Polubowne rozstrzyganie sporu

Polubowne rozstrzygnięcie sporu – korzyści i wady

5
(2)

Polubowne rozstrzygnięcie sporu często bywa wskazywane jako dobra droga dojścia do porozumienia z wierzycielem. Jak każde rozwiązanie, także i to ma oprócz korzyści swoje wady. Czy finalnie to zawsze dobre rozwiązanie?

Co to jest polubowne rozstrzygnięcie sporu?

W skrócie jest to sytuacja gdy za pośrednictwem osoby trzeciej (negocjatora) Ty i Twój wierzyciel dochodzicie do zgody i podpisujecie ugodę.

Wśród instytucji finansowych często jako tacy prezentowani są np. Arbitrzy Bankowi, jednak najpełniej tą rolę wypełniają pracownicy Biura Rzecznika Finansowego.

Postępowanie polubowne – więcej korzyści czy wad?

Przy świeżych długach sprawa wydaje się oczywista i postępowanie polubowne ma sens. Jednak im dług starszy i jego historia bardziej pogmatwana korzyści z postępowania polubownego wydają się ustępować miejsca wadom. Zwłaszcza gdy Twój dług przechodził z rąk do rąk, być może się przedawnił lub został nabyty w sposób uniemożliwiający wierzycielowi udowodnienie jego wysokości. Dodajmy do tego presję czasu np. związaną z koniecznością zaciągnięcia kredytu i pozbycia się starego długu z BIG. Jak wówczas wyglądają wady i zalety tego rozwiązania?

Wady
  1. Można je przeprowadzić tylko po zakończeniu procedury reklamacyjnej. Na dodatek wcześniej wskazane jest również przeprowadzenie postępowania interwencyjnego – należy zatem zapomnieć o szybkim doprowadzeniu do ugody z wierzycielem. Warto zwrócić na to uwagę gdy czas gra rolę.
  2. Wszczynając postępowanie polubowne przerywasz bieg przedawnienia, podobnie jak w postępowaniu sądowym. Już na początku pozbawiasz się cennego argumentu w negocjacjach zadłużenia.

i

Zalety
  1. Masz pewien wpływ na efekt rozwiązania sporu, a finalnie możesz go odrzucić i nie podpisać ugody.
  2. To jak toczyło się postępowanie polubowne objęte jest tajemnicą. Strony zobowiązują się nie ujawniać jak przebiegały negocjacje i jaki był ich efekt.
  3. Jest finalnie tańsze i szybsze niż postępowanie sądowe, dodatkowo nie wstrzymuje możliwości jego przeprowadzenia.

Jeśli w trakcie takiego postępowania złożysz pozew do sądu będzie to podstawą do zakończenia postępowania polubownego (umorzenia postępowania).

Stare długi, mało czasu – rozstrzygnięcie sporu po swojemu?

W takiej sytuacji dużo korzystniejsze będzie polubowne rozstrzygnięcie sporu na własną rękę lub przy pomocy negocjatora, który nie uruchomi oficjalnej ścieżki opisanej powyżej.

Wadą tego rozwiązanie może jawić się to, że na pewno nie podważysz istnienia długu, ale w oficjalnej ścieżce szanse na to też są znikome. Za to zalety wydają się być oczywiste:

1. Taka droga negocjacji nie powoduje automatycznego uznania długu. Uznanie jest dopiero elementem ugody, więc przedawnienie jest Twoim argumentem w negocjacjach, aż do osiągnięcia satysfakcjonującej ugody.

2. Negocjacje mogą potoczyć się się błyskawicznie. Zazwyczaj to kwestia kilku dni – jednak nasz rekord to mniej niż 12 godzin od przesłania pełnomocnictwa do wystawienia przez wierzyciela satysfakcjonującej ugody.

Postępowanie polubowne jest formą rozwiązania sporu pomiędzy np. bankiem czy firmą pożyczkową a jej klientem, przy udziale bezstronnej osoby trzeciej np., pracownika Biura Rzecznika Finansowego.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Zostaw swój komentarz...