finansista analizuje straty w czasie pandemii
|||

Problemy z uzyskaniem pożyczek – w tym roku trudno o optymizm

5
(2)

Zauważyłeś, że nasiliły się problemy z uzyskaniem pożyczek? A moze z Twoją zdolnością kredytową jest coraz gorzej? Zobaczmy, co dzieje się z drugiej strony barykady.

O tym, że przy okazji pandemii rząd wykańcza chwilówki, już pisaliśmy. Jednak zjawisko ma wyraźnie szerszy zasięg. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza sprawia, że coraz więcej osób ma problemy ze spłatą. Z drugiej stron,y nagle okazuje się, że siedząc w domu, wielu Polaków uświadamia sobie, że nie potrzebuje lub nie ma gdzie wydawać pieniędzy. Więc po co pożyczać?

Rzeź na rynku pożyczek

Tak, wśród firm pożyczkowych obserwujemy istną rzeź. Nie można tego nazwać inaczej, to nie spadek koniunktury. Na początek 3 liczby, potem powiemy sobie nieco dokładniej o tym, co spotkało branżę pożyczkową.

70%

spadek zapytań o historię kredytową

60%

pożyczek spłacanych z opóźnieniem

57%

mniejsza wartość pożyczek

Początek roku jeszcze nie zapowiadał najgorszego. Wprawdzie już wiedzieliśmy o wirusie, już niektórzy zapowiadali konieczność gromadzenia zapasów, ale na rynku pożyczek do marca panował względny spokój. Porównując dane sgtatystyczne rok do roku. pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł delikatny spadek sprzedaży. Potem przyszedł kwiecień. Wielu będzie go pamiętać długie lata, zwłaszcza w branży pożyczkowej. To był, a nawet nadal jest armagedon.

Brak zainteresowania pożyczkami – liczba pierwsza

Po liczbie zapytań do BIK możemy wnioskować, ile wniosków o pożyczkę zostało złożonych. W ujęciu rok do roku (czyli dany miesiąc z 2019 roku porównany z takim samym miesiącem 2020 roku) w kwietniu zanotowano ok. 70% mniej zapytań do BIK o historię kredytową. Od tej pory, w kolejnych miesiącach r/r (rok do roku), ten spadek wynosi ciągle powyżej 50%.

Aktualnie, w 1 tygodniu czerwca, ten spadek wyniósł 57,8%, a w drugim tygodniu 69,0%

To zapewne efekt pandemii i Tarczy Antykryzysowej, która zaostrzyła warunki udzielania pożyczek i wzięła w obronę dłużnika. W efekcie problemy z uzyskaniem pożyczek narastają lawinowo.

Problemy z uzyskaniem pożyczek pozabankowych w liczbach
il. 1. spadek wartości udzielonych pożyczek w 2020 roku, źr. bik.pl

Coraz więcej dłużników – pożyczki nie są spłacane

Ponad połowa czynnych pożyczek nie jest spłacana lub jest spłacana z opóźnieniem. To jeszcze pół biedy. Jeśli przyjrzymy się dokładniej jak duże są opóźnienia w spłatach, pojmiemy co się dzieje. O ile pożyczek z opóźnieniami do 60 dni nie jest jest aż tak dużo, to pożyczek przeterminowanych od 61 do 90 dni mamy już 11%.

Najgorzej jest z pożyczkami opóźnionymi powyżej 90 dni. Od początku roku przybyło ich 10 pp, co daje udział na poziomie 37%.

Zatem niemal 60% pożyczek jest spłacana z opóźnieniem, a 48% z – delikatnie to ujmując – spóźnieniem sporym.

Taki stan rzeczy jest związany:

  1. Z coraz większymi problemami ze spłatą zobowiązań.
  2. Z malejącą liczbą nowych pożyczek.
  3. Ze spadkiem wartości nowych pożyczek.

Dwie pierwsze sprawy już sobie wyjaśniliśmy, czas na

Coraz mniejsze kwoty zaciąganych pożyczek.

W maju 2020 r., w porównaniu do maja 2019 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o 57,9%. Ten trend się utrzymuje, na początku czerwca 2020 roku spadek ten r/r szacowano na 57%.

Średniej wartości pożyczki udzielonej w maju 2019 r. była o 23% wyższa, niż tych udzielonych rok później, w maju 2020 roku. W ujęciu kwotowym średnia wartość pożyczki w ubiegłym miesiącu wyniosła 1994 zł.

Myślisz, że na rynku kredytów jest lepiej?

Czy w bankach otwierają szampany z powodu zastoju w konkurencyjnych parabankach? Nic z tych rzeczy. Na rynku kredytów dzieją się rzeczy niewiele bardziej optymistyczne.

W maju zanotowaliśmy lekkie odbicie w wartości udzielonych kredytów, a pomimo tego nadal, rok do roku, spadki mają takie wartości:

  • kredyty konsumpcyjne -44,2%,
  • karty kredytowe -56,2%,
  • limity kredytowe -47,5%,
  • kredyty mieszkaniowe -22,4%.
Problemy z uzyskaniem kredytów bankowych w liczbach
il. 2 spadek wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych, źr. bik.pl

Jedno jest pewne: coraz więcej ludzi powinno zacząć myśleć, co zacznie się dziać z ich finansami, gdy nie uzyskają kolejnego kredytowania. Z doświadczenia bowiem wiadomo, że spora grupa osób odprawionych z kwitkiem w banku, uda się do firmy pożyczkowej. Niestety, może się okazać, że wybór jest niewielki, a na dodatek parabanki również nie każdego witają z otwartymi ramionami.

Problemy z uzyskaniem pożyczek paradoksalnie mogą być dla wielu ratunkiem przed pętlą

Cóż, cała ta sytuacja sprawi, że niektórym zostanie odcięta pętla kredytowa, zanim na dobre się zawiązała. Innych trochę wcześniej zacznie przyduszać.

Niezależnie od tego, do której grupy należysz polecam lekturę naszego portalu lub – jeśli wolisz bardziej indywidualne podejście – do kontaktu z naszymi specjalistami.

Pamiętaj bowiem, że problemy z uzyskaniem pożyczek na spłatę długów, mogą okazać się dla Ciebie zbawienne. Im szybciej sytuacja sprawi, że przerwiesz zadłużanie się (spłacanie pożyczki pożyczką) tym łatwiej będzie Ci wyplątać się ze spirali zadłużeń.

O czym przeczytasz w artykule Jak wyjść z długów nie mając pieniędzy?

źródła: bik.pl, własne

Czy podane tu informacje były przydatne?

Oceń nas klikając na gwiazdkę

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie głosował. Bądź pierwszy!

Podobne wpisy

Zostaw swój komentarz...