FAQ – długi w pytaniach i odpowiedziach

4.3
(6)
„Co zrobić jak wierzyciel wysłał pismo na inny adres .I jest komornik? Chodzi o nakaz z epu nie było możliwości sprzeciwu”
W sprawie jest zbyt mało informacji, aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie. Ważne jest, czy zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od Komornika zostało odebrane i kiedy. Jeżeli tak, mamy 7 dni na działanie. W zależności od sytuacji można złożyć skargę na referendarza sądowego bądź wniosek o przywrócenie terminu i sprzeciw. Zapraszamy do kontaktu w celu przeanalizowania Państwa sprawy
„Czy ustawa antylichwiarska nie dotyczy wszystkich sądów. Pożyczyłem 16tys z Profi Credyt, spłaciłam 8tys i straciłam płynność finansową, oczywiście był pozew do sądu o zapłatę 30 tyś ( tyle wyliczył tą firma) i sąd I instancji nakazał zapłacić mi tę kwotę plus koszta sądowe. Czy to zgodne z ustawą antylichwiarską ?”
Istnieją określone granice, których zgodnie z ustawowym wzorem – kredytodawca nie może przekroczyć tytułem pozaodsetkowych kosztów kredytu udzielając pożyczki Konsumentowi. Maksymalna wysokość wspomnianych kosztów jest ustalana poprzez dodanie dwóch wartości: 25% całkowitej kwoty kredytu oraz 30% całkowitej kwoty kredytu obliczonej stosownie do długości okresu spłaty, przy czym wymieniona wartość 30% obowiązuje dla okresu jednego roku. W praktyce oznacza to, że pozaodsetkowe koszty kredytu nie mogą w skali 6 miesięcy przekroczyć 40% całkowitej kwoty kredytu (25% + 15%), w skali roku 55% (25% + 30%), w skali 2 lat 85% (25% + 60%), a w każdym wypadku 100% całkowitej kwoty kredytu.

W sprawach tego typu, gdzie koszty pożyczki są na bardzo wysokim poziomie, warto pisać apelację. Ustawa wyznacza pewne górne granice kosztów pożyczki, co nie oznacza, że Sądy powinny tolerować tak nikczemne praktyki firm pożyczkowych.

„Witam mam kilka zajec komorniczych na wyplacie jak to wyglada ktore pierwsze beda realizowane nie sa to zajecia alimentacyjne czy z funduszu socjalnego tez mi zabierze komornik pieniadze”
Wyegzekwowana przez Komornika kwota dzielona jest zgodnie z planem podziału sumy uzyskanej z egzekucji. Jeżeli wszystkie należności znajdują się w tej samej kategorii zaspokojenia, tzn. są to zwykli wierzyciele egzekwujący swoje należności (np. banki, firmy pożyczkowe, fundusze), to w pierwszej kolejności zaspokojone będą koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym, a następnie należności wierzycieli proporcjonalnie do wysokości zadłużenia. Mówiąc prosto: Komornik każdą wyegzekwowaną sumę podzieli między Wierzycielami. Nie będzie tak, że najpierw zostanie spłacony jeden Wierzyciel, a później kolejny.

Odpowiadając na drugie pytanie: tak, Komornik może zająć należności z funduszu socjalnego, ponieważ nie jest to składnik wynagrodzenia, a co za tym idzie w.w należność nie korzysta z ochrony tak jak wynagrodzenie za pracę.

„Na wpis do Kw trzeba czekać nawet rok czyli zakładając że w momęencie zakupu Kw jest bez zajęć to i tak za np miesiąc może pojawić się hipoteka a wpis ze zmiana własciciela pojawi się jeszcze późnie. Co w takiej sytuacji będę spłacać długi starego własciciela”
Jeżeli chodzi o wpisy w księdze wieczystej decyduje kolejność zgłoszeń. Ważne jest, aby przed zakupem nieruchomości sprawdzić księgę wieczystą w sposób dokładny, a to znaczy, że sprawdzamy nie tylko wpisy danej księgi wieczystej, ale również wzmianki o złożonych (ale jeszcze nie wpisanych) wnioskach. Wzmianki znajdują się w każdym dziale na samej górze. Jest to informacja, że do Sądu wpłynął jakiś wniosek i że coś będzie zmieniane w księdze wieczystej. Nie wiemy co. I tutaj powinna zapalić się nam czerwona lampka. Należy zweryfikować, czego owa wzmianka dotyczy. Można to ustalić z aktualnym właścicielem nieruchomości (ale powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania, jeśli chcemy nabyć tę nieruchomość) albo w sądzie.

Notariusz przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdza on-line księgę wieczystą i informuje strony o aktualnym stanie księgi wieczystej.

Jeżeli księga wieczysta nie zostanie zweryfikowana w sposób szczegółowy, a zdarzyć się, że wniosek o wpis hipoteki został złożony przed wnioskiem o ujawnienie nowego właściciela, to nowy właściciel de facto nabył nieruchomość obciążoną hipoteką.

„Witam... chciałam zapytać czy komornik może zająć pieniądze za odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?”
Komornik może zająć świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych do wysokości ¼. Powyższe ograniczenie nie dotyczy egzekucji mającej na celu zaspokojenie alimentów oraz składek należnych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
„Witam, dostałem wezwanie do dostarczenia pojazdu. Czy da się jeszcze jakoś od tego odwołać??”
Co do zasady na każdą czynność Komornika przysługuje skarga, w terminie tygodnia od dnia dokonania czynności. Skargę należy wnieść do Komornika. Skarga na czynność Komornika podlega opłacie w wysokości 50 zł, którą należy uiścić do Sądu Rejonowego, przy którym działa Komornik.
„Witam mam takie pytanie mialem komornika na nieruchomosci w marcu wyrok zostal uchylony w lipcu dostalem pismo z sadu o oplatach za nieruchomosc uznalem to za nie aktualne a teraz dostalem grzywne za nie wykazanie tych ze oplat za nieruchomosc czy aby z marcem jak wyrok zostal uchylony komornik nie powinien zawiadomic sad i zejsc z ksiegi wieczystej gdyz doszlo do uchylenia wyroku??? Czy powinnem odwolac sie co do tej grzywny ze jest bezsasadna gdyz wyrok zostal uchylony a komornik pewnie nie przekazal informacji do sadu?”
  1. Jeżeli wyrok został uchylony Komornik powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne z urzędu. Jeżeli prowadzona była egzekucja z nieruchomości Komornik powinien dokonać wykreślenia zajęcia nieruchomości w księdze wieczystej, ale dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu postępowania egzekucyjnego (należy sprawdzić u Komornika, czy nikt nie składał skargi na postanowienie o umorzeniu, czy postanowienie jest prawomocne).
  2. Ponadto należy sprawdzić, czy egzekucja z nieruchomości nie jest przypadkiem prowadzona w innym postępowaniu egzekucyjnym – wtedy zajęcie nieruchomości w dalszym ciągu będzie widniało w księdze wieczystej, tylko z wniosku innego Wierzyciela, w innym postępowaniu egzekucyjnym.
  3. Odnośnie grzywny – bez dokumentów ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Co do zasady zawsze należy skarżyć postanowienia, z którymi się nie zgadzamy.
„Witam, dostałem wezwanie do dostarczenia pojazdu. Czy da się jeszcze jakoś od tego odwołać??”
Co do zasady na każdą czynność Komornika przysługuje skarga, w terminie tygodnia od dnia dokonania czynności. Skargę należy wnieść do Komornika. Skarga na czynność Komornika podlega opłacie w wysokości 50 zł, którą należy uiścić do Sądu Rejonowego, przy którym działa Komornik.
„Mam takie pytanie po jakim czasie dług się przedawnia? W 2010 roku podpisałam umowę z firma edukacyjną córka miała uczyć się języka japońskiego po podpisaniu umowy pani więcej się nie pojawiła w 2014 roku czyli po 4 latach od podpisania umowy sprawę zgłosili do sądu i zapadł wyrok o zapłatę ja nie byłam o tym poinformowana jak tez nie dostawałam od nich żadnych pism o zapłatę teraz sprawa jest u komornika co mogę z tym zrobić?

Jeżeli roszczenie Powoda związane było z prowadzoną działalnością gospodarczą termin przedawnienia wynosi 3 lata. Należy pamiętać o tym, że bieg przedawnienia przerywa się (tzn. że zaczyna on biec na nowo):

  1. Przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.
  2. Przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje.
  3. Przez wszczęcie mediacji.

W sprawie jest zbyt mało informacji, aby precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie. Ważne jest, czy:

  1. Wcześniejsza korespondencja z Sądu była kierowana na aktualny adres zamieszkania,
  2. Zawiadomienie o wszczęciu egzekucji od Komornika zostało odebrane i kiedy.

W zależności od sytuacji można złożyć skargę na referendarza sądowego albo zażalenie (w zależności od rodzaju orzeczenia Sądu) bądź wniosek o przywrócenie terminu i sprzeciw. Każdą taką sytuację należy analizować indywidualnie – zapraszamy do kontaktu: prawnicy@mamdlugi.pl

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

3 komentujących “FAQ – długi w pytaniach i odpowiedziach”

    1. Dzień dobry,

      zanim zacznie się udzielać porad, warto zwrócić uwagę na to, co i gdzie się komentuje. To cytat z pytania użytkownika, na stronie o długach, nie na jaksiepisze.pl, sjp.pwn.pl czy forum sprzedawców poradników. Użytkownicy nie szukają tutaj porad językowych. Zatem zapewne Pan/Pani rozumie, że takie komentarze, w takim miejscu, to zwykły SPAM. Jeśli nie ma Pan/Pani nic konkretnego do powiedzenia w kwestiach poruszanych we wpisie proszę się nie fatygować z odpowiedzią.

  1. Ale to nie jest odpowiedź na moje pytanie, wzniesienie apelacji do sądu który działa przeciw ustawie antylichwiarskiej nic nie daje, jedynie powoduje ,że dłużnik jeszcze bardziej się zadłuza opłacająć koszty postępowania apelacyjnego, gdzie taka sprawa powinna się zakończyć w sądzie I instancji. Czy mogę gdzieś napisać skargę?

Zostaw swój komentarz...