kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowym -tabela zajęcia komorniczego z konta

Ile komornik może zabrać z konta w roku 2024

4.7
(84)

Ile komornik może zabrać z konta? Jaka kwota jest wolna od zajęcia? Co zrobić, gdy komornik zajął konto bankowe?

Kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego 2024

Zajęcie komornicze konta w 2024 roku – ile zabierze komornik z rachunku bankowego po przekroczeniu kwoty wolnej od egzekucji komorniczej? Ile wynosi kwota wolna od komornika i kwota, którą komornik może zająć. W roku 2024 są dwie różne kwoty wolne, w zależności od miesiąca, w którym komornik zajął konto. Odpowiednio 3 181,50 zł do końca czerwca. I 3225 zł od lipca do końca roku 2024.

Ile wynosi kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego w 2024 roku?
Wolna od zajęcia kwota zależy od rodzaju egzekucji komorniczej:

Długi niealimentacyjne:

3181.50 zł w okresie 1 stycznia – 30 czerwca 2024

3225 zł w okresie 1 lipca – 31 grudnia 2024

Długi alimentacyjne:

brak kwoty wolnej, komornik zabiera każdą kwotę z rachunku bankowego przez cały rok 2024

Konta bezpieczne od komornika (konta, których komornik nie może zająć):

Fintechy Revolut i Paysera (szczegóły poznasz w tym miejscu)

Polski bank tradycyjny (przechytrz komornika)

Konta socjalne, których nigdy nie zajmie komornik

100% środków przekazywanych na konto socjalne jest wolnych od komornika pod warunkiem wpływu na specjalne konto socjalne wolne od egzekucji komorniczej – kliknij, aby dowiedzieć się więcej

Ile zabierze komornik z konta bankowego w roku 2024 (1 stycznia – 30 czerwca)

W pierwszej kolumnie prezentowana jest suma wpływów na rachunek w banku. Kolejne kolumny pokazują, ile zajmie komornik w zależności od sumy wpływów i rodzaju egzekucji komorniczej.

Suma obrotów na koncie bankowym (w złotówkach)Wysokość zajęcia w przypadku kredytów, pożyczek, chwilówek (w złotówkach)Wysokość zajęcia w przypadku długów alimentacyjnychWysokość zajęcia u posiadaczy konta bankowego wolnego od komornika
50005000 zł (sprawdź, kto może mieć konto bezpieczne od komornika)
1000010000 zł
1500015000 zł
2000020000 zł
2300023000 zł
2500024000 zł
3000030000 zł
320018,5032000 zł
3300118,5033000 zł
3400218,5034000 zł
3500318,5035000 zł
3700518,5037000 zł
3900718,5039000 zł
50001818,5050000 zł

Przykłady zajęcia konta bankowego przez komornika

Ile komornik może zabrać z konta?
Przykład z życia, czyli jak czytać tabelę:

Jan Kowalski ma zajęcie konta bankowego. W marcu otrzymał na konto wynagrodzenie za 1/2 etatu wysokości 2200 zł, następnie 700 zł przelała mu córka z Anglii i 300 zł sklep internetowy, do którego Jan Kowalski zwrócił kupioną maszynkę do mięsa. Suma wpływów na jego konto to 3200 zł. Kwota wolna od komornika w 2024 roku 3181,50. 3200 zł wpływów przekroczy zatem kwotę ustawowo wolną od zajęcia w tym okresie. Zatem bank zablokuje, a następnie przekaże komornikowi 18.50 zł. Jest to różnica pomiędzy sumą wpływów na konto bankowe, a obowiązującą wolną od zajęcia kwotą.

Ile zajmie komornik na koncie bankowym w 2024 roku?
Przykład z życia nr 2, czyli praktyczne wykorzystanie tabeli.

Anna Nowak na swoje konta bankowe otrzymuje wynagrodzenie w wysokości kwoty 3222 zł. Egzekucja komornicza z wynagrodzenia nie jest możliwa, gdyż Anna zarabia najniższą krajową. Ale wpływ jej wynagrodzenia na konto bankowe powoduje automatyczne przekroczenia kwoty wolnej na rachunku. O 40,50zł. I tyle zabierze Annie komornik. Komornik może zająć również wszystko, co dodatkowo na konto wpłynie. W tej sytuacji Anna Nowak praktycznie nie może korzystać ze swojego konta. W jej przypadku rozwiązaniem jest konto bezpieczne od komornika, które Anna może wykorzystać do przelewania wynagrodzenia i przyjmowania innych wpłat.

To, ile komornik może zabrać z konta zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku

Kwota wolna od egzekucji komorniczej konta bankowego w roku 2024 (do lipca) wynosi 3181,50 zł. Wolna od komornika na koncie bankowym kwota to zawsze 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto. W 2024 roku najniższa krajowa wynosi brutto 4242 zł, a co za tym idzie kwota wolna od egzekucji komorniczej konta bankowego to 3181,50 zł. Obowiązuje do 1 lipca.

Jak sprawdzić wykorzystanie kwoty wolnej od zajęcia w banku w danym miesiącu?

Wiele banków posiada licznik kwoty wolnej. Dzięki niemu na bieżąco widzisz, ile z kwoty wolnej od komornika w banku możesz jeszcze wykorzystać.

Co zrobić, gdy komornik zajął konto, a Twój bank nie posiada licznika? Zmienić bank na taki, który posiada licznik kwoty wolnej od egzekucji komorniczej rachunku bankowego. Dzięki licznikowi masz pełną kontrolę nad kontem i nie przekroczysz ustawowej wolnej kwoty. Sprawdź, które banki nie posiadają liczników, a które oferują je klientom. Pamiętaj, ze posiadanie komornika na koncie nie jest przeszkodą w zamknięciu rachunku i założeniu nowego

Ile komornik może zabrać z konta w przypadku dłużników alimentacyjnych

W przypadku dłużników alimentacyjnych komornik może zabrać z konta wszystko, co jest na tym koncie zgromadzone.

Co oznacza, że kwota wolna od egzekucji komorniczej na koncie bankowym dłużnika alimentacyjnego nie występuje. Egzekucja komornicza sprawia, że komornik ma prawo zabrać wszystkie środki zgromadzone na rachunku bankowym.

Kwota wolna od komornika na zajętym rachunku bankowym odnawia się co miesiąc.

I to zawsze pierwszego dnia miesiąca.

Już w pierwszych minutach nowego miesiąca kwota wolna od egzekucji komorniczej na bankowym koncie zeruje się. I dłużnik ma prawo wykorzystywać na nowo swój przywilej wpływów do kwoty 3181,50, czyli aktualnie obowiązującej kwoty wolnej od komornika na koncie bankowym. Czy 3181,50 zł to mało czy dużo – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb dłużnika i ilości przyjmowanych przez niego pieniędzy. Nawet zarabiający minimalną krajową dłużnik wykorzysta ustawowy limit już w momencie otrzymania wynagrodzenia.

Dobrze, jeśli tylko wykorzysta. Gdyż jeśli przekroczy, to nadwyżka zostanie przekazana komornikowi.

Przykład: Jak Kowalski zarabia w swoim zakładzie pracy 7000 zł netto. Ma komornika, który zajmuje mu połowę wynagrodzenia. Drugą połowę, czyli 3500 złotych zakład pracy przelewa na konto bankowe Jana Kowalskiego, które to konto jest – rzecz jasna – zajęte przez komornika.

Co dzieje się, gdy środki trafią na taki rachunek? Z 3500 zł wynagrodzenia, pozostałego po zajęciu wynagrodzenia, bank przelewa komornikowi wszystko, co przekracza kwotę wyłączoną z egzekucji komorniczej rachunku bankowego Jana Kowalskiego,. Czyli oddaje komornikowi 318,50 zł, dłużnikowi – zgodnie ze swoim ustawowym obowiązkiem – bank pozostawia na koncie 3181,50 zł, gdyż jest to kwota wyłączona z egzekucji komorniczej rachunku bankowego.

Niebezpieczeństwo pomyłki przy zarządzaniu kontem w egzekucji – kwoty wolne przyczyną pomyłek

Przez taką drobną pomyłkę wiele osób każdego miesiąca traci pieniądze z konta. Bank musi je przekazać komornikowi, gdyż przekroczona została kwota wolna od egzekucji komorniczej.

Wielu dłużników nie wie, co się stało i dlaczego pieniądze zostały im zabrane. A wszystkiemu winna jest pomyłka. Niewielka, ale bolesna. Chodzi o wykonywanie przelewów na przełomie miesiąca. Jeśli powiedzmy w ostatnim dniu miesiąca ma spory zapas kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym, zleca przelew na swoje konto. Wie bowiem, że wolna od zajęcia kwota odnowi się następnego dnia. Tyle tylko, że właśnie następnego dnia zaksięguje się zlecony przelew, a ponieważ będzie to pierwszy dzień miesiąca, transfer środków poważnie zredukuje kwoty wolne na koncie bankowym dłużnika. Nieświadomy niczego dłużnik, mający poczucie bezpieczeństwa, zleci kolejny przelew, a konsekwencją tego będzie zajęcie komornicze kwoty ponad kwotę wolną od egzekucji na rachunku bankowym.

Wolna od egzekucji komorniczej konta bankowego kwota w roku 2024 wynosi zaledwie 3181,50 zł. Dlatego trzeba pamiętać, że przekroczenie jej jest równoznaczne z przelaniem przez bank nadwyżki do komornika sądowego.

Masz komornika na koncie? Zeruj stan konta bankowego na koniec miesiąca

Mała porada dla posiadaczy kont bankowych zajętych przez komornika. Bardzo ważna w kontekście świadomości większości dłużników.

Jeśli pozostawisz na swoim koncie środki na koniec miesiąca, to kwota pozostawiona na rachunku zmniejszy kwotę wolną od egzekucji komorniczej w miesiącu przyszłym. Przykładowo: jeśli na koniec stycznia na koncie pozostawisz sobie 350 zł, to w lutym do wykorzystania będziesz mieć nie 3181,50 zł, a 2831,50 zł. Mało kto wie o tym, co powoduje rozpacz z powodu egzekucji komorniczej.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 84

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

79 komentujący “Ile komornik może zabrać z konta w roku 2024”

 1. Czy jeżeli jestem bezrobotny i mam jakieś oszczędności i mniejsze wpływy na koncie(ale wszystko do kwoty wolnej) to mnie też obowiązuję kwota wolna od zajęcia komorniczego?

  1. Jeśli oszczędności są na tym koncie to zostaną skasowane. Jeśli w tzw. skarpecie to działa kwota wolna od zajęcia, niezależnie od bycia zatrudnionym czy bezrobotnym.

 2. W tekście jest błąd: „Anna Nowak na swoje konta bankowe otrzymuje wynagrodzenie w wysokości kwoty 2784 zł. Egzekucja komornicza z wynagrodzenia nie jest możliwe, gdyż Anna zarabia najniższą krajową. <<>

  Nie można zająć kwoty uprzednio już zajętej, a minimalne wynagrodzenie jest chronione prawem i nie traci swojego przymiotu, mimo przelewu na rachunek bankowy (to samo dotyczy jakiejkolwiek zajętej pensji, w wysokości po potrąceniu wyższej,niż minimalna). Komornik powinien zostać te 84 zł, natomiast jeśli tak nie będzie, to należy złozyć do komornika wniosek o ograniczenie zajęcia rachunku bankowego o wpłaty wynagrodzenia (wraz z zaświadczeniem od pracodawcy, że na dane konto bankowe wpływa wynagrodzenie).

  1. W tekście nie ma błędu. Błąd jest w Pańskiej interpretacji. Otóż jeśli środki z tytułu wynagrodzenia wpływają na konto, to tracą one swój charakter wynagrodzenia i stają się wierzytelnością z rachunku bankowego. Bank nie ma możliwości ani obowiązku weryfikowania skąd są wpływy. I właśnie dlatego trzeba napisać wniosek o zwolnienie środków wpływających na konto z tytułu wynagrodzenia, bez tego będą automatycznie potrącane przez bank.

   1. Mam pytanie. Jeśli mam zajęte konto w banku A i otowrzę rachunek w banku B tylko aby otrzymać przelew to czy ten bank widzi, że w innych bankach mam zajęcia i zablokuje mi kwotę?

 3. Mam taką sytuację na konto wpłynęło minimalne wynagrodzenie netto 2363zl zgodnie z kodeksem pracy komornik nie może zabrać ani złotówki. Ale według prawa bankowego bank blokuje wszystko powyżej 75% kwoty minimalnej brutto (3100) czyli 2257.50. Czy komornik w takim wypadku może pobrać te niecałe 100zl pomimo że jest to sprzeczne z kodeksem pracy?

  1. Też mam komornika i moim zdaniem kwota wolna powinna wynosić na koncie bankowym 2363.Nie wiem kto i jakim prawem zabiera te pieniądze z najniższej krajowej pensji.

   1. Ja zabieram i takim prawem, że masz długi, czyli dostałeś od kogoś pieniądze i ich nie oddałeś. To oczywiście, hipokryto, jest cacy, ale że ja odbieram ukradzione przez ciebie pieniądze jest be. Ogarnij się, człowieku, bo daleko nie zajedziesz na tak spaczonym systemie norm moralnych i uczciwości.

    1. Komornik, zajmij się lepiej swoją moralnością i nie umoralniaj innych ludzi. To przecież jasne jak słońce latem, że każdy zaciąga kredyt albo pożyczkę, aby potem jej nie spłacać i żebyś ty miał z czego żyć. Porażka. Sam się ogarnij, bo chyba przemoc systemowa za bardzo ci się udzieliła.

    2. Jak to wygląda z drugiej strony – masz trzy konta i zadłużenie na przykład 500 zł. Wszystkie trzy konta blokują po wpływie tą kwotę? Co się dzieje, gdy wszystkie trzy wysyłają do komornika, sam zwraca nadpłatę czy trzeba prosić się o swoje pieniądze?

     1. Komornicy to nie, ludzie powinno się ich izolować od społeczeństwa. Jakim psycholem trzeba być i wybrać taką pracę

    3. Ok .Też mam komornika bo z powodu utraty pracy nie spłaciłam 2 kredytów.Wszystko byli by ok gdyby komornicy z potracanych kwot dłużnikowi 90%przekazywali wierzycielowi a 10%sobie.Jak dostaję zestawienie ile komornik przekazuje wierzycielowi z 680 zł które mi potraca a ile zostawia sobie to można nazwać rozbój w biały dzień.Dziwię się że ten proceder nie został jeszcze ukrócony.I tym sposobem dłużnicy spłacają swoje zobowiązania latami bo w pierwszej kolejności płacą za obsługę komornika.

     1. Czy komornik może zająć wypłatę męża wpływającą na konto żony jeśli to żona ma dług. Mąż podał w pracy moje konto i ta wypłata wpływa do mnie a okazało się że mam do spłacenia 380 zł za telefon nie mam z czego zapłacić bo nie pracuje jestem przewlekle chora wypłaty mamy tylko 2500 plus 500zł dzieck

   1. Ja mam w banku ING długi na 149tys.i kilku komorników i boję się, że teraz gdy przyjdą na konto bankowe ING pieniądze to mi bank zablokuje wszystkie pieniądze.Co mam zrobić i czy można zablokować mi całe wynagrodzenie

    1. Utrzymywanie konta w banku, w którym ma się długi, to jak pożyczenie pieniędzy koledze, któremu nie oddało się wcześniej kasy. Czyli delikatnie mówiąc, lekka nieroztropność. A mnie delikatnie – skrajny brak wyobraźni. Oczywiście, że bank je zablokuje na poczet długów.

 4. Co przypadku, gdy wcześniej przed decyzją o zajęciu powiedzmy 1 stycznia wypłaciłam kwotę równą kwocie wolnej, pozostawiając na koncie 1000 zł a 11 stycznia moje konto zostało zablokowane ? czy te pieniądze zostaną przesłane do US jako, że w miesiącu styczniu wcześniej wypłaciłam już kwotę wolną? Czy może kwota wolna musi być na moim rachunku od momentu zajęcia ?

 5. jeżeli mam konta w dwóch bankach to w każdym banku mam kwotę wolną od zajęć? pytam bo ostatnio zrobiłam próbę i w jednym koncie miałam wpływy dokładnie w kwocie wolnej od zajęć a do drugiego banku przelałam 100 zł i nikt ich nie zajął mimo ,że łącznie przekroczyłam limit

  1. Kwota jest jedna niezależnie od ilości kont bankowych. Raz czy drugi się uda, ale za trzecim testy tego typu zakończą się zabraniem pieniędzy. Oczywiście nie jest tajemnicą, że bank po zablokowaniu konta w banku więcej z reguły nie interesuje się bankowością, zatem założenie konta w innym banku (już po blokadzie konta w pierwotnym) może sprawić, że konto to dotrwa nieruszone do końca egzekucji.

 6. A co jeżeli bank przekazał całe wynagrodzenie komornikowi. Nie uwzględniając kwoty wolnej. I pozbawił wszystkich pieniędzy. Co robić gdzie pisać zażalenie do komornika czy banku?

  1. Należy do banku pisać skargę i domaganie się natychmiastowego zwrotu kwoty 2100 PLN. Polecam konta w których bank automatycznie zwalnia taką kwotę wolną i można także korzystać z karty. Przykładowo Bank Millenium, Santander, Bank Pocztowy!

 7. witam. czy jest unormowana prawnie sytuacja w której do 15tego dnia miesiąca korzystam sobie swobodnie z konta bankowego wydając przykładowo 5000zl. 16tego dnia miesiąca do banku wpływa informacja o zajęciu komorniczym, saldo na ten dzień wynosi 1000zl. bank od razu zabiera te 1000zl czy dopiero od tego dnia jest liczona kwota wolna 2100z więc pozostaje mi jeszcze do wykorzystania 1100zl limitu?

 8. Witam. Mam na koncie zajęcie egzekucyjne w wysokości 7000 zł. Na konto wpłynie mi ubezpieczenie w wysokości 13000 zł. Czy bank zablokuje tylko kwotę zajęcia czy cały wpływ zostawiając tylko kwotę wolna od zajęcia?

  1. Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi, gdyż tak naprawdę wszystko w rękach danego banku. Wiemy, że banki z zajęciami komorniczymi i przepisami z nimi związaymi radzą sobie bardzo różnie….

  2. Mi zablokował wyrównanie renty rodzinnej.Niestety całą kwotę gdyż w danym miesiącu już pobrałem kwotę wolną od potrąceń.I nie obchodziło komornika ,że są to pieniądze po moim byłym mężu na nieletnie dzieci.

 9. Witam serdecznie. Mam pytanie komornik zajal mi już cześć pieniędzy jeszcze teraz mają wplynac świadczenia na syna i zasilek czy będę mogła wybrac te pieniądze? Dodam ze w banku powiedziano mi ze 2100 mogę korzystać a z tymi świadczeniami i zasiłkiem przekroczy 2100 zl . Proszę o odpowiedź

 10. Dzień dobry
  Moje wpływy na konto bankowe w tym miesiąc wyniosły 2060 zl
  Na dzień 1 kwietnia 2021 na koncie miałam 372 zł z poprzedniego miesiąca wpływ z dnia 25 marca.
  W dniu dzisiejszym zobaczyłam na moim koncie zdjęcie na kwotę 330 zł a następnie zwrot 56 zł.
  Czy kwota na rachunku będąca wpływem z poprzedniego miesiąca
  może się zsumować z wpływem z bieżąco miesiąca?

 11. Komornik ustawił mi blokadę na ponad 20.000 złotych. Miałam na koncie 100 zł,poszły jako dług pod blokadę. Jutro wpłynie mi 100 zł od córki, wysłała mi żebym miała coś na jedzenie. Nie mam dochodu, nie pracuję. Muszę się opiekować mamą sparaliżowaną po wylewie. Dopiero będę załatwiać zasiłek pielęgnacyjny itd. Czy komornik może mi zabrać jedyne środki na jedzenie?

   1. czy mogę zamknąć konto na którym są pieniądze zablokowane pod zajęcie komornicze ale nie przekazane komornikowi? bank interpretuje, że kwota wolna jest od kwoty która wpływa i nie zeruje się co miesiąc i nie chce uwolnić mi 2100 zł, więc chcę wypowiedzieć umowę bo po co mi takie konto?

 12. Czy mogę zlikwidować konto z zajęciem komorniczym, na którym są pieniądze nie odesłane do komornika? Bo jest kilka zajęć, które przekraczają tę nędzną ilość pieniędzy, jakie tam posiadam?

 13. Witam. Dzisiaj dostałam przelew 2000 tys i komornik wziął 400 zł. Po godzinie przyszło 1000 zł i wziął mi całość czy komornik może dwa razy w ciągu dnia ściągnąć z konta jeżeli środki zostały wypłacone z banku ?

  1. Blokady środków na rachunku dokonuje bank nie komornik. Zajmowane są wszystkie środki które przekroczyły kwotą wolną od zajęcia.

 14. Witam . Pytanie moje brzmi :
  Dostaje co miesiąc równo no 2100 zl. Ale nie koszrystam z tych pieniędzy. Rocznie daje to 25200 co oznacza że jeśli zrobie to przez 4 lata to mam na koncie 100 tys zł.
  Czy te 100 tys jest w jakimś stopnie zagrożona. Walczę w sądzie , ale komornik i tak sciga ale jak wygram to pewnie latami bedę kase odzyskiwał.
  Chodzi mi o to ze np zbieram od 10 stycznia 2021 i czy w styczniu 2022 mogę wypłacić te 25000 tys .

  1. Niestety. Kwota wolna nie przechodzi na kolejny miesiąc. Oznacza to, że jeśli 1 dnia miesiąca będziesz mieć na koncie 2100 zł (niewykorzystane z poprzedniego miesiąca) to każdy następny wpływ na rachunek w bieżącym miesiącu zostanie przekazany komornikowi. Reasumując, na koncie możesz mieć tylko 2100 zł w każdym miesiącu do swojej dyspozycji (zakładając, że nie masz długów alimentacyjnych). Jak wszystkiego nie wykorzystasz, to reszta przepada. Jak bardzo nie chcesz wydawać tych pieniędzy, to wypłacaj całość co miesiąc i odkładaj do przysłowiowej „skarpety”, tyle że jak komornik będzie uparty, to i tak znajdzie te pieniądze. Pewnym rozwiązaniem może być poproszenie kogoś zaufanego (kto nie ma długów) aby otworzył konto na siebie i zrobił Ciebie pełnomocnikiem (tylko nie współwłaścicielem) i zamówił dla Ciebie kartę do bankomatu.

  2. Niestety, tak to nie działa. Kwota wolna nie przechodzi na kolejny miesiąc. Jak nie wykorzystasz, to reszta przepada. Zakładając, że nie masz długów alimentacyjnych, w 2021 roku nie możesz mieć „do swojej dyspozycji” na koncie więcej niż 2100 zł

 15. Witam mam pytanie czy jezeli mam zajecie komornicze na koncie to czy moge wolna kwote wyplacic z bankomatu czy tylko u pani w okienku ?

 16. Piotr Mam z żoną jedno konto bankowa oboje mamy dostęp do konta .Zona otrzymuje emeryturę w kwocie 1200 zł ja z tytułu wypłaty 1600zł.Mamy zajęcie komornicze ale nie przekraczaliśmy kwoty 1950 każdy.W miesiącu pażdzierniku bank PKO zsumował kwotę 1200 i 1600 i kwotę 850 zł zatrzymał na rzecz zajęcia komorniczego twierdząc że zajęte jest konto w całości choć zajęcie dotyczyło tylko żony.

 17. Mam taki problem jeśli z wypłaty zostaly mi potrącone pieniądze dla komornika po potrąceniu ,zakład przelał mi na konto 1756 zł z którego zablokowano mi 500 zł i mogłam wybrać tylko 1266 zł .Pytałam dlaczego nie mogę wypłacić 1756 a pani powiedziała że system zablokował i nie potrafi mi powiedzieć dlaczego i gdzie mam się tego dowiedzieć oczywiście był to 9 październik a limit się odnawia co miesiąc

 18. Niestety kwota wolna od zajęcia to fikcja. Mam dwóch komorników, jeden zajmuje wynagrodzenie, drugi konto bankowe. Na konto wpłynęło minimalne wynagrodzenie po potrąceniu z wynagrodzenia, a mimo to bank przekazał komornikowi moje pieniądze, i w efekcie z minimalnego na cały miesiąc zostało mi 700 zł.

 19. Dzień dobry. Pytanie. Mam 2 konta. No i komornika. Oba banki wiedzą o zajeciu. Kwota wolna od zajęcia 1950.pensja wpływa na 1 konto.czy na drugim, rozumiem jest 1950 ale jeśli wykorzystam w pierwszym banku to mogę korzystać do tej kwoty w drugim?

   1. W zeszłym roku na infolinii ing dowiedziałam się, że nie ma oprogramowania które sprawdza na którym koncie została wykorzystana kwota wolna i można wykorzystać na wszystkich posiadanych – w różnych bankach.

 20. Tylko trochę to nieprawda. Bo Komornik po zajęciu wynagrodzenia, powinien wysłać do banku informację o ograniczeniu zajęcia co do środków wpływających z wynagrodzenia. Bo dwa razy z wynagrodzenia potrącić nie wolno.

  1. Bardzo proszę nie zarzucać nikomu nawet odrobiny nieprawdy w sytuacji, gdy nie jest się ekspertem w temacie. A jeśli czuje się Pan/Pani ekspertem, proszę o wskazanie podstawy prawnej, która nakazuje komornikowi wysłanie do banku informacji o ograniczeniu. Lub też, wobec braku możliwości obronienia swojej racji, przyznania się do błędu niewiedzy i przepraszanie autora artykułu za zarzucenie mu pisania „trochę nieprawdy” w kolejnym komentarzu. Na reakcję czekamy 3 dni.

  2. Trochę nieprawda. Bo środki które wpływają na konto zajęte przez Komornika tracą swoją tożsamość z chwilą wpłynięcia na to konto. Komornik nic nie musi-może, na wniosek dłużnika.

   1. A to ciekawostka. Pierwszy raz mam styczność z komornikiem, za dług męża w dodatku i taka menda, że twierdzi iż nic nie może do póki całości długu nie spłacę. Istny, prawdziwy debil

 21. Ja mam takie pytanie na koncie mi pozostalo 0.30gr wyslalem to bratu zeby zapisac sobie jego konto. Po czym na koncie pokazala mi sie kwota -1450zl. Skad ta kwota sie zrobila jak na koncie mialem tylko 30gr. Wiek ze mam komornika. I czy na nowy misiac to sie wyzeruje i dostene swoja wyplate 1950zl?? Ten minus to zajecie jakie jest na koncie pokazuje mi?

  1. To wie tylko Pana bank, a przynajmniej powinien. Kwestie informowania o zajęciach komorniczych w różnych bankach są różnie rozwiązywane. Zatem sugeruję telefon do banku i poproszenie ich o wyjaśnienie.

 22. Nie wiem jak rozumieć określenie „wykorzysta kwotę wolną”. Rozumiem, że jeżeli na koncie nie ma nic na początku miesiąca, wpłynie 2000 zł, to bank prześle 50 zł komornikowi a resztą dysponuję, mogę wypłacić w gotówce lub przelać np. za rachunek za prąd. W kolejnym miesiącu podobnie. Co jednak, gdy na koniec miesiąca zostanie np. 100 zł na koncie. Czy w następnym miesiącu, gdy wpłynie 2000 bank przekaże komornikowi 50 zł a na koncie pozostanie 2050 zł do mojej dyspozycji czy też bank przekaże komornikowi 150 zł? Czy jeżeli przed wpływem tych 2000, ale już w kolejnym miesiącu wypłacę te 100 zł to coś to zmieni?

  1. A ja mam pytanie takie. W marcu wolna kwota od zajęcia została przekroczona o 2 tys. Niczego nie świadoma wypłaciłam te pieniążki. Bank nie zablokował środków. W połowie kwietnia dostałam przelew z alimentami plus inny i pyk nie ma 2 tys. Teraz blokada za marzec. To tak działa? Nawet alimenty mi moga zabrać?

   1. Nikt nie zabierze Pani ani grosza alimentów, rodzinnego, 500+ i innych świadczeń socjalnych, jeśli tylko zadba Pani o to. Od wielu lat prowadzimy akcję informującą o tym, że środki pochodzące ze świadczeń socjalnych nie mogą być przelewane na konto inne niż socjalne. Czyli konto, którego żaden komornik w tym kraju nie ruszy, niezależnie od kwoty wpływów na takie konto: https://mamdlugi.pl/socjalne-konto-rodzinne

  2. W następnym miesiącu masz nowe 1950zł do dyspozycji. Więc jeśli zostawisz 100zł na następny miesiąc, to gdy wpłynie 2000zł np. wynagrodzenia, bank zablokuje 150zł i przekaże komornikowi.
   Bez znaczenia jest, czy wypłacisz te stówę na początku miesiąca, przed wpływem 2000zł czy nie, ponieważ dopiero po tym wpływie 2000zł przekroczysz kwotę wolną – i wówczas bank zabierze w/w 150zł.

 23. Dzień dobry mam pytanie mam najniższą krajową komornik zablokował mi konto i nie chce mi.odblokowc czy może to zrobić..

  1. Zablokował konto, ale w jakim sensie?
   Nie może Pani korzystać ze swojego konta bankowego czy egzekutor po prostu dokonał zajęcia rachunku bankowego?

 24. Mam zajęcie komornicze na koncie o którym się dowiedziałem dopiero od banku. W miesiącu styczniu komornik wysłał pismo do banku o zwolnienie do kwoty 1800zl z zajęcia miesięcznie.(kwota wolna od zajęcia to 1950zl ) a konto mam firmowe. Na to konto wpływa mi wynagrodzenie za pracę (umowa o pracę) i jest to kwota nie większą niż kwota wolna od zajęcia. W styczniu wykorzystałem limit 1600zl i ostatniego stycznia miałem wpływ wynagrodzenia w kwocie 1200zl gdzie prawie 1000zl bank przekazał komornikowi. I teraz moje pytanie. Czy bank może przekazać mój wpływ z tytułu wynagrodzenia komornikowi po przekroczeniu kwoty wolnej.

  1. Oczywiście, że może. Skoro przekroczył Pan limit kwoty wolnej od zajęcia na koncie bankowym, to bank z automatu wysyła nadwyżkę komornikowi. Wyjątkiem byłoby konto socjalne, zgłoszone jako takie, gdzie matka pięciorga dzieci może dostać nawet 10.000 świadczeń socjalnych i alimentacyjnych, a bank nie przekaże komornikowi złotówki.
   Wynagrodzenie za pracę nie jest świadczeniem socjalnym i nie podlega na koncie żadnej ochronie.

 25. Witam. Wiadomo że w 2020 kwota wolna od zajęcia to 1950 zł, ale mam następujące pytanie. Dłużnik posiada trzy konta w różnych bankach, które zajmuje komornik (wszystkie trzy). Na każde konto w miesiącu wpływa 2000 zł czyli razem 6000 zł. Ile zajmie komornik ? Czy tylko po 50 zł z konta czyli 150 zł w miesiącu. Czy też zostawi w sumie 1950 zł, a zabierze 4050 zł.

  1. Kwota wolna obejmuje sumę wszystkich wpływów na konta bankowe (niezależnie czy to wynagrodzenie, wpłata od ciotki czy cokolwiek innego). Jest ona jedna, nie zmienia się wraz z ilością posiadanych kont bankowych. Zatem komornik zostawi w sumie 1950 zł.

 26. Witam. W tym artykule wszystko jest dobrze wyjaśnione. Zastanawia mnie jedno. Co w sytuacji jeśli pracodawca wypłaca pieniądze do ręki pracownika? Pracuję na umowę zlecenie, zarabiam najniższą krajową. Jak obronić swoje zarobki?

  1. W sytuacji wypłaty wynagrodzenia do ręki nie dochodzi (co oczywiste) do możliwości zajęcia ich na koncie bankowym. Pozostaje kwestia zajęcia wynagrodzenia z umowy zlecenia bezpośrednio w zakładzie pracy. Jest to temat, który opisywany jest bardzo szeroko i dokładnie (wraz z darmowymi wzorami pisma do komornika) na naszych stronach.

  2. Witam. Ja mam problem takiej treści. Dostaję wynagrodzenie ostatniego dnia miesiąca i cała te kwotę zabral mi komornik. System wynagradzania u nas w pracy Jest taki,że wypłatę dostajemy ostatniego dnia miesiąca. Czy komornik może zostawić mnie bez środków do życia?

   1. Jeśli od 1 do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowe wykorzysta Pani kwotę wolną od komornika na koncie bankowym, to siłą rzeczy wpływ wynagrodzenia będzie dla banku nadwyżką dla komornika.
    To nie jest tak, że komornik pozbawia Panią środków do życia, gdyż on nie ma żadnego wpływu na to, ile bank mu przekaże.
    Taki wpływ ma tylko i wyłącznie Pani, zarządzając swoją kwotą wolną od zajęcia na koncie bankowym. I przede wszystkim – mając komornika – przekazując wynagrodzenie na zwykły ROR a nie konto od komornika bezpieczne.

    1. U mnie wplynelo wynagrodzenie na konto w styczniu czyli 30stycznia 1920 zl. wykorzystalam je robiac oplaty i wyplacajac.W lutym wplynelo mi wynagrodzenie znow 1920 zl a bank przelal je konto komornika twierdzac ze wyplacajac poprzednia pensje mialam obrot 1915 zl i musial cala pensje przelac komornikowi .czylu mam rozumiec ze bede distawala co druga pensje i zyla powietrzem bo bank wymyslil sobie jakis obrot chce zlozyc skarge na bank i nie wiem gdzie poniewaz zostawil mnie bez srodkow do zycia i pytanie czy mogl to zrobic?

     1. Tu filozofii nie ma. Błąd popełnił bank lub Pani. Jak pisaliśmy w artykule, działania na styku miesięcy są ultraniebezpieczne, gdyż mamy dwie różne daty: wpływu i księgowania. Wystarczą godziny, aby powstał problem. Dlatego dziwię się, że nie korzysta Pani z prostych rozwiązań ochronnych, czyli konta, którego nie może zająć komornik.
      Co do zaistniałej sytuacji – musi Pani wysłać oficjalną reklamację, aby bank wytłumaczył, na jakiej podstawie dokonał zajęcia. Bez wiedzy pozyskanej od banku można tylko dywagować i snuć teorie.

    2. To jak to właściwie z tymi kontami jest bo w komentarzu z marca piszecie cyt:”Wynagrodzenie za pracę nie jest świadczeniem socjalnym i nie podlega na koncie żadnej ochronie”
     A w tym wcześniejszym jednak że jakaś ochrona jest.
     To jest czy nie?

     1. Dzień dobry, proszę na spokojnie jeszcze raz przeczytać całą odpowiedź, której fragment Pani przytacza. Odpowiedź znajdzie Pani zaraz na samym jej początku – jest. Oczywiście w takim zakresie jaki dotyczy konkretnego przypadku, do którego się odnosiliśmy.

Zostaw swój komentarz...