Komornik zajmuje konto Getin Banku

5
(1)

Komornik odwiedza bank Leszka Czarneckiego i zajmuje konto Getin Banku. Bynajmniej nie wpadł z towarzyską wizytą, ta była następstwem niewykonania wyroku sądowego przez bank.

Komornik uszczuplił konto Getin Noble Bank o kwotę 3 mln. złotych. To efekt niewykonania wyroku sądu z początku 2018 roku, który wywalczyły trzy pokrzywdzone przedsiębiorstwa. Zatem komornik dokonał zajęcia konta banku w innym banku (NBP)

Dlaczego dochodzi do zajęcia majątku banku?

Na początku musi być dług. Wszystko zaczęło się gdy troje przedsiębiorców z branży zabezpieczeń przeciwpożarowych w lutym 2007 roku zjawiło się w Getin Noble Banku z oszczędnościami w wysokości 1,5 mln. złotych. Pracownik banku podający się za doradcę inwestycyjnego przekonał ich, że „środki te będą marnować się na zwykłej lokacie” i zaproponował poliso-lokatę wraz z kilkoma innymi inwestycjami. Podparciem do tego wszystkiego był również kredyt we frankach. Doradca inwestycyjny to tytuł zawodowy podlegający ochronie prawnej, a zawód ten jest ściśle regulowany i licencjonowany. Takie osoby mają obowiązek działać z uwzględnieniem słusznego interesu zleceniodawców oraz zgodnie z zasadami uczciwego obrotu. W tym przypadku jego działanie było wręcz odwrotne.

Efekt chybionych inwestycji

Efekt wprowadzenia takich inwestycji był opłakany i przyniósł przedsiębiorcom olbrzymie straty. Stwierdzili oni, że zostali oszukani przez pracownika banku. Ten nie raczył ich nawet poinformować, w jaki sposób zostały naliczone prowizje oraz odsetki. Klienci w czerwcu 2013 spłacili kredyt, oddając bankowi Getin Noble 4,2 mln. zł kapitału wraz z odsetkami. Postanowili oni jednak nie dać za wygrana i pozwać bank za nieuczciwe doradztwo.

Sprawa trafia do sądu

Sprawa trafiła więc na wokandę, a cały proces trwał prawie 5 lat. Przedsiębiorcy w lutym 2018 doczekali się w końcu sprawiedliwości i do ich rąk trafił prawomocny wyrok unieważniający w całości umowę o kredyt indeksowany we frankach. Sąd Okręgowy w Warszawie uzasadnił wyrok stwierdzeniem, iż takie praktyki to „rażące naruszenie przez bank zasad współżycia społecznego”. Zdaniem prawnika, ta sprawa „pokazała poziom arogancji przedstawicieli Getin Noble Banku w stosunku do zwykłych śmiertelników, nie noszących tak drogich garniturów i butów jak oni”. Jak dodaje „ujawnione na sali sądowej praktyki banku nadają się do osobnego postępowania w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów.”

Komornik zajmuje konto Getin Banku

Mimo klauzuli wykonalności Getin Noble Bank wciąż wzbraniał się przed wypłatą pokrzywdzonym ich należności. Jak donosi wp.pl Departament Prawny banku miał poinformować, że wypłaci tylko 90 tys. zł, a resztę zatrzyma jako potrącenia za swoje koszty. To wtedy sprawa trafia do kancelarii komorniczej. Komornik pobrał z rachunku rozliczeniowego Getin Noble Banku, prowadzonego w NBP, kwotę prawie 3 mln. złotych oraz 50 tys. tytułem własnych kosztów.

Źródło: wp.pl, KNF

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...