Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku. Płaca minimalna a komornik

4.3
(4)

Decyzją rządu, minimalne wynagrodzenie w 2020 roku zostanie podniesione o 210 zł i wynosić będzie 3010 zł brutto. Co nowa płaca minimalna w 2022 roku oznacza dla dłużników mających zajęcie komornicze? 

PŁACA MINIMALNA PRZY PEŁNYM ETACIE

ok. 2360 zł

KWOTA WOLNA Z UMOWY O PRACĘ

ok. 2360 zł

KWOTA WOLNA NA KONCIE BANKOWYM

2257,50 zł

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku netto i brutto

Płaca minimalna zmieni się od stycznia 2022 roku. Wiemy, że minimalne wynagrodzenie w 2022 to 3010 zł. Ale ile to netto?

ok. 2360 zł (jeśli obowiązywać będą przepisy Nowego Ładu)

Kwota wolna od komornika (zajęcie wynagrodzenia za pracę po Nowym Ładzie)

Rok 2022 roku, choć zwiększy kwotę wynagrodzenia minimalnego, nie dokona przełomu w zasadach obliczania kwoty wolnej od komornika. Wciąż będzie to kwota równa wynagrodzeniu minimalnemu netto. Zatem pracujący na etacie będzie miał zagwarantowaną w 2022 roku kwotę wolną od zajęcia na poziomie minimum 2360 zł. 

Uwaga: kwota ta nie dotyczy dłużników alimentacyjnych. Ich nie obejmuje kwota wolna od komornika, nawet jeśli zarabiają najniższa krajową 3010 zł brutto.

Pensja minimalna w 2022 roku to 3010 zł. Wypłata taka (liczona „na rękę”) będzie kwotą wolną od zajęcia komorniczego z wynagrodzenia w 2022 roku. Będzie to około 2360 zł. 

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku. Płaca minimalna a komornik

Minimalna kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie w banku w 2022 roku

W 2022 roku każdy użytkownik konta bankowego ma zagwarantowaną kwotę wolną od komornika na koncie bankowym. Jest to kwota 2257,50 zł. Taka kwota będzie niemożliwa do zajęcia w 2022 roku dla dłużników niealimentacyjnych. 

2257,50 zł – tyle wyniesie w 2022 roku kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym.

Dlaczego znajomość wynagrodzenia minimalnego w 2022 roku jest ważna dla dłużnika?

Minimalne wynagrodzenie, czyli ustalane odgórnie przez rząd, ma bardzo duży wpływ na kwoty, jakie przysługują dłużnikowi w ramach kwot wolnych od zajęcia komorniczego

Porównajmy to kwotowo. Zarabiający 2500 zł pracownik, mający komornika na wypłacie, z grudniowej wypłaty będzie miał potrącone 440 zł. Ale ze styczniowej już tylko 140 zł.

Wszystko związane jest z podniesieniem kwoty minimalnego wynagrodzenia netto w 2022 roku do 3010 zł i „nowoładowymi” zasadami liczenia pensji netto

Każda zmiana kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę podnosi kwotę wolną od zajęcia komorniczego. A w rezultacie zmniejsza ilość pieniędzy wysyłanych przez pracodawcę komornikowi.

Podobnie rzecz ma się z kwotą wolną od komornika na koncie w banku. Ono ściśle zależy od minimalnej pensji w 2022 roku

Ta związana jest ściśle z kwotą wynagrodzenia minimalnego. I w 2022 roku wynosi 75% wartości minimalnego wynagrodzenia brutto. Im wyższe wynagrodzenie minimalne, tym wyższa kwota niemożliwa do zajęcia przez komornika.

Wynagrodzenie minimalne brutto w 2022 roku to 3010 zł. 75% wynagrodzenia minimalnego, stanowiące kwotę wolną od komornika, to 2257,50 zł.

W roku 2021 – dla porównania – kwota ta wynosi 2100 zł. A więc 157,50 zł mniej. Wszystko oczywiście wiąże się z niższą kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Konta socjalne bez zmian

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku pozostanie bez wpływu na zasady funkcjonowania kont socjalnych. Czyli specjalnych kont bankowych niedostępnych dla komornika. 

Konta socjalne, mimo podniesienia w 2022 roku kwoty wolnej od zajęcia, w całości pozostaną dla komornika nietykalne. Szczegóły tutaj.

Czy Nowy Ład sprawie, że minimalne wynagrodzenie będzie mogło być zajęte przez komornika?

Już w pierwszym komentarzu pod artykułem, jeden z uważnych czytelników tegoż zauważył, że zmiany podatkowe, które niesie ze sobą Nowy Ład, a które znacznie podniosą płacę minimalną netto, doprowadzą jednocześnie do paradoksu.

Takiego, że choć minimalne wybagrodzenie nie może być zajęte przez komornika, to jednak może….

Wciąż co prawda komornik, w przypadku zajęcia wypłaty w zakładzie pracy, pensji minimalnej w 2022 roku nie ruszy, za to w momencie wpływu na konto tegoż wynagrodzenia będzie mógł legalnie z minimalnego wynagrodzenia uszczknąć 100 zł.

Dlaczego tak może być? Kłania się matematyka. Szczególnie ustawodawcy.

Pensja minimalna netto w 2022 roku to wg zmian wprowadzonych przez Nowy Ład ok. 2360 zł. Ale kwota wolna od komornika na koncie bankowym tylko 2257,50 zł. Czyli w momencie wpływu najniższej krajowej na konto bankowe przez komornika zajęte, automatycznie przekroczona jest kwota wolna od zajęcia, a bank blokuje, a następnie odsyła komornikowi kwotę przekroczoną. Czyli ok. 100 zł. W ten sposób w 2022 roku kwota wynagrodzenia minimalnego będzie zajmowana przez komornika. 

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 4

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

  1. Geniusze z Wiejskiej zapomnieli o istotnej sprawie. Jeżeli przepisy Nowego Wału wejdą w życie, KAŻDA minimalna wypłata po przelaniu na konto bankowe zostanie okrojona o nieco ponad 100zł! Takie bzdurne przepisy tworzone naprędce na kolanie odbijają się potem czkawką każdemu…

    1. Proszę dać im szansę, może coś wymyślą. Na przykład zmienią kwotę wolną od zajęcia na koncie bankowym do poziomu nie 75%, a 85% minimalnej brutto i wybrną z tej sytuacji. Dziękujemy za Pana trafne spostrzeżenie w tej kwestii, nie omieszkamy zamieścić do w artykule.

        1. Dokładnie. A jak pracodawca robi z tym problem, to albo fintech np. DiPocket albo rachunek zaufanej osoby trzeciej (bez komornika na głowie oczywiście)

      1. Osobiście również sądzę, że coś jednak wymyślą, ale ciekawe czy ogarną ten temat przed Nowym Rokiem, czy jednak dopiero gdy po pierwszych wypłatach w styczniu rozbrzmi płacz tudzież przekleństwa jak kraj długi i szeroki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.