Pożyczka pod zastaw samochodu, mieszkania, bez BIK w parabanku
||

Pożyczka pod zastaw bez BIK w parabanku

4.7
(3)

Pożyczka pod zastaw bez BIK w parabanku to produkt wzbudzający wiele kontrowersji. Czy to oferta dla każdego? Na co zwracać uwagę studiując oferty pożyczek np. pod zastaw domu? W czasach postpandemicznych może się okazać, że z różnych powodów te pożyczki będą miały wzięcie.

Postanowiłem przyjrzeć się dwóm ofertom pożyczek pod zastaw. Obie oferowane są zarówno osobom fizycznym jak i firmom. W tym artykule jednak wskażę tylko najważniejsze punkty oferty. Głównym naszym celem jest wskazanie. dla kogo taki produkt wydaje się być dobrze skrojony. I odwrotnie – dla kogo to może być dłużnicza drewniana jesionka.

Jaka pożyczka pod zastaw: bez BIK czy ZUS?

Takich pożyczek nie ma wiele. Jeśli ma być to pożyczka poważna, a nie taka, której ofertę ktoś nabazgrał długopisem na kartce i wywiesił w przejściu podziemnym, to wybór jeszcze bardziej się zawęża. Weźmy na widelec „dwie” pożyczki sprawiające dobre wrażenie:

Uruchom
 • od 20 tys. do 10 mln.
 • do 48 mies.
 • dla os. fizycznych, firm i przedsiębiorców
Uruchom
 • od 50 tys. do 3 mln.
 • do 36 mies.
 • dla przedsiębiorców

Jak widać, firmy nie operują drobnymi kwotami, różnica to przede wszystkim odbiorca ich produktów. Speed Cash wyraźnie kieruje ją do każdego, na stronie Ascot Finance mamy wyraźne zawężenie do przedsiębiorców.

Czym zabezpieczyć pożyczkę biorąc pożyczkę pod zastaw bez BIK?

Dosyć wyraźnie opisano to na stronie firmy z czerwonym logo. Jako przedmiot zastawu interesują ich np.:

 • dom, mieszkanie,
 • działka,
 • lokal komercyjny,
 • samochód,
 • udziały w firmie,
 • dzieło sztuki.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę, na coś, co często powoduje, że klienci pomstują na takie pożyczki. Firma nie musi być zainteresowana tym. co jej zaoferujesz jako zastaw.

Szczególnie w kwestii nieruchomości jako godne uwagi będą postrzegane domy, mieszkania i lokale użytkowe położone w dużych miastach. Inne lokalizacje będą się nadawać, ale tylko wówczas, jeśli pożyczkodawca uzna za atrakcyjne.

W Speed Cash Polska widać generalną zasadę, że pożyczka udzielana jest do kwoty nie przekraczającej 60% wartości zabezpieczenia. W przypadku samochodu, jak możemy wyczytać na stronie, może to być nawet 90% wartości pojazdu.

Uwaga na raty balonowe

Gdy ktoś uruchomia kalkulator na jednej czy drugiej stronie, gdzie oferowana jest pożyczka pod zastaw bez BIK, może wpaść w nadmierny optymizm. Zwłaszcza, gdy poprzestanie na przeczytaniu kwoty pierwszej raty. Lub spojrzy tylko na kilka pierwszych pierwszych rat. Firmy dosyć zgodnie pozostawiają najbardziej dociekliwym kwestię raty balonowej na koniec.

pożyczka pod zastaw bez BIK z ratą balonową
il. 1. Rata balonowa – pułapka dla nieprzygotowanych

Co to jest rata balonowa? To taka rata, którą spłacasz na jednorazowo na koniec okresu pożyczki. Kumuluje ona kapitał pożyczki, efekt bywa piorunujący. Porównajmy jak w obu ofertach przedstawia się pożyczka na 100 tys. złotych z okresem spłaty 36 miesięcy.

Pożyczka pod zastaw bez BIK – 100 tys. zł na 36 mies.
Ascot FinanceSpeed Cash
rata1 240,001 720,00
rata balonowa80 600,00111 800,00
razem124 000,00172 000,00

Firma udzielająca pożyczek pod zastaw w roli doradcy – pośrednika

Speed Cash sprawia dużo lepsze wrażenie, dosyć otwarcie pokazując, jakie strategie przyjmują przy udzielaniu pożyczek pod zastaw. Taka pozabankowa pożyczka pod zastaw nie jest przedstawiana jako cel sam w sobie. Można wnioskować, że pożyczki są generalnie udzielane w myśl 3 scenariuszy i to w kolejności, w jakiej je wymieniam.

 1. Zapewne doradcy tej firmy najpierw upewnią się, że nowy klient nie ma szans na kredyt bankowy. To oczywiste, że pośrednictwo w uzyskaniu kredytu bankowego też jest dochodowe i odbywa się bez inwestowania własnych funduszy.
 2. Drugą ścieżką jaka wyłania się z opisów oferty jest udzielanie pożyczek pomostowych. Pożyczka pomostowa to najprościej mówiąc taka pożyczka pozabankowa pod zastaw, która ma na celu pokrycie długów klienta. Dzięki takiej pożyczce klient prostuje zadłużenia w ZUS czy US i jest gotowy do kredytowania z banku. W tym wypadku firma, udzielająca takiej pożyczki, może liczyć na dwukrotny zarobek. Najpierw odsetki od własnej pożyczki, a potem prowizja za pośrednictwo w uzyskaniu kredytu bankowego.
 3. Pożyczka pod zastaw z własnych funduszy.

Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw bez BIK w parabanku?

Założenie jest proste, generalnie pozabankowe pożyczki pod zastaw bez BIK nie są kredytem pierwszego wyboru. Chociażby ze względu na koszty i czas spłaty kredytu. W sposób naturalny, jeśli potrzebujesz większej gotówki, skierujesz swoje kroki do banku. Coś, co jest regułą, oczywiście nie stanowi automatycznie najlepszego rozwiązania. Prawdopodobnie zatem coś musi przeszkadzać w takim wyborze, skoro ludzie chcą korzystać z pożyczek pozabankowych pod zastaw. Najczęściej są to finansowe problemy, w przypadku osób fizycznych kredytowa pętla. Dlatego w tych pożyczkach często akcentuje się, że jest to pożyczka pozabankowa bez BIK (to hasło przyciąga osoby prywatne). Dla firm takim hasłem kluczem bywa „pożyczka pod zastaw bez ZUS”. W przypadku przedsiębiorców dochodzi często lekceważony czynnik czyli czas.

Pozabankowa pożyczka pod zastaw dla firmy

Przedsiębiorcy to kategoria klientów, która szuka finansowania swoich biznesów w dwóch podstawowych celach. Celach dosyć od siebie odległych:

 1. Na pokrycie finansowych kłopotów.
 2. Zastrzyk gotówki na rozwój firmy, czyli inwestycje.

Pożyczka w parabanku dla zadłużonej firmy

Potrzeba łatania finansowych dziur to częste źródło motywacji. Załamanie na rynku, pandemia, wypadki losowe. Bank czy firma leasingowa zazwyczaj nie chce wiedzieć. Nie da pieniędzy i tyle. Pojawiają się problemy, zaległości w ZUS, w urzędzie skarbowym. Pozabankowa pożyczka pod zastaw może wyciągnąć firmę z opresji. Przedsiębiorcy w większości wypadków dosyć realnie potrafią ocenić, czy są w stanie spłacić taką pożyczkę i uratować biznes. Jeśli nie, dużo częściej niż osoby prywatne, wiedzą kiedy powiedzieć pas i są na to przygotowani. Gdy dostaną pieniądze do ręki, zazwyczaj również mają dokładnie przewidziane, co z nią zrobią.

Pozabankowy kredyt pod zastaw na inwestycje

Konieczność pozyskania funduszy na inwestycje to kolejny silny bodziec mogący skłonić firmy do szukania pozabankowej pożyczki pod zastaw. W tym przypadku niebagatelną rolę odegra w sprawie czas. Który przedsiębiorca nie miał w swoim życiu momentu, gdy z zaciśniętymi pięściami obserwował, jak rozpływa się okazja do dobrego zarobku czy wyprzedzenia konkurencji? Problemem były jedna jakieś papierki, jakieś bilanse, jakieś zaświadczenia i dziesiątki procedur, które nie pozwoliły pozyskać pieniędzy z banku. W takiej sytuacji pożyczka pozabankowa jawi się jak dar od losu, pozwala błyskawicznie pozyskać kapitał. Przy dużej inwestycji pożyczka musi być naturalnie zabezpieczona i tu pojawiają się pożyczki dla firm pod zastaw.

Każdy przedsiębiorca myślący, że tylko jemu banki robią pod górkę powinien zapoznać się z listą referencji, jaką SpeedCash ma na swojej stronie. Wniosek jest jeden – czasami warto zapłacić więcej i zarobić mniej niż nie zarobić wcale.

Podsumowując – gdyby ktoś spytał mnie, czy przedsiębiorca lub firma powinni w ogóle myśleć o parabankach i pożyczkach pod zastaw, powiedziałbym, że nie ma przeszkód. Nie polecam jednak pomijać sprawdzenia najpierw oferty banku – tego jednak potencjalnym kredytobiorcom, jako panom własnego losu, raczej tłumaczyć nie trzeba.

Pozabankowa pożyczka pod zastaw domu/mieszkania dla osoby prywatnej

Szczerze mówiąc w przypadku zwykłego Kowalskiego korzystanie z tych produktów uważam za igranie z ogniem. Osoby fizyczne, w przeciwieństwie do firm czy przedsiębiorców, nie posiadają takiej wiedzy o mechanizmach ekonomicznych. Nie mieli jej jak zdobyć, o potrzebie kształcenia o finansach od dziecka wspominamy przy każdej okazji i mamdlugi.pl stara się ukazywać taką wiedze w przystępnej formie. Przedsiębiorcy mieli i mają okazję nabrać tej wiedzy, codziennie walcząc o utrzymanie i rozwój swojego biznesu.

Są jednak przypadki gdy dopuszczałbym myśl o sięgnięciu po taką pożyczkę.

 1. Zastawiany dom czy mieszkanie to nie jedyne lokum w posiadaniu pożyczkobiorcy
 2. Sytuacja, która doprowadziła do zapaści finansowej minęła i pożyczka ma być tylko środkiem do odbudowy zdolności kredytowej.

Pierwszy punkt jest dosyć oczywisty, ktoś kto zastawia jedno z dwóch swoich mieszkań, nie podejmuje takiego ryzyka jak ten, kto zastawia jedyny dach nad głową. Gdy widmo komornika niebezpiecznie zbliża się do nieruchomości, ryzyko straty tylko jednego mieszkania, może być stosunkowo atrakcyjną wizją.

Punkt drugi dotyczy osób, które potrzebują pieniędzy na spłatę długów widniejących w BIK czy BIG. Usunięcie mało chwalebnej historii kredytowej, po to by szybko odzyskać zdolność kredytową.

Jeśli dom/mieszkanie to jedyne miejsce gdzie możesz godnie mieszkać nie oddawaj je w zastaw! Pomyśl o oddłużaniu, fachowcy pomagają pozbyć się długu bez ryzyka utraty nieruchomości

Podsumowanie

Myślę, że dosyć jasno widać dlaczego pewne produkty powinny być dostępne dla osób odpowiednio wyedukowanych czy doświadczonych. Osoba prywatna bezwzględnie powinna sięgnąć po radę osoby trzeciej, biegłej w temacie, zanim zdecyduje się na zastawienie dorobku swojego życia.

W moim tekście opisywałem dwie firmy. Jednak na pierwszy rzut oka można dostrzec, że mają one co nieco wspólnego, poza ratą balonową i pożyczkami pod zastaw. Naszymi gośćmi były dzisiaj:

ASCOT FINANCE S.A., Mazowiecka 9 (4 piętro), 00-052 Warszawa, NIP 5252661755

SPEED CASH POLSKA SP. Z O.O., Mazowiecka 9 (piętro 4), 00-052 Warszawa, NIP 5252568139

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 3

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...