Młodzi kupują mieszkanie

Ilu dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?

0
(0)

Według badań przeprowadzonych przez Eurostat, prawie 45 % młodych Polaków mieszka pod jednym dachem ze swoimi rodzicami. Nasz kraj wyprzedza jedynie sześć państw. Trzeba jednak przyznać, że przywołany współczynnik spada z roku na rok.

Do grupy młodych Polaków zaliczone zostały osoby z przedziału wiekowego od 24 do 35 lat. W 2017 roku 44,7 % ankietowanych udzieliło odpowiedzi potwierdzającej wspólne mieszkanie z rodzicami. Z kolei dwa lata wcześniej, podobna odpowiedź została wybrana przez 45,5 % ankietowanych, zaś w 2015 – 45,7 %. Dane e potwierdzają zaobserwowaną tendencję spadkową. Co ciekawe, najniższy wynik został odnotowany w 2005 roku. Wtedy współczynnik wynosił 36,4%.

Bez powodów do dumy – Polska w ogonie

W stworzonym przez Eurostat rankingu, Polska zajmuje siódme miejsce w kategorii Państw z najwyższym wynikiem. Poprzedzają nas tylko:

 • Portugalia
 • Bułgaria
 • Włochy
 • Grecja
 • Słowacja
 • Chorwacja

Jeśliby zestawić wynik otrzymany przez nas kraj z pozostałymi państwami Starego Kontynentu, to uplasowalibyśmy się na 24 pozycji. Nie jest to rewelacyjne miejsce, ale powinniśmy cieszyć się z tego, że statystyki z roku na rok ulegają poprawie.

Ilu dorosłych Polaków mieszka z rodzicami?
wykr.1 Polska na tle wybranych krajów Europy

Polska się buduje

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na przełomie ośmiu miesięcy bieżącego roku, na terenie Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęto budowę prawie 154 500 mieszkań. W porównaniu do poprzedniego roku, odnotowano progres o 7,4 %. Z kolei 114 802 mieszkania, w tym samym okresie, zostały oddane do użytku. Również tutaj cieszy wzrost o 4,3 %, względem 2017 roku.

Celem przedstawienia dokładnych statystyk oddane mieszkania podzielimy na dwie kategorie:

 • mieszkania deweloperskie,
 • mieszkania od inwestorów indywidualnych.

Kategoria pierwsza składała się z 68 495 lokali, zaś druga z 43 531 lokali. Wzrost jaki tutaj został zaobserwowany wyniósł kolejno 8,1% oraz 0,2%. Łącznie do użytku zostało oddanych 97,6 % lokali, z czego 59,7 % to inicjatywa deweloperów, zaś 37,9 % inwestorów indywidualnych.

Liczba oddanych do użytku mieszkań
Wykr.2 Procentowy udział inwestorów

Ilu dorosłych Polaków mieszka z rodzicami? Eurostat to wie

Eurostat (przyp. Europejski Urząd Statystyczny) to organ Komisji Europejskiej. Urząd ten został założony w 1972 roku w miejsce SOEC, a jego siedziba zlokalizowana jest w Luksemburgu. Aktualnie obowiązujące zasady jego działalności zostały ustanowione w 1987 roku. Do obowiązków Eurostatu zalicza się:

 1. sporządzanie prognoz oraz analiz statystycznych,
 2. koordynowanie i monitorowanie prac narodowych urzędów statystycznych,
 3. konsolidowanie statystyk krajowych oraz państw członkowskich.

Poza wymienionymi Eurostat jest odpowiedzialny również za dokonywanie prognoz i analiz tendencji rozwoju całej UE.

Europejski Urząd Statystyczny składa się z:

 1. Terminalu Danych z siedzibą w Brukseli,
 2. Biura Informacyjnego z siedzibą w Luksemburgu.

Dane Eurostatu publikuje biuletyn Sigma.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...