Petal i jego karty kredytowe

Petal uruchamia kartę kredytową dla osób z niskim scoringiem

5
(1)

Firma Petal (po polsku Płatek) oferuje kartę kredytową dla osób z niskim scoringiem. Co pokazuje, że problem osób o mizernej historii kredytowej dotyczy nie tylko naszego podwórka.

Podejście do sprawy Petal-a jest dosyć interesujące i nie ma odpowiednika na naszym rynku. Czyli podmiotu finansującego, który podchodziłby do sprawy w tak kompleksowy sposób. Czy jednak można samemu stworzyć sobie podobne rozwiązania?

Po co karta kredytowa osobie ze złą historią kredytową?

Odpowiedź nasuwa się sama – by móc znów pożyczać. W Polsce też jest możliwe uzdrowienie swojej zdolności kredytowej, o czym pisaliśmy w artykule pokazującym jak odbudować scoring BIK. O ile jednak w Polsce musimy trochę pokombinować i korzystać z kilku instytucji, za oceanem, gdzie działa Petal, sprawy mają się znacznie prościej. Być może i do nas zawita ten sposób myślenia. Tym czasem przyjrzyjmy się temu, jak to się robi w Stanach.

Jedna firma, dwie karty

Amerykański startup Petal zaprezentował kartę kredytową przeznaczoną dla osób z oceną kredytową nie najwyższych lotów. Zapewne przyczynił się do tego również kryzys związany z Covid-19, który powiększył grono osób z problemami finansowymi.

Wbrew nazwie, Petal 1 to druga karta kredytowa w ofercie tej firmy. Podobnie jak pierwsza, jest to karta Visa bez opłat rocznych, połączona z aplikacją mobilną. Pierwsza karta – teraz wydawana pod numerem 2 – koncentruje się na osobach, które mają krótką historię kredytową lub nie mają jej wcale. Nowa karta (dla przypomnienia – Petal 1) jest skierowana do szerszego grona odbiorców: ludzi, którzy mają już długą. ale niezbyt chwalebną historię kredytową

Jeśli ktoś jest ciekawy, jak tam spłaca się kredyty u amerykańskich sojuszników, zapewne z zainteresowaniem przyjmie informację, że prawie połowa wszystkich Amerykanów ma ocenę kredytową „non-prime”. Nie dziwi zatem, że w czasie pandemii siadła ilość wydawanych kart. W Polsce zawsze klient może zwrócić wzrok w stronę kart spoza systemu bankowego, typu AXI Card.

Petal uruchamia kartę kredytową dla osób z niskim scoringiem

Stopniowo wyciągać za uszy – ot cały sekret

Na początek zamiast polegać wyłącznie na wiarygodności kredytowej, Petal zbudował autorską technologię. Pozwala ona analizować historię zachowań w banku (czyli coś jak obecny u nas Kontomatik). Mierzy wiarygodność kredytową w oparciu o dochody, wydatki i oszczędności.

Proces ten zwany jest „Cash Scoringiem”. Zwraca uwagę na te aspekty, które zazwyczaj nie są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji kredytowej. W ten sposób pomaga ludziom, którzy tradycyjnie mają problemy z uzyskaniem kredytu. To nieco przypomina kredyty konsolidacyjne w SKOK-ach, gdzie również klient jest oceniany nie tylko pod kątem tego, ile nabroił, ale również tego, czy już wyszedł na prostą. Ta sama filozofia wydaje się leżeć u podstaw kredytów udzielanych klientom banku Millennium.

Petal wziął na siebie dwa ryzykowne etapy przywracania dłużnikom zdolności kredytowej:

  1. Petal 1 (nowa karta) została zaprojektowana tak, aby pomagać użytkownikom w budowaniu ich zdolności kredytowej. Dodatkowo dzięki aplikacji mają dostęp m.in. do śledzenia punktów kredytowych (w Polsce konieczny jest do tego abonament w BIK).
  2. Kto nie zaliczy skuchy na pierwszym etapie, może przejść na wyższy poziom i przejść na Petal 2

Co dalej po odbudowaniu wiarygodności kredytowej?

Potem już tylko pozostaje decyzja, czy pozostać wiernym firmie, która podała rękę w ciężkich czasach czy iść dalej, ku normalnemu bankowi. Jeśli dobrze się zastanowić, u nas można nie mieć takich dylematów. Wystarczy, że dłużnik postawi na jeden z banków, które pomagają wskoczyć do grona kredytobiorców. Wszak ta pomocna ręka należy wówczas do banku.

Miejmy jednak nadzieję, że i w Polsce ktoś uprości życie „po długu”. A następnie będzie mógł napisać na swojej stronie, niczym Petal:

„Tak wiele innych społeczności jest niedofinansowanych i nadmiernie obciążonych w dzisiejszym systemie kredytowym, szczególnie po Covid-19. Wraz z wprowadzeniem Petal 1 mamy nadzieję pomóc w rozwiązaniu tego problemu i przywrócić wielu Amerykanom drogę do finansowego sukcesu”.

Dane firmy 
Logo:Logotyp Petal Card Inc.
Nazwa:Petal Card Inc.
Data założenia:02/01/2016
Adres:94 Bowery 3rd Floor New York, NY 10013 United States
WWW:www.petalcard.com

żr. Bloomberg, The New York Times, Petalcard.com, finextra.com, zdj. Patal Card Inc.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...