Mężczyzna sporządza klkulację

Jak skutecznie zarządzać zobowiązaniami finansowymi?

0
(0)
Artykuł sponsorowany

Każdemu konsumentowi powinno zależeć na osiągnięciu stabilności i bezpieczeństwa w życiu finansowym. W wykonaniu tego zadania przeszkadzają jednak wszelkiego rodzaju zadłużenia – od pożyczek studenckich, przez konsumpcyjne, aż po karty kredytowe. Jak skutecznie zarządzać wszystkimi zobowiązaniami, aby nie przeszkadzały one w codziennym funkcjonowaniu?

Zrozumienie własnych zobowiązań

Jak poprawić własną sytuację finansową? Na początek należy zidentyfikować wszystkie istniejące zaległości. W tym celu przyda się stworzenie spisu bieżących zobowiązań – muszą znaleźć się w nim zarówno te większe (np. kredyty hipoteczne i gotówkowe), jak i te mniejsze (np. opóźnienia w spłacie rachunków i zadłużenia na posiadanych kartach kredytowych). Poprawna kategoryzacja pozwoli lepiej zrozumieć ich zakres i charakter.

Spis przyda się do wykonania analizy stóp oprocentowania wszystkich zobowiązań. Wiedza ta będzie konieczna do wyznaczenia tych, które generują wysokie koszty. Umożliwi to konsumentowi skupienie się na spłacie najpierw tych, które są najbardziej uciążliwe. To ponadto doskonała okazja do tego, aby zastanowić się nad tzw. refinansowaniem, czyli wykorzystaniem m.in. kredytu konsolidacyjnego.

Kolejny i zarazem ostatni krok to dokładne rozpoznanie wszystkich wydatków. Należy porównać ich sumę z możliwościami przyspieszonej spłaty zobowiązań (mowa o nadmiarze gotówki). Podczas tego procesu trzeba zadbać o równowagę: nadpłaty nie mogą utrudniać realizacji codziennych potrzeb – zaniedbanie teraźniejszości, nawet chwilowe, spowoduje pojawienie się kolejnych komplikacji w niedalekiej przyszłości.

Tworzenie planu budżetowego

Zebrane dane posłużą do określenia ważnej kwestii: ile pieniędzy pozostaje w budżecie domowym po opłaceniu rachunków, zakupów spożywczych i innych stałych kosztów życia. To pierwszy krok do właściwego zrozumienia tego, jaką sumę da się przeznaczyć na spłatę kredytów i pożyczek. To bardzo ważne, w innym przypadku konsument działa po omacku.

Wyznaczenie budżetu domowego pozwala na stworzenie planu spłaty, który uwzględnia wysokość wszystkich rat oraz termin ich spłat. Zachowanie przejrzystości umożliwi utrzymanie dyscypliny i pozwoli uniknąć opóźnień w regulowaniu zobowiązań; są one niezwykle groźne, ponieważ generują odsetki karne, a tym samym zwiększają wartość całkowitych opłat.

Warto pamiętać o tym, że świat finansów nieustannie się zmienia. Interesanci muszą regularnie aktualizować oba plany, dostosowując je do:

  • nowych warunków życiowych (np. wskutek znalezienia innej pracy);
  • zmian w przychodach;
  • nagłych wydatków (czasami nie sposób przewidzieć pilnej wizyty lekarskiej).

Następne działania skupiają się na wykorzystaniu narzędzi zewnętrznych m.in. do pozyskania dodatkowych środków finansowych.

Wykorzystywanie pomocy w postaci produktów bankowych

Jak zrównoważyć swój budżet w sytuacji, w której nie dysponuje się już wolnym czasem, który można przeznaczyć na chodzenie do dodatkowej pracy? Prosty sposób stanowi umiejętne korzystanie z poszczególnych produktów bankowych, a zwłaszcza tych, które są objęte atrakcyjnymi akcjami marketingowymi.

Aktualnych promocji w bankach należy wyszukiwać m.in. za pomocą portali online, przede wszystkim tych o tematyce finansowej. Stanowią one świetne źródło darmowej wiedzy. Zwykle poszczególne witryny są zbiorowiskiem informacji odnośnie do okazyjnych ofert dotyczących:

  • kont osobistych, firmowych i studenckich;
  • kart kredytowych;
  • lokat bankowych;
  • kont oszczędnościowych.

Przydaje się to szczególnie osobom poszukującym źródeł finansowania, bo niektóre propozycje instytucji finansowych zapewniają dodatkową gotówkę.

Zdobywanie dodatkowej gotówki za pomocą promocji bankowych

Zdarza się, że banki wręczają gotówkę za założenie kont osobistych. Robią to, dlatego że starają się pozyskać nowych klientów – istnieje szansa, że tacy konsumenci staną się lojalni i w przyszłości zdecydują się na skorzystanie z usług płatnych.

Konsumenci mogą wykorzystać to na swoją korzyść: wystarczy, że otworzą rachunki bankowe, spełnią wszystkie wymagania promocji, a następnie je zamkną. Zarobione środki finansowe mogą przeznaczyć na szybszą spłatę zadłużenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścili je na kontach lub lokatach oszczędnościowych (takich, które mają promocyjne, czyli wyższe oprocentowanie). To łatwy sposób na generowanie dochodu pasywnego.

Oszczędzanie i dodatkowe zarabianie

Skuteczne oszczędzanie ułatwiają mobilne aplikacje bankowe. Kategoryzują wszystkie wydatki (a nawet przedstawiają je procentowo), dzięki czemu interesanci mogą dowiedzieć się, które obszary płatności wymagają poprawy.

Większość ludzi decyduje się oszczędzać na transporcie i wydatkach dotyczących dóbr luksusowych – czasami warto zacisnąć pas i zdecydować się na chwilowe zaprzestanie jedzenia w restauracjach oraz kupowania nowych ubrań. Wszystko to da się nadrobić tuż po spłacie wszystkich zobowiązań.

Fundusz awaryjny

Każdy konsument powinien podjąć się próby stworzenia tzw. funduszu awaryjnego. To suma pieniędzy, która zostanie przeznaczona na pokrycie wydatków nieprzewidzianych i nagłych – chroni to przed koniecznością sięgania po inne formy pomocy (czyli np. kredyty, pożyczki lub chwilówki).

Zaleca się, aby fundusz awaryjny wynosił co najmniej trzy do sześciu miesięcy miesięcznych wydatków. Zapewni to odpowiednią poduszkę finansową na okres, w którym dochody są ograniczone, a wydatki uciążliwe. Aby to zrobić, należy odkładać pewną kwotę z zarobków na osobne konto oszczędnościowe – powinno być to traktowane jako zadanie priorytetowe.

Dalsze edukowanie się na przyszłość

Stała edukacja finansowa zapobiega pojawianiu się komplikacji w przyszłości. Świadomi konsumenci podejmują dojrzałe decyzje i znają ich konsekwencje, a dzięki temu są mniej narażeni na znalezienie się w sytuacji, w których ich zadłużenie zacznie sprawiać realne problemy podczas spłat. Co kluczowe, wiedzę można czerpać z darmowych, specjalistycznych portali i kursów.

W sytuacji, w której wszystkie wspomniane metody zostały już wypróbowane i zawiodły, zaleca się kontakt z darmowym doradcą finansowym i prawnym. Pomagają oni ludziom w trudnych sytuacjach życiowych i służą dobrą radą!

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...