Jak sprawdzić zaległość abonamentu RTV?

3.1
(8)

Uświadomiłeś sobie, że od dłuższego czasu nie płaciłeś abonamentu RTV i nie wiesz, jak duże są Twoje zaległości? Możesz to sprawdzić bardzo prosto. Jak? O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Kto jest zobowiązany do płacenia abonamentu RTV?

Każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny; bez wpływu jest to, czy faktycznie z nich korzystasz (co więcej, prawo nakazuje zarejestrować telewizor bądź radio w ciągu 14 dni od zakupu). Nie można też mylić tej opłaty z umową z dostawcą telewizji kablowej czy satelitarnej – to zupełnie inny obowiązek.

Jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania (bądź nie posiadasz już odbiornika), pamiętaj, żeby zgłosić ten fakt w placówce Poczty Polskiej lub przez Internet. Inaczej opłaty będą dalej naliczane. Jeśli jednak tego nie zrobiłeś lub z innego powodu nie płaciłeś abonamentu RTV, dane na temat nieuregulowanych opłat posiada Poczta Polska i to jest klucz do tego

zaległość abonamentu RTV można opłacić na druku
il. 1. Druczek wpłaty za abonament RTV, źr. poczta-polska.pl

Jak sprawdzić zaległość abonamentu RTV?

Właśnie do tego podmiotu powinieneś zwrócić się o informację dotyczącą zaległości abonamentu RTV. Możesz zrobić to na trzy sposoby:

 • poprzez infolinię Poczty Polskiej, dzwoniąc na numer +48 438 420 606. Będzie to najprostszy i najszybszy sposób na sprawdzenie nieopłaconej kwoty. Infolinia działa od 8.00 do 20.00 w dni robocze. Obsługa poprosi jedynie o imię i nazwisko, nie będzie konieczny adres zamieszkania.
 • drogą mailową, wysyłając zapytanie na adres rtv.eod@poczta-polska.pl
 • korespondencyjnie, na adres:
  Poczta Polska S.A.
  COF Wydział Abonamentu RTV
  ul. Bernardyńska 15
  85-940 Bydgoszcz
Dzwoniąc na infolinię byłam optymistką. Do czasu gdy się okazało, że nie mogą mnie zweryfikować. Ja mogę podać różne dane, łącznie z datami wpłat i numerem książeczki, ale Pani nie zgadza się mój PESEL. Przez kilkanaście lat się zgadzał, no i przestał. Kontakt mailowy – nie łudź się, że ktoś odpisze. Może akurat zwolnili tego, co na nie odpisywał, ale raczej nie, skoro w zeszłym roku też nie doczekałam się nawet całuj nas w…nos? Pandemia nie pandemia, buty na nogi i w drogę na pocztę. Państwo znowu zdało egzamin…” abonentka RTV

Czym grozi nieuregulowanie abonamentu RTV?

Jeśli nie opłacasz abonamentu RTV, należysz do bardzo dużej grupy polskich podatników. Nie posiadając zarejestrowanego odbiornika, bardzo prawdopodobne, że ujdzie Ci to na sucho (chociaż grozi to karą rzędu 30-krotności miesięcznej opłaty, czyli ok. 700zł). Z tego prostego powodu, że żadna ustawa nie nakłada obowiązku wpuszczania kontrolera Poczty Polskiej do swojego domu.

W przypadku, kiedy masz zaległość abonamentu RTV, gdyż zgłosiłeś posiadanie telewizora lub radia, jest większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz wezwanie do zapłaty. Maksymalna kwota, której może zażądać od Ciebie KRRiT, to nieuregulowany abonament z ostatnich 5 lat wraz z odsetkami. Dlaczego tylko tyle? Ponieważ wcześniejszy dług stał się już przedawniony. Na umorzenie bądź rozłożenie na raty mogą liczyć tylko niektórzy, ze względu na wypadki losowe (np. przewlekła choroba) lub szczególne względy społeczne (np. zarobki wysokości najniższej krajowej).

Z kolei zwolnione z płacenia abonamentu RTV są osoby, które:

 • ukończyły 75. rok życia,
 • ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury nie przekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia,
 • są bezrobotne,
 • lub są zaliczane do I grupy inwalidzkiej.

Pełną listę można znaleźć gov.pl.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 8

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...