Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu?

Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu

5
(2)

Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu?
Medialne afery związane z wyciekiem danych osobowych uruchomiły lawinę pytań do tej pory uśpionych i wielu użytkowników kont bankowych zaczęło zastanawiać się

Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu?Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu?

Masowy wyciek danych ze systemu ewidencji PESEL grozi poważnymi konsekwencjami. Posiadając takie informacje, oszust z łatwością może użyć ich bez naszej wiedzy.

Dominik Lubasz, prawnik wyspecjalizowany w ochronie danych osobowych, zauważa, że wszystko zależne jest od naszej reakcji i szybkości działania. Prawnik tłumaczy dalej, że jeśli złodziej wykorzysta nasze dane w celu zaciągnięcia pożyczki lub kredytu, sprawę należy jak najszybciej zgłosić do prokuratury i Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. PKO BP z kolei sieje słowa otuchy dla wystraszonych, że same dane personalne „nie są wystarczające do zaciągnięcia zobowiązania”. Również Kodeks cywilny stoi po stronie poszkodowanego, zaznaczając, że jeżeli wniosek nie został złożony przez nas, to mamy powód, by uchylić się od skutków narzuconych na nas wbrew woli zobowiązań.

– Po drugie, jeśli nie jest złożone oświadczenie w naszym imieniu, to do ważnej czynności prawnej nie dochodzi. Jeśli uda się w toku tego postępowania dowieść, że nie zostały wykorzystane nasze dane zgodnie z naszą wolą i wiedzą, to nie ma zobowiązania do zwrotu pożyczki – tłumaczy dalej Dominik Lubasz.

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki jest równoważne z narzuceniem mu obowiązku zapłaty kolejnych rat. Osoba, która jest ofiarą kradzieży danych osobowych może tego uniknąć i próbować wyjaśnić sprawę. To sprawia, że nawet ewentualne zaciągnięcie kredytu nie powoduje, że ofiara musi go spłacić. Zatem jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu? I złego wpisu w BIK? A może nawet komornika?

– Wszystko zależy od szybkości postępowania i naszej reakcji. Jeśli już to będzie miało miejsce, to po zakończonym postępowaniu mamy możliwość prostowania naszych danych kredytowych w BIK.

Wizyta komornika musi być poprzedzona procedurą sądową – podkreśla prawnik.

Pan Dominik dodaje do tego również, że nie może bez naszej wiedzy dojść do sytuacji, w której będziemy zobowiązani do zwrotu pożyczki. W celu wyjaśnienia tego typu sytuacji musi dojść do postępowania cywilnego.

– Nasze portfele są bezpieczne z tego punktu widzenia, że są instrumenty prawne, które pozwalają na zagwarantowanie czynnego udziału w postępowaniach.

Również banki ze swej strony zajęły stanowisko w sprawie potencjalnego wykorzystywania danych osobowych bez wiedzy samych klientów i zaleca szczególną uwagę w tym względzie.

– Klienci, którym udzielane są kredyty w PKO Banku Polskim, zależnie od potrzeb, sprawdzani są w wielu źródłach. Przede wszystkim monitorujemy naszą wewnętrzną bazę danych, w której są informację, o wszystkich zaciągniętych w Banku zobowiązaniach. Sprawdzamy też informację znajdujące się w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów, w Bankowym Rejestrze (prowadzonym przez ZBP) oraz InfoMonitorze i Rejestrze Dłużników ERIF. Dzięki dokładnemu sprawdzeniu potencjalnych kredytobiorców, możemy zminimalizować ryzyko kredytowe, a tym samym obniżyć cenę pożyczki – tak w tym temacie wypowiedział się pan Roman Grzyb, ekspert PKO BP.

Dodaje również, że dane osobowe będące w pieczy PKO Bank Polski są całkowicie bezpieczne.

– Zwracamy uwagę, że osoba ubiegająca się o produkt o charakterze kredytowym, musi przedstawić oryginalny dokument tożsamości, co oznacza, że sama informacja na temat danych personalnych, nie jest wystarczająca do zaciągnięcia zobowiązania – uspokaja ekspert PKO BP.

Jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu?

Jak wynika z wypowiedzi ekspertów ewentualny wyciek danych osobowych nie oznacza bezpośredniego zagrożenia. I nie tutaj leży prawdziwe niebezpieczeństwo. O to, jak uniknąć płacenia rat obcego kredytu, powinni martwić się ci, którzy nieświadomie pozwalają na zakładanie kont bankowych na swoje dane. Za pieniądze lub obietnice korzyści. Konto bankowego na realną osobę w rękach nieuczciwego wyłudzacza może przerodzić się w całkiem realną chwilówkę online. Wziętą bez podpisu, a jedynie na podstawie przelewu z konta bankowego wnioskodawcy.

Jak bronić się przed wyłudzeniem kredytu?

Obawiasz się o to, czy Twoje dane są bezpieczne? Chcesz sprawdzić, czy ktoś próbować zawrzeć jakąś umowę na Twoje dane? Sprawdź koniecznie klikając na odnośnik bezpieczne dane osobowe.

 

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...