Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego

4.4
(8)

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku 2020 wynosi 1950 zł. Kwota wolna to 75% najniższej krajowej brutto.. W 2020 roku najniższa krajowa, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2600 zł, a co za tym idzie kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego to 1950 zł.

Dla wielu to zdecydowanie za mało, dlatego wykorzystują sprawdzony sposób na konto bankowe bezpieczne od komornika.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku w tabelach

Jeśli chcesz sprawdzić, ile zabierze Ci komornik z konta bankowego w stosunku do kwoty wolnej, zajrzyj do tabeli. I odczytaj wynik:

Suma obrotów na koncie bankowym (w złotówkach) Wysokość zajęcia w przypadku kredytów, pożyczek, chwilówek (w złotówkach) Wysokość zajęcia w przypadku długów alimentacyjnych
500 0 500
1000 0 1000
1500 0 1500
1950 0 1950
2000 50 2000
2700 750 2700
3900 1950 3900

Jak widać, każdy dłużnik niealimentacyjny, którego suma obrotów nie przekroczy 1950 zł, pomimo posiadania komornika na koncie bankowym, nie odczuje tego finansowo. Taki komfort daje mu kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w przypadku dłużników alimentacyjnych

Tak zwani alimenciarze nie mają łatwego życia. Z jednego prostego powodu – polskie prawo nie chroni ich w żaden sposób przed egzekucją. Co oznacza, że kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym dłużnika alimentacyjnego nie występuje. W praktyce komornik ma prawo zabrać wszystkie środki zgromadzone na rachunku bankowym.

Kwota wolna od komornika na zajętym koncie bankowym odnawia się co miesiąc

Już w pierwszych minutach nowego miesiąca kwota wolna od zajęcia komorniczego na bankowym koncie zeruje się. I dłużnik ma prawo wykorzystywać na nowo swój przywilej obrotów do kwoty 1950, czyli aktualnie obowiązującej kwoty wolnej od komornika na rachunku bankowym. Czy 1950 zł to mało czy dużo – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dłużnika i ilości przyjmowanych przez niego pieniędzy. Dobrze zarabiający dłużnik wykorzysta ustawowy limit już w momencie otrzymania wynagrodzenia.

Dobrze, jeśli tylko wykorzysta. Gdyż jeśli przekroczy, to nadwyżka zostanie przekazana komornikowi.

Przykład: Jak Kowalski zarabia w swoim zakładzie pracy 6000 zł netto. Ma komornika, który zajmuje mu połowę wynagrodzenia. Drugą połowę, czyli 3 tysiące złotych zakład pracy przelewa na konto bankowe Jana Kowalskiego, które to konto jest rzecz jasna zajęte przez komornika.

Co dzieje się, gdy środki trafią na taki rachunek? Z 3 tysięcy wynagrodzenia pozostałego po zajęciu wynagrodzenia bank przelewa komornikowi wszystko, co przekracza kwotę wolną od zajęcia komorniczego rachunku Jana Kowalskiego,. Czyli oddaje komornikowi 1050 zł, dłużnikowi – zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem – bank pozostawia na koncie 1950 zł, gdyż jest to kwota wolna od komornika.

Niebezpieczeństwo pomyłki przy zarządzaniu kwotą wolną od komornika na koncie bankowym

Przez taką drobną pomyłkę wiele osób każdego miesiąca traci pieniądze z konta. Bank musi je przekazać egzekutorowi, gdyż przekroczona została kwota wolna od zajęcia komorniczego.

Wielu dłużników nie wie, co się stało i dlaczego pieniądze zostały im zabrane. A wszystkiemu winna jest pomyłka. Niewielka, ale bolesna. Chodzi o wykonywanie przelewów na przełomie miesiąca. Jeśli powiedzmy w ostatnim dniu miesiąca ma spory zapas kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym, zleca przelew na swoje konto. Wie bowiem, że kwota wolna od komornika odnowi się następnego dnia. Tyle tylko, że właśnie następnego dnia zaksięguje się zlecony przelew, a ponieważ będzie to pierwszy dzień miesiąca transfer środków poważnie zredukuje kwotę wolną na koncie bankowym. Nieświadomy niczego dłużnik, mający poczucie bezpieczeństwa, zleci kolejny przelew, a konsekwencją tego będzie zajęcie środków na koncie.

Kwota wolna od zajęcia komorniczego konta bankowego w roku 2020 wynosi zaledwie 1950 zł. Dlatego trzeba pamiętać, że przekroczenie jej jest równoznaczne z przechwyceniem nadwyżki przez komornika.

Dlatego też tak wielu dłużników korzysta z możliwości posiadania konta bezpiecznego od komornika. Czy Ty również możesz mieć konto, którego nie zajmie komornik? Sprawdź tutaj.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 8

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

 1. Niestety kwota wolna od zajęcia to fikcja. Mam dwóch komorników, jeden zajmuje wynagrodzenie, drugi konto bankowe. Na konto wpłynęło minimalne wynagrodzenie po potrąceniu z wynagrodzenia, a mimo to bank przekazał komornikowi moje pieniądze, i w efekcie z minimalnego na cały miesiąc zostało mi 700 zł.

 2. Dzień dobry. Pytanie. Mam 2 konta. No i komornika. Oba banki wiedzą o zajeciu. Kwota wolna od zajęcia 1950.pensja wpływa na 1 konto.czy na drugim, rozumiem jest 1950 ale jeśli wykorzystam w pierwszym banku to mogę korzystać do tej kwoty w drugim?

 3. Tylko trochę to nieprawda. Bo Komornik po zajęciu wynagrodzenia, powinien wysłać do banku informację o ograniczeniu zajęcia co do środków wpływających z wynagrodzenia. Bo dwa razy z wynagrodzenia potrącić nie wolno.

  1. Bardzo proszę nie zarzucać nikomu nawet odrobiny nieprawdy w sytuacji, gdy nie jest się ekspertem w temacie. A jeśli czuje się Pan/Pani ekspertem, proszę o wskazanie podstawy prawnej, która nakazuje komornikowi wysłanie do banku informacji o ograniczeniu. Lub też, wobec braku możliwości obronienia swojej racji, przyznania się do błędu niewiedzy i przepraszanie autora artykułu za zarzucenie mu pisania “trochę nieprawdy” w kolejnym komentarzu. Na reakcję czekamy 3 dni.

 4. Ja mam takie pytanie na koncie mi pozostalo 0.30gr wyslalem to bratu zeby zapisac sobie jego konto. Po czym na koncie pokazala mi sie kwota -1450zl. Skad ta kwota sie zrobila jak na koncie mialem tylko 30gr. Wiek ze mam komornika. I czy na nowy misiac to sie wyzeruje i dostene swoja wyplate 1950zl?? Ten minus to zajecie jakie jest na koncie pokazuje mi?

  1. To wie tylko Pana bank, a przynajmniej powinien. Kwestie informowania o zajęciach komorniczych w różnych bankach są różnie rozwiązywane. Zatem sugeruję telefon do banku i poproszenie ich o wyjaśnienie.

 5. Nie wiem jak rozumieć określenie “wykorzysta kwotę wolną”. Rozumiem, że jeżeli na koncie nie ma nic na początku miesiąca, wpłynie 2000 zł, to bank prześle 50 zł komornikowi a resztą dysponuję, mogę wypłacić w gotówce lub przelać np. za rachunek za prąd. W kolejnym miesiącu podobnie. Co jednak, gdy na koniec miesiąca zostanie np. 100 zł na koncie. Czy w następnym miesiącu, gdy wpłynie 2000 bank przekaże komornikowi 50 zł a na koncie pozostanie 2050 zł do mojej dyspozycji czy też bank przekaże komornikowi 150 zł? Czy jeżeli przed wpływem tych 2000, ale już w kolejnym miesiącu wypłacę te 100 zł to coś to zmieni?

  1. A ja mam pytanie takie. W marcu wolna kwota od zajęcia została przekroczona o 2 tys. Niczego nie świadoma wypłaciłam te pieniążki. Bank nie zablokował środków. W połowie kwietnia dostałam przelew z alimentami plus inny i pyk nie ma 2 tys. Teraz blokada za marzec. To tak działa? Nawet alimenty mi moga zabrać?

   1. Nikt nie zabierze Pani ani grosza alimentów, rodzinnego, 500+ i innych świadczeń socjalnych, jeśli tylko zadba Pani o to. Od wielu lat prowadzimy akcję informującą o tym, że środki pochodzące ze świadczeń socjalnych nie mogą być przelewane na konto inne niż socjalne. Czyli konto, którego żaden komornik w tym kraju nie ruszy, niezależnie od kwoty wpływów na takie konto: https://mamdlugi.pl/socjalne-konto-rodzinne

  1. Zablokował konto, ale w jakim sensie?
   Nie może Pani korzystać ze swojego konta bankowego czy egzekutor po prostu dokonał zajęcia rachunku bankowego?

 6. Mam zajęcie komornicze na koncie o którym się dowiedziałem dopiero od banku. W miesiącu styczniu komornik wysłał pismo do banku o zwolnienie do kwoty 1800zl z zajęcia miesięcznie.(kwota wolna od zajęcia to 1950zl ) a konto mam firmowe. Na to konto wpływa mi wynagrodzenie za pracę (umowa o pracę) i jest to kwota nie większą niż kwota wolna od zajęcia. W styczniu wykorzystałem limit 1600zl i ostatniego stycznia miałem wpływ wynagrodzenia w kwocie 1200zl gdzie prawie 1000zl bank przekazał komornikowi. I teraz moje pytanie. Czy bank może przekazać mój wpływ z tytułu wynagrodzenia komornikowi po przekroczeniu kwoty wolnej.

  1. Oczywiście, że może. Skoro przekroczył Pan limit kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym, to bank z automatu wysyła nadwyżkę komornikowi. Wyjątkiem byłoby konto socjalne, zgłoszone jako takie, gdzie matka pięciorga dzieci może dostać nawet 10.000 świadczeń socjalnych i alimentacyjnych, a bank nie przekaże komornikowi złotówki.
   Wynagrodzenie za pracę nie jest świadczeniem socjalnym i nie podlega na koncie żadnej ochronie.

 7. Witam. Wiadomo że w 2020 kwota wolna od zajęcia to 1950 zł, ale mam następujące pytanie. Dłużnik posiada trzy konta w różnych bankach, które zajmuje komornik (wszystkie trzy). Na każde konto w miesiącu wpływa 2000 zł czyli razem 6000 zł. Ile zajmie komornik ? Czy tylko po 50 zł z konta czyli 150 zł w miesiącu. Czy też zostawi w sumie 1950 zł, a zabierze 4050 zł.

  1. Kwota wolna obejmuje sumę wszystkich wpływów na konta bankowe (niezależnie czy to wynagrodzenie, wpłata od ciotki czy cokolwiek innego). Jest ona jedna, nie zmienia się wraz z ilością posiadanych kont bankowych. Zatem komornik zostawi w sumie 1950 zł.

 8. Witam. W tym artykule wszystko jest dobrze wyjaśnione. Zastanawia mnie jedno. Co w sytuacji jeśli pracodawca wypłaca pieniądze do ręki pracownika? Pracuję na umowę zlecenie, zarabiam najniższą krajową. Jak obronić swoje zarobki?

  1. W sytuacji wypłaty wynagrodzenia do ręki nie dochodzi (co oczywiste) do możliwości zajęcia ich na koncie bankowym. Pozostaje kwestia zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia bezpośrednio w zakładzie pracy. Jest to temat, który opisywany jest bardzo szeroko i dokładnie (wraz z darmowymi wzorami pisma do komornika) na naszych stronach.

  2. Witam. Ja mam problem takiej treści. Dostaję wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca i cała te kwotę zabral mi komornik. System wynagradzania u nas w pracy Jest taki,że wypłatę dostajemy ostatniego dnia miesiąca. Czy komornik może zostawić mnie bez środków do życia?

   1. Jeśli od 1 do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowe wykorzysta Pani kwotę wolną od komornika na koncie bankowym, to siłą rzeczy wpływ wynagrodzenia będzie dla banku nadwyżką dla komornika.
    To nie jest tak, że komornik pozbawia Panią środków do życia, gdyż on nie ma żadnego wpływu na to, ile bank mu przekaże.
    Taki wpływ ma tylko i wyłącznie Pani, zarządzając swoją kwotą wolną od zajęcia na koncie bankowym. I przede wszystkim – mając komornika – przekazując wynagrodzenie na zwykły ROR a nie konto od komornika bezpieczne.

    1. U mnie wplynelo wynagrodzenie na konto w styczniu czyli 30stycznia 1920 zl. wykorzystalam je robiac oplaty i wyplacajac.W lutym wplynelo mi wynagrodzenie znow 1920 zl a bank przelal je konto komornika twierdzac ze wyplacajac poprzednia pensje mialam obrot 1915 zl i musial cala pensje przelac komornikowi .czylu mam rozumiec ze bede distawala co druga pensje i zyla powietrzem bo bank wymyslil sobie jakis obrot chce zlozyc skarge na bank i nie wiem gdzie poniewaz zostawil mnie bez srodkow do zycia i pytanie czy mogl to zrobic?

     1. Tu filozofii nie ma. Błąd popełnił bank lub Pani. Jak pisaliśmy w artykule, działania na styku miesięcy są ultraniebezpieczne, gdyż mamy dwie różne daty: wpływu i księgowania. Wystarczą godziny, aby powstał problem. Dlatego dziwię się, że nie korzysta Pani z prostych rozwiązań ochronnych, czyli konta, którego nie może zająć komornik.
      Co do zaistniałej sytuacji – musi Pani wysłać oficjalną reklamację, aby bank wytłumaczył, na jakiej podstawie dokonał zajęcia. Bez wiedzy pozyskanej od banku można tylko dywagować i snuć teorie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.