||

Pożyczka lichwiarska – jak spłacić tylko tyle, ile się faktycznie pożyczyło

4.7
(36)

Pożyczka lichwiarska – dla wielu zadłużonych kwestią spędzającą sen z powiek jest bardzo wysoka kwota do zwrotu zaciągniętej w przypływie bezradności finansowej pożyczki na lichwiarskich warunkach. Dwa, a nierzadko trzy razy tyle, ile się pożyczyło. Dotyczy to pożyczek zaciągniętych przed 18 grudnia 2022 roku.

 • Co to jest pożyczka lichwiarska? Jak wygląda przykładowa umowy pożyczki noszącej znamiona lichwy?
 • Jak spłacić pożyczkę lichwiarską bez żadnych kosztów?
 • Chytry dwa razy traci – zamień pożyczkę wysokooprocentowaną na całkowicie dal siebie darmową.
 • Zobacz liczne przykłady umów pożyczek noszących znamiona lichwiarskich z najpopularniejszych firm

Od jakiego oprocentowania jest lichwa?

Aktualne przepisy prawne, czyli tzw. nowa ustawa antylichwiarska, jasno precyzują maksymalny koszt pożyczki pozabankowej ratalnej. Firma pożyczkowa, udzielająca pożyczki na okres powyżej 6 miesięcy, nie może naliczyć więcej niż 45 proc. całkowitej kwoty zobowiązania w całym okresie trwania umowy pożyczki.

 Przykładowo: pożyczając 10.000 zł na 3 lata, oprócz odsetek ustawowych, zapłacisz maksymalnie 4500 zł więcej za całą pożyczkę. 

Wszystko, co znajdzie się w umowie w postaci kosztów pozaodsetkowych i przekroczy 45% wartości udzielonej pożyczki, będzie lichwą.

Ale to dotyczy pożyczek zaciąganych po 18 grudnia 2022 roku. A co z tymi, które miliony Polaków spłacają do tej pory, a były zaciągane zanim ustawa antylichwiarska zaczęła obowiązywać?

Pożyczka lichwiarska – lichwy nie musisz spłacać

I nikt Cię do tego nie zmusi. Po jednym warunkiem, Że spłacisz pożyczoną realnie kwotę – kapitał pożyczki. Jest to rzecz, o której wiedzą wyłącznie świadomi dłużnicy. I niejako pierwsza wiedza, którą przekazują opiekunowie dłużników wchodzących do programu wychodzenia z pętli długów pozabankowych. Ta wiedza nie jest tajemna – jeśli chcesz ją posiąść, zapraszam do zapoznania się z artykułem, dzięki któremu zrozumiesz, że pożyczka lichwiarska jest tak naprawdę pożyczką darmową. Dla każdego bez wyjątku.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustwa i wyzysku przez firmy pożyczkowe stosujące lichwę?

Przede wszystkim przestać się bać konsekwencji niespłacenia lichwiarskiej części pożyczki. Wielu dłużników, ze względu na długotrwałe tkwienie w sidłach zależności od firm pożyczkowych, przejawia znamiona panicznego strachu przed niespłaceniem pożyczki – nawet najbardziej lichwiarskiej.

Tutaj niestety nie ma skutecznej rady, gdyż problem tkwi w psychice. Jedyne, co możemy zrobić, to zaproponować indywidualne konsultacje ze specjalistą oraz jego stałą opiekę w czasie wychodzenia z długów. Osoba ze zwichrowaną (przez windykacyjne działania firm udzielających pożyczek psychiką) nie poradzi sobie sama, a tym samym odejmując sobie od gardła będzie spłacać to, czego spłacać nie musi. Czyli lichwiarską część pożyczki pozabankowej.

Jak wygląda struktura pożyczki ratalnej na lichwiarsko wysoki procent?

Abyś wiedział, jakich pożyczek nie musisz spłacać, gdyż noszą znamiona wyzysku i ocierają się o nieuczciwe wzbogacenie, prześledź kilka przykładów takich pożyczek o kosztownych opłatach dodatkowych.

Porównaj ze swoimi umowami pożyczek i określ, czy chcesz skorzystać z przysługujących Ci praw czy wolisz karmić lichwiarzy.

Provident – jedna z pożyczek określanych mianem lichwy

Oto przykładowa umowa z firmą Provident:

Umowa pożyczki lichwiarskiej z firmą Provident

Pożyczający w Providencie otrzymał na konto kwotę 4100 zł. Zgodnie z umową spłacić ponad 7800 zł. A za co? Otóż, jak wynika z umowy

 • za opłatę przygotowawczą,
 • prowizję za udzielenie pożyczki,
 • elastyczny plan spłaty.

Jakby tego Provident nie nazywał, są to koszty dodatkowe niewspółmiernie do wysokości udzielonej pożyczki, a więc noszące znamiona umowy sprzecznej z zasadami współżycia społecznego, gdy pożyczkodawca wyzyskuje przymusowe położenie innej osoby.

Wszak po tak niekorzystną pożyczkę sięgnie tylko osoba z przysłowiowym nożem na gardle, a nie ktoś, kto pożycza na takich warunkach, bo ma kaprys.

Pożyczka w Profi Credit – czy to pożyczka lichwiarska?

Synonimem lichwy w Polsce jest firma Profi Credit. Szaleńcy, którzy zawarli umowy z Profi Credit, mają do spłacenia prawie 3 razy więcej.

Profi Credit umowa pożyczki

Bierzesz 12.500 zł, oddajesz 33.500 zł – ale czy na pewno musisz tyle oddać? Nie, pożyczka, której fragment umowy widzisz, wypełnia wszystkie przesłanki bycia lichwą pełną gębą. Co czyni ją w praktyce pożyczką darmową.

Kredyt OK – ile więcej musisz oddać?

Prawie podwojenie kwoty do spłaty w stosunku do pożyczonej kwoty to norma w pożyczce Kredyt OK.

Kredyt OK - pożyczka typu lichwa, umowa pożyczki

Z pożyczonych 3600 zł do spłaty robi się ponad 6900 zł. Kolejny przykład pożyczki, nad którą płaczą nieświadomi dłużnicy. Świadomi wiedzą, że to pożyczka, która nosi znamiona pożyczki niezgodnej z zasadami współżycia społecznego. I jako taka może być spłacona wyłącznie w części kapitałowej.

Supergrosz – grosze mnożą się jak szalone

Supergrosz to popularny produkt, szczególnie wśród osób w pętli długów, którzy z klapkami na oczach podpiszą każdą umowę. Aby tylko dostać wymarzoną pożyczkę i zaraz potem oddać ją na refinansowanie chwilówki. Każdą umowę, czyli nawet taką:

Umowa pożyczki Supergrosz - przykład lichwy

Prawie 6000 zł do spłacenia z tytułu pożyczonych 2600 zł. Oczywiście to dotyczy tych, którzy nie wiedzą, iż podchodząca pod umowę wyzysku pokazana wyżej umowa z Supergrosz daje pożyczkobiorcy prawo do spłaty wyłącznie kapitału. Czy Supergrosz będzie płakał, gdy raz nie zarobi na lichwie? Absolutnie nie, ma tylu nieświadomych swoich praw klientów, że gdy raz nie zarobi, a jedynie odzyska pożyczone pieniądze, nie załamie rąk. Na naiwniakach zarobi przecież prawie że potrójnie.

Hapi Pożyczki – tutaj również przepłacisz

Hapi Pożyczki to marka z tej samej grupy kapitałowej co Provident. Nie można zatem spodziewać się niczego poza wysokimi kosztami:

Koszt pożyczenia na 18 miesięcy kwoty 4500 zbliża się do wartości samej pożyczki. Na szczęście dla pożyczających – mogą uczynić z tego faktu argument, aby nie spłacać ani prowizji za udzielenie pożyczki stanowiącej 52% samego kapitału. Ani „opłaty za usługę hapiserwis” – czymkolwiek ona jest. Brakuje jeszcze ubezpieczenia kota na wypadek utknięcia na drzewie i mielibyśmy przegląd pomysłów jak zarabiać na naiwnych.

Masz pożyczkę o charakterze lichwiarskim – oto złota rada, jak zrobić z niej darmową

Każdy bez wyjątku posiadacz pożyczki o lichwiarskim charakterze może sprawić, aby szokujące koszty całkowite pożyczki przestały przerażać. Ba, może wykorzystać chciwość pożyczkowych wyzyskiwaczy do tego, aby korzystać z ich pieniędzy całkowicie za darmo.

Spłata kapitału pożyczki lichwiarskiej to klucz do przekształcenia jej w darmową

Jeśli jesteś stroną umowy pożyczki, którą można nazwać lichwą, mam dla Ciebie dobrą wiadomość:

ta pożyczka może być dla Ciebie darmowa

Czyli całkowicie okrojona z lichwiarskich kosztów.

Co musisz zrobić, aby nie spłacać dwa razy więcej niż pożyczyłeś?

Po prostu spłacić kapitał pożyczki.  Kapitał pożyczki to kwota, którą realnie otrzymałeś na konto w postaci przelewu.  Jest to realna kwota, którą pożyczyłeś i do której zwrotu jesteś zobowiązany. Spłacenie kapitału pożyczki kończy definitywnie spłatę, a Ty oddaje tylko tyle, ile faktycznie pożyczyłeś. I ani grosza więcej.

Co się stanie, gdy oddasz lichwiarzowi pożyczoną kwotę bez kwot uznanych za próbę wyzysku?

Uświadomić sobie musisz najważniejsze – zwrot kapitału pożyczki pęta lichwiarskiej firmie pożyczkowej ręce. Traci ona argumenty, gdyż

zwróciłeś pożyczkę, ale nie zapłaciłeś lichwiarskich żądań wynikających z umowy

A żądania te są, w myśl przepisów prawa, sporne. I nie mają nic wspólnego z samą pożyczką, którą nota bene już zwróciłeś. A gdy są sporne, jedyną drogą ich dochodzenia może być sąd. A tego lichwiarze boją się jak diabeł święconej wody. Dlatego, poza jednym wyjątkiem, unikają drogi sądowej próbując zrobić pranie mózgu dłużniku strasząc go – najczęściej komornikiem.

Pamiętaj, że firma pożyczkowa może uruchomić komornika tylko na podstawie nakazu zapłaty wydanego przez sąd. A nie na podstawie umowy pożyczki. Jeśli masz spłacony kapitał pożyczki, blokujesz tym samym firmie pożyczkowej możliwość wygrania sprawy w sądzie praktycznie w 100%

Dlatego też firmy pożyczkowe, oferujące pożyczki o wysokim oprocentowaniu, poza jednym wyjątkiem w postaci Profi Credit (o nim napiszę niżej) starają się sprzedać lichwiarską część pożyczki. Z różnym skutkiem, gdyż firmy kupujące długi mają świadomość, że kupując wierzytelność, w której jest spłacony kapitał, kupują bezwartościowego śmiecia.

Które pożyczki możesz spłacić bezkosztowo, czyli oddając tylko tyle, ile pożyczyłeś?

 • Hapi
 • Zaplo
 • Aasa
 • Takto
 • Kredyt OK
 • Bocian
 • Supergrosz
 • Provident (tylko te z wysokimi kosztami)

Pożyczki te, po spłacie przez Ciebie kapitału, albo zostaną schowane do szuflady, albo sprzedane. Dlaczego firmy o zabarwieniu lichwiarskim, które wymieniłem na liście, nie pójdą do sądu – już wiesz. Nie widzą sensu wydawania pieniędzy na coś, co z góry skazane jest na porażkę. Sąd nie wyda nakazu zapłaty, gdy pożyczkę (pożyczony kapitał) spłaciłeś . Bo jej już nie ma – została spłacona. Dochodzenie lichwiarskich kosztów przed sądem to walenie głową w mur. O czym firmy pożyczkowe doskonale wiedzą. Dlatego też albo uznają, że na Tobie po prostu nie zarobiły (ale też nie straciły), albo postarają się sprzedać wierzytelność dorzucając do pakietu spraw z niespłaconymi kapitałami i podrzucając firmom kupującym długi kukułcze jajo.

Kto może kupić lichwiarską pożyczkę po spłacie kapitału?

W realiach polskich ogranicza się najczęściej do dwóch firm.  Są to firmy windykacyjne Ultimo i Kruk. 

Po przejęciu wierzytelności przez firmy windykacyjne otrzymasz wezwanie do zapłaty, które informuje Cię o tym, że pożyczka lichwiarska została sprzedana:

Ultimo kupiło dług - wezwanie do zapłaty
Ultimo kupiło wierzytelność o charakterze lichwiarskim od HAPI Pożyczki

Jedna i druga firma, kupując część lichwiarską pożyczki, jest na straconej pozycji w przypadku próby odzyskania wierzytelności na drodze sądowej. Dlatego też nie musisz obawiać się konsekwencji zakupu, a spokojnie zaczekać na sprawę i uzyskać prawomocny wyrok sądu stwierdzającego nieistnienie zobowiązania:

Wygrana w sądzie z Ultimo w sprawie pożyczki lichwiarskiej
Wygrana w sądzie z Ultimo, gdy pozew dotyczy części lichwiarskiej pożyczki, jest formalnością. Niezbędne jednak jest zaangażowanie adwokata.
Wyrok sądu wygrana z firmą KRUK w sprawie kupionej przez firmę windykacyjną pożyczki lichwiarskiej
KRUK, który kupi niespłaconą część lichwiarską pożyczki, w sądzie może liczyć wyłącznie na taki wyrok. Dla Ciebie oznacza on, że roszczenia są bezzasadne, a KRUK przestaje móc nazywać się wierzycielem.

Zalety:

 • umorzenie całości rzekomego długu,
 • bez Twego zaangażowania – wszystkim zajmuje się adwokat,
 • nie musisz uczestniczyć w rozprawie.

Wady:

 • opłata za pomoc prawną.

Pożyczka lichwiarska – jak spłacić bez sądu, za to z dużym umorzeniem

Pożyczkobiorcy o słabszych nerwach, jak również ci, którzy cenią sobie święty spokój, mogą – zamiast czekać na wygraną w sądzie – załatwić sprawę szybciej. Poprzez odkupienie od Ultimo czy KRUK sprzedanej wierzytelności z umorzeniem ok. 60-80 procent jej wartości.

Jak się to odbywa, pokażę na przykładzie pożyczki w Providencie:

Pożyczka lichwiarska - przykład umowy

Zgodnie z umową klient ma spłacić ponad 20 tysięcy złotych. A pożyczył 10 tysięcy. Jeśli spłaci kapitał pożyczki (czyli pożyczone 10.000) część lichwiarska zostanie sprzedana np. do KRUKA. W wyniku odkupienia od Kruka (w celu uniknięcia konieczności angażu adwokata do sprawy sądowej) pozostałe do spłaty koszty lichwiarskie nabędzie z dużym umorzeniem, płacąc Krukowi np. 25 procent wartości. Czyli ok. 2600 zł. I zamykając definitywnie problem pożyczki w Providencie.

Ugoda z umorzeniem wygląda tak:

Umorzenie długu w KRUKU - 80% umorzenia
Przykładowy wykup długu wynikającego z niespłaconych kosztów lichwiarskich w Zaplo. 7189 zł to suma kosztów kupionych przez Kruka, wykup za 1797 zł. Czyli 25% wartości.
Umorzenie znacznej części kupionej wierzytelności lichwiarskiej jest możliwe zawsze, gdy spłacony został kapitał pożyczki. Oczywiście nie wynegocjujesz tego samodzielnie – potrzebujesz wsparcia specjalisty. Usługa negocjacji długów kupionych jest świadczona przez naszą firmę od ponad 10 lat dla każdego potrzebującego. Potrzebujesz pomocy w negocjacjach umorzeń – sprawdź opis naszej usługi negocjacji długów kupionych.

Zalety:

 • zamykasz sprawę bez stresu związanego z sądem,
 • nie wydajesz pieniędzy na adwokata,
 • całość negocjacji przeprowadza pełnomocnik,
 • wykup długu zamyka sprawę raz na zawsze,
 • znikają negatywne wpisy z bazy BIG.

Wady:

 • musisz spłacić 20-40 procent wartości wierzytelności,
 • 10% Twojego umorzenia to wynagrodzenie negocjatora.

Profi Credit – bez adwokata ani rusz

Profi Credit, oferujący jedną z najbardziej obciążonych kosztami pożyczek, jest jak ćma. Pomimo tego, że przegrywa w sądzie praktycznie wszystkie sprawy, w których klient zaangażował adwokata, pcha do sądu pozew za pozwem. Profi Credit nie sprzedaje długów. Tutaj musisz nastawić się na sprawę w sądzie.

Oznacza to, że jeśli chcesz wygrać z Profi Credit w sądzie, musisz zainwestować w profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli to zrobisz – sprawa wydaje się formalnością.

Pamiętać musisz, że aby wygrać z Profi Credit w sądzie, musisz mieć spłacony kapitał pożyczki. Tylko to daje Ci komfort obserwacji, jak Profi Credit przegrywa kolejną sprawę.

Profi Credit w sądach jest praktycznie bezradny. Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat i obejrzeć sukcesy tych, którzy zdecydowali się walczyć z lichwą na drodze sądowej, zapoznaj się z artykułem Jak Wygrać z Profi Credit W Sądzie.

Oczywiście sukces z walce sądowej z Profi Credit i prawomocne uwolnienie od spłaty lichwiarskich kosztów pożyczki, wymaga bezwzględnie pomocy adwokata. Samodzielna walka niekoniecznie musi zakończyć się wygraną. Wszak musisz przekonać sąd, że roszczenia Profi Credit są bezzasadne i urągające zasadom współżycia społecznego, gdyż wykorzystywały przymusowe położenie innej osoby.

Ile kosztuje adwokat do sprawy sądowej z powództwa firm pożyczkowych o odcieniu lichwy?

Koszt zaangażowania adwokata do sprawy sądowej, którą chcesz wygrać z lichwą, określa rozporządzenie ministra sprawiedliwości. Podane stawki są obowiązujące dla każdego wierzyciela. Czy będzie to firma pożyczkowa Profi Credit, czy firma windykacyjna Ultimo.

Koszt pomocy prawnej zależny jest od kwoty roszczenia i wynosi:

 •  powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;
 •  powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;
 •  powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 3600 zł;
Jeśli pożyczyłeś 7000 zł, do spłaty miałeś 13.500 zł i dokonałeś spłaty kapitału, firma pożyczkowa pozwie Cię o niezapłacone koszty lichwiarskie w wysokości 6.500 zł. Wynajęcie adwokata będzie Cię kosztować 1800 zł. Ale nie musi aż tyle. Możesz mieć go taniej.

Adwokat do walki z lichwą w specjalnej cenie – zobacz jak go zdobyć

Specjalne ceny usług adwokackich są możliwe w przypadku skorzystania z abonamentu prawnego. Jest to usługa, być może jedyna w Polsce, która pozwala na korzystanie z usług adwokata bez limitu w zakresie pozwów do e-sądu i pozwalająca na znaczne zniżki przy wynajmie adwokata do spraw przed sądem rejonowym.

Jaki adwokat do spraw z lichwą?

Nie polecamy, a wręcz przestrzegamy przed angażowaniem przypadkowego adwokata. Walka z lichwą to wąska specjalizacja, która wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia w tego typu sprawach. Gdyż właśnie doświadczenie jest tutaj podstawą sukcesu – dobry adwokat od długów lichwiarskich wie, w jaki sposób przekonać sędziego, iż żądania o charakterze lichwiarskim są próba wyzysku.

I sprawić, aby ten poparł stanowisko mecenasa, że roszczenia te należy w całości oddalić. Co dla dłużnika oznacza jedno – pożyczka lichwiarska przestaje istnieć na mocy prawomocnego wyroku sądu.

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 36

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...