Komornik skazany za 4 grzechy

0
(0)

Czy jako dłużnikowi wydaje Ci się, że komornik może wszystko, a przekroczenie uprawnień przez komornika zawsze uchodzi egzekutorowi na sucho? Tym bardziej musisz to przeczytać. Sądy Rejonowe w Legnicy i Zgorzelcu oraz Sąd Okręgowy w Świdnicy udowadniają, że komornik też człowiek i kara za przewinienia go nie ominie.

Za jakie przewinienia komornik może się doczekać wyroku skazującego?

Przekroczenie uprawnień przez komornika

To jeden z zarzutów postawionych komornikowi, który zajął w siedzibie firmy w Zawidowie około 8 tyś. różnych ruchomości o łącznej wartości 600 tyś. zł. Pomimo, iż były one z mocy prawa wyjęte spod egzekucji. Komornik Ireneusz S. nie sporządził protokołu zajęcia ruchomości, które po wywiezieniu z firmy przechowywał w taki sposób, że zostały zniszczone. Zajęcie poskutkowało pogorszeniem kondycji finansowej firmy. Sąd Rejonowy w Zgorzelcu wymierzył komornikowi karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata , wysoką grzywnę i zawieszenie w pracy na okres lat trzech. Jednak to nie koniec tej historii, gdyż Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadziła inne postępowania karne względem Ireneusza S. i w grudniu 2018r. do Sądu trafił kolejny akt oskarżenia.

Przywłaszczenie

To kolejny częsty grzeszek na sumieniach komorników. „Grosz do grosza” i uzbierał się milion, tak w skrócie można opisać poczynania byłej Pani komornik przy Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. W latach 2010-2013 była komornik Ewa C. przywłaszczała sobie pieniądze wpłacane do kasy kancelarii przez dłużników i wierzycieli. Kwoty nie były duże, za to ilość przywłaszczeń dała okrągłą sumę. Wszystko wyszło na jaw podczas kontroli Izby Komorniczej. A Ewa C. stanie przed Sądem Okręgowym w Świdnicy za nadużycie władzy i przywłaszczenie, grozi jej za to do 10 lat pozbawienia wolności.

Niedopełnienie obowiązków i nadużycie uprawnień przez komorniak

Takie zarzuty usłyszał Rafał O. komornik Sądowy w Legnicy. W 2004 r. trafiła do niego sprawa dwóch emerytów, którym jeleniogórski komis sprzedał kradzione auto. Postępowanie cywilne skończyło się tak, że Sąd Okręgowy w Legnicy wydał rygor natychmiastowej wykonalności zapłaty przez komis kwoty 85 tyś. zł na rzecz państwa S. W styczniu 2015 r. zawieszono rygor natychmiastowej wykonalności, który stanowił podstawę egzekucji względem komisu. Komornik nie bacząc na to, po kilkuletniej przerwie bezprawnie ponowił egzekucje, pomimo wniosków o umorzenie składanych przez wierzycieli. Państwo S. nie byli jedynymi wierzycielami komisu. Postępowania egzekucyjne prowadził na nim również komornik ze Złotoryi i to właśnie jemu powinien przekazać egzekucje Rafał O. W efekcie emeryci zostali bez grosza, a nieuczciwy komornik pobrał 12,7 tyś. zł z majątku właścicieli komisu, na poczet swojej pracy. Sprawa pomimo umorzeń przez prokuraturę w Legnicy trafiła jednak na wokandę sądową i jest dokładnie rozpatrywana przez sędzię Małgorzatę Piotrowską.

Przekroczenie uprawnień przez komornika – skarga na niego

Jeśli “obsługujący” Cię komornik nie działa w zgodzie z przepisami, pamiętaj że istnieje coś takiego jak skarga na komornika. Przekroczenie uprawnień przez komornika zdarza się często. Jeśli uznasz, że chcesz złożyć na komornika oficjalne doniesienie – skorzystaj z bazy darmowych pism, wśród których znajdziesz skargi na różne okoliczności.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...