3.3
(6)

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale konto w niemieckim banku jest dla każdego Polaka na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba wyjeżdżać do Niemiec, aby je założyć. To Niemcy ze swoim bankiem przyjechali do nas. Dokładnie do Lubania. A bank nazywa się Sparkkasse.

Czy konto w niemieckim banku jest bezpieczne od komornika?

Zdecydowanie tak. Konto w banku Sparkasse jest kontem czysto niemieckim, a więc polski komornik nie ma możliwości zajęcia konta zagranicznego, a taki ono ma status. I proszę nie sugerować się opiniami zasłyszanymi w przysłowiowym maglu, że jak konto w zagranicznym banku należy do Polaka, to polski komornik może je zająć.

Bo tutaj sprawa jest niezwykle klarowna. I warto zapamiętać raz na zawsze.

Polski komornik nie ma możliwości prowadzenia egzekucji poza granicami kraju. Taka sytuacja byłaby bowiem ingerencją w suwerenność obcego państwa.

Wszystkie zatem konta prowadzone w bankach zagranicznych, w tym oczywiście konto w niemieckim banku, są całkowicie bezpieczne od polskiego komornika.

Dla kogo konto w niemieckim banku?

Z rozmowy z przedstawicielem banku dowiedzieliśmy się, iż docelowymi klientami banku są mieszkańcy Polski pracujący w Niemczech. Oraz mieszkańcy rejonów przygranicznych.

Jest to spore utrudnienie do założenia konta w niemieckim banku mających siedzibę w Polsce. Ale nie takie, aby Polak nie dał sobie z nim rady. O tym, jak założyć konto w niemieckim banku Sparkasse może Ślązak czy Kaszub napiszemy za chwilę.

Zalety i wady konta w niemieckim banku Sparkasse

Największą oczywiście jest bezpieczeństwo pieniędzy. Czyli całkowity brak ryzyka zajęcia konta bankowego przez polskiego komornika. Dla wielu znaczące jest to, iż obsługa klientów prowadzona jest w języku polskim. Trzecią niewątpliwą zaletą banku Sparkasse jest fizyczna obecność przedstawicielstwa w Polsce.

Niestety, są również wady. Najistotniejszą jest dostępność konta, kolejną waluta prowadzenia rachunku, a co za tym idzie – przewalutowanie. Trzecią, co zapewne jest niezwykle ważne – brak możliwości założenia konta bezpiecznego od zajęcia komorniczego przez internet.

Wady te dla wielu będą realną przeszkodą w założeniu konta w niemieckim banku. Wszak każdy woli wygodnie i bez wychodzenia z domu założyć konto bezpieczne od komornika – a przecież mamy i takie w Polsce.

Jak założyć konto w niemieckim banku?

Jak już wspomnieliśmy, konto założyć może tylko miejscowy mieszkaniec terenów przygranicznych lub pracujący za Odrą pracownik albo przedsiębiorca z Polski.

Gdybyś pracował / prowadził działalność w Niemczech to nie czytałbyś tego artykułu, gdyż mógłbyś założyć konto w dowolnym niemieckim banku. Pozostaje Ci tylko druga opcja: zostać mieszkańcem terenów przygranicznych.

Oczywiście ci, którzy mają rodziny wśród mieszkańców tych terenów poradzą sobie bez problemu, Ci, którzy nie mają takiego szczęścia, muszą głowić się i szukać sposobu.

Najłatwiejszym wyjściem z sytuacji jest barter. Punktów wymiany barterowej szukać można w całym powiecie, są one licznie rozsiane po miasteczkach i wsiach. Wiele z nich ma napis GS, a wszystkie charakteryzują się liczną obecnością partnerów handlowych z butelką w dłoni.

Cena za „obywatelstwo przygraniczne” jest zawsze ceną umową i wyraża się w litrach. Ze względu na olbrzymią ilość partnerów dobicie targu nie stanowi kłopotu.

Niemniej jednak założenie konta w niemieckim banku wymaga przynajmniej jednej wizyty na Ziemiach Odzyskach i nie ma pewności, że wszystko uda się załatwić jednego dnia…..

Jeśli nie niemieckie konto to co?

Zdecydowanie to rozwiązanie, które wybrało ponad 1500 Polaków mających komornika i chcących posiadać konto bankowe bezpieczne od zajęcia. Wybór konta bez komornika jest prosty – w tej chwili w Polsce jest tylko jeden bank, który pozwala na uniknięcie zajęcia rachunku bankowego.

O banku i rozwiązaniu dla zadłużonych z komornikiem szeroko piszemy w kilku artykułach. Między innymi tutaj.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 3.3 / 5. Liczba głosów: 6

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...