4.7
(3)

O to, jak wyjść z długów, pyta nieustannie praktycznie każdy zadłużony. Wielu z nich jednak nie znajduje odpowiedzi i zadłuża się nieustannie w sposób prowadzący do osiągnięcia finansowego dna.

Jak wyjść z długów
Oddłużanie to kręta droga do sukcesu

Zastanówmy się zatem, jakie są przeszkody większości osób w wychodzeniu z długów. Z najczęściej występujących powodów wybraliśmy cztery.

Jak wyjść z długów – 4 powody niepowodzenia w oddłużaniu

Istnieją cztery główne typy dłużników i ich problemów uniemożliwiających skuteczne oddłużanie.

Wygoda – niechęć do oddawanie pożyczonych pieniędzy

Szereg osób zadłużonych nie myśli o tym, jak wyjść z długów, tylko jak pożyczyć na bieżące spłaty. Życie na kredyt jest łatwe i wygodne. Nie trzeba martwić się o pieniądze do czasu, aż nie braknie na rynku chętnych na ich pożyczenie. Oddłużanie w rozumieniu tej części dłużników to „załatwienie” środków na pozbycie się długów powodujących dyskomfort psychiczny – czyli wymagalnych natychmiast. Natomiast na zwrot długów nierzadko zaciąganych przez całe lata rozwiązanie jest jedno – zamiana wszystkich kredytów w jeden. Tego typu podejście do życia jest olbrzymią przeszkodą w wyjściu z długów , gdyż to wymaga wyzbycia się wygodnego życia i rozpoczęcia zdobywania pieniędzy w inny sposób niż pożyczanie.Osobom zadłużonym o takim podejściu nie da się najczęściej pomóc.

Strach przed oddłużaniem i jego konsekwencjami

Im dalej w las tym więcej drzew – brzmi stare powiedzenie. Analogicznie do spraw finansowych – im więcej długów, tym większy strach przed odpowiedzialnością za nie. A skoro można (jeszcze) jej unikać spłacać długi innymi kredytami, to osoba o takim podejściu będzie robić to aż do wyczerpania takiej możliwości. Strach przed długami powoduje coraz większe popadanie w długi. Niestety, pomoc osobom zadłużonym z takim charakterem jest niezwykle trudna, gdyż one po prostu boją się z niej skorzystać. Czynią to dopiero po osiągnięciu pożyczkowego dna.

Nieufność wobec procesu oddłużania

Są osoby, które nie rozumieją, że oddłużanie to wycinek naprawdę fachowej wiedzy z zakresu finansów, działania firm windykacyjnych, komorników i psychologii dłużnika. Jak wyjść z długów, skoro próbowałem dogadać się z bankami i mi nie wyszło – oto puenta kończąca wszelkie dyskusje. Osoba rozumująca w taki sposób nie pozwoli sobie pomóc, gdyż nie wierzy w to, że można jej pomóc. Dla niej synonimem pomocy zadłużonym są restrukturyzacje długów – o tym słyszała i tego próbowała. Cały zestaw sposobów na wyjście z długów, stanowiących nieszablonowe działania oparte na wiedzy dostępnej najbardziej doświadczonym specjalistom, uznają za coś podejrzanego, bo….przecież oddłużanie to restrukturyzacja, a ta nie była możliwa.

Niewiedza na temat tego jak wyjść z długów

Tej grupie osób można pomóc. Ona bowiem bardzo chce, a po prostu nie wie jak wyjść z długów. I nie ma się co dziwić, gdyż przygotowanie rozwiązania oddłużeniowego wymaga wiedzy z kilka zazębiających się dziedzin. Ta grupa osób gotowych na oddłużanie zdaje sobie sprawę, że nie zrobi tego samodzielnie i potrzebuje pomocy. Skoro do zepsutej spłuczki wzywa się hydraulika, do zaciętego rozrusznika w samochodzie mechanika a z odklejoną zelówką idzie się do szewca – jak zatem samodzielnie zabrać się za coś znacznie bardziej skomplikowanego i delikatnego jak naprawa spłuczki, rozrusznika czy buta? Za naprawę swoich finansów? Dlatego osobom, które wpadły w spiralę i nie wiedzą jak wyjść z długów można pomóc dając im to, czego potrzebują najbardziej – swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie.

Czy mogę się oddłużyć?

Jeśli masz problemy z długami, zastanów się który z głównych powodów nie pozwala Ci z nich wyjść. A następnie skontaktuj się, porozmawiamy o możliwości pomocy.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...