Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku 2020 wynosi 1950 zł. Kwota wolna to 75% najniższej krajowej brutto.. W 2020 roku najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600 zł, a co za tym idzie kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego to 1950 zł.

Dla wielu to zdecydowanie za mało, dlatego wykorzystują sprawdzony sposób na konto bankowe bezpieczne od komornika.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku w tabelach

Jeśli chcesz sprawdzić, ile zabierze Ci komornik z konta bankowego w stosunku do kwoty wolnej, zajrzyj do tabeli. I odczytaj wynik:

Suma obrotów na koncie bankowym (w złotówkach)Wysokość zajęcia w przypadku kredytów, pożyczek, chwilówek (w złotówkach)Wysokość zajęcia w przypadku długów alimentacyjnych
5000500
100001000
150001500
195001950
2000502000
27007502700
390019503900

Jak widać, każdy dłużnik niealimentacyjny, którego suma obrotów nie przekroczy 1950 zł, pomimo posiadania komornika na koncie bankowym, nie odczuje tego finansowo. Taki komfort daje mu kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w przypadku dłużników alimentacyjnych

Tak zwani alimenciarze nie mają łatwego życia. Z jednego prostego powodu – polskie prawo nie chroni ich w żaden sposób przed egzekucją. Co oznacza, że kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym dłużnika alimentacyjnego nie występuje. W praktyce komornik ma prawo zabrać wszystkie środki zgromadzone na rachunku bankowym.

Kwota wolna od komornika na zajętym koncie bankowym odnawia się co miesiąc

Już w pierwszych minutach nowego miesiąca kwota wolna od zajęcia komorniczego na bankowym koncie zeruje się. I dłużnik ma prawo wykorzystywać na nowo swój przywilej obrotów do kwoty 1950, czyli aktualnie obowiązującej kwoty wolnej od komornika na rachunku bankowym. Czy 1950 zł to mało czy dużo – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dłużnika i ilości przyjmowanych przez niego pieniędzy. Dobrze zarabiający dłużnik wykorzysta ustawowy limit już w momencie otrzymania wynagrodzenia.

Dobrze, jeśli tylko wykorzysta. Gdyż jeśli przekroczy, to nadwyżka zostanie przekazana komornikowi.

Przykład: Jak Kowalski zarabia w swoim zakładzie pracy 6000 zł netto. Ma komornika, który zajmuje mu połowę wynagrodzenia. Drugą połowę, czyli 3 tysiące złotych zakład pracy przelewa na konto bankowe Jana Kowalskiego, które to konto jest rzecz jasna zajęte przez komornika.

Co dzieje się, gdy środki trafią na taki rachunek? Z 3 tysięcy wynagrodzenia pozostałego po zajęciu wynagrodzenia bank przelewa komornikowi wszystko, co przekracza kwotę wolną od zajęcia komorniczego rachunku Jana Kowalskiego,. Czyli oddaje komornikowi 1050 zł, dłużnikowi – zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem – bank pozostawia na koncie 1950 zł, gdyż jest to kwota wolna od komornika.

Niebezpieczeństwo pomyłki przy zarządzaniu kwotą wolną od komornika na koncie bankowym

Przez taką drobną pomyłkę wiele osób każdego miesiąca traci pieniądze z konta. Bank musi je przekazać egzekutorowi, gdyż przekroczona została kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Wielu dłużników nie wie, co się stało i dlaczego pieniądze zostały im zabrane. A wszystkiemu winna jest pomyłka. Niewielka, ale bolesna. Chodzi o wykonywanie przelewów na przełomie miesiąca. Jeśli powiedzmy w ostatnim dniu miesiąca ma spory zapas kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym, zleca przelew na swoje konto. Wie bowiem, że kwota wolna od komornika odnowi się następnego dnia. Tyle tylko, że właśnie następnego dnia zaksięguje się zlecony przelew, a ponieważ będzie to pierwszy dzień miesiąca transfer środków poważnie zredukuje kwotę wolną na koncie bankowym. Nieświadomy niczego dłużnik, mający poczucie bezpieczeństwa, zleci kolejny przelew, a konsekwencją tego będzie zajęcie środków na koncie.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku 2020 wynosi zaledwie 1950 zł. Dlatego trzeba pamiętać, że przekroczenie jej jest równoznaczne z przechwyceniem nadwyżki przez komornika.

Dlatego też tak wielu dłużników korzysta z możliwości posiadania konta bezpiecznego od komornika. Czy Ty również możesz mieć konto, którego nie zajmie komornik? Sprawdź tutaj.

  1. Witam. Wiadomo że w 2020 kwota wolna od zajęcia to 1950 zł, ale mam następujące pytanie. Dłużnik posiada trzy konta w różnych bankach, które zajmuje komornik (wszystkie trzy). Na każde konto w miesiącu wpływa 2000 zł czyli razem 6000 zł. Ile zajmie komornik ? Czy tylko po 50 zł z konta czyli 150 zł w miesiącu. Czy też zostawi w sumie 1950 zł, a zabierze 4050 zł.

    1. Kwota wolna obejmuje sumę wszystkich wpływów na konta bankowe (niezależnie czy to wynagrodzenie, wpłata od ciotki czy cokolwiek innego). Jest ona jedna, nie zmienia się wraz z ilością posiadanych kont bankowych. Zatem komornik zostawi w sumie 1950 zł.

  2. Witam. W tym artykule wszystko jest dobrze wyjaśnione. Zastanawia mnie jedno. Co w sytuacji jeśli pracodawca wypłaca pieniądze do ręki pracownika? Pracuję na umowę zlecenie, zarabiam najniższą krajową. Jak obronić swoje zarobki?

    1. W sytuacji wypłaty wynagrodzenia do ręki nie dochodzi (co oczywiste) do możliwości zajęcia ich na koncie bankowym. Pozostaje kwestia zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia bezpośrednio w zakładzie pracy. Jest to temat, który opisywany jest bardzo szeroko i dokładnie (wraz z darmowymi wzorami pisma do komornika) na naszych stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.