Kancelaria Statima i długi za jazdę bez biletu

Statima, jak łatwo dowiedzieć się w Internecie, głównie kupuje pakiety wierzytelności masowych. W praktyce można rzec, że specjalizuje się w „mandatach” za jazdę bez ważnego biletu środkami komunikacji miejskiej i kolejowej. Odzwierciedleniem tego jest m.in. strona http://gapowicze.pl/.

Statima skupuje przedawnione mandaty –  a to w Kołobrzegu, a to Jaworznie, Przemyślu czy Poznaniu. Wokół tego, co skupuje Statima i co próbuje egzekwować, przez lata było trochę szumu. Ma to również odzwierciedlenie w mało pochlebnych opiniach internetowych. Gdy szukam informacji o Statimie, Google podpowiada mi, jako popularne frazy związane z tą firmą to, co widzicie poniżej:

Statima opinie
Il. 1. Co ludzie chcą wiedzieć o Statima, źr. google.pl

Przedawnione kary za jazdę bez biletu

W 2016 roku Dziennik Zachodni pisał tak oto:

“Dostałeś “mandat” za jazdę bez biletu autobusem PKM Jaworzno? Jeśli go nie zapłaciłeś, odezwie się do Ciebie firma Statima, która ściąga długi.”

źr. Dziennik Zachodni

Nie ma nic zdrożnego i dziwnego w fakcie, że PKM Jaworzno sprzedało niezapłacone „opłaty dodatkowe” firmie windykacyjnej. Szkopuł w tym, że według zainteresowanych – przez pomyłkę – takie wezwania dostały też osoby, które już zapłaciły za jazdę bez biletu. Jak donosił dziennik Statima miała przepraszać je w listach poleconych.

MPK sprzedało dług firmie Statima
Il. 2. Nagłówek artykułu o Statima , źr. Dziennik Zachodni

Dwa lata wcześniej podobna „afera” wybuchła w Kołobrzegu, gdzie Statima wzywała ludzi do zapłaty za przejazd bez biletu np. po 12 latach. Jak donosił Głos Koszaliński były przypadki, gdy „dłużnik” zapłacił mandat, ale po tylu latach trudno mu było przedstawić na to dowody. Nie było natomiast wzmianki, by ktoś kogoś chciał przepraszać.

Za to podano, że „z podobnymi listami coraz więcej osób trafia do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kołobrzegu i do prawników.” Skądinąd słuszna droga.

Statima i grożenie komornikiem
Il. 3. Statima dochodzi zaległych kar w Kołobrzegu, źr. Głos Koszaliński

Daje przykład nam Statima, jak dług spłacać mamy

Tak pod nosem mógłby zanucić na melodię hymnu niejeden dłużnik. Statima to spółka akcyjna obecna na giełdzie. I obserwując giełdę wspomniany dłużnik, mógłby zdziwiony zauważyć, że ktoś kto go ściga za przedawnione długi sam ma problemy ze spłatą swoich.

“W piątek minął termin spłaty ostatniej serii papierów dłużnych windykatora, tym samym saldo jego niespłaconych obligacji wzrosło o kolejne 2 mln zł do 9 mln zł. Statima znów zapowiada nowych inwestorów, ale o propozycjach dla wierzycieli nie chce mówić wcale.”

źr. obligacje.pl

W 2019 roku Statima nie wykupiła wyemitowanych przez siebie obligacji (notowania Catalyst) jako jedna z 4 firm, stając ramię w ramię z takimi tuzami jak GetBack, ZM Kania czy XSystem. Doborowe towarzystwo, niemal każdy wie, w jakiej kondycji są dzisiaj wspomniane firmy.

Dłużnik powinien przyjąć podobny tok myślenia. Mieć w nosie takiego wierzyciela. Powinien iść nawet krok dalej i nic nie obiecywać. Niezbyt roztropnie jest przecież uznawać dług, który dawno uległ przedawnieniu. Szczególnie, że Statima ma bardzo specyficzne poczucie humoru, jeśli chodzi o długi przedawnione i ich wartość.

Statima kontra Ultimo – przygotuj się na wysoką dawkę śmiechu.

Jeśli czytający te słowa nie wiedzą, nasza kancelaria specjalizuje się w pomocy zadłużonym, których długi kupiły firmy windykacyjne (KRUK, Ultimo, BEST, HOIST, Intrum). W dużym skrócie – negocjujemy dla dłużnika umorzenie jego długów w taki sposób, aby dłużnik zaoszczędził jak najwięcej, a wierzyciel też był zadowolony.

Jak to wygląda w praktyce, pokazuje screen z dzisiejszej ugody dokonanej w imieniu dłużnika z firmą Ultimo. Która prowadzi identyczną działalność, choć oczywiście na inną znacznie skalę i na innym poziomie świadomości wartości wierzytelności.

Zestawienie to jest cenne o tyle, że zobrazuje poczucie oderwania od rzeczywistości zarządu firmy Statima:

Statima vs Ultimo porownanie klasy

Podsumowanie tego, co na obrazku. Dłużnik Ultimo, mający zadłużenie 143.000 zł po nakazie zapłaty i egzekucjach komorniczych, oczywiście nieprzedawnione, otrzymał możliwość spłaty z umorzeniem ponad 93.000 zł, czyli 68% procent wartości.

Innymi słowy, dłużnik Ultimo może pozbyć się olbrzymiego długu (143.000 zł) spłacając 32% jego wartości – 50.000 zł A reszta (93.000 zł) zostaje umorzona.

Oczywiście dłużnik zostaje natychmiast wykreślony z BIG-ów.

Negocjacje w sprawie długów przedawnionych w firmie Statima

Wiesz już, jak wygląda to w firmie z czołówki europejskiej, czas posłuchać jak wygląda to w wydaniu polskiej firmy. Do Statimy zgłaszamy się w kilkunastoma przedawnionymi wielokroć tzw. “mandatami” za jazdę bez biletu pojazdami MPK. Łączna suma tych wierzytelności to 10.000 zł. Choć nie są one kompletnie nic warte, na prośbę dłużnika oferujemy 25% nominalnej wartości, czyli aż 2500 zł.

Tak, 2500 zł dłużnik zaoferował się sam, dobrowolnie zapłacić firmie Statima, choć wierzytelności były przedawnione i bezwartościowe. Przyznacie, prezent, jaki zdarza się rzadko. I każda normalna firma, mając przed sobą takiego dobroczyńcę, zrobiłaby wszystko, aby się on przypadkiem nie rozmyślił.

Ale nie Statima. Dla niej ktoś, kto chce zaoferować pieniądze za bezwartościowe wierzytelności, jest zdecydowanym kandydatem do…ogolenia. Pierwszy zgrzyt w negocjacjach nastąpił już na samym ich początku, gdy pracownica Statima, biorąc pełnomocnika dłużnika za naiwnego idiotę, zasugerowała, aby dłużnik poprosił o umorzenie…na piśmie.

Dla tych, co w prawo niezbyt umieją, informacja bardzo istotna. Istotka ze Statima perfidnie chciała wykonać manewr

naciągnięcia klienta na uznanie długu

Gdyby trafiła na nieświadomego praw i przepisów, to być może udałoby się. Prośba złożona przez dłużnika i podpisana własnoręcznie  automatycznie stanowiłaby uznaniem przedawnionych długów.

Tak poluje się na naiwnych w Statimie. Człowiek przychodzi z prezentem w postaci darmowej kasy i w ramach wdzięczności może przypadkiem uznać wszystkie swoje długi.

Oczywiście w tym przypadku do niczego nie doszło. Negocjator jest zbyt doświadczony, aby nabrać się na tak tanie chwyty. Ale niesmak pozostał…

Finał negocjacji z firmą Statima. Nie wiadomo, czy śmiać się czy zapłakać

Nasz klient chciał, co było kilkukrotnie podkreślane, spłacić swoje przedawnione i nieokreślonym statusie prawnym długi z lat młodości. Chciał. To dobre słowo. Gdyż jego propozycja została przez Statimę z Katowic…odrzucona.

Nie jest to pomyłka. Statima (tutaj uwaga) zażądała za przedawnione i kompletnie bezwartościowe wierzytelności 85% ich wartości. I naprawdę było to żądanie poważne.

Rzecz niezwykła i bardzo trudna do zrozumienia. Najtęższe mózgi ekonomiczne miałyby tutaj nie lada zagwozdkę. Firma, mające spore kłopoty finansowe, dostaje w prezencie pieniądze i prezent odrzuca. Bo chce prawie 4 razy tyle….

Problem Statimy polega na tym, że to klient określa, jakiej wielkości prezent chce podarować w ramach rekompensaty za swoje błędy młodości i przedawnione po wielokroć wierzytelności z tytułu opłat dodatkowych za jazdę bez biletu.

Finał jest taki, że pazerna Statima nie dostaje ani grosza. Może za to delektować się posiadaniem jakże drogocennych dla siebie przedawnionych wierzytelności. Jak daleko z taką polityką zajdzie? Nie mnie oceniać. Zrobi to giełda…..

Informacje dla dłużników firmy Statima

Ponieważ udało nam się poznać metody działania tej firmy, garść uwag dla Ciebie. Pamiętaj zatem:

  • Jeśli otrzymasz wezwanie do zapłaty od firmy Statima nie wpadaj w panikę
  • Twoje wierzytelności są prawdopodobnie przedawnione
  • Zweryfikuj to koniecznie, żądając od firmy windykacyjnej przedstawienia nakazu sądowego
  • Jeśli go nie posiada (a raczej nie posiada) nie wchodź w żadne dyskusje
  • Jeśli rozmawiasz przez telefon czy maila powiedz lub napisz wyraźnie, że nie kojarzysz takich zobowiązań
  • Nie daj się naciągnąć na propozycje ugód, gdyż jeśli nie masz doświadczenia, możesz łatwo uznać swój dług
  • Nie proponuj firmie Statima żadnych częściowych spłat, gdyż ta firma nie potrafi docenić darczyńców
  • Jeśli Twój dług jest przedawniony, możesz o nim zapomnieć
  • Jeśli Statima wpisała Cię do BIG, napisz do nas. Nasi prawnicy pomogą Ci wydostać się z listy dłużników

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.