Jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika?

5
(3)

Zapewne nieraz zastanawiałaś się jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika. Jak przebiega, z czym się wiąże, ile komornik musi zostawić na koncie bankowym i czy środki z tytułu alimentów lub 500+ podlegają zajęciu? Co dzieje się z pieniędzmi na Twoim koncie bankowym po zajęciu ich przez komornika? Za moment poznasz odpowiedzi.

Kiedy komornik może zając konto w banku?

Tylko i wyłącznie w sytuacji, gdy Twój wierzyciel posiada prawomocny nakaz zapłaty wydany przez e-sąd lub sąd rejonowy. Bez tego wierzyciel nie ma możliwości udania się do komornika i zlecenia mu egzekucji z Twojego konta bankowego. Jednym słowem – jeśli nie ma nakazu zapłaty, nie ma komornika.

Firma windykacyjna, choć wielu dłużników się tego bezpodstawnie obawia, nie może sama z siebie zająć konta bankowego. Konto bankowe może zająć tylko i wyłącznie komornik

Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez e-sąd w Lublinie, nie czekaj i nie zastanawiaj się, jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika, tylko zrób tak, aby komornik tego konta nie mógł zająć. To proste. Wystarczy wysłanie sprzeciwu do e-sądu.

Na złożenie sprzeciwu od wydanego nakazu zapłaty masz 14 dni od daty odebrania nakazu zapłaty. Terminowe złożenie sprzeciwu oznaczać będzie, że nakaz utraci moc. A tym samym wierzyciel nie będzie miał tytułu wykonawczego niezbędnego do zlecenia komornikowu egzekucji z Twojego konta bankowego. Potrzebujesz sprzeciwu od nakazu zapłaty, aby uniknąć komornika? Zamówisz go tutaj.

Jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika, czyli skąd komornik wie, w którym banku masz konto?

Nie jest to dla niego żadną tajemnicą. Wystarczy mu komputer i dostęp do systemu KIR- Ognivo, aby po wpisaniu Twojego numeru PESEL natychmiast otrzymał listę banków i SKOK-ów, w których posiadasz swoje konta. Niezależnie od ich ilości, znajdzie je wszystkie. Poza oczywiście kontem bezpiecznie przed komornikiem ukrytym.

Komornik ma zatem na wszystkie Twoje rachunki jak na widelcu. Co teraz robi? Dokonuje elektronicznego zajęcia wszystkich Twoich rachunków bankowych.

Pamiętaj, że komornik nie będzie Cię nigdy ostrzegał przed zajęciem konta. Zajmie Twoje rachunki bankowe jednym kliknięciem, a Ty dowiesz się o tym po fakcie

Komornik zajmuje konto. Co dzieje się z pieniędzmi? Jaki jest termin przekazania przez bank środków pieniężnych z zajętego rachunku na rachunek bankowy komornika?

Ustawa mówi wprost, że niezwłocznie po upływie 7 dni od zawiadomienia banku przez komornika o zajęciu, bank przekazuje środki na konto komornika. Z dwoma wyjątkami: alimenty i renty. W przypadku zatem dłużników alimentacyjnych środki są przekazywane od razu na konto egzekutora.

Co to oznacza dla dłużnika? Całkiem dobre informacje. Oznacza to, że jeśli masz dług w KRUKU i tenże KRUK poszedł do komornika, a komornik zajął konto, środki nie trafiają od razu na konto KRUKA. Droga do tego jest następująca: bank + 7dni + komornik + KRUK. Masz wiec sporo czasu, aby podjąć interwencję zmierzającą np. do zwolnienia spod egzekucji części zajętych środków.

Zajęte przez komornika pieniądze z Twojego konta jeszcze przez 7 dni pozostają w banku, zanim ten przekaże je komornikowi. Nie możesz nimi dysponować, ale masz czas na działania

Zwolnienie spod egzekucji przy zajęciu konta bankowego

Termin może brzmi strasznie, ale można i trzeba go oswoić, aby mieć pełnię wiedzy o tym, jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika. Jeśli na Twoim koncie bankowym w danym miesiącu zmieszały się ze sobą:

  • wynagrodzenie za pracę
  • zwrot ze sklepu internetowego za zwrócone buty
  • alimenty od ojca Twego bąbelka
  • kasa od koleżanki pożyczona, gdy tej brakło
  • 500+
  • rodzinne
  • wpłata własna w bankomacie dokonana

To bank odda komornikowi wszystko ponad kwotę wolną od zajęcia (o niej za chwilę). Ale dlaczego, pomyślisz sobie, przecież alimenty, rodzinne i 500+ ustawowo nie podlegają zajęciu.

komornik nie może zająć świadczeń socjalnych

I to jest prawda. Ale ponieważ we wpłatach na koncie panuje misz masz, to bank nie bada z urzędu, co jest socjalem, a co pieniędzmi, które może komornikowi przekazać. Musisz zadbać o to samodzielnie. Zrobisz to składając wniosek o zwolnienie spod egzekucji alimentów, 500+ i rodzinnego. Wówczas te środki nie będą przekazane komornikowi i bank zwolni dla Ciebie.

Mając zajęcie komornicze konta bankowego nie możesz mieszać wpłat. Dla swojej wygody załóż specjalne konto socjalne do przyjmowania świadczeń, których komornikowi dotknąć nie wolno. Zgłoś mu to konto jako socjalne i na to specjalne konto przyjmuj świadczenia niedostępne dla komornika.

Zakładając konto socjalne, oprócz zabezpieczania wpływów na to konto przez komornikiem, możesz otrzymać 500 – 1000 zł od banków. Zupełnie za darmo. Od nas – również gratis – otrzymasz wzór pisma do komornika informującego o posiadaniu konta, którego nie wolno mu ruszyć. Obydwa gratisy odbierzesz tutaj.

Do zwolnienia spod egzekucji środków z konta bankowego może dojść również w przypadku indywidualnej zgody komornika.

Załóżmy, że wierzyciel Ultimo kupił dług Kowalskigo od banku, uzyskał nakaz zapłaty i udał się do komornika. Komornik zajął konto bankowe, ale w tym samym czasie Kowalski usilnie poszukiwał sposobów na uniknięcie konsekwencji zajęcia rachunku bankowego. Trafił na nasz artykuł o negocjacjach z Ultimo:

Negocjacje z Ultimo – nie czekaj, aż przyjdzie komornik

i postanowił skorzystać z oferty porozumienia z firmą windykacyjną. Nasz negocjator na wniosek Kowalskiego doprowadził do ugody, w myśl której Kowalski będzie wpłacać dobrowolnie na ręce komornika określoną ratę, a ten odstąpi od prowadzenia przez niego działań. W tej sytuacji zajęte wcześniej konto zostanie odblokowane, a Kowalski będzie miał wszystkie pieniądze do swobodnej dyspozycji.

Musisz wiedzieć, że komornik jest usługodawcą wierzyciela. I działa tak, jak sobie życzy zlecający usługę. Jeśli zażąda od komornika zwolnienia blokady na koncie bankowym dłużnika, ten wykona polecenie zleceniodawcy.

Jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika w przypadku kwoty wolnej od egzekucji?

Każdy dłużnik (poza dłużnikami alimentacyjnymi) ma do dyspozycji w skali miesiąca kalendarzowego kwotę wolną od zajęcia komorniczego na rachunku bankowym. Kwota ta jest w pełni do jego dyspozycji.

Jeśli nie przekroczy jej, to komornik nie zabierze mu z konta ani złotówki. Kwota ta jest ruchoma i zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stanowi równowartość 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto.

Jak to wygląda w praktyce i czemu niektóre banki pozornie nie respektują tych przepisów?

Jeśli masz konto bankowe zajęte przez komornika i 3 różne przelewy w miesiącu na kwoty: 1000 zł, 500 zł i 400 zł, to suma wpływów wynosi 1900 zł. Czyli mniej niż kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym. W momencie pisania tego artykułu, wynosi ona bowiem 2100 zł. Masz zatem jeszcze 200 zł „luzu”.

Jeśli zdarzy się, że nieoczekiwania dobra ciocia przeleje Ci 500 zł, luzu braknie i przekroczysz kwotę wolną o 300 zł. Bank przekaże te 300 zł komornikowi.

Oczywiście wszystkie przelewy liczymy od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Po zmianie miesiąca kwota wolna od zajęcia resetuje się i liczona jest od nowa.

Nie masz co ciułać wspomnianych luzów. Niewykorzystane kwoty wolne nie są przenoszone na kolejny miesiąc.

Zawsze aktualną kwotę wolną od zajęcia komorniczego konta w banku znajdziesz w tym miejscu.

A co z bankami, o których można przeczytać w internecie, że nie respektują przepisów i nie dają dłużnikowi kwoty wolnej?

Respektuje każdy, tylko sposób respektowania się różni. Najlepiej oddaje to artykuł, w którym opisaliśmy bankową patologię w kwestii kwoty wolnej od zajęcia:

Zajęcie komornicze w PEKAO – Bareja na pewno miałby tam konto

Jeśli posiadasz konto w banku, który podchodzi do kwoty wolnej od zajęcia na rachunku ROR jak wspomniane Pekao, po prostu pożegnaj ten bank bez żalu. Znajdź bank, w którym kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie jest na bieżąco aktualizowana. I logując się, widzisz ile do wykorzystania zostało Ci do końca miesiąca.

Wzorcowym kontem dla osoby z blokadą na rachunku może pochwalić się ING

Dlaczego? Proszę zobaczyć, dłużnik w każdej chwili widzi, jaką kwotą wolną od komornika na koncie bankowym dysponuje:

jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika w ING
il.1 Zajęte przez komornika konto bankowe w ING uruchamia licznik, dzięki któremu dłużnik może na bieżąco sprawdzać stan kwoty wolnej od komornika

Z opowieści dłużników wiemy, że taki licznik kwoty wolnej od zajęcia bardzo ułatwia życie.

Jeśli Twój bank nie oferuje licznika lub, co gorsza, nie daje Ci dostępu do kwoty wolnej od komornika, nie zastanawiaj się nad dalszą z takim bankiem współpracą. Przenieś konto do banku, który dba o zadłużonego klienta. Np. do banku ING, aby mieć pełną kontrolę nad swoim limitem pieniędzy niedostępnych dla komornika.

Wiesz już, jak wygląda zajęcie konta bankowego przez komornika. Czas zatem dowiedzieć się

jak pozbyć się komornika, który zajął konto bankowe

Sposobów jest kilka. Wszystkie dostępne technicznie dla każdego dłużnika, choć jeden niekoniecznie może być wykonalny.

Ugoda jako sposób na pozbycie się komornika z konta bankowego. Albo oddłużanie poprzez wykup długów dla prawdziwych dłużników.

Tym najtrudniejszym jest ugoda z wierzycielem, na mocy której komornik zostanie odcięty od rachunku i zwolni blokadę. Rzecz nierealna dla dłużników w pętli długów, którzy muszą szukać radykalnych rozwiązań. Obliczonych na kilka lat. Tego typu dłużnikom możemy tylko zaproponować lekturę tego artykułu, w którym przeczytają, jak wychodzi się z poważnych długów wykorzystując do tego komornika, a raczej jego umorzenia egzekucji i jaki wpływ mają one na finalną cenę wierzytelności przy ich wykupie.

Dłużnicy mający pojedyncze długi kupione przez firmy windykacyjne mogą natomiast bezproblemowo zaznajomić się z ofertą negocjacji ugody opisaną na stronie poświęconej kupionym długom bankowym i pozabankowym.

Konto bezpieczne od komornika w złotówkach i banku mającym siedzibę w Polsce

Wielokrotnie opisywane w naszych serwisach, więc nie będziemy powielać treści. Każdy zainteresowany posiadaniem konta, którego nie zajmie komornik, może zapoznać się ze szczegółami. O koncie bez komornika przeczytasz np. tutaj.

Dipocket i Paysera – nie bój się zagranicy, która chroni przed egzekucją

Czasy gdy byliśmy skazani na bank za rogiem dawno odeszły, zaś konto możemy mieć i na drugim końcu świata. Pozostaje nam tylko rozważyć, które zagraniczne konto bez komornika będzie dla nas najtańsze i najwygodniejsze w obsłudze. Popatrz na dwa przykłady, atrakcyjne nie tylko ze względu na bezpłatność ale i ze względu, na to, że obsługa odbywa się po polsku.

Di pocket

Najczęściej można odnieść wrażenie, że najpewniej mieć pieniądze w portfelu, tam komornik łapy nie wsadzi. Żeby tak, jak skomentował jeden z naszych czytelników „brać pieniądze do ręki”. Tak często jednak się nie da, ale rozwiązaniem może być portfel…elektroniczny. Jako, że jest to portfel nowoczesny nie nosisz go w kieszeni, ale nadal komornik do niego nie zajrzy. Taki jest właśnie DiPocket.

To konto w polskim banku obsługiwane przez zagraniczną firmę. Dzięki temu masz własne konto w złotówkach, z polskim numerem IBAN, co sprawia, że nie ma problemów z otrzymaniem przelewu od pracodawcy. Konto jest darmowe. Oczywiście DiPocket nie jest kontem z możliwością oszczędzania, brania debetów czy innych bajerów.

Podstawowa funkcjonalność DiPocket spełnia jednak wszystkie wymogi prostego konta bankowego.

Jeśli potrzebujesz czegoś więcej

sięgnij po konto Paysera

To już znacznie bardziej rozbudowany produkt. Z własnym systemem transakcyjnym, nie ustępującym, a nawet przewyższającym niektóre banki (kto ma konto w Nest Banku zrozumie o co chodzi). Co ważniejsze jest to również konto dla firm – i tych małych i tych większych. Zatem Paysera jest rodzynkiem oferując konta bez komornika dla firm.

Bezpieczeństwo zapewnia fakt, że Paysera jest firmą z Litwy i tam ma siedzibę, podlega również litewskiemu nadzorowi. W Ognivo zatem jej nie uświadczysz. Konto polecić można również tym, którzy zarabiają w euro. Nie będą oni ponosić kosztów przewalutowań.

Zagraniczne konto w portfelu

nie jest zatem niczym egzotycznym, a plastik z jakiego wykonane są karty wymienionych firm niczym nie różni się od tego znanego z naszych banków. Jeśli masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, które rozwiązanie wybrać, możesz sam je wypróbować – oba są bezpłatne.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...