E-sąd czyli sąd w Lublinie

Jak znaleźć akta sprawy w EPU, czyli prawie wirtualny sąd

5
(1)

Dostałeś wydruk z e-sądu z kodem nakazu i zastanawiałeś się jak znaleźć akta sprawy w EPU? Czy potrzebujesz do tego prawnika? My twierdzimy, że na pewno dasz sobie z tym radę sam. Chociaż jakikolwiek kontakt z sądem może wzbudzać w Tobie niepokój, to Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU) wprowadzono by ułatwić Ci życie.

E-sąd jest zjawiskiem niemal wirtualnym, wszak masz z nim kontakt wyłącznie on-line. Jednak oddziałuje on na Twoje realne życie.

EPU – co to takiego?

Postępowanie w sprawie długów sprowadzono do załatwienia sprawy przez internet. Musiano więc wymyślić takie postępowanie, które będzie się tak dało przeprowadzić. W sprawach, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego wprowadzono zatem EPU (Elektroniczne Postępowanie Upominawcze), mające charakter wezwania do zapłaty.

Dostałeś nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym?

Otwierasz list z sądu i zastanawiasz się, czemu jest tam pismo z kodem? To właśnie pokłosie działania EPU, jak to określono na stronach sądu:

„Wydany w elektronicznym postępowaniu upominawczym nakaz zapłaty jest doręczany pozwanemu pocztą w postaci wydruku weryfikacyjnego opatrzonego unikalnym 20 znakowym kodem nakazu.”

Jesteś zatem ciekawy o co w gruncie rzeczy chodzi i jakie akta są dołączone do sprawy? A może, zostałeś poddany egzekucji komorniczej, ale z jakichś nie dotarł do Ciebie nakaz zapłaty. Chciałbyś dowiedzieć się co zasądził e-sąd. Wówczas wystarczy, że zdobędziesz kod nakazu. Dzięki niemu potwierdzisz istnienie elektronicznego nakazu zapłaty i zapoznasz się z jego treścią bez konieczności posiadania konta użytkownika w systemie e-sądu.

Jak w 4 prostych krokach sprawdzić akta sprawy w e-sądzie?

  1. Otwórz stronę https://www.e-sad.gov.pl/
  2. Kliknij dostęp do akt sprawy i nakazów:dostęp do akt sprawy i nakazów w e-sądzie
  3. Na stronie, która się otworzy wpiszesz kod sprawy. Najłatwiej będzie go znaleźć na nakazie zapłaty:kod sprawy w e-sadzie
  4. Otworzy się okno w, którym zobaczysz nakaz zapłaty oraz czasami dodatkowe dokumenty do sprawy.Akta sprawy na stronach e-sądu

W ten sposób w prosty sposób jako dłużnik zyskujesz dostęp do informacji komu i ile według sądu jesteś winien. Bez żadnych rejestracji i formalności. Wystarczy Ci KOD DOSTĘPU i już wiesz na czym stoisz. To już pozwala Ci jakoś zareagować na sprawę.

Nie masz pomysłu co zrobić z tak zdobytą wiedzą – skorzystaj z naszego doświadczenia, napisz, wspólnie ustalimy jak najkorzystniej rozwiązać problem z Twoimi długami. Na przykład poprzez ich wykupienie z umorzeniem.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...