Jak pozbyć się komornika?

4.7
(29)

Czy można i jak pozbyć się komornika – zapewne każda osoba mająca egzekucję przez komornika sądowego zastanawiała się, czy istnieją prawne luki pozwalające pozbyć się komornika. Z konta, wynagrodzenia, nieruchomości czy emerytury. Nasz artykuł wyjaśni Ci:

 • kiedy można pozbyć komornika, a kiedy jest to niemożliwe
 • jakie proste sposoby na pozbycie się komornika może zastosować większość dłużników
 • co można zrobić w sytuacji, gdy komornika nie sposób się pozbyć

Kiedy komornik, gdy nie spłacę pożyczki?

Dłużnik w procesie windykacji słyszy nieustannie o tym, że jeśli spłata zadłużenia nie nastąpi w ciągu kilku dni, to pojawi się komornik. Paniczny strach przed komornikiem wywołuje przemożną chęć spłaty zadłużenia, a wobec braku środków posiłkowanie się pożyczkami pozabankowymi. W ten sposób dłużnik wpada w spiralę zadłużenia. Spirala zadłużenia nakręca się coraz bardziej, gdyż dochodzą nowi wierzyciele, którzy również żadają spłaty zadłużenia….grożąc komornikiem. A jakże. Zupełnie inaczej los wielu dłużników potoczyłby się, gdyby mieli oni świadomość, że

niespłacenie pożyczki nie skutkuje wszczęciem postępowania egzekucyjnego

Dlaczego tak długo? Bo tak stanowią przepisy prawa, które warto znać, aby nie dać się zastraszyć postępowaniem egzekucyjnym, którego wizją windykatorzy uwielbiają zastraszać niepłacących klientów.

Firma pożyczkowa czy windykacyjna nie może wszcząć egzekucji komorniczej bez nakazu sądowego

To nie jest tak, że jak nie spłacisz w terminie chwilówki, to firma pożyczkowa uruchomi komornika, który zajmie Ci pensję, rentę, konto i samochód. Do tego, aby egzekucja komornicza mogła się rozpocząć, potrzebny jest nakaz zapłaty. A dłużnik nie jest cielęciem prowadzonym na rzeź i ma możliwość unieważnienia nakazu zapłaty.

Pierwsza próba uzyskania nakazu zapłaty to e-sąd

Kiedy firma pożyczkowa wyśle pozew do e-sądu? Za kilka miesięcy (4-6) od daty wymagalności spłaty. Czyli daty, do której zgodnie z umową miałeś zakończyć spłatę zadłużenia. Złożenie pozwu do e-sądu oczywiście nie oznacza wcale scenariusza takiego, że zaraz będziesz miał postępowanie komornicze. Pozbyć się wizji komornika możesz w bardzo prosty sposób. Zaskarżając nakaz zapłaty.

Sprzeciw od nakazu zapłaty to sposób na oddalenie komornika działający w 100%

Jeśli e-sąd wyda nakaz zapłaty, masz 14 dni na złożenie sprzeciwu. Sprzeciw zawsze i bezwarunkowo sprawi, że zamiast egzekucji komorniczej będziesz miał….umorzenie postępowanie w e-sądzie. Zatem nawet i 6 miesięcy od daty wyznaczające spłatę zadłużenia wciąż jesteś wolny od egzekucji komorniczej.

Gwarancję tego, że nakaz zapłaty zostanie unieważniony, daje Ci sprzeciw od nakazu zapłaty stworzony przez adwokata. Nasza kancelaria pozwala każdemu, kto chce pozbyć się wizji komornika, zamówienie adwokackiego sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Jak widzisz masz około 6 miesięcy na spokojną spłatę zadłużenia. W tym czasie nie grozi Ci jakiekolwiek postępowanie komornicze.

Kiedy możesz mieć realnie komornika?

Odpowiednia obrona przed egzekucją komorniczą w e-sądzie zmusza wierzyciela do złożenie pozwu do sądu rejonowego. W zależności od miasta i rejonu Twego miejsca zamieszkania na sprawę będziesz czekał 9-20 miesięcy. W tym czasie, aż do wydania nakazu zapłaty, nie grozi Ci postępowanie komornicze, gdyż wierzyciel wciąż nie posiada tytułu wykonawczego. Bez którego egzekucja komornicza jest niemożliwa.

Ten czas możesz wykorzystać na:

 • spłatę zadłużenia i rozwiązanie swoich problemów z długami, zapobiegając wszczęciu egzekucji
 • przygotowania do neutralizacji komornika (dalej przeczytasz o tym, jak się pozbyć komornika)
 • przejście procesu oddłużania pod okiem zespołu profesjonalistów

Jak pozbyć się komornika poprzez ugodę?

Najłatwiej byłoby spłacić długi i sprawić, że pozbycie się komornika będzie automatyczne i bezbolesne. Dla wielu jest to niewyobrażalne. Ale jednocześnie bardzo proste.

Najłatwiejszym sposobem na pozbycie się komornika jest ugoda z wierzycielem i wykup własnego długu z umorzeniem. Jakim? To zależy od wielu czynników. Jednakże warto zapamiętać, że skorzystanie z usług zawodowego negocjatora daje gwarancję umorzenia minimum 30% wartości zadłużenia. Jak wygląda taka ugoda, możesz zobaczyć poniżej:

Jak się pozbyć komornika w KRUK SA? Podpisać ugodę z umorzeniem połowy długu.

30% to minimalny próg, który masz zagwarantowany w umowie. Jeśli chcesz pozbyć się komornika i zaoszczędzić sporą kwotę, zajrzyj do naszego specjalnego działu i przeczytaj o ofercie gwarantowanego umorzenia długów. Negocjuj warunki spłaty poprzez profesjonalnego pełnomocnika. Skorzystaj z bezpłatnej analizy sprawy.

Jak się pozbyć komornika i spłacać dług w ratach?

Wierzyciele, czyli ci, którym nie oddałeś pieniędzy w terminie, inwestując w procesy sądowe, a następnie opłacając koszty postępowania egzekucyjnego, nie są przychylni do jakichkolwiek próśb o rozłożenie długu na raty bez komornika. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale co do zasady, mając czynną egzekucję komorniczą nie masz co liczyć na to, że nagle wierzyciel wysłucha Twojej prośby. Gdyż zanim doszło postępowania egzekucyjnego i pojawił się komornik, wielokrotnie próbował się z Tobą układać, ale wówczas Ty byłeś głuchy na jego wołanie.

Oczywiście uruchomienie negocjatora może pomóc, szczególnie w sytuacji, gdy wysokość zadłużenia jest duża i wierzyciel ma świadomość, że lepiej zgodzić się na raty i częściowo dług umorzyć, niż czekać, aż dłużnik zastosuje jeden ze sposobów na to, aby skutecznie pozbyć się komornika i zablokuje egzekucję na długie lata.

Efektem strachu wierzyciela przed pozbyciem się komornika przez dłużnika może być taka oto ugoda:

Jak pozbyć się komornika mając dług w KRUKU? Poprzez ugodę ratalną.

Jeśli chcesz rozłożyć dług na raty bez komornika, a wierzyciel się nie zgadza na to, masz tylko jedno wyjście – zablokować egzekucję i pozbyć się komornika. Aby sprawić, że wierzyciel stanie się chętny do każdego rodzaju ugody. Jak to zrobić i jaką metodę na pozbycie się komornika zastosować, opiszemy poniżej.

Umowa alimentacyjna pozwala pozbyć się komornika

Polskie prawo w sposób szczególny chroni dzieci. Wyrazem tego jest ustawa, która długi alimentacyjne stawia na pierwszym miejscu i daje im bezwzględne pierwszeństwo przed innymi długami (nawet tymi w stosunku do skarbu państwa).

Czy rodzina z dziećmi, której głowa i ojciec obarczona jest egzekucją komorniczą, może funkcjonować w sposób normalny? Raczej nie, ponieważ obcięcie wynagrodzenia o 50% sprawia, że dochody rodziny w sposób drastyczny maleją. Cierpią na tym również, a może przede wszystkim dzieci, które zostają odcięte od możliwości rozwoju. Mam tutaj na myśli przede wszystkim możliwości dodatkowego kształcenia, rozwijania zainteresowań i pasji, wakacji pozwalających na zwiedzanie świata i całego mnóstwa drobiazgów, które kosztują i na które rodzinę bez obciążenia komorniczego byłoby bez problemu stać. W świetle zajęcia komorniczego – przestaje. Niestety – jak widać dzieje się to kosztem dzieci.

Alimenty na dzieci blokują każdego komornika

Niechaj zatem nie będzie mylone z typowo polskim “cwaniactwem” czy obchodzeniem prawa. Naturalnym jest to, że matka dzieci – chcąc, aby nie odczuwały skutków finansowego potknięcia ojca – zapewnić im to, czego pozbawiłby ich komornik, występuje o alimenty na potomstwo. I alimenty te są naturalnym sposobem na to, jak pozbyć się komornika sądowego. Na długie lata.

Argument jest prosty – ojciec dzieci nie zapewnia im należytego wsparcia finansowego. Sądowy nakaz płacenia przez ojca alimentów uzyskuje się szybko i bezproblemowo. W tym momencie alimenty wchodzą – zgodnie z przepisami prawa polskiego – przed wszelakie inne roszczenia finansowe i są ściągane z pensji osoby posiadającej obowiązek alimentacyjny, czyli głowy rodziny. Ponieważ zajęcie alimentacyjne obejmuje aż 60% wypłacanej pensji, dla komornika sądowego prowadzącego egzekucję z innych tytułów wykonawczych, nie zostaje już nic. Cała wypłata głowy rodziny zostaje w domu – 60% przekazywane jest żonie w postaci alimentów, pozostałe 40% dochodów wypłacane jest ojcu jako kwota wolna od potrąceń.

Dobro dzieci jest dobrem nadrzędnym. W taki sposób myślał ustawodawca definiując priorytety zajęć komorniczych. W zgodzie z litera prawa można pozbyć się komornika – właśnie po to, aby przez nią nie cierpiały własne dzieci.

Wiele osób myśli, że alimenty są tylko w przypadku rozwodu lub separacji. Nic bardziej błędnego. Normalna rodzina, której potomstwo miałoby pokutować za finansowe błędy rodzica, może pozbyć się komornika szybko i dyskretnie. Bez ciągania po sądach i narażaniu na ujawnienie sąsiadom swoich problemów. Dyskrecję zapewnia tzw. umowa alimentacyjna – idealny sposób na to, jak pozbyć się komornika mając dzieci.

Zmiana formy zatrudnienia

Jak się pozbyć komornika - sprawdzone sposoby na zablokowanie egzekucji komorniczej
Zagraj komornikowi tak, jakbyś chciał, aby zatańczył….

Problem ten nie dotyczy osób zarabiających równą najniższej krajowej lub ciut powyżej. Ich chroni ustawa pozwalająca dokonania zajęcia komorniczego z wynagrodzenia do wysokości wspomnianej najniższej krajowej. Pracownikowi z pensją równą minimalnemu wynagrodzeniu komornik nie będzie mógł zabrać ani złotówki.

Są jednak osoby zarabiają sporo więcej niż minimalna krajowa. Dla takich osób dzielenie pensji na pół z komornikiem staje się powodem braku opłacalności świadczenia pracy. Co zatem mogą zrobić i jak pozbyć się komornika, gdy w ich życiu pojawia się wizja egzekucji z wynagrodzenia?

Ucieczka do szarej strefy i zatrudnienia na czarno? To jest oczywiście pewny sposób na to, aby pozbyć się komornika z wynagrodzenia, ale bardzo przestarzały. Do tego społecznie degradujący. Dlatego też myślący o tym, jak się pozbyć komornika z pensji i zachować społeczną pozycję bez zmian, mogą to zrobić poprzez zamianę etatu na umowę B2B.

Czym jest umowa B2B i czy w pełni chroni przed egzekucją komorniczą?

Umowa B2B (skrót od ang. business-to-business) to umowa cywilnoprawna zawarta między dwiema firmami. Zatem Twoim pracodawcą i Tobą, ale nie jako pracownikiem, a kontrahentem.

Ochronę przed komornikiem w przypadku umowy B2B zapewni Ci forma prawna założonej działalności. Będzie to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli coś, do czego komornik nie będzie miał dostępu. A Tobie pozwoli legalnie uniknąć zajęcia wynagrodzenia bez zmiany pracodawcy.

Wbrew pozorom zmiana taka to kosmetyka, a nie rewolucja. Spółka z o.o. w pełni chroni Cię przed egzekucją, a jedyna zmiana dla Ciebie jest taka, że pieniądze przychodzą nie na Twoje konto jak dotychczas, a konto spółki. Czyli konto, którego komornik nie może ruszyć. No i że pracodawca przestaje potrącać Ci zajęcie komornicze w wynagrodzenia. Gdyż przestajesz je otrzymywać. A zaczyna otrzymywać spółka. Jeśli ten patent na to, jak się pozbyć komornika wydaje Ci się atrakcyjny, ale skomplikowany (co jest złudzeniem), zajrzyj do artykułu, który wyjaśni Ci, dlaczego spółka z o.o. jest sposobem na komornika pozbawionym wad. Kilka argumentów poniżej. 

Atrakcyjność na rynku pracy

Firma, posiadająca wolny wakat i szukająca na ten wakat pracownika, mając do wyboru etat lub podwykonawcę zawsze chętniej wybierze drugą opcję. Dzieje się tak, ponieważ pozbywa się w ten sposób obciążeń wynikających z obowiązku ubezpieczenia pracownika, odprowadzenia za niego podatków, zapewnienia urlopu i konieczności pokrycia wynagrodzenia chorobowego przez 33 dni w roku. To duże oszczędności, o których każdy przedsiębiorca wie, dlatego chętnie obsadzi wakat kimś, kto zdejmie z automatu te obciążenia.

Szansa na znalezienie dobrej pracy przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą są zatem znacznie większe. Jest on po prostu atrakcyjniejszy dla potencjalnego pracodawcy niż kandydat na pracownika etatowego.

Jeśli zatem dotychczasowy pracodawca nie podziela Twojej chęci na pozbycie się komornika poprzez umowę B2B, masz szansę na szybkie znalezienie lepszego. I zwiększenie swoich zarobków.

Wyższe zarobki

Pracodawca pozbawiony obowiązkowych obciążeń będzie w stanie zaoferować swojemu podwykonawcy znacznie lepsze warunki finansowe niż pracownikowi na etacie. Ma bowiem świadomość poczynionych oszczędności oraz tego, że podwykonawca ma do zapłaty podatki wynikające z otrzymywanego wynagrodzenia. Dlatego kwota wypłacana podwykonawcy jest o ok. 30% wyższa niż wypłacana pracownikowi etatowemu – z korzyścią dla obu stron. W Twoim przypadku podwójną – realizujesz niezwykle skuteczny sposób na to, aby pozbyć się komornika i egzekucji.

Jak pozbyć się komornika z konta bankowego?

Konto, którego nie zajmie komornik to marzenie chyba każdego, kogo dotknęła egzekucja komornicza. Co prawda przechytrzenie komornika w przypadku zajęcia konto bankowego nie jest trudne, bo sposoby są powszechnie znane, ale mają swoje minusy.

Szczególnie, gdy mowa o osobach pracujących, którym pracodawca na konto bankowe przekazuje wynagrodzenie.

W przypadku konta bankowego założonego za granicą dyspozycja przelewu wynagrodzenia wymaga akceptacji pracodawcy i dodatkowych ustaleń (pisemnych) odnośnie do kosztów transakcji i przewalutowań.

Jeszcze większy kłopot jest w przypadku tzw. fintechów, czyli np. Revoluta czy Dipocket. W tym przypadku transakcje wynagrodzenia nie są w ogóle możliwe. Dlaczego? Aby wykonać przelew na konto Dipocket (bezpieczne od komornika) w tytule przelewu podać trzeba tylko i wyłącznie numer telefonu odbiorcy. Na co pracodawca się nie zgodzi nigdy, gdyż on – ograniczony przepisami – musi zatytułować przelew zupełnie inaczej. Na przykład:

Wynagrodzenie za 08/2023

Stąd też używanie kont zagranicznych i fintechów nie sprawdza się do końca. Najlepszym sposobem na to, aby pozbyć się komornika z konta bankowego bez ucieczki z nim za granicę, jest założenie

konta w polskim banku, którego nie zajmie komornik

Czy istnieje konto, które zapewnia bezpieczeństwo od komornika. Tak, pod warunkiem, że jest założone zgodnie z instrukcją. Wiele osób zapomina o tym i w ogóle nie czyta jej. Potem dziwi się, że zamiast pozbyć się komornika z konta raz na zawsze, sprowadzili sobie egzekucję na konto od komornika bezpieczne.

Jeśli umiesz czytać instrukcje i chcesz posiadać konto wolne od komornika w polskim banku – możesz je mieć.

Komornik zajął Ci konto – przechytrz go.

Czy komornik widzi w Ognivo banki spółdzielcze i SKOK-i?

W internecie można znaleźć poradę, aby założyć konto w banku spółdzielczym lub SKOK-u, gdyż tych kont nie widzi komornik. Jest to oczywiście bzdura, system OGNIVO, z którego korzysta każdy komornik, jest połączony z każdym bankiem spółdzielczym i SKOK-iem.

Zatem tego typu porady mogą Ci tylko zaszkodzić, gdy im nazbyt zaufasz. I wpłacisz pieniądze do „bezpiecznego” od komornika banku. Jedynym sprawdzonym sposobem na konto, którego nie zajmie komornik, jest ten opisany w akapicie powyższym.

Jak pozbyć się komornika za alimenty?

Trudna sprawa. Uprawnienia komornika w stosunku do dłużników alimentacyjnych są bardzo szerokie. Egzekucja komornicza z alimentów to aż 60% wynagrodzenia (bez zachowania prawa do kwoty wolnej od zajęcia komorniczego) i 100% zawartości konta bankowego.

Zatem dłużnik alimentacyjny, jeśli chce pracować legalnie, nie ma żadnych szans na uniknięcie egzekucji i żadnych szans na to, aby pozbyć się komornika za alimenty.

Szansę taką mają jednak Ci, którzy unikając komornika za alimenty, stali się dłużnikami funduszu alimentacyjnego. Prawo przewiduje dla nich swoistą abolicję, możliwość umorzenia znacznej części lub całości długów i finalnie pozbycia się komornika.

Umorzenie należności z tytułu alimentów

Dłużnik alimentacyjny, który chce pozbyć się komornika z tytułu starych długów w funduszu, ma taką szansę. Musi jednak „dać się komornikowi” windykować przez długi czas. A następnie może wnioskować o następujące umorzenia:

 • 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
 • 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;
 • 100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Nawet zatwardziały alimentacyjny recydywista może pozbyć się komornika za alimenty. I umorzyć całość swoich długów w funduszu. Pod warunkiem, że wypełni zadaną przez ustawę siedmioletnią pokutę.

Jak się pozbyć komornika z emerytury?

Ten akapit będzie krótki. Również w trosce o wzrok emerytów. Nie da się pozbyć komornika z emerytury. Żadnym sposobem. Emerytura jest świadczeniem wypłacanym przez ZUS, a więc zajęcie komornicze świadczenia emerytalnego następuje na poziomie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co powoduje, że sposób na komornika nie istnieje.

Jedynym sposobem na to, aby pozbyć się komornika z emerytury, jest ugoda z wierzycielem, który dokonał zajęcia komorniczego świadczenia. Rodzaje ugód i profity z nich płynące zostały opisane na początku artykułu.

Jak przechytrzyć komornika – Polaków sposoby własne

Opisane sposoby na to, jak pozbyć się komornika – są sposobami wymagającymi działań. Gdyż zarówno

 • negocjacje układu ratalnego lub umorzenia długu
 • alimenty na dzieci blokujące postępowanie egzekucyjne
 • spółka z o.o. i praca w systemie B2B
 • konto bankowe, którego nie zajmie nigdy komornika

wymagają poświęcenia czasu, energii i pewnych kompromisów. Dla wielu Polaków jest to przeszkoda nie do pokonania, dlatego do przechytrzenia stosowane są metody znacznie prostsze. Które nie wymagają wkładu własnego.

Praca na czarno

Ucieczka przed komornikiem do szarej strefy i rozpoczęcie pracy na czarno to skuteczny, choć bardzo prymitywny sposób na uniknięcie komornika. Prymitywny, gdyż dłużnik, aby uniknąć skutków postępowania egzekucyjnego, świadomie godzi się na utratę części godności. Poprzez utratę prawa do ubezpieczenia, urlopów, opieki zdrowotnej czy choćby okresu wypowiedzenia umowy.

Minimalne wynagrodzenia na papierze, reszta pod stołem

Szeroko praktykowany sposób na uniknięcie finansowych skutków postępowania egzekucyjnego to umowa z wpisaną w niej pensją w wysokości minimalnej krajowej. Ponieważ pensja minimalna nie podlega zajęciu komorniczemu z wynagrodzenia za pracę, dłużnik ma co prawda komornika, ale ten nie otrzymuje ani złotówki.

Z tej metody przechytrzenia komornika nie mogą skorzystać pracownicy budżetówki oraz dużych korporacji. Za to nagminnie korzystają pracują w małych firmach usługowych. Obniżka pensji do wysokości płacy minimalnej następuje na mocy aneksu do umowy o pracę i jest legalna.

Ucieczka z majątkiem i skarga pauliańska

Fikcyjne przepisywanie majątku to sposób na komornika używany często, ale rzadko z głową. Najczęstszym błędem jest pozbywanie się majątku już po wszczęciu egzekucji. W ten sposób dłużnik naraża się na odpowiedzialność karną:

Art. 300. § 2 kodeksu karnego informuje, co grozi dłużnikowi, który ukrywa majątek przed dłużnikiem

Przygotowanie do egzekucji wymaga specjalistycznej wiedzy. Wielu posiadaczy długów komorniczych działa na ślepo, ufając swojej intuicji. Oczywiście jest to związane z ogromnym ryzykiem, gdyż mały błąd może zaprowadzić za kratki.

Ochrona majątku przed komornikiem, powinna odbywać się długo przed egzekucją komorniczą i być prowadzona w porozumieniu z prawnikiem. Ideałem byłoby, aby był to były komornik. Klienci naszej kancelarii mają to szczęście i zanim ich sprawa trafia do komornika, ich majątek jest bezpieczny od komornika. Jeśli chciałbyś również posiadać abonament na usługi prawne – sprawdź dostępność abonamentów na naszej stronie.

Posiadając abonament prawny i dostęp do prawnika – byłego komornika – dowiesz się na przykład, że skarga paulińska w polskim systemie prawnym nie jest wykorzystywana przeciwko dłużnikom masowym. Czyli takim, których długi komornicze powstały w wyniku niespłaconych kredytów.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 29

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...