Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu

0
(0)

Kontynuując cykl zestawień kosztów dłużników leasingowych, dziś skupimy się na sprawdzeniu, jaki jest koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu i czy opłatę tę leasingobiorca, mający wypowiedzianą umowę leasingu, musi ponosić w każdej sytuacji.

Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu bardzo różni się w zależności od firmy leasingowej. Jest on, obok kosztów windykacji, jedną z tych opłat, które obarczają dłużnika najbardziej. O kosztach windykacji ze szczegółami przeczytasz w tym miejscu.

Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu – tabela opłat

Każda z firm leasingowych prowadzi swoją własną politykę w zakresie ustalania kosztów wznowienia umowy. Zestawiamy je poniżej, aby następnie dokładnie omówić i zastanowić się, które z firm leasingowych traktują opłatę za wznowienie umowy jako pokrycie ich kosztów administracyjnych, a które jako źródło zarobku.

Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu – jesień 2020

Firma leasingowaIle kosztuje wznowienie umowy leasingu (stawka za każdą umowę)
Alior Leasingdo 120% wartości raty leasingowej
BOŚ Leasing100% wartości raty, nie mniej niż 500 zł przy pierwszym wznowieniu i nie mniej niż 1000 zł w przypadku recydywy
BPS Leasing1% kwoty pozostałej do spłaty, minimum 1000 zł
EFL20% kwoty zaległości na dzień wznowienia umowy, nie mniej niż 990 zł
Idea Getin Leasing1000 zł
Impuls Leasing100% wartości raty, nie mniej niż 500 zł i nie więcej niż 2500 zł
ING Lease100% wartości raty leasingu, nie mniej niż 1000 zł, nie więcej niż 4000 zł
Millennium Leasingoczekiwanie na dane od firmy leasingowej
mLeasing100% wartości ostatniej raty netto, nie mniej niż 1000 PLN
i nie więcej niż 4000 PLN
Pekao LeasingOpłata w wysokości ostatniej zafakturowanej raty, nie mniej niż 600 zł przy pierwszym wznowieniu i minimum 1000 zł w przypadku recydywy
PKO Leasing150% wartości raty, jednak nie mniej niż 500 zł i nie więcej niż 6000 zł
PSA Finance1000 zł
Santander Consumer MultirentWysokość ostatniej raty, nie mniej niż 1000 zł
Santander Leasing (były BZWBK Leasing)1500 zł
Toyota Leasing1000 zł
VFS (Volvo Leasing)500 zł + pokrycie kosztów windykacji, czyli 10% wartości zadłużenia z dnia wydania zlecenia windykacyjnego, nie mniej niż 900 PLN i nie więcej niż 9 000 PLN (wizyta)
Volkswagen Leasingbrak danych

Ile kosztuje wznowienie umowy leasingu z praktyce?

Tabela to suche liczby i procenty, dla wielu przyszłych leasingobiorców rzecz warta może sekundowego zawieszenia oka. O tym, jakie tornado na koncie bankowym wywołuje ta niewinna tabela, dowiadują się ci dłużnicy, którzy muszą zapoznać się z nią dokładnie w procesie windykacji.

To, że firmy leasingowe na windykacji i wznawianiu umów zarabiają bardzo dobrze, wie każdy, kto posiada leasing. I kłopoty ze spłatą. Warto zatem sprawdzić, jaki w praktyce jest koszt wznowienia umowy leasingu w zależności od wariantu zadłużenia.

Wacek, Kostek i Ela – trzech właścicieli firm i trzech dłużników. Ile zapłacą za wznowienie umowy leasingu w swojej sytuacji?

Wacek – ciągnik siodłowy MERCEDES ACTROS, wypowiedziana umowa leasingu, niezapłacone 5 rat po 6000 zł, pozostała do spłaty kwota 180.000 zł

Jeśli Wacek dobrze trafił przy wyborze firmy leasingowej, może – za wznowienie umowy leasingu – ponieść opłatę w wysokości tylko 1000 zł. Tak stanie się, gdy jego wierzycielem będzie Idea Getin Leasing, PSA czy Toyota Leasing. Ciut więcej, ale wciąż symbolicznie, gdy dług powstanie w toku realizacji umowy z Volkswagen Leasing lub Santander Leasing. W tym przypadku opłata za wznowienie umowy leasingu nie przekroczy 2000 zł.

Z firm operujących procentami od zaległości lub kwoty długu Wackowi spodoba się na pewno BPS, czyli leasing w Banku Spółdzielczym. Będzie to dla niego najbardziej (spośród firm leasingowych rozliczających się procentowo) korzystna opcja. Wacek do spłaty ma 180.000 zł, zatem 1% tej kwoty, stanowiący wg BPS Leasing całkowity koszt wznowienia umowy, wyniesie 1800 zł. Promocja, biorąc pod uwagę to, ile Wacek musiałby zapłacić w innych firmach.

Warto się temu przyjrzeć. Ty, Szanowny Czytelniku, też za chwilę możesz być Wackiem.

Warto znać Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu

Ile maksymalnie kosztować Wacka może wznowienie umowy leasingu w przypadku firm z największymi opłatami?

  • Impuls Leasing – 2500 zł,
  • ING Lease i Mleasing – 4000 zł,
  • BOŚ Leasing, EFL, Pekao Leasing, Santander Multirent, PKO Leasing – 6000 zł,
  • Alior Leasing – do 7200 zł.
Jak widzimy, rozrzut mamy olbrzymi. Od 1000 zł do ponad 7000 zł. Czy na koszty wznowienia umowy Wacek patrzył wybierając firmę leasingową? Nie, jak praktycznie każdy leasingobiorca.

Kolejne pytanie: czy Wacek naprawdę musi zapłacić tyle, ile wynika z tabeli opłat danej firmy leasingowej? Nie, są to opłaty w pełni negocjowalne. W niektórych przypadkach dłużnik może liczyć na całkowitą rezygnację leasingodawcy z pobierania opłaty za wznowienie umowy leasingu.

Masz kłopot ze wznowieniem umów leasingowych ze względu na zbyt wysokie opłaty? Napisz do nas: kontakt@mamdlugi.pl

Kostek – Audi Q5, umowa wypowiedziana, niezapłacone 4 raty po 2500 zł, do końca spłaty pozostało 45.000 zł

W przypadku takiej umowy leasingowej rozrzut pomiędzy firmami leasingowymi, jeśli chodzi o apetyt na skonsumowanie opłaty za wznowienie umowy leasingu, będzie znacznie mniejszy.

Dłużnik Kostek, któremu marzy się wznowienie umowy leasingowej, w większości firm leasingowych zapłaci pomiędzy 1000 a 2500 zł. Czyli nie jest to specjalnie duży rozpiętość.

Ale są na rynku leasingowym firmy, które będą od Kostka żądać więcej. Czas sprawdzić, co stanie się z Kostka finansami, gdy będzie miał pecha i stanie się dłużnikiem z wypowiedzianą umową tych firm, które powrót marnotrawnych leasingobiorców wyceniają najdrożej. Czyli tych, u których koszty wznowienia umowy leasingu są najwyższe.

Najwyższe koszty wznowienia umowy leasingowej, czyli tutaj dłużnik Kostek zapłaci najwięcej

  • Alior – ma prawo naliczyć 3000 zł,
  • PKO Leasing – może ustalić kwotę za wznowienie leasingu na poziomie 3750 zł.

Podobnie jak w poprzednim przypadku są to kwoty maksymalne. O tym, ile faktycznie firma leasingowa zafakturuje z tytułu wznowienia umowy, decydują negocjacje. O negocjacjach z firmami leasingowymi przeczytasz w innych artykułach.

Ela i jej leasing Fiata 500. Wypowiedziana umowa, 6 niezapłaconych rat po 125 zł. Do zakończenia umowy brakuje 10.000 zł

Przykład trzeci to bardzo tani leasing bardzo taniego samochodu. Nie przeszkodziło to jednak leasingobiorcy doprowadzić do wypowiedzenia umowy. Sprawdźmy, ile będzie Elę kosztować wznowienie umowy, gdyby negocjacje z firmą leasingową zakończyły się zgodą na takie wznowienie. Gdyż wcale nie muszą. O czym wiedzą doskonale Ci, którzy musieli zwrócić samochody po wypowiedzeniu umowy.

Koszt wznowienia wypowiedzianej umowy, zaległość to 6 rat po 125 zł, przedmiot leasingu Fiat 500

Firma leasingowaIle kosztuje wznowienie wypowiedzianej umowy leasingu Fiata 500?
Alior Leasing150 zł
BOŚ Leasing500 zł
BPS Leasing1000 zł
EFL990 zł
Idea Getin Leasing1000 zł
Impuls Leasing500 zł
ING Lease1000 zł
Millennium Leasingoczekiwanie na dane od firmy leasingowej
mLeasing1000 zł
Pekao Leasing600 zł
PKO Leasing500 zł
PSA Finance1000 zł
Santander Consumer Multirent1000 zł
Santander Leasing (były BZWBK Leasing)1500 zł
Toyota Leasing1000 zł
VFS (Volvo Leasing)500 zł + pokrycie kosztów windykacji, czyli 10% wartości zadłużenia z dnia wydania zlecenia windykacyjnego, nie mniej niż 900 PLN i nie więcej niż 9 000 PLN (wizyta)
Volkswagen Leasingbrak danych

Podsumowanie

Niezależnie od firmy leasingowej, koszt wznowienia wypowiedzianej umowy leasingu nigdy nie jest darmowe. Wniosek zatem jest prosty – jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych opłat, po prostu nie dopuść do wypowiedzenia umowy leasingu.

Jak to zrobić? Wg dyrekcji firm leasingowych, każda z tych firm stoi frontem do klienta i wystarczy dialog, aby nie doszło do wypowiedzenia umowy leasingu.

Jak jest w praktyce? Nie w każdym przypadku jestem w stanie powiedzieć. Moja obecność w firmach leasingowych ma miejsce wówczas, gdy leasing wypowiedział umowę, a klient otrzymał termin zwrotu leasingowego pojazdu.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...