curve jedna karta | Karta Curve nie jest typowym rozwiązaniem jakie oferuje Revolut, Paysera, Monzo itp. W dzisiejszych czasach, gdy w portfelu gości kilka, kilkanaście różnych kart płatniczych, czasami zaczyna być to męczące. I naprzeciw temu wychodzi właśnie Curve.
|

Karta Curve – jedna by połączyć wiele

5
(2)

Karta Curve nie jest typowym rozwiązaniem jakie oferuje Revolut, Paysera, Monzo itp. W dzisiejszych czasach, gdy w portfelu gości kilka, kilkanaście różnych kart płatniczych, czasami zaczyna być to męczące. I naprzeciw temu wychodzi właśnie Curve.

Wielu zapewne zna ten wers:

„Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć”

Władca Pierścieni, J.R.R. Tolkiena.

Ten fragmencik wiersza świetnie oddaje to, jaka idea przyświecała twórcom karty Curve. Idąc tym tokiem myślenia powinna ona niechybnie zdobyć uznanie w Mordorze. Warszawskim rzecz jasna.

Jeśli bliżej Ci do amerykańskiego podejścia do sprawy, to tak w wolnym tłumaczeniu jest ona promowana:

„To jest twoje 100 kart w jednej. które wymiata.

Twoja darmowa brama do pieniędzy.

Twój osobisty firewall.

Przekozacki towarzysz podróży.

I tak, to jest wehikuł czasu.”

Karta Curve – podstawowe funkcje

Kartę od Curve możesz wykorzystać do codziennych zakupów, planując wydatki w podróży. Dokładnie wiesz ile i na co wydajesz. Do tego sprawnie oddzielisz wydatki służbowe od prywatnych.

Curve ma za zadanie w jednej karcie połączyć wszystkie te, które aktualnie posiadasz. Gdy one leżą sobie w domu, Ty kilkoma kliknięciami przypisujesz ich funkcje jednej karcie – tej od Curve.

Należy pamiętać, że karty (zarówno debetowe jak i kredytowe) muszą być sygnowane logo Visa lub Mastercard. Inni wydawcy nie są uznawani, co z resztą jest ciekawe w kontekście niedawnych problemów jakie Curve miał ze swoim byłym wydawcą kart (Wirecard).

Curve podkreśla najmocniejsze punkty oferty
il. 1 To największe zalety wg Curve

Odporna na pomyłki i łaskawa dla zmieniających zdanie

Go Back in Time to jedna z takich funkcji, dla których warto mieć taką kartę. Dzięki niej, gdy zdarzy Ci się pomylić karty lub chcesz zmienić źródło finansowania z karty debetowej na kredytową, masz 14 dni aby zmienić decyzję. Bez żadnych kosztów.

Przy okazji tej funkcji zauważyłem pewien zgrzyt w opisie usługi. Na stronie Curve możesz znaleźć informację: „You can use Go Back in Time to move any purchase under £5000 with your Curve card up to 90 days after it was made.” Czyli upraszczając, każde zamówienie, które wyniesie poniżej 5000 funtów (jak na polskie warunki całkiem sporo) można w ciągu 3 mies. przenieść z karty na kartę. Co niestety nie jest prawdą, aktualnie limit wynosi ok 4900 złotych (czyli 1000 funtów) i 14 dni od daty transakcji.

Czy kartą Curve można wnieść depozyt za hotel lub w wypożyczalni samochodów?

Chociaż może takie pytanie brzmi dziwnie, faktycznie może czasem sprawić kłopoty. W Curve wpłata depozytu za hotel czy samochód jest rozwiązana w miły dla kieszeni sposób. Jeśli skorzystasz z karty np. w wypożyczalni samochodów i zostaniesz obciążony depozytem na kwotę przekraczającą wartość 150£, to kwota ta nie zniknie od razu z Twojej karty debetowej. Dzieje się tak dlatego, że Curve takie transakcje traktuje inaczej, a Ty masz opłacony depozyt bez obciążania portfela. Curve zadziała tak jak karta kredytowa.

O kwocie transakcji wspominam nieprzypadkowo – poniżej tej wartości każda transakcja rozliczana jest jak zwykła płatność, gdyż Curve nie jest w stanie rozróżnić depozytu od zapłaty.

Kartą Curve płacisz bezpiecznie

Ot po prostu, Curve – jak wiele banków – zabezpiecza płatności z wykorzystaniem 3DS. Czyli musisz potwierdzić płatność kartą podpiętą do aplikacji Curve.

Jak Twoje transakcje kartą Curve są widziane w systemie bankowym?

Każdy kto korzystał z płatności w Revolut, wie jak nietypowo oznaczane są transakcje z tego systemu. Dla wielu zapewne to duża zaleta. Transakcje dokonane przez Curve w systemach bankowych są klasyfikowane jako transakcje e-commerce (online), z „Curve” jako kupiec. Transakcje takie pojawiają się na wyciągu jako „CRV – Nazwa Sprzedawcy”.

Karta Curve Blue wybierana w trakcie rejestracji konta
il. 2. Darmowa karta Curve z podstawowymi funkcjami

Która karta Curve będzie dobra dla Ciebie?

Tak jak w Revolut, w Curve są dostępne różne karty, czy jak kto woli – konta. Zarówno darmowe jak i płatne.

Darmowa niebieska karta Curve

  1. Bez opłat za prowadzenie karty.
  2. 0% opłata za wydatki w ponad 150+ walutach obcych, do 500 funtów na miesiąc oraz 2% za wymianę walut powyżej tego limitu.
  3. Wypłaty z bankomatu są bezpłatne do 200 funtów w każdym miesiącu. Po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata 2 funtów lub 2% transakcji, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

Curve Black

  1. 9,99 funtów lub euro miesięcznie za prowadzenie konta.
  2. 0% opłaty za wydatki w ponad 150+ walutach obcych, do 15 tys. funtów rocznie
  3. Wypłaty z bankomatu są bezpłatne do 400 funtów w każdym miesiącu. Po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata 2 funtów lub 2% transakcji, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

Curve Metal

  1. 14,99 funtów lub euro miesięcznie za prowadzenie konta lub 150,00 rocznie
  2. 0% opłaty za wydatki w ponad 150+ walutach obcych, do 60 tys. funtów rocznie
  3. Wypłaty z bankomatu są bezpłatne do 600 funtów w każdym miesiącu. Po przekroczeniu limitu naliczana jest opłata 2 funtów lub 2% transakcji, w zależności od tego, która z tych kwot jest wyższa.

W obu płatnych wariantach dostępne są dodatkowe usługi:

  • Worldwide Travel Insurance (ubezpieczenie turystyczne),
  • Mobile Phone Insurance AXA (ubezpieczenie telefonu),
  • Worldwide Airport LoungeKey Access (dostęp do saloników na lotnisku),
  • Rental Car Collision Waiver Insurance (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w wypożyczonym samochodzie).

Obecności tego ostatniego ubezpieczenia niestety nie stwierdziłem w trakcie otwierania konta. Zaś na plus zaliczam, że tym razem jako ubezpieczyciel wystąpiła AXA, a nie ubezpieczyciel, którego w większości przypadków można napotkać w ofertach konkurencji.

Bonusy od Curve

Jak każde nowe przedsięwzięcie Curve próbuje skłonić potencjalnych klientów do testowania ich usług. Tych, których nie przekonują wygoda i funkcje, często może przekonać jakiś mały bonus.

Bonus za rejestrację konta w Curve

Jeśli w trakcie rejestracji podasz specjalny kod otrzymasz 5 funtów na dobry początek. Ja korzystałem z takiego:

Po wpisaniu kodu karta Curve jest dołądowywana dodatkową gotówką
il. 3 Taki kod promocyjny doładował konto pięcioma funtami

Karta Curve i cash back

Za płacenie kartą Curve w wybranych sklepach otrzymasz 1% zwrotu na konto. Czyli klasyczny cash back. Ale nie należy się rozpędzać, jest on ograniczony do 3 wybranych sklepów. Dodatkowo w przypadku darmowego konta będziesz mógł go używać testowo tylko przez 90 dni.

Wiele nie tracisz – niestety widać, że Curve skoncentrowane jest na brytyjskim rynku, bo tam sieć sklepów partnerskich jest dosyć bogata. W Polsce dostępne są 3 (słownie trzy) sklepy więc nie będziesz miał zmartwienia, które wybrać.

wybór sklepu z premiowanymi zakupami
il. 4. Cashback w Curve nie zwala z nóg

Lista partnerów Curve znanych w Polsce na tych trzech się jednak nie kończy. Powiedzmy sobie otwarcie, to firmy nie tylko są znane ale również wyraźnie obecne w Polsce. Często jako sklepy naziemne. Oczywiście możesz wypróbować któryś z tych sklepów (chociaż jak widzisz powyżej w cash backu dla Polski teoretycznie ich brak).

Bary i kawiarnie:

  • Burger King,
  • Caffè Nero,
  • Costa Coffee,
  • McDonald’s,
  • Starbucks.
Markety:

  • Auchan,
  • Leroy Merlin,
  • Aldi,
  • Carrefour,
  • Intermarche,
  • Lidl,
  • Netto,
  • Tesco,
  • IKEA,
  • Media Markt,
  • Saturn.
Inne:

  • Marriott International,
  • Mothercare,
  • New Look,
  • Netflix,
  • Spotify,
  • Amazon,
  • Apple,
  • H&M,
  • Zara,
  • Booking.com,
  • BP,
  • easyJet,
  • Shell,
  • Uber.

Jak otworzyć konto i zamówić kartę Curve

Sam proces jest standardowy dla tego rodzaju usług. Czyli po wejściu na stronę https://discover.curve.app/lp/curve-w-polsce klikasz w odpowiedni przycisk.

Zaczynając z tej strony zaczniesz rejestrację po polsku, ale będzie to ostatnia strona Curve, na której napotkasz nasz język. Dalej będzie potrzebny angielski, ale na bardzo podstawowym poziomie. W czasie całej rejestracji nie używa się skomplikowanych pojęć, a i tekstu jest jak na lekarstwo.

W każdym razie musisz mieć smartfona. Podobnie jak w Revolut czy Twisto, dostęp do konta zyskasz wyłącznie przez aplikację w telefonie. Po kliknięciu w guzik „pobierz Curve” zostaniesz przeniesiony do takiego okna:

Reklama zachęcajca do darmowej rejestracji w Curve
il. 5 Tak rozpoczyna się rejestracja konta w Curve

Tu spotyka mnie zaskoczenie, bo SMS-a nie można wysłać. Sugerując się zawodowym zboczeniem sprawdzam inną przeglądarkę – przełączam się z Firefox-a na Chrome. I tym razem wszystko działa.

Curve zaprasza do rejestracji karty i konta
il. 6 SMS z linkiem do aplikacji Curve w systemie Android

W SMS-ie dostaniesz po prostu link do pobrania aplikacji Curve.

Potem już tylko:

  • instalacja aplikacji,
  • dodanie kodu na bonus za 5 funtów,
  • wybór rodzaju karty,
  • sklepów do programu cashback

i można dodać swoją pierwszą bankową kartę.

Karta z polskiego banku w aplikacji Curve
il. 7 Karta z mBanku gotowa do podpięcia pod kartę Curve

W tym miejscu jednak na jakiś czas kończy się używanie aplikacji. Żeby ruszyć w miasto musisz poczekać, aż do Twojej skrzynki pocztowej trafi plastikowa karta Curve

Dla wszystkich ciekawych, którym przyszła od razu myśl

Czy przez Curve można używać karty Revolut

odpowiadam – mi początkowo nie udało się podpiąć karty Revolut do tego portfela. Przy kolejnych próbach niezmiennie witał mnie ów komunikat:

Błąd przy dodawaniu karty Revolut do aplikacji Curve
il. 8. Karta Curve i karta Paysera widocznie się nie lubią.

Jednak odrobina cierpliwości, kilka prób (w tym zmiana ustawień w Revolut) i finalnie Curve wita mnie takim oto ekranem:

 podpięcie karty Revolut do Curve czasami wymaga cierpliwości
il. 9. Karta Revolut w aplikacji Curve

Czyli jeśli ktoś chce to oczywiście nie ma problemu z podpięciem karty Revolut pod kartę Curve.

Ile trzeba czekać na kartę Curve?

Zanim w swojej skrzynce znalazłem taką oto kopertę minęło 8 dni od dnia rejestracji konta w aplikacji Curve. Uważam, że to bardzo dobry wynik, zważywszy, że był to zwykły priorytet, wysłany (co widać na kopercie) zza naszej zachodniej granicy. A porównanie jakieś mam – wszak swoje odczekałem np. na kartę Revolut, a kart niektórych systemów nie zobaczyłem do dzisiaj.

koperta zawierajaca kartę Curve
il. 10. Czarna koperta z Niemiec z czarną zawartością

Nawiązując do Revoluta, kto ma wie jak wygląda pudełeczko, w którym dostarczana jest karta. Tu mamy podobne, ale większe oraz brandowane naklejki w gratisie. Jeśli będziesz chciał pochwalić się zdjęciem takiego pudełeczka przed znajomymi na FB – pamiętaj, okrutnie się palcuje.

Curve Blue zapakowana w gustowne pudełeczko
il. 11 Darmowa karta Curve czeka na testy

Gdy już posiadasz plastik wystarczy go aktywować w aplikacji Curve. Zrobisz to wpisując 4 ostatnie cyfry z karty Curve. Znów się nie zrażaj, jeśli zobaczysz komunikat o konieczności spróbowania później. W moim przypadku pomimo komunikatu karta aktywowała się po kilkudziesięciu sekundach.

grafiki: curve.com, własne

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

0 0 votes
Ocena artykułi
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments