Ranking pożyczek i kredytów

Maksymalna kwota i okres kredytowania – wybrane banki styczeń 2020

0
(0)

Maksymalna kwota i okres kredytowania w praktyce może być bardzo różna w zależności od banku. Co najważniejsze są śmiałkowie z rynku pozabankowego próbujący wchodzić bankom w paradę.

To, ile można w popularnych bankachdostać gotówki i na jak długo , nie wywołuje już poczucia zawstydzenia u firm z sektora pozabankowego. Można by rzec, że dożyliśmy czasów, w których to poniektórym bankom trzeba pomału szeptać : “wstyd, mości Panowie”

Zobaczmy

jak kształtuje się maksymalna kwota i okres kredytowania

w nowym już 2020 roku. Nie jest to przegląd całego rynku, ale pozwoli nam zaobserwować pewne zjawiska na rynku kredytów i pożyczek gotówkowych. Na początek zestawienie:

Bank Kwota Okres (mies.) Oferta
Getin Bank 200 tys. 120  sprawdź
ING 200 tys 120 sprawdź
mBank 180 tys. 120 sprawdź
Alior Bank 150 tys. 144 sprawdź
TFBank 100 tys. 108 sprawdź
Smartney 100 tys. 96 sprawdź
Nest Bank 50 tys. 120 sprawdź

Jedni dają więcej, inni dają mniej

Z tego zestawienia przebija dosyć spora dysproporcja w oferowanych przez banki kwotach. Liderzy udzielają czterokrotnie większych sum niż najsłabszy pod tym względem Nest Bank. Chociaż, jak widać, nie ma to wpływu na okres kredytowania. Najgorszy w zestawieniu bank udziela kredytu na 120 miesięcy, a udzielający znacznie większych kwot (np. ING) również poprzestaje na takim okresie kredytowania. Liderem pod tym względem pozostaje Alior Bank ze swoimi 144 miesiącami przy kwocie o 25% niższej niż np. Getin Bank. Czy to dlatego Alior Bank tak często gości w portfelu osób zadłużonych jako tzw. kredyt konsolidacyjny?

Wniosek nie wydaje się tu trudny do sformułowania. Banki szukające klienta z zasobnym portfelem oferują więcej w tym samym okresie. Takiego klienta stać po prostu na większą ratę.

Znane z liberalnego podejścia do osób z niskim scoringiem BIK banki (Alior Bank i Nest Bank) nie szaleją z kwotą pożyczki. Jednak w tej ascezie powinny być granice. Ponieważ dochodzi do sytuacji, w której…

…banki oferują mniejszy kredyt niż firmy pozabankowe

Znane są już przypadki, gdy pożyczka pozabankowa miała niższe koszty niż ta w banku (casus Providenta), jednak rozgrywało się to przy niższych kwotach pożyczki.

Maksymalna kwota i okres kredytowania w Smartney
il.1. Formularz informacyjny na stronie Smartney zawiera informacje o wysokości kredytu. źr. smartney.pl

O ile TFBank to mimo wszystko bank, o tyle Smartney, który w kwocie pożyczki zrównał się z tym pierwszym i oferuje dwukrotnie więcej niż Nest Bank, to już firma pozabankowa czystej wody. I nie powinien nas mylić slogan na stronie pożyczkodawcy “Grupa Oney Bank”. Grupa grupą, ale pożyczki udziela parabank jako spółka z o.o. (a w takiej formie banki w Polsce nie mogą prowadzić działalności).

Nest Bank broni się jeszcze okresem kredytowania, ale może to potrwać niedługo, gdyż Smartney również ostrzy zęby na klientów bankowych i jeszcze nieraz może nas zaskoczyć.

Ofercie Smartney przyglądaliśmy się już na początku tego roku w innym artykule.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.