Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ostrzega

Polski Dom Maklerski SA ukarany przez KNF – winny GetBack?

0
(0)

Co wspólnego z GetBack ma Polski Dom Maklerski SA ukarany przez KNF? Po pierwsze oferował obligacje GetBack, po drugie znalazł się na cenzurowanym w KNF-ie.

w związku z naruszeniem art. 72 Ustawy o obrocie w brzmieniu sprzed wejścia w życie Nowelizacji, poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack SA (dalej: Obligacje), w sposób polegający na współpracy z podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych, w ramach której Polski Dom Maklerski SA dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu Obligacji, natomiast podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia Obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania Obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych.

żr. knf.gov.pl

Tak oto KNF uzasadniła cofniecie Polskiemu Domowi Maklerskiemu SA z siedzibą w Warszawie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej
W/w dom ma się wycofać z działalności maklerskiej w ciągu 3 miesięcy.

GetBack tonie i ciągnie za sobą innych

A wszystko przez GetBack. Kilka osób na własnej skórze odczuło skutki afery związanej z GetBackiem, do tego grona dołączyła również instytucja jaką jest Polski Dom Maklerski SA. PDM naruszył bowiem prawo przy oferowaniu obligacji firmy GetBack. A dokładnie jak wskazuje KNF art. 72 ustawy o obrocie w brzmieniu sprzed wejścia w życie nowelizacji.

Sam zakaz prowadzenia działalności maklerskiej to jeszcze nie wszystko, Polski Dom Maklerski SA ma zapłacić bowiem 2,5 mln złotych kary.

KNF karze w szczytnym celu

O czym jeszcze wspomina KNF w uzasadnieniu? O tym jak ważne znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych. Jak podkreśla KNF działalność ta ma tak doniosłe znaczenie, ponieważ nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne inwestują swoje środki w zaufaniu do podmiotów oferujących, do ich profesjonalizmu, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu wynikającego z otrzymanego zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej.

Czyli po ludzku mówiąc KNF odwołuje się do profesjonalizmu, etyki zawodowej. Pokazuje równocześnie, że pracownicy dużych instytucji finansowych obdarzani są niemałym zaufaniem. Pewnie nie raz postrzegani są na równi z pracownikami banków. Niestety to, że firma obraca ogromnymi pieniędzmi nie oznacza, że jej apetyt wykracza poza to, co można uzyskać z prowizji w sposób etyczny. Niektórzy, jak Amber Gold poszli wszak dużo dalej, a piramidy finansowe wciąż jeszcze znajdują chętnych do zasilenia szeregu poszkodowanych.

Czy decyzja KNF ma wpływ na Twoje długi w Getback?

Zdecydowanie nie. Getback, pomimo tego, że ledwie zipie pod natłokiem kar i konsekwencji działań zarządu, resztkami swoich pracowników usiłuje jeszcze windykować. Czy jest to dobry moment, aby znacząco zmniejszyć swoje zadłużenie wykorzystujac słabość Getback? Sprawdź. W naszej ofercie umorzeń długów kupionych znajdziesz nie tylko Getback. Obsługujemy również klientów KRUK-a, Ultimo, BEST SA, HOIST, Intrum. Sprawdź, w jaki sposób możemy pomóc Ci umorzyć długi.

 

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...