Permanentna inwigilacja, czyli nowoczesny arsenał komornika
Arsenał nowoczesnych rozwiązań stosowany przez komorników utwierdza nas często w przekonaniu, że stare dobre czasy względnej wolności dłużników wymykają się nam z rąk. Przypominamy sobie o tym, gdy na karku poczujemy oddech komornika. Nowoczesne technologie ułatwiają życie nie tylko zwykłym zjadaczom chleba. Postęp zaś czasami wystawia nam rachunek w najmniej oczekiwanych momentach.
Nowoczesność w domu i kancelarii
Kancelarie komornicze (szczególnie w obliczu kadrowych braków) korzystają pełnymi garściami ze zdobyczy techniki i elektronicznych systemów. Dłużnikowi, chcącemu w miarę normalnie funkcjonować, często wydawać się może, że został na dobre osaczony. Chociaż prawidłową diagnozą jest, że furtek dla zadłużonych jest coraz mniej, to nie znaczy, że nie ma ich wcale.
Dzisiaj skoncentrujmy się na tym z jakich podstawowych systemów korzystają komornicy. Żeby z czymś się zmierzyć trzeba to dobrze poznać.
Systemy wykorzystywane w postępowaniu komorniczym
Sprawny i dysponujący otwartym umysłem komornik sądowy dąży do optymalizacji podejmowanych działań i skrócenia czasu podejmowanych czynności egzekucyjnych. Na bieżąco wdraża udogodnienia i korzysta z systemów informatycznych wspomagających czynności komornika sądowego. Co zatem znajdziemy w arsenale komornika?
#1 EPU – elektroniczne postępowanie upominawcze
Elektroniczne Postępowanie Upominawcze przewidziane jest dla roszczeń pieniężnych. Wprowadzone zostało jako odrębne postępowanie, w którym uzyskanie nakazu zapłaty nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego. Mówiąc kolokwialnie – Sąd „klepie” nakaz zapłaty bez sprawdzania dowodów – byle dług nie był przedawniony. Taki nakaz zapłaty oraz klauzula wykonalności wydane w EPU mają postać wyłącznie elektroniczną. Po ich uzyskaniu wierzyciel również elektronicznie może złożyć u wybranego komornika sądowego wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
#2 PUE ZUS – system zapytań do ZUS
System elektroniczny, dzięki któremu komornik może online przeszukać bazy danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego największą zaletą (dla komornika) jest szybkość pozyskiwania informacji o zatrudnieniu, złożonych deklaracjach PIT 11/8A, numerach telefonu oraz rachunkach bankowych z których odprowadzane były składki ZUS. Informacje pozyskiwane w ten sposób komornik otrzymuje w ciągu 24 godzin od złożenia zapytania.
#3 System Ognivo – zapytania do banków o rachunki bankowe dłużnika
System Ognivo to złożone narzędzie. Umożliwia m.in. elektroniczną wymianę informacji pomiędzy komornikiem sądowym a bankami, dotyczącą poszukiwania rachunków bankowych dłużników. Zapytania komornika do dowolnej ilości banków, w tym również banków spółdzielczych wysyłane są w formie elektronicznej i w tej też formie komornik uzyskuje zwrotną odpowiedź czy dany dłużnik posiada w konkretnym banku rachunek, czy też nie. Aplikacja jak łatwo się domyśleć pozwala wydatnie skrócić zarówno czas jak i koszty pozyskiwania informacji od banków. Często konto bankowe jest namierzane w kilkanaście minut, tyle bowiem może zająć pozyskanie informacji z tego systemu. W praktyce komplet informacji komornik otrzyma maksymalnie w ciągu 48 godzin.
#4 CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców komornik wykorzysta do szukania pojazdu należącego do dłużnika. CEPiK gromadzi dane dotyczące zarejestrowanych na terenie Polski pojazdach i ich właścicielach. Podobnie jak system Ognivo, istotnie skraca czas pozyskiwania informacji o dłużniku, a przez to wpływa na sprawność i szybkość postępowania egzekucyjnego. Fakt, że dłużnik posiada samochód jest ustalany w ciągu maksymalnie 24 godzin.
#5 CBDKW – Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych
Podsystem Dostępu do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych to rozwiązanie pokazujące komornikowi czy dłużnik jest właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości położonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Komornik aby uzyskać te informacje potrzebuje jedynie podstawowych informacji o dłużniku:
- imienia i nazwiska,
- numeru PESEL,
- imion rodziców.
#6 CPD MW – Centrum Personalizacji Dokumentów MSW – baza PESEL
System umożliwia weryfikację danych osobowych zawartych w systemie PESEL. Komornik może zweryfikować m.in. adres zameldowania, imiona rodziców. Wszystko odbywa się elektronicznie, czyli szybko i bez zbędnych nakładów pracy.
#7 CEiDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
CEiDG czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pozwala na ustalenie szczegółowych danych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Komornik posiada dostęp do większej ilości informacji niż zwykły śmiertelnik korzystający z tej bazy. Ma on bowiem dostęp do informacji niejawnych m.in. numeru PESEL, czy adresu zamieszkania przedsiębiorcy.
#8 Sądowy Rejestr Zastawów – CI RZ
Elektroniczny dostęp do Sądowego Rejestru Zastawów umożliwia uzyskanie informacji o ustanowieniu na danej ruchomości zastawu rejestrowego.. System ten zatem istotnie skraca czas uzyskiwanych informacji w porównaniu do zapytań wysyłanych drogą pocztową, co w konsekwencji jest kolejnym elementem przyspieszającym postępowanie egzekucyjne. Informacja wpływa do komornika do 12 godzin.
Co przyniesie przyszłość?
Już wkrótce komornicy będą korzystać z SEPI – Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej. Systemu, który pozwala na elektroniczną komunikację z organami samorządu terytorialnego. Dzięki niemu możliwe jest składanie odpowiednich wniosków i zaświadczeń, a przede wszystkim szybka wymiana informacji. Dla komornika szczególnie użyteczna w zakresie istniejącego programu jest komunikacja z Powiatowym Urzędem Pracy.
A gdybyśmy sięgnęli w przyszłość jeszcze dalej? Czy ktoś zastanawia się jak daleko można wykorzystywać systemy do namierzania dłużników? Pokazali to ostatnio Chińczycy, którzy dłużników piętnują upubliczniając ich problemy na lewo i prawo.. Czy u nas jest to niemożliwe? Zadajcie sobie to pytanie, kiedy następnym razem nauczycie swój telefon rozpoznawać wasze odciski palców, twarz, głos i źrenice oka. Permanentna inwigilacja już rozłożyła się wygodnie w waszym domostwie i czeka na swój moment. A wraz z nią komornicy, dla których nowoczesne technologie to wędki do coraz skuteczniejszego wyławiania majątku dłużników.
Jednak z tego co mi wiadomo legalnie ani komornik ani windyk nie może wejść w posiadanie bilingów czy zawartości skrzynek mailowych, a dostęp do osób mających takie możliwości nie jest taki prosty i tani..:)
A pozostałe rejestry?
Cepik nie pokaże np. danych współwłaściciela pojazdu a inna kwestia to gdzie fizycznie pojazd się znajduje co by można go było wziąć? .:)
Informacje z pozostałych w pewnych przypadkach jednak zdadzą się psu na budę,a nic tak nie studzi zapału komora jak info ,że dłużnik prowadzi dz.gosp i zalega sporo w zus…zazwyczaj jest to gwóźdź do trumny egzekucji.
Wiele jest jeszcze możliwości takiego układania swoich spraw(będąc dłużnikiem),aby
żyć spokojnie i kiedyś w przyszłości być może coś spłacić…(bo kostucha też działa).
Natomiast w związku z tymi nowymi przepisami ,co przytomniejsze firmy zaczęły proponować lepsze warunki .
Bo teraz komornik nie policzy pakietowo 70 pln za sprawę bez wpływu ,a minimum 150 pln,czyli kolosalne straty dla windykacji gdy w skali roku wraca umorzonych kilkaset lub więcej spraw.
Tak więc ogarnięci dłużnicy mogą negocjować lepsze stawki,