Konsekwencje niespłacania długów - ręce w kajdankach
||

Jakie są konsekwencje niespłacania długów?

4.9
(9)

Jakie są konsekwencje niespłacania długów? Co może realnie grozić dłużnikowi uchylającemu się przed spłatą zadłużenia? Ile prawdy jest w groźbach windykacji, a ile realnego zagrożenia z powodu konsekwencji niespłacania długów?

  • Kiedy można mieć kłopoty prawne związane z niespłacaniem długów?
  • Czy ignorowanie komornika może przynieść konsekwencje natury prawnej?
  • Czy wierzyciel może złożyć zawiadomienie na policję?

Najnowsze zmiany w prawie są szokiem i mocnym ciosem dla dłużników. Dotychczas dłużnik, który zabezpieczył się przed komornikiem (na przykład przepisał majątek) pozostawał bezkarny. Teraz jednak to dłużnik musi drżeć przed tym, aby nie został doprowadzony przez policję do sądu w celu przymusowego wyjawienia majątku.

Jeśli masz długi – nawet bardzo stare – zapoznaj się z aktualnymi konsekwencjami niespłacanie długów. Bo doprowadzenie dłużnika do sądu to dopiero wierzchołek góry lodowej.

banner maly logo | Dzięki wsparciu specjalistów konsekwencje niespłacania długów przestaną Cię prześladować. Bowiem Twoi opiekunowie wiedzą doskonale, jak ich uniknąć. Realizując plan oddłużeniowy będziesz:

Za długi do aresztu – konsekwencje niespłacania długów

Teraz z powodu długów do aresztu trafić nie jest wcale trudno. Wystarczy, iż nie stawisz się w sądzie na przymusowe wyjawienie majątku, aby sąd uznał, że należy Cię osadzić w areszcie na okres do jednego miesiąca. Odsiadka z powodu długów może przytrafić się zatem każdemu, kto z jakiś powodów (na przykład zmiany adresu) nie stawi się w wyznaczonym przez sąd terminie wyjawienia majątku. I nie ma znaczenia, że dług ma 10 lat i wynosi zaledwie 1000 zł. Ważne jest, że areszt jest całkowicie realny. Jest to konsekwencja niespłacania długów pośrednia, gdyż bezpośrednią jest unikanie wyjawienia majątku przed komornikiem.

Wyjawienie majątku ukrytego przed komornikiem

Każdy z dłużników wyjawiających majątek pod przysięgą będzie musiał ujawnić wszystkie swoje darowizny dokonane w ostatnich 5 latach, jeśli ich wartość jest wyższa niż wysokość minimalnej pensji.

Każda taka darowizna będzie mogła być sądownie unieważniona. A ukrycie jej w trakcie składania wykazu majątku będzie traktowane jako złożenie fałszywego oświadczenia. Czyli będzie opłakane w skutkach, gdyż konsekwencją będzie odpowiedzialność karna.

Konsekwencją niespłacania długów i unikania komornika może być wyjawienie majątku – w sądzie i pod przysięgą.

Wpis do Krajowego Rejestru Zadłużonych

Kolejną konsekwencją niespłacania długów, jakiej nie da się uniknąć otrzymując wezwanie do wyjawienia majątku, jest wpis do byłego Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (obecnie zastąpiony przez Krajowy Rejestr Zadłużonych). Wpisu tego dokonuje sąd odbierający wykaz majątku i jest to wpis nieuchronny. Dłużnik figuruje w Rejestrze aż 10 lat od umieszczenia go tam przez sąd. Przez ten długi czas figuruje jako osoba niewypłacalna, a więc maksymalnie niewiarygodna dla pracodawcy, potencjalnego kontrahenta o instytucjach finansowych nie wspominając.

Wezwanie na policję przykrą konsekwencją niespłacania długów

Niespłacanie długów może mieć niemiłe konsekwencje w postaci konieczności złożenia zeznań na policji. Dłużnik może niespodziewanie otrzymać takie pismo:

Konsekwencje niespłacania długów - wezwanie na policję, zarzut oszustwa

Jak widać po paragrafie, wezwanie takie to nie przelewki. Czego bowiem dotyczy? Dokładnie oszustwa finansowego, bo takie zarzuty postawił wierzyciel w konsekwencji niespłacania długów przez pożyczkobiorcę.

Treść artykułu 286 kodeksu karnego

Wezwanie na policję z powodu niespłaconego długu to  duży stres i ocieranie się o poważne zarzuty – wyłudzenie kredytu. Niespłacone długi mogą więc odbić się czkawką.

Ten stres można zminimalizować, a ryzyko popełnienia błędu w trakcie zeznań na policji zminimalizować posiadać ochronę prawną dla dłużników. Zobacz w jaki sposób zamówić oddłużanie i abonament prawny dający spokój w takich sytuacjach jak wezwanie na policję za długi.

Realne wezwania na policję w konsekwencji niespłacania długów należą do rzadkości. Częściej spotkasz się ze straszeniem przez wierzyciela złożeniem zawiadomienia do prokuratury. Wspomniany abonament i wiążąca się z nim opieka prawna daje Ci komfort psychiczny, gdyż Twój opiekun analizuje wszystkie otrzymane pisma. I odróżnia straszaki windykacyjne od realnych zagrożeń stanowiących następstwo niespłacania długów.

Przestaniesz zadręczać się pytaniem czy za długi idzie się do więzienia.

Jak uniknąć konsekwencji niespłacania długów?

Sposób jest tak naprawdę tylko jeden: ugoda z wierzycielem. Jeśli do tej pory nie udało Ci się uzyskać dobrych warunków ugody, pomyśl o tym, iż większość naszych klientów ma je zagwarantowane. Otrzymując dodatkowo duże umorzenie długu. Czy spłata zadłużenia za połowę jego wartości nie jest dobrym motywatorem do tego, aby uniknąć konsekwencji niespłacania długów?

Jeśli Twoje długi zostały kupione przez KRUK, Ultimo, HOIST, EOS KSI, Intrum możesz skorzystać z naszej oferty negocjacji umorzenia zadłużenia. Jest to najlepsze możliwe rozwiązanie z szeregiem korzyści:

Wygoda
W Twoim imieniu działa pełnomocnik – nie musisz nigdzie jeździć
Profesjonalizm
Negocjacje odbywają się z osobami decyzyjnymi w centrali firmy windykacyjnej
Szybkość
Twój pełnomocnik rozpoczyna negocjacje w ciągu 48 godzin od podpisania umowy
Cena
Za prokurę i delegację pełnomocnika płacisz zawsze tylko kwotę pokrywającą koszt rozpoczęcia negocjacji (sprawdź w naszym cenniku) – nie potrzebujesz więcej, aby zacząć się oddłużać
Transparentność rozliczeń
Płacisz jedynie za osiągnięty cel: procent od kwoty, która została Ci umorzona

Pomoc w uniknięciu kłopotów z wierzycielami – szybka ugoda

Działamy na terenie całego kraju. Wszystko załatwiamy internetowo – nie wymagamy od Ciebie spotkań, przyjazdów i wizyt w naszym biurze.. Wystarczy, że zamówisz usługę przez internet.

Chcesz wysłać negocjatora w sprawie swojego długu? Napisz do nas już teraz. Odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania? Prosimy pisać na adres bok@mamdlugi.pl

Skontaktujemy się i przedstawimy Ci jak widzimy pomoc w spłacie długów i realne do osiągnięcie umorzenie w Twojej sprawie. Jeśli uznasz je za satysfakcjonujące, podpisujemy umowę, pełnomocnictwo i rozpoczynamy działania.

Po zakończonych negocjacjach otrzymasz od swojego wierzyciela ugodę z informacją o kwocie umorzonej. Może ona wyglądać np. tak:

Miłe konsekwencje niespłacania długów w KRUK - umorzenie przez KRUK SA dużej części zadłużenia

Jeśli wartość umorzenia jest zgodna z warunkami umowy, przelewasz nam wynagrodzenie stanowiące równowartość 10% kwoty umorzenia.

Jeśli efekt jest choć o 0.1% niższy niż ustalony – nie płacisz nic i zachowujesz oszczędność wynikającą z umorzenia wyłącznie dla siebie.

Pamiętaj – o umorzenie części długu kupionego od pierwotnego wierzyciela możesz ubiegać się również mając czynną egzekucję komorniczą. Nie jest to żadną przeszkodą dla naszych negocjatorów.

Plan Oddłużeniowy receptą na konsekwencje niespłacania długów i finansową prostą

Poznałeś już kilka konsekwencji niespłacania długów i jedno rozwiązanie. Czas najwyższy połączyć to w jedną całość. Jest nią plan oddłużeniowy realizowany przy wsparciu nie jednego, a dwóch specjalistów. Jednym z nich jest osobisty opiekun procesu oddłużania. Drugim adwokat.

Dzięki wsparciu specjalistów konsekwencje niespłacania długów przestaną Cię prześladować. Bowiem Twoi opiekunowie wiedzą doskonale, jak ich uniknąć. Realizując plan oddłużeniowy będziesz:

  • spłacać część swoich zadłużeń w ratach
  • adwokat będzie walczył o umorzenie sądowe części nienależnych wierzycielom (np. elementów lichwy)
  • opiekun – negocjator będzie przygotowywał grunt pod umorzenia

Tak to wygląda w dużym uproszczeniu. Dla Ciebie najważniejsze jest, że wreszcie nie jesteś sam ze swoimi długami i masz opiekunów, którzy wiedzą, co robić, aby Twoje długi zmniejszały się, zamiast rosnąć. Bez ponoszenia przez Ciebie konsekwencji niespłacania długów.

Pamiętaj, pomoc zadłużonym jest bliżej, niż myślisz.

Dlaczego warto nam zaufać?

  • 12 lat na rynku o zasięgu ogólnopolskim.
  • Wcześniej działaliśmy pod nazwą Windykowani.pl
  • Jesteśmy polecani przez pracowników większości banków!
  • Mówią i piszą o nas: Newsweek, Onet, Polskie Radio, Telewizja Polska i inne.
  • Posiadamy wiarygodne i rozpoznawalne certyfikaty takie jak raport BIG (Biuro Informacji Gospodarczej).
  • Setki pozytywnych opinii i wygranych spraw popartych case study.

Zadzwoń do nas bezpłatnie – pomożemy Ci zlikwidować dług!

(71) 725 41 24

Jak wyjść z długów w parabankach
zadłużenia
newsweek2021 | Dzięki wsparciu specjalistów konsekwencje niespłacania długów przestaną Cię prześladować. Bowiem Twoi opiekunowie wiedzą doskonale, jak ich uniknąć. Realizując plan oddłużeniowy będziesz:

  • Nie posługujemy się kupionymi zaświadczeniami o rzetelności i wiarygodności. Na pewno widziałeś takie certyfikaty:

najpopularniejsze certyfikaty wydawane firmom

  • Możesz im wierzyć, ale czy masz pewność dobrej weryfikacji? My idziemy krok dalej, dając Ci do ręki raport z BIG. Sprawdź nas klikając poniżej. Raport otworzy się automatycznie.

raport zbiorczy mecenatura pl | Dzięki wsparciu specjalistów konsekwencje niespłacania długów przestaną Cię prześladować. Bowiem Twoi opiekunowie wiedzą doskonale, jak ich uniknąć. Realizując plan oddłużeniowy będziesz:

Zadzwoń do nas bezpłatnie – pomożemy Ci zlikwidować dług!

(71) 725 41 24

Co grozi za niespłacone długi i jest nieuchronne?

Znasz już te najbardziej dotkliwe konsekwencje niepłacenia zobowiązań. Czas przejść do tych, które dotykają każdą osobę, która przestaje spłacać długi. I są tak oczywiste i znane, że nie omówiliśmy ich w części poświęconej konsekwencjom znacznie bardziej dokuczającym dłużnikom.

Windykacja – telefoniczna, elektroniczna i terenowa

Pierwszą konsekwencją niespłacenia długu w terminie jest pojawienie się windykacji. Dłużnik, który przekroczył termin zapłaty, na pierwsze działania windykacji będzie czekał dosłownie kilka godzin.

W pierwszej kolejności pojawi się windykacja telefoniczna i sms-owa. Do dłużnika zaczną natarczywie wydzwaniać windykatorzy, w ślad za telefonami pojawią się sms-y. Kolejnym elementem będą maile, później pocztowe wezwania do zapłaty. W tle czaić się będzie widmo windykatora terenowego.

Te pierwsze i bardzo nieprzyjemne zderzenie z tym, co grozi za niepłacenie długów, wywołuje natychmiastowy efekt chęci przerwania tego. Wielu dłużników wpada wręcz w obsesję pozyskania pieniędzy na spłatę, aby przerwać windykację, która wciska się w jego życie każdym możliwym otworem i każdą szparką. Obsesja ta wyłącza racjonalne myślenie i w efekcie wielu dłużników zaczyna bez patrzenia na konsekwencje pożyczać na coraz gorszych pieniądze na spłatę długów. W efekcie już po kilku miesiącach dowiaduje się jak działa pętla kredytowa i z czym się wiąże.

Strach przed windykacją jest wynikiem niewiedzy o tym, jak działa windykacja i z czym odzyskanie należności na drodze windykacji się wiąże.

Czy konsekwencji niepłacenia długów w postaci windykacji można się jakoś pozbyć?

Windykacji pozbyć się można bez żadnego problemu i to w ciągu kilku minut. Tak naprawdę to dłużnik sam otwiera windykatorom szeroko drzwi do swojego domu. Wystarczy zamknąć je używając prostych metod, aby pozbyć się windykacji raz na zawsze.

Wszystkie skuteczne metody na uniknięcie windykacji znajdziesz w naszym autorskim Poradniku Antywindykacyjnym. Zawarte w nim wskazówki pozwolą Ci sprawić, że więcej wezwania do zapłaty nie będą wywołać Twojego lęku o poważne konsekwencje tego, że posiadasz niespłacony kredyt czy pożyczkę.

Wpis do BIK

Każdy bank, SKOK (oraz każda firma pożyczkowa, która posiada z BIK umowę) ma obowiązek raportować co kilka dni do BIK i aktualizować status spłaty. Konsekwencją niespłacania w terminie pożyczki będzie coraz gorszy BIK.

Nie masz na to wpływu i nie stresuj się tym. Gdy tylko zaczniesz wychodzić z długów, złą historię kredytową będziesz mógł z BIK usunąć w 100% (wpisy pozabankowe) i bankowe – jeśli opóźnienie w spłacie nie przekroczyło granicznego pułapu. Później usunięcie wpisu będzie bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe.

Wpisy do biura informacji gospodarczej (Infomonitor, KRD, ERIF)

Gdy upłynie 60 dni od wymagalnej daty spłaty, a ta nie nastąpi, kolejną konsekwencją niespłacanie długów będzie wpis do Biura Informacji Gospodarczej. Wpisy w BIG będą przetwarzane aż do momentu:

  • sprzedania przez wierzyciela wierzytelności
  • całkowitej spłaty zadłużenia przez dłużnika
  • ugody z wierzycielem zakładającej spłatę ratalną z warunkowym usunięciem wpisu z BIG
Sprzedanie lub sprzedaż długu wymuszają na byłym wierzycielu prawny obowiązek usunięcia wpisu w ciągu 14 dni. Nie musisz robić nic, aby wpis zniknął.

Postępowanie w e-sądzie

Przeciągający się brak spłaty zaowocuje złożeniem przez wierzyciela pozwu do e-sądu. Jest to taki rodzaj sądu, w którym nakazy zapłaty wydawane są bez analizy dowodów i wyłącznie w przypadku stwierdzenia zasadności pozwu. Na Twoje szczęście te konsekwencje niespłacania zadłużenia nie są dotkliwe. Każdy nakaz zapłaty wydany przez e-sąd możesz w bardzo prosty sposób unieważnić.

Wystarczy wysłanie w odpowiedzi na otrzymany nakaz sprzeciwu od niego, aby nakaz utracił moc prawną. E-sąd jest zatem dla dłużnika sankcją bez odczuwalnych konsekwencji. Nie wiąże się również z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Te pokrywa wierzyciel, który zdecydował się skierować sprawę do e-sądu.

Nakaz zapłaty, aby dawał gwarancję sukcesu, a więc był profesjonalny, najlepiej jest zamówić u adwokata. Wówczas odzyskanie należności na drodze e-sądu staje się dla wierzyciela niemożliwe. A otrzymany przestanie być wyobrażeniem poważnych konsekwencji posiadania długów.Nakaz zapłaty wydany przez e-sąd w Lublinie

Sprawa w sądzie rejonowym

W przeciwieństwie do e-sądu skierowaniem sprawy do sądu rejonowego dłużnik musi się przejmować. Przegrana bowiem wiąże się z wydaniem sądowego nakazu zapłaty, który pozwoli wierzycielowi uzyskać tytuł wykonawczy. I na jego podstawie wszcząć egzekucję komorniczą w przypadku braku spłaty długu.

Ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania komorniczego wiążą się poważne konsekwencje:

  • zajęcie rachunków bankowych
  • zajęcie wynagrodzenia za pracę
  • lub świadczeń emerytalno rentowych
  • zwrotu należnego podatku

Które znaczącą pogorszą sytuację finansową dłużnika. Egzekucja komornicza nie wiąże się jednak z karą pozbawienia wolności za niespłacone długi. Choć tutaj czai się opisywane już niebezpieczeństwo pozbawienia wolności poprzez aresztowanie za unikanie wyjawienia majątku.

Kara za długi i konsekwencje niespłacania zadłużenia – podsumowanie

Wielu dłużników demonizuje konsekwencje i kart za posiadanie długów. Pamiętać należy, że pożyczki i kredyty to umowy cywilnoprawne, a więc i dochodzenie roszczeń odbywa się na drodze cywilnej. Co oznacza, że niespłacanie długów ze względu na sytuację finansową może skończyć się wyłącznie egzekucją komorniczą na wniosek wierzyciela. Nigdy zaś karą pozbawienia wolności dla dłużnika.

Niespłacenie kredytów czy pożyczek nie wiąże się z zagrożeniem karą pozbawienia wolności. Jeśli nie doszło do wyłudzania kredytu – na podstawie np. sfałszowanego dokumentu tożsamości lub zaświadczenia o dochodach.

Dłużnik karę za niespłacenie kredytów ponosi wyłącznie na gruncie cywilnym. W praktyce jest nią egzekucja komornicza. Są to jedyne konsekwencje posiadania zadłużenia, które nie jest spłacane.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 9

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...