829 k.p.c. W tej sytuacji kluczowym będzie pkt 1 przedmiotowego artykułu, który wyłącza spod egzekucji m.in. pralkę, lodówkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową, płytę grzewczą, czy też łóżka (o ile ich wartość znacznie nie przekracza przeciętną wartość nowych przedmiotów danego rodzaju). Reasumując – jeżeli nie posiadają Państwo np. nowej lodówki, która jest warta 8.000,00 zł, to nie trzeba obawiać się, że na sprzęcie pojawi się znak zajęcia. Oczywiście nie znaczy to, że wszelkie ruchomości znajdujące się w domu, będą wolne od egzekucji – komornik zawsze może dokonać zajęcia np. wartościowego obrazu, mebli czy smartfona. Jednakże należy mieć świadomość, że w obecnych czasach zarówno organy nadzoru, jak i media, patrzą komornikom bardzo uważnie na ręce.

Egzekucja komornicza z osoby niepełnosprawnej – wnioski

Wobec powyższego wydaje się mało prawdopodobne, aby organ egzekucyjny dokonywał zajęć w domu, gdzie przebywa niepełnosprawne dziecko. Może się to wydawać mało wiarygodne, ale większości komorników naprawdę zależy na poprawie wizerunku w społeczeństwie. a nade wszystko, na własnym bezpieczeństwie. Zbyt duża doza samowoli przy egzekucji komorniczej z osoby niepełnosprawnej może skończyć się dla komornika bardzo źle. I komornicy doskonale o tym wiedzą.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

1 komentujący “Egzekucja komornicza z osoby niepełnosprawnej”

Zostaw swój komentarz...