Przedawnienie długów – po ilu latach przedawniają się długi?
Zastanawiasz się po ilu latach przedawniają się długi i dlaczego tak się dzieje? Czy dług przedawniony to dług umorzony? Co sprawia, że jedne długi przedawniają się a inne nie?
Przedawnienie długów budzi u dłużników dużo emocji. Ale i nadziei, gdyż jest szansą na legalne uniknięcie spłacania pożyczek czy kredytów. Kilka lat temu przepisy dotyczące przedawniania roszczeń zostały ujednolicone. Czy na korzyść dłużników? Skróceniu z 10 do 6 lat uległ podstawowy termin przedawnienia. Co to oznacza dla osób liczących na to, że jego dług się przedawni?
Co oznacza przedawnienie długu?
Zgodnie z obowiązującym prawem wierzyciel, czyli ten, wobec kogo masz dług, ma określony czas na odzyskanie pieniędzy. Lub choćby rozpoczęcie odzyskiwania ich poprzez złożenie do sądu pozwu. Ten okres to 6 lat.
W przypadku bezczynności wierzyciela po 6 latach dług staje się przedawniony. A co to oznacza w praktyce?
Przedawnienie długu oznacza dla dłużnika prawo do legalnego uchylenia się od zapłaty. A dla wierzyciela zamknięcie drogi do wyegzekwowania długu na drodze prawnej. Wierzyciel, w przypadku przedawnienia zobowiązania, nie ma możliwości złożenia pozwu w sądzie, A tym samym uzyskania zapłaty i wszczęcia egzekucji komorniczej.
Spłata długu może nastąpić wyłącznie wówczas, gdy dłużnik ma na to ochotę. A jeśli ochoty nie ma – może odmówić spłaty zobowiązania. I wierzyciel nie może mu nic zrobić. Na drodze prawnej.
Dług przedawniony nie przestaje istnieć
Przedawnienie długu nie oznacza, że jest on z automatu umorzony. Dług przedawniony istnieje i wierzyciel ma święte prawo do prowadzenia działań windykacyjnych na rzecz odzyskania pieniędzy.
Nie można zabronić mu tego powołując się na przedawnienie. Ono zabiera wierzycielowi możliwość skorzystania z sądu, ale nie możliwość upominania się o swoje pieniądze. Możliwość wzywania Cię do zapłaty czy umieszczania na listach dłużników jest wciąż prawem tego, komu nie oddałeś pieniędzy. I przedawnienie roszczenia nie ma na to żadnego wpływu.
Podobnie rzecz ma się z windykacją terenową. Pomimo przedawnienia długu Twój wierzyciela ma prawo wysyłać pracowników w celu przypomnienia Ci, że nie oddałeś pieniędzy. I przedawnienie roszczenia nie odbiera mu tego prawa.
Termin przedawnienia pożyczki
Wyliczenie, kiedy przedawni się Twój dług, jest bardzo proste jeśli chodzi o zobowiązania finansowe zaciągane w ostatnich latach. I skomplikowane, gdy chodzi o stare długi, nierzadko sprzedawane. W związku z tym, że jednak ogromna większość dłużników, która chce zrozumieć istotę przedawnienia roszczeń współczesnych, zajmę się wyłącznie wyjaśnieniem kiedy przedawnia się dług zaciągnięty w ostatnich kilku latach. A nie przedpotopowy.
Jak wylicza się przedawnienie?
Do daty wymagalności roszczenia (o niej za moment) dodajesz 6 lat. Dług przedawni się w ostatnim dniu roku, który wyszedł Ci w wyniku dodawania
Data wymagalności w przypadku kredytu bankowego to w praktyce data wypowiedzenia przez bank umowy kredytu. A nie spłaty ostatniej raty z harmonogramu. Zatem w sytuacji, gdy „położysz” kredyt na 10 lat to bieg przedawnienia nie jest liczony od daty planowanego zakończenia spłaty kredytu wg harmonogramu. A od daty z którą bank umowę zakończył. Wypowiadając Ci ją.
Dla wielu dłużników Sylwester jest więc podwójnie radosny. Bo w momencie wystrzelenia o północy korków od szampana tysiące długów ulatują w niebyt. Stają się przedawnione.
Przerwanie biegu przedawnienia
Bieg przedawnienia może być przerwany – zarówno poprzez działania wierzyciela jak i samego dłużnika. Co w praktyce oznacza przerwanie biegu przedawnienia i jak się go wystrzegać?
Przerwanie biegu przedawnienia poprzez czynności prawne wierzyciela
Mowa o tych dwóch czynnościach, z którymi spotykają się dłużnicy. Najczęściej jest to po prostu złożenie pozwu do sądu. Przerywa ono bieg przedawnienia, który zaczyna się liczyć od nowa. Drugą sytuacją, z jaką spotykają się dłużnicy, jest przerwanie biegu przedawnienia długu potwierdzonego nakazem zapłaty wydanym przez sąd. W tym przypadku wierzyciel przerywa bieg przedawnienia poprzez złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej.
Dlatego też sytuacja dłużników „z wyrokiem” jest kiepska. Na szczęście wierzyciele nie chcą latami bawić się w pilnowanie terminów i przerywania biegu przedawnienia poprzez angażowanie komornika, któremu muszą wszak płacić. I takie długi można spłacić ze znaczącym umorzeniem. Wdrażając skuteczne negocjacje z firmą windykacyjną, która dług kupiła.
Dłużnik nieświadomie może sam przerwać bieg przedawnienia poprzez uznanie długu
A wierzyciel, mający doświadczenie i wiedzę, skutecznie mu w tym pomoże. Poprzez liczne zachęty i wabiki. Przerwać bieg przedawnienia poprzez uznanie długu jest bardzo prosto. Do najczęściej spotykanych błędów, prowadzących do uznania długu wprost, należą:
- pismo dłużnika o rozłożenie długu na raty
- wniosek o zaniechanie naliczania odsetek lub ich umorzenie
- prośba o odroczenie terminu płatności
Podstępne mediacje
Niektóre firmy kupujące długi do przerwania biegu przedawnienia poprzez uznanie długu używają pułapki w postaci propozycji mediacji. Dłużnik dostaje informacje, że może przeprowadzić bezstresowe mediacje online z certyfikowanym mediatorem. I uzyskać bardzo atrakcyjne warunki spłaty. I tak jest w rzeczywistości, tyle tylko, że mediacje te przerywają bieg przedawnienia. Są bowiem niczym innym niż uznaniem długu.
Mediacje to szereg ustępstw w kierunku dłużnika oferowanych za uznanie długu. Pamiętać należy, że wierzyciel opłacający mediatora za wszelką cenę chce, abyś dług uznał, bo bez tego jego szanse na uzyskanie nakazu zapłaty są bardzo małe.
Czy komornik może egzekwować przedawnione długi?
Rolą komornika nie jest sprawdzanie, czy dług jest przedawniony czy nie. W praktyce jednak nie dochodzi do egzekucji komorniczej długów przedawnionych. Bo aby doszło do wszczęcia egzekucji, wierzyciel musi posiadać nakaz zapłaty lub wyrok sądu. A zgodnie z obowiązującymi przepisami żaden sąd w Polsce nie może wydać nakazu zapłaty w sytuacji, gdy pozew dotyczy długu przedawnionego.
Sąd ma obowiązek z urzędu zbadanie, czy nie doszło do przedawnienia. Nie musisz zatem podnosić przed sądem zarzutu przedawnienia. Bo pozew zostanie z automatu przez sąd odrzucony i do sprawy w ogóle nie dojdzie.
Wierzyciel oczywiście ma tego świadomość, więc nie skieruje do sądu pozwu w sprawie w której doszło do przedawnienia. Wie bowiem, że wyrzuciłby w ten sposób pieniądze. A że Cię tym straszy? Ma do tego prawo, wszak windykacja to sztuka manipulacji myślami dłużnika.
Jak sprawdzić czy dług jest przedawniony?
Aby sprawdzić, czy dług jest przedawniony, musisz znać datę wymagalności badanej wierzytelności. Możesz ją poznać poprzez uzyskanie tej wiedzy od wierzyciela (uwaga na kontakt bezpośredni ze względu na ryzyko przerwania biegu przedawnienia) lub poprzez raporty typu BIK lub BIG. Gdy znasz datę wymagalności dodajesz do niej 6 lat i znasz już rok, w którym dług stanie się przedawniony. Pamiętaj, że formalnie przedawnienie nastąpi ostatniego dnia owego roku.
Znając datę przedawnienia długu wystarczy sprawdzić czy nie doszło do przerwania biegu przedawnienia poprzez złożenie pozwu do sądu. Możesz to zweryfikować poprzez analizę swoich spraw w panelu klienta e-sądu lub w sądzie rejonowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania.
Sprzedaż długu a przedawnienie
Wiesz zapewne, że ogromna część firm pożyczkowych i banków sprzedaje wierzytelności, które nie zostały prawidłowo spłacone. Czy taka sprzedaź (cesja długu) ma jakikolwiek wpływ na przedawnienie samego roszczenia?