Konto w EPU, czyli jak sprawdzić swoje sprawy w e-sądzie
Każdy kto boryka się z długami wie, że wcześniej czy później firmy pożyczkowe ale również banki, kierują swoje kroki do EPU. Niniejszy poradnik dedykujemy tym, którzy założyli konto w EPU i niespecjalnie wiedzą, jak się po nim poruszać. A także tym, którzy dopiero planują rejestrację konta w e-sądzie.
Po co komu konto w EPU, czyli e-sądzie?
System EPU to nic innego jak sąd elektroniczny, skrót od Elektroniczne Postępowanie Upominawcze.
Dlaczego najpierw wierzyciele udają się do EPU, a nie sądu rejonowego?
Z kilku powodów:
- koszty postępowania są niższe,
- bo nikt nie bada szczegółowo dowodów,
- procedury są ograniczone do minimum, więc jest szybciej i sprawniej,
- łatwiej uzyskać nakaz zapłaty, gdyż przeciętny dłużnik nie ma prawnego wsparcia
Konto na EPU jest też dużym ułatwieniem dla osób, które obecnie w Polsce nie mieszkają, ale pozostawili po sobie zadłużenia. Nawet jeżeli nie mamy możliwości odebrania listu z e-sądu, to, na bieżąco monitorując sytuację w EPU, nie przeoczymy terminu i akta sprawy będziemy mogli pobrać w postaci pliku PDF.
Wśród dłużników jest bardzo wiele osób, które długi mają, a na domiar złego nie są za pan brat z techniką, z komputerem czy z załatwianiem jakichkolwiek spraw przez Internet.
Wiele jest takich osób, które nie do końca dobrze radzą sobie z takimi sprawami i to dla nich jest ten artykuł.
Rejestracja konta na EPU
To jest sprawa bardzo prosta. W wyszukiwarce wpisujemy hasło EPU
Klikamy i wchodzimy na stronę główną.
W prawym górnym rogu mamy opcję ZAREJESTRUJ KONTO – klikamy i otwiera się formularz do rejestracji. Wybieramy oczywiście rejestrację konta podstawowego.
Po wybraniu rodzaju konta wpisujemy nasze dane podstawowe. Gdy się zarejestrujemy, czekamy na wiadomość e-mail z potwierdzeniem aktywacji naszego konta.
Logowanie w e-sądzie
Na stronie głównej wpisujemy login otrzymany wraz z potwierdzeniem i hasło, które ustalamy sami.
Po zalogowaniu widzimy stronę główną naszego konta. Nas interesują tylko ikonki po prawej stronie ekranu:
- moje sprawy,
- moje nakazy,
- moje pisma.
Tylko i wyłącznie to nas interesuje na poziomie podstawowym.
Moje sprawy
Tutaj zaglądamy, gdy chcemy wiedzieć czy któryś z wierzycieli złożył pozew. Gdy wejdziemy w tą ikonkę widzimy dwa rodzaje spraw:
- tylko sprawy niezakreślone,
- tylko sprawy zakreślone.
Sprawy niezakreślone to te, które dopiero wpłynęły do sądu. Te sprawy widzimy od razu gdy tylko klikniemy w ikonkę moje sprawy.
Widnieje przy nich określenie ZADEKRETOWANA NOWA – nie oznacza to nic innego, jak tylko to, że sprawa dopiero wpłynęła do sądu, ale jeszcze nikt się nią nie zajął. Jeżeli na stronie nie widnieje żadna sprawa, to po prostu wierzyciel jeszcze pozwu nie złożył.
Sprawy zakreślone
Zaznaczamy tylko sprawy zakreślone – filtruj
Gdy wybierzemy tę opcję, ukażą się nam wszystkie postępowania, jakie toczyły się przeciwko nam i które już zostały zakończone, jak również będziemy widzieć informację o tym, jak sprawa się zakończyła.
Stan sprawy – brak podstaw do wydania nakazu zapłaty oznacza, że wierzyciel nie dostał nakazu zapłaty.
W sprawy zakreślone wchodzimy gdy np. został wydany nakaz zapłaty , a akta sprawy są potrzebne do sporządzenia sprzeciwu.
Kto ma długi w chwilówkach, powinien mieć konto w EPU, bo jak szybko wierzyciel jest w stanie uzyskać nakaz zapłaty, tak szybko osoba pozwana może doprowadzić do uchylenia tego nakazu.
Dokumenty niezbędne do sporządzenia sprzeciwu można pobrać w plikach PDF, co bardzo ułatwia sprawę, gdyż nie musimy czekać na przesyłkę z sądu, a akta sprawy możemy przesłać do adwokata e-mailem.
Klikamy w obrazek po lewej stronie (pudełko z dokumentami) widniejące przed sygnaturą interesującej nas sprawy.
Otworzy się nam strona zawierająca wszystkie informację dotyczące danej sprawy. Klikamy w przycisk AKTA SPRAWY i otworzą się nam wszystkie dokumenty związane ze sprawą. Wraz z poszukiwanym przez nas nakazem zapłaty, który chcemy unieważnić.. Aby dokumenty pobrać, klikamy na strzałkę w prawym górnym rogu.
Moje nakazy
Tutaj jest sprawa prosta. W tym folderze widnieją wszystkie wydane nakazy zapłaty.
Status nakazu zapłaty: wydany
Gdy widzimy taką informację, mamy pewność, że zaczyna się walka z czasem. Sprzeciw został wydany i znajduje się w trakcie przygotowań do wysyłki, jest w drodze do nas lub już czeka na poczcie.
Kluczowym jest, aby dotrzymać terminu, bo uchylenie nakazu otwiera nam nowe możliwości np. negocjacje z wierzycielem lub (jeżeli nie jest to duże zobowiązanie), uchylenie sprzeciwu daje nam możliwość uzbierania potrzebnej na spłatę kwoty.
Jeżeli ktoś nie dotrzyma terminu złożenia sprzeciwu, zaniedba całą sprawę – to niestety, ale status nakazu zapłaty zmieni się na PRAWOMOCNY Z KLAUZULĄ. To oznacza, że wierzyciel może rozpocząć egzekwowanie długu przez komornika.
Po prawidłowo wniesionym sprzeciwie zmienia się status na UCHYLONY. Co to oznacza? Że nakaz utracił swoją moc – mówiąc potocznie językiem dłużnika – że właśnie
wygrałeś sprawę w e-sądzie
Co jest banalnie proste, gdy ma się wgląd w swoje sprawy i opiekę adwokacką, która daje pewność, iż złożony do e-sądu sprzeciw będzie skuteczny.
Moje pisma
Tutaj znajdziemy nasze pisma wysłane do sądu czyli sprzeciw od nakazu zapłaty. Zobaczymy, kiedy wpłynął i jaki ma status. Zadekretowane nowe, czyli nasze pismo (w praktyce sprzeciw od nakazu zapłaty) wpłynęło do e-sądu, ale jeszcze nikt się nim nie zajął. Status ZAŁATWIONE oznacza, że sprzeciw został rozpatrzony.
- MOJE SPRAWY to ikonka która umożliwia nam wgląd w sprawy które się toczą lub takie które już są zakończone.
- MOJE NAKAZY ikonka pod którą znajdziemy informację o wydanych nakazach i o statusie nakazu.
- MOJE PISMA tutaj znajdziemy pisma i informację o dokumentach które sami do EPU wysyłaliśmy.
EPU nie jest straszne, jest w miarę proste w obsłudze i nie trzeba się go obawiać. Mamy nadzieję, że dzięki poradnikowi będziesz patrzeć na EPU bez strachu, pamiętając, że to narzędzie ułatwiające życie osoby pozwanej. Daje bowiem wgląd we wszystkie sprawy w e-sądzie. I pozwala na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty zaraz po tym, gdy ten zostanie wydany. Co więcej – skuteczny sprzeciw gwarantuje, że wierzyciel w e-sądzie nie uzyska nic.
[wpa_post_author]