uokik ostrzega
|||

Ostrzeżenie UOKiK przed serwisami pseudopożyczkowymi

5
(1)

Ostrzeżenie UOKiK: chodzi aż o 81 serwisów, które prowadzone były przez jedną firmę, między innymi pod nazwami: bezbiku.pro, gotowka.online, wybierzpieniadze.pl, rozsadnapozyczka.pl oraz wiele innych, są to portale wydające się specjalizować się w zwykłych wyłudzeniach.

Niewiele ponad pół roku temu ostrzegaliśmy przed systemem jaki wdrożyła jedna z firm „pożyczkowych”. Systemem bardzo prostym, bazującym na zaślepieniu, mającym na celu zgarnięcie pieniędzy od szukających cudownego finansowania dłużników. W końcu ktoś postanowił na poważnie przyjrzeć się działaniom firmy Geldor

Wielki przekręt pożyczkowy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wyżej wymienione serwisy oraz wiele innych im podobnych, podszywających się pod firmy zajmujące udzielaniem pożyczek tzw. chwilówek, prowadzone są przez jedną firmę: GELDOR Artur Karwot z Rybnika. Wbrew pozorom serwisy te nie oferowały pożyczek, lecz stworzone były do pobierania danych oraz bezzwrotnych opłat. Pełną listę tych serwisów znaleźć możecie na stronie internetowej UOKiK. (https://www.uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=15102)

Na czym to polegało?

Wygląd, nazwa oraz treść serwisów wprowadza klientów w błąd, dając wrażenie udzielania pożyczek. Jednak wrażenie to jest mylne. Ich działalność ma na celu wyłudzenie danych, które udostępniane są później na stronie internetowej stworzonej dla potencjalnych pożyczkodawców. Firma GELDOR pobiera od konsumentów opłaty w formie tzw. SMS Premium za np. sprawdzenie statusu czy aktywację wniosku o pożyczkę. Opłaty te zależnie od serwisu, wynoszą nawet 30 zł.

Ostrzeżenie UOKiK, tzw. konsumenckie

Konsumenci nie wysyłaliby płatnych SMS-ów, gdyby przedsiębiorca rzetelnie ich poinformował, że nie jest pożyczkodawcą ani pośrednikiem kredytowym i nie będzie rozpatrywać ich wniosków. Naszym zdaniem firma wprowadziła ich w błąd i naraziła na straty. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydanie ostrzeżenia

Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, urząd ma prawo wydać takie ostrzeżenie UOKiK gdy firma, stosując nielegalną praktykę naraża konsumentów na straty finansowe lub inne niekorzystne dla nich skutki.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach (sygn. akt PO II Ds. 39.2017).

Ostrzeżenie UOKiK przed serwisami pseudopożyczkowymi

Kto dawał się wykiwać? Jak zwykle szukający pożyczek

Oczywiście olbrzymią większość naiwnych stanowili poszukiwacze tzw. pożyczkowego Graala, czyli osoby tkwiące w pętli długów i pomimo tego szukające wciąż kolejnych pożyczek. Ponieważ nie mogli już otrzymać nic w legalnie działających firmach pożyczkowych udzielających również pożyczek dla zadłużonych, kierowali się tam, gdzie ktoś im coś obiecał.

Niestety, sposób myślenia osób w pętli długów jest całkowicie irracjonalny. Chęć zdobycia kolejnych pieniędzy eliminuje zdroworozsądkowe myślenie. I osoby takie są skłonne z góry zapłacić każdemu, kto obieca im przedmiot pożądania: pieniądze.

Niewielka część zadłużonych w pętli długów jest w stanie wyjść ze swego uzależnienia bez osiągnięcia dna, czyli komorniczego zajęcia w momencie, gdy pętla długów zacisnęła się na dobre.

Dla wszystkich, którzy czują, że szukanie pożyczek na spłatę pożyczek jest drogą do bankructwa przypominamy, że istnieje wiele możliwości wyjścia z nawet dużych długów. Wystarczy poszukać pomocy fachowca, aby sprawdzić jak wyjść z długów bankowych i pozabankowych.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...