|

Komornik i trzynasta emerytura / renta

5
(4)

O trzynastej emeryturze z tzw. „piątki PiS” zapewne jeszcze usłyszymy w kontekście zajęć komorniczych. Chociaż świadczenie to nie podlega egzekucji komorniczej, to może się zdarzyć, że zostanie zajęte. Dlaczego jest to możliwe i jak się ustrzec takiej sytuacji?

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

Zgodnie z projektem ustawy z dnia 5 marca 2019 r. o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., emeryci (także ci korzystający z emerytur mundurowych i rolniczych) oraz renciści, uprawnieni na dzień 30 kwietnia do otrzymywania ww. uposażeń, będą mogli otrzymać jednorazowy zastrzyk gotówki z budżetu państwa w wysokości 1100,00 zł brutto.

Co najbardziej istotne dla naszych czytelników, zgodnie z art. 9. ww. projektu ustawy, z kwoty przyznanego świadczenia pieniężnego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Wobec czego otrzymane pieniądze będą poza zasięgiem komornika.

Trzynasta emerytura netto – ile wynosi?

Uprawnieni otrzymają trzynastą emeryturę w miesiącu maju wraz z bieżącą emeryturą. Wielu zapewne ciekawi, ile wyniesie kwota trzynastej emerytury netto, czyli do ręki. Tu ciekawostka. Wysokość minimalnej emerytury netto aktualnie wynosi 934,60 zł, a kwota trzynastej emerytury ma wynieść 888,25 zł. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie: skąd pochodzi różnica w wysokości 46,35 zł? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że podstawą wypłaty jest ta sama kwota (tj. 1100 zł brutto)? Odpowiedź jest banalnie prosta – winny jest podatek dochodowy, który w przypadku „emerytury Kaczyńskiego” jest pobierany od razu. I z przyczyn technicznych, nie przewiduje kwoty obniżającej podatek.

Komornik i „trzynasta” emerytura / renta

UWAGA!

Może zdarzyć się, że otrzymane na rachunek bankowy świadczenie, przekroczy miesięczny limit określony przez prawo bankowe, jako kwotę wolną na rachunku bankowym. W tej sytuacji (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy) należy pilnie udać się do kancelarii komornika i złożyć stosowny wniosek o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o kwoty otrzymywane ze świadczeń emerytalno-rentowych (w tym z emerytury specjalnej). W odmiennym przypadku może się zdarzyć, że nawet bez złej intencji egzekutora, część pieniędzy zamiast do państwa kieszeni, trafi na rachunek bankowy jego kancelarii, a następnie do kieszeni wierzyciela.

Komornik i trzynasta emerytura – podsumowanie

Do zapamiętania mamy 3 najbardziej istotne rzeczy:

  1. Trzynasta emerytura wyniesie 1100 zł brutto, to jest 888.25 zł netto
  2. Z tej kwoty ZUS nie odda komornikowi ani złotówki. Trzynasta emerytura mocą ustawy nie podlega zajęciu komorniczemu.
  3. Dodatkowy dochód w postaci trzynastej emerytury Kaczyńskiego może spowodować, że przekroczymy kwotę wolną od zajęcia konta bankowego. Warto pomyśleć o tym przed otrzymaniem dodatkowego przychodu. I zabezpieczyć się przed stratą nadwyżki z konta bankowego.

Pamiętaj. Artykuł nie stanowi interpretacji prawnej, porady, ani nie jest opinią prawną. Materiały są dostępne nieodpłatnie, a ich zamieszczenie ma jedynie cel informacyjny oraz wyjątkowo doszkalający. Właściciel portalu podejmuje wszelkie działania w celu umieszczania na stronie informacji bieżących, zupełnych i prawdziwych. Właściciel nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje, ani też za ewentualne braki, nieścisłości lub pomyłki w zamieszczonych materiałach.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...