Nagrywanie przez komornika – warto wiedzieć

0
(0)

Zastanawiało Cię kiedyś czy komornik nagrywa swoje czynności i czy ewntualne nagrywanie przez komornika jest legalne ? Czy w nowym, 2019 roku przestanie dziwić widok komornika stającego w drzwiach i uzbrojonego w kamerę? Bez obaw, komornik nie zawsze będzie używać kamery i zapewne nie będą one kamerami wielkości operatorskich.

Ostatnimi producenci kamer, zwłaszcza tych specjalistycznych muszą przeżywać radosny okres. Coraz głośniej mówi się o kamerach na mundurze każdego policjanta, a już teraz w kamerę musi zaopatrzyć się każdy komornik.

Nowa ustawa o egzekucji komorniczej – nagrywanie przez komornika czynności egzekucyjnych.

Od dnia 01 stycznia 2019 r. w życie weszła ustawa mówiąca o tym iż każda czynność egzekucyjna wykonywana przez komornika poza terenem kancelarii będzie rejestrowana poprzez nagrywanie przy użyciu urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk takim jak np. kamera.

Jak komornik rejestruje zajęcie komornicze?

Każdy komornik, który wykonywać będzie czynności egzekucyjne po za terenem kancelarii czyli np. w domu dłużnika, zobowiązany będzie do rejestrowania tych czynności poprzez nagrywanie. Przed rozpoczęciem nagrywania obowiązkiem komornika będzie powiadomić o tym fakcie wszystkie osoby uczestniczące w czynności egzekucyjnej. Nagrywanie czynności egzekucyjnej będzie mogło mieć również miejsce jeżeli jeden z uczestników postępowania złoży wniosek o utrwalenie przebiegu tejże egzekucji. Komornik sam zapewnia sprzęt nagrywający.

Jaka kamera dla komornika?

Jak będzie wyglądać kamera komornika, który stawi się dokonywać zajęcia. Początkowo na myśl przychodzą kamery sportowe typu Go Pro. Jednak zastanawiać się długo nie trzeba – rynek błyskawicznie odpowiedział na zmiany. Wśród producentów już pojawiły się oferty kamer:

“spełniających wymogi rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z przebiegu czynności komornika.”

źr: www.elnex.pl

Są to rozwiązania w zasadzie bliźniacze do oferty dla służb mundurowych. Jeśli obawiałeś się, że w takiej kamerce może braknąć prądu w trakcie czynności komorniczych – to niepotrzebnie. Kamera nasobna zapewnia do 8 godzin ciągłej pracy, a są i modele oferujące 15 godzin działania. Nie ma pośpiechu, wszystko zdąży się utrwalić.

Ruch w interesie musi być spory, gdyż w części sklepów już pojawiły się komunikaty wieszczące: „towar czasowo niedostępny”

Co ma na celu nagrywanie egzekucji?

Nagrywanie przez komornika czynności wykonywanych podczas egzekucji ma na celu zapewnienia wzrostu bezpieczeństwa zarówno komornika, jak i uczestników, poprzez udokumentowanie, czy jego praca została wykonana należycie. Nagrania mają udokumentować, czy komornik nie łamie przepisów egzekucyjnych, a dłużnik bez żadnych oporów udostępnił komornikowi dostęp do przedmiotów dotyczących egzekucji. Zaznaczono również, iż

„ta zmiana ma charakter przełomowy i służy zarówno kontroli poprawności czynności, jak i bezstronności oraz etycznych standardów pracy komorników”.

komunikat Kancelarii Prezydenta

Co zrobić gdy mam obiekcje co do nagrywania czynności komorniczych ?

Rejestrowanie przebiegu pracy komornika co prawda będzie obowiązkowe, ale też może być w każdej chwili przerwane jeżeli jeden z uczestników stwierdzi, iż narusza to jego prywatność. Na jego życzenie komornik będzie miał obowiązek przerwania nagrywania. Nie oznacza to jednak przerwania czynności egzekucyjnej wykonywanej przez komornika, więc pomimo przerwania nagrywania komornik nadal będzie wykonywał swoją prace związaną z egzekucją. Jeżeli jednak uczestnik stwierdzi, że chce aby nagrywanie czynności przez komornika było nadal kontynuowane – może wnioskować o jego wznowienie. Komornik na kolejny wniosek takiegoż użytkownika ma obowiązek wznowienia rejestrowania czynności.

Wyżej wymieniona procedura kryje pewną pułapkę. Kto pierwszy wpadnie na pomysł by zmieniać zdanie co 5 minut i jakie będą tego konsekwencje?

Co się później dzieje z nagraniem?

Materiały nagrane podczas pracy komornika trafią bezpośrednio do akt sprawy i dostępne będą jedynie w jego kancelarii. Nagrania czynności egzekucyjnych udostępniane będą tylko i wyłącznie dłużnikowi i wierzycielowi, udostępnienie to nastąpi na sprzęcie zapewnionym przez komornika bez możliwości wyniesienia nagranych materiałów na zewnątrz co ma zapobiec dostaniu się ich w niepowołane ręce.

Do czego więc może służyć nagrywanie?

Zgodnie z nową ustawą dodatkowo do obowiązków komornika będzie należeć dostarczenie na początku egzekucji dłużnikowi specjalnego informatora, w którym znajdować się będą podstawowe prawa oraz formularza skargi na czynności komornicze. W formularzu znajdować będą się również informacje, gdzie można się odwołać w razie jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z pracą wykonaną przez komornika. Nagranie czynności komorniczych może być uwzględnione w formularzu skargi jako dowód do roszczeń dłużnika względem nieprawidłowego wykonania pracy przez komornika. Będzie to bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie było przy tym osób trzecich mogących poświadczyć, iż komornik przekroczył swoje kompetencje w sprawie egzekucji, zastraszał bądź poniżał dłużnika.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...