Redukcja kosztów wznowienia umów leasingowych to oszczędność dla każdego leasingobiorcy

Redukcja kosztów wznowienia umowy leasingu, czyli dlaczego opłaca się być przyzwoitym

5
(1)

Każdy, komu w trakcie korzystania z leasingu powinęła się noga i musiał dokonać wznowienia wypowiedzianej umowę, wie doskonale, jak bolesne mogą być koszty jej wznowienia. A jeśli do tego dochodzą koszty windykacji, sytuacja robi naprawdę nieciekawa. A administracyjne koszty wznowienia umowy mogą wynosić równowartość 2-3 rat leasingu. Czy można coś zrobić, aby je obniżyć?

Jak najbardziej. Jak to wygląda  w praktyce, opiszę na przykładzie czterech znanych graczy rynku leasingowego. Każda z tych firm została sprawdzona w tym samym czasie. I co najważniejsze – każda z nich zdała egzamin!

PKO Leasing i VB Leasing – negocjacje redukcji kosztów wznowienia umowy

Oraz klienta, który wznawiał wypowiedziane umowy w jednej i drugiej firmie.

Klient, któremu przydarzyło się wypowiedzenie umowy, swoim zachowaniem w trakcie procesu windykacji przypominał klienta wzorcowego. Nie unikał spotkań z windykatorami terenowymi. Rozmawiał, tłumaczył, negocjował. Bez żadnego problemu uzyskał zgodę na wznowieniu umowy leasingu. Na zasadach takich, jakie otrzymuje każdy klient, wnioskujący o wznowienie. Czyli:

  • spłaty zaległości zafakturowanych i niezafakturowanych,
  • wniesienia opłaty administracyjnej z tytułu wznowienia umowy,
  • pokrycia kosztów windykacji.

O ile konieczność uregulowania zaległości nie stanowiła dla klienta zaskoczenia, o tyle opłaty za wznowienie i koszty windykacji już tak. Uzbierała się bowiem, w odniesieniu do 2 firm leasingowych, sumka dość znacząca – około 20.000 zł.

Klient zwrócił się z wnioskiem o rozważenie możliwości jej zredukowania. Wniosek taki wszak nie kosztuje nic.

A może przynieść wymierne oszczędności

Tak też się stało. Jeden i drugi wierzyciel wyraził zgodę na zredukowanie kosztów o około 25%. W ten sposób dłużnik leasingowy zaoszczędził na opłatach dodatkowych 5000 zł.

Na odpowiedź nie musiał czekać długo. Tego typu prośby i wnioski rozpatrywane są bardzo szybko.

Warunkiem otrzymania możliwości zredukowania wysokości opłat dodatkowych jest uczciwość. Klient, który po wypowiedzeniu umowy leasingu zrywa kontakt z wierzycielem, nie reaguje na telefony, maile, SMS-y i unika kontaktu z windykatorem nie ma co specjalnie liczyć na bonusy w postaci redukcji kosztów wznowienia umowy. Ba, z racji swojej postawy może mieć w ogóle problem z samym wznowieniem.

EFL i redukcja kosztów wznowienia

Europejski Fundusz Leasingowy od lat należy do czołówki polskich leasingowych, jeśli chodzi o udziały w rynku. A co za tym idzie, zawiera każdego roku olbrzymią  ilość umów:

Udziały w rynku leasingu - zestawienie 5 firm leasingowych z największymi udziałami.
Żródło: fmleasing.pl

Oczywiście nie wszystkie zawarte umowy realizowane są wg zakładanego scenariusza: podpisanie umowy leasingu, terminowa spłata i wykup. Wszak wielu klientów EFL ma po drodze zawirowania biznesowe, w wyniku których nie płaci terminowo rat, a tym samym doprowadza do wypowiedzenia umowy leasingu.

Czy klient, który po wypowiedzeniu umowy, robi wszystko, aby ją wznowić, ma szanse na pozytywne podejście do swej prośby o redukcję kosztów wznowienia? Zdecydowanie tak. Sprawdziłem to „na żywo” jako pełnomocnik klienta, który starał się o wznowienie umowy i redukcję kosztów. Oczywiście współpracując z windykacją, nie grając na zwłokę i nie wymyślając kolejnych przeszkód w realizacji przelewu. Czyli współpracując z wierzycielem.  Obydwa cele klienta dłużnego, dzięki polityce EFL, zostały osiągnięte. Otrzymał on nie tylko szansę na kontynuację umowy, ale też i spory rabat na koszty tejże umowy wznowienia.

W EFL zatem bez zmian – uczciwy klient zawsze może liczyć na pomoc leasingodawcy. Także w EFL warto być klientem przyzwoitym. Nawet wówczas, gdy chwilowo (formalnie) przestaje łączyć z leasingodawcą umowa….

Borykasz się z problemami finansowymi w swojej firmie? Grozi Ci wypowiedzenie umowy leasingu lub, co gorsza, masz już wypowiedzianą umowę? Skorzystaj z koła ratunkowego, jakim jest restrukturyzacja leasingów. Sięgnij po gotowe rozwiązanie, jakie państwo oferuje każdemu bez wyjątku polskiemu przedsiębiorcy. O restrukturyzacji leasingów obszernie i ze szczegółami napisaliśmy w tym artykule.

Impuls – Leasing Polska

Ostatnią ze sprawdzonych, pod kątem możliwości uzyskania zgody na zmniejszenie kosztów wznowienia wypowiedzianej umowy, jest Impuls-Leasing. W tym przypadku klientem, którego dotknęło widmo zwrotu samochodu w wyniku wypowiedzenia umowy leasingu, była młoda businesswoman. Było to jej pierwsze zetknięcie się z windykacją i olbrzymi stres – wywołany wizją braku wznowienia umowy.

Jak z reguły bywa w przypadku firmy Impuls – Leasing Polska, na osobisty wniosek dyrektora windykacji (który zapoznał się z jej przeszłością jako klientki i historią dotychczasowej współpracy) dłużniczka otrzymała nie tylko propozycję wznowienia samej umowy, ale również niezwykle atrakcyjny rabat dotyczący kosztów wznowienia.

Oczywiście nie tylko sama historia współpracy miała tutaj znaczenie. Równie ważna była reakcja dłużniczki na wysłane wypowiedzenia umowy leasingu i wezwanie do zwrotu leasingowanego pojazdu. A więc natychmiastowy kontakt z windykacją, wysłanie prośby o drugą szansę, ale też deklaracja zwrotu pojazdu na wypadek odmowy.

Klientka ta miała (niestety, wielu nie chce dopuścić tej wiedzy do siebie) świadomość, że w okresie korzystania z  przedmiotu leasingu jest wyłącznie jego użytkownikiem. A przedmiot leasingu należy do właściciela – w tym przypadku Impuls – Leasing. I na żądanie właściciela ma zostać zwrócony, gdy tytuł prawny do korzystania z niego ulega unieważnieniu.

Dlatego też mogła skorzystać z „promocji” związanej z kosztami wznowienia i ich niezwykle atrakcyjnemu zredukowaniu. Gdyby zachowywała się jak tak, jak wielu dłużników po wypowiedzeniu umowy leasingu, czyli uznawała, że:

spłaciłam już połowę rat, więc auto praktycznie należy do mnie, nie mogą mi go zabrać, bo już tyle w niego włożyłam

nie mogłaby liczyć na nagrodę w postaci redukcji kosztów wznowienia. A na pewno nie w takiej wielkości, jaka została jej zaproponowana

Redukcja kosztów wznowienie umów leasingu jest możliwa w wielu przypadkach - ugoda i porozumienie czekają na uczciwych klientów

Redukcja kosztów wznowienia umowy leasingu – kto o niej decyduje?

Firmy leasingowe mają z reguły postać korporacyjną. A więc zhierarchizowaną. Komórką, która zajmuje się klientami dłużnymi, wypowiedzianymi umowami, ale także ich wznowieniami – jest departament windykacji. I najczęściej osobą decyzyjną jednoosobowo, jeśli chodzi o redukcję kosztów wznowienia umowy leasingu, jest dyrektor departamentu.

A zatem, jeśli chcesz porozmawiać z leasingiem o umorzeniu części opłaty za wznowienie, musisz złożyć wniosek do odpowiedniego dyrektora. W większości firm nie masz do niego bezpośredniego dostępu, co nie jest przeszkodą samą w sobie. Wniosek o zredukowanie kosztów wznowienia umowy złożyć możesz:

  • pisemnie na adres centrali firmy leasingowej,
  • mailowo pisząc na adres komórki windykacyjnej,
  • poprzez kontakt z infolinią leasingodawcy,
  • w rozmowie z wyznaczonym pełnomocnikiem, czyli obsługującym Cię windykatorem terenowym.

Szczególnie pomocna może być ostania opcja. Windykator firmy leasingowej to jedyna osoba, która ma z Tobą bezpośredni kontakt i która może oceniać Cię jako klienta. To również osoba, która raportuje i ma możliwość sugerowania działań departamentowi windykacji.

Właściwa, czyli uczciwa postawa wobec najmniej lubianego przedstawiciela firmy leasingowej, może być przez niego doceniona. Jeśli współpracujesz z nim w sposób poprawny, a nie zajmujesz się „robieniem go w balona”, aby ugrać na czasie i jak najdłużej uchylać się od płatności, on to doceni. I w swoim raporcie z realizacji działań windykacyjnych zarekomenduje Twoją osobę, czego wynikiem może być redukcja kosztów wznowienia umowy leasingu.

Nawet, jeśli firma leasingowa umorzy Ci kilkaset złotych, należnych jej z tytułu wznowienia, są to pieniądze podarowane Ci za uczciwą postawę. A często rabaty sięgają kilku tysięcy złotych. Czyli są już w portfelu zadłużonego przedsiębiorcy mocno odczuwalne. Dlatego, nawet mając świadomość wypowiedzenia umowy leasingu, warto być przyzwoitym.

Stawianie się okoniem firmie leasingowej, czyli prawnemu właścicielowi Twego samochodu (tak, nawet jeśli masz 2 raty do końca spłaty, wciąż nie masz żadnych praw do samochodu – pamiętaj o tym) się po prostu nie opłaca.

Klient znający swoje prawa i swoją pozycję względem zapisów umowy nie tylko łatwiej osiągnie sukces, czyli wznowienie umowy leasingu, ale może też sporo na kosztach wznowienia umowy zaoszczędzić.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...