Mama 4 plus a kredyt (zdolność kredytowa)

5
(1)

Czy mama 4 plus ma wpływ na kredyt i zdolność kredytową? Oczywiście, jak każde świadczenie, które jest brane pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt czy pożyczkę.

Kiedy i komu zatem pomoże zwiększyć zdolność kredytową i szansę na kredyt ów dochód w postaci świadczenia Mama 4 Plus?

Gdzie po kredyt z Mama 4 plus?

Zanim odpowiemy sobie jak to świadczenie wpływa na zdolność kredytową należy postawić pytanie w jakim banku to świadczenie jest brane pod uwagę. Zatem zanim pożyczkodawca ruszy po kredyt powinien upewnić się czy dobrze obrał cel. Przy wyliczaniu maksymalnej dostępnej kwoty kredytu Mamę 4 Plus pod uwagę weźmie tylko część banków. Dla przykładu

Świadczenie Mama 4 Plus i zdolność kredytowa w bankach
W tych bankach zdolność kredytowa wzrastaW tych bankach zdolność kredytowa nie wzrośnie
Nest BankAlior Bank
GetIn BankBank ING
TFBankmBank

Przypomnijmy sobie co to jest Program Mama 4 plus

Obejmuje on osoby, które nie zdołały wypracować sobie najniższej emerytury, gdyż w tym czasie wychowały przynajmniej czwórkę dzieci.

To kolejny program z „+” związany z dziećmi, który wszedł w życie 1 marca 2019 roku. Opiera się na zasadzie, że ktoś. kto wychował taką gromadkę dzieci, nie miał sposobności się obijać. Taka osoba zasługuje na wsparcie Państwa, albowiem bycie rodzicem to ciężka praca. Celowo użyłem słowa rodzicem, bowiem wbrew mylącej nazwie, program Mama 4+ obejmuje także spełniających określone warunki ojców.

Kto może otrzymać świadczenie Mama 4+

Jako, że świadczenie nawiązuje do emerytury to i warunki brzegowe do skorzystania z tego dodatki są podobne. O świadczenie może ubiegać się:

  • matka, która ukończyła 60 lat oraz urodziła i wychowała lub tylko wychowała co najmniej czworo dzieci,
  • ojciec, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Jak widać ustawodawca wykazał się konserwatywnym podejściem i nie zakłada, że ojciec może wychowywać dzieci na wskutek świadomego wyboru.

Mama 4 plus a kredyt i zdolność kredytowa

Mama 4 PLUS a zdolność kredytowa i finalnie kredyt

Jako, że jest to rodzicielskie świadczenie uzupełniające, to zgodnie z nazwą nie jest dodatkiem w stałej wysokości. Ma po prostu zapewnić świadczenie w wysokości najniższej emerytury.

Zatem jeśli kredytobiorca:

  • nie pobiera emerytury ani renty – otrzyma 1100 zł (co roku ta kwota będzie waloryzowana),
  • pobiera emeryturę lub rentę w wysokości niższej niż najniższa emerytura, to Mama 4+ będzie dopełnieniem do najniższej emerytury (świadczenie jest równe różnicy pomiędzy najniższą emeryturą, a wysokością pobieranej emerytury albo renty),
  • pobiera emeryturę lub rentę równą lub wyższą najniższej emeryturze, w.ówczas nie otrzyma nic.

Można to popisać wzorem:

Najniższa emerytura – wysokość pobieranej emerytury/renty = Mama 4+

Jak widać wyraźnie świadczenie Mama 4 PLUS może w zależności od sytuacji materialnej zmienić bardzo wiele. Lub nie zmienić nic. Prosimy dodatkowo zauważyć, że świadczenie to wpływające na konto bankowe, może przechylić szalę kwoty wolnej od zajęcia (w przypadku osób z komornikiem) i warto pamiętać o tym, aby przelewać je na konto wolne od komornika.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...