mBIG – Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej wchodzi do gry
Właśnie obserwujemy jak na rynek wkracza nowy BIG – mBIG czyli tytułowe Bisnode Międzynarodowe Biuro Informacji Gospodarczej. Takie przedsięwzięcia nie pojawiają się na codzień. Ale w ostatnich latach mamy w tym względzie zdecydowane ożywienie.
Dzięki mBIG do wielkiej trójki (ERIF, KRD, Infomonitor) dołączyła już w sumie kolejna trójka (KBIG, KIDT, mBIG). Są pewne przesłanki mogące wskazuje na to, że to jeszcze nie zamknięta lista, ale o tym napiszę gdy przyjdzie pora.
Kto trafia na „listę dłużników” mBIG?
Odpowiedź nasuwa się sama – przede wszystkim osoby zadłużone w firmach pozabankowych. Oczywiście w firmach, które zdecydują się wpisywać dłużników do rejestru mBIG – wszak nie jest to żaden obowiązek. Można zatem spodziewać się, że ten BIG w jakiś sposób będzie chciał zachęcić firmy do korzystania z ich właśnie usług lub będzie celować w określony segment rynku jak np. KIDT.
Faktem pozostaje, że Bisnode tym posunięciem rozszerza swoją działalność dotyczącą firm o rynek dłużników – konsumentów.
mBIG – jak wykreślić wpis z rejestru
Bisnode mBIG działa w myśl tych samych przepisów prawa jak pozostałe BIG-i, zatem całkowite wykreślenie z tego rejestru dłużników będzie możliwe tylko na wniosek wierzyciela po spłacie długu lub ewentualnie (w myśl nowych przepisów) jeśli minęło 10 lat od terminu wymagalności. Po spłacie zadłużenia od dłużnika nie jest wymagane żadne działanie, to wierzyciel ma dopilnować aby wpis zniknął z rejestru. Ma na to ustawowy czas i wisi nad nim ustawowy bat w postaci kar finansowych w przypadku niedopełnienia tego obowiązku.
mBIG – Bisnode, wywiadownia gospodarcza otwiera BIG
Grupa Bisnode bo do niej należy ten może nie nowy, ale dopiero teraz w zauważalny sposób wkraczający na rynek BIG. Bisnode znana jest doskonale na polskim rynku jako wywiadownia gospodarcza, czyli podmiot, który najprościej mówiąc zbiera z wszelkich możliwych źródeł informacje o podmiotach gospodarczych, a następnie te informacje sprzedaje. Robi to już od ćwierćwiecza. Własny BIG wydaje się być doskonałym uzupełnieniem takiej działalności.
Należy zauważyć, że Bisnode ma już doświadczenia z budowaniem oceny scoringowej klientów czy działaniem biur informacji kredytowej. Nabył je na rynkach skandynawskich, zatem nie będzie to dla tej firmy całkiem nowe doświadczenie.
Wiele niewiadomych czyli trudne początki
Bisnode mBIG nie zaczął jeszcze działać pełną parą (ponieważ nie posiada kompletu stosownych pozwoleń), świadczy o tym chociażby to, że nie jest uwzględniane w Raportach Zbiorczych BIG (jeden raport z wszystkich BIGów).
Generalnie jest jeszcze wiele niewiadomych, chociaż w Internecie byli już dawno tacy, którzy opisywali jak to mBIG działa. Zarejestrowanie mBIGu dla niektórych stanowiło od razu doskonałą okazję aby wyciągnąć z ustawy o BiG-ach (Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 r.) ogólniki i odtrąbić działalność nowego BIGu. W rzeczywistości po roku czasu na stronie mBIG nie ma jeszcze umieszczonego aktualnego cennika. Są za to wnioski i regulamin.
Aktualnie według naszej wiedzy mBIG czeka na zatwierdzenie regulaminu bez czego nie może formalnie działać:
Regulamin podlega zatwierdzeniu, w drodze decyzji, wydanej przez ministra właściwego do spraw gospodarki, po zasięgnięciu opinii Ministra Sprawiedliwości oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.
Art. 11 pkt 2 Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych
Czekamy zatem na pozytywny finał urzędniczej procedury i gdy przyjdzie pora sprawdzamy jak wyglądają realne możliwości pobrania raportu przez konsumenta. O tym opowiem już we wpisie jak pobrać raport mBIG.